Přehled systémů pohonu (AWD)

Systém Převodovka Výchozí poměr P:Z Přenos momentu na zadní nápravu
Continuous AWD MT 50:50 kuželový, viskózní LSD
ATS AT MPT 90:10, 60:40 a další elektronikou hydraulicky ovládaná více-lamelová spojka
VTD AT VTD 45:55 / 36:64 1) čelní LSD s elektronikou hydraulicky ovládaným prokluzem
DCCD MT 35:65 / 41:59 2) mezinápravový diferenciál s manuálně nastavitelnou svorností

Tento systém používají vozidla s manuální převodovkou. Mezinápravový diferenciál má viskózní spojkou omezený prokluz. Rozdělení hnacích sil mezi přední a zadní nápravou je 50:50.

Více info http://www.awdwiki.com/en/subaru/#With_manual_transmission__both_5__and_6_speed__

Označení též AT MPT. Tento systém je použit u vozidel s automatickou převodovkou a nově bezestupňovou převodovkou CVT3). Neobsahuje mezinápravový diferenciál. Běžné provozní rozdělení hnacích sil mezi přední a zadní nápravou je u starších modelů 90:10 ve prospěch přední nápravy. U novějších modelů (např. Outback MY2010 2.5 s CVT) by to, dle údajů výrobce, mělo být 60:40.

Přední náprava je poháněná přímo, zadní se připojuje pomocí více-lamelové spojky ovládané tlakem oleje. Je využíván tlak oleje z AT, nastavován elektronikou. Řízení tlaku je v závislosti na rychlosti jízdy, stoupání/klesání vozovky, rozdílu otáček náprav navzájem, poloze voliče převodovky a dalších parametrech. Při předvoleném prvním nebo zpětném stupni je tlak ve spojce elektronikou uměle zvýšen (i pokud auto stojí) a je tedy zajištěna trakce i v případě, že je jedna z náprav na povrchu s horšími adhezními podmínkami.

Vložením odpovídající pojistky do patice označené FWD v pojistkové skříňce v motorovém prostoru je možné deaktivovat funkci mezinápravové spojky a zamezit tak přenosu momentu na zadní nápravu.

Více info http://www.awdwiki.com/en/subaru/#With_TZ1_ACT_4__Active_Torque_Split__4_speed_automatic_transmission_

VTD je jeden z nejsofistikovanějších systémů a je použit u některých vozidel s automatickou převodovkou od roku 1991, od roku 2000 v kombinaci s VDC. Mezinápravový diferenciál je s planetovým čelním soukolím, typu LSD — omezení svornosti má na starost vícelamelová spojka. Rozdělení hnacích sil mezi přední a zadní nápravou je 45:55. V některých případech (SVX) je toto rozdělení 36:64 ve prospěch zadní nápravy. Omezení diferenciálního efektu je řízeno elektronicky, za použití tlaku oleje z převodovky. Systém reaguje okamžitě, pracuje proporcionálně a u modelů vybavených VDC s ním kooperuje. Podobně jako u Active AWD je jeho nastavení závislé na různých vnějších vlivech.

Nově je tímto systémem vybaven např. Levorg 2.0 GT-S nebo WRX s automatickou převodovkou (oba případy bohužel mimo evropský trh) — ve spolupráci s převodovkou Lineartronic (CVT).

Informace o vývoji systému VTD - Development of a New All-Wheel Drive Control System (PDF, anglicky, 7 stránek)

Více info http://www.awdwiki.com/en/subaru/#With__TV1_VTD_4__and_5_speed_automatic_transmission_

Tento systém se používá, v případě evropského trhu, pouze ve vozech Impreza WRX STi. Principem se nejvíce podobá systému VTD. Na rozdíl od něj se používá v kombinaci s manuální převodovkou a lze uživatelsky nastavit, jak se má chovat. Svornost zde zajišťuje elektromagneticky ovládaná více-lamelová spojka.

Změna na diferenciálu DCCD u Subaru WRX STI MY2018 (PDF, česky, 1 stránka)

Více info http://www.awdwiki.com/en/subaru/#Subaru_Impreza_WRX_STi__2005_2008_


1)
např. některé SVX
2)
od roku 2007
3)
až na některé výjimky - např. Levorg 2.0 GT-S
  • technika/awd/start.txt
  • Poslední úprava: 1.04.2018 19:14
  • autor: HonzaCZ