Autokamera

V této části bychom měli diskutovat o technických problémech, které nelze zařadit do konkrétní kategorie
Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Autokamera

Příspěvek od HonzaCZ »

Já jednu kartu oddělal v RasPi 😁
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Autokamera

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak jsem se včera konečně dostal k vyzkoušení tý kamery (Viofo A139 PRO 2CH 4K). Je malinko větší, než jsem čekal, ale nic dramatickýho. Zpracování vypadá fajn. K ovládací appce bych měl pár výhrad - např. když si člověk zamkne záznam proti smazání, tak pak v appce ho buďto může smazat a nebo nechat na vždycky, ale není způsob, jak ho zase odblokovat, aby tam zůstal jako běžný záznam a časem se přemazal ve smyčce. A nebo jsem na to nepřišel... takže buďto to neumí a nebo je to neintuitivní. 😁

Umí seřídit čas přes appku s časem v mobilu, což není špatný, ale má to GPS, tak bych čekal, že to bude čas seřizovat podle ní... třeba to dělá, ale nikde se o tom nepíše, ani to nejde explicitně nastavit.

Video jsem zkoušel jen doma, takže zatím nic vypovídajícího, ale nevypadá to úplně špatně. Až někam pojedu, tak to snad vezmu s sebou. Takže za pár let možná... 🤣

Soubory se z ní přes 5GHz wifi kopírují pěkně rychle, ono se to hodí, protože na max. bitrate pouze z přední kamery má minuta asi 400-500 MB (podle kodeku). 😁

Zajímavost je, že kamera umí videa kódovat do H.264 i H.265, ale není to nikde vidět v nastavení. Nastavuje se to dlouhým podržením tlačítka pro mute mikrofonu a to navíc za nějakých definovaných podmínek (zastavené nahrávání, odpojené wifi atd.) a člověk vlastně pozná, do čeho to kóduje až z výslednýho souboru. A to se člověk dozví někde na fórech, ani v návodu o tom není zmínka. Ale počítám, že to snad časem přidaj do nastavení v aplikaci. 😁

H.265, max. bitrate

Kód: Vybrat vše

 Duration: 00:00:16.10, start: 0.000000, bitrate: 53596 kb/s
  Stream #0:0(eng): Video: hevc (Main) (hvc1 / 0x31637668), yuvj420p(pc, bt709), 3840x2160, 53201 kb/s, 30 fps, 30 tbr, 60k tbn, 30 tbc (default)
  Stream #0:1(eng): Audio: aac (LC) (mp4a / 0x6134706D), 16000 Hz, mono, fltp, 64 kb/s (default)
H.264, max. bitrate

Kód: Vybrat vše

Duration: 00:00:32.37, start: 0.000000, bitrate: 60133 kb/s
  Stream #0:0(eng): Video: h264 (High) (avc1 / 0x31637661), yuvj420p(pc, bt709), 3840x2160, 59805 kb/s, 30 fps, 30 tbr, 60k tbn, 60 tbc (default)
  Stream #0:1(eng): Audio: aac (LC) (mp4a / 0x6134706D), 16000 Hz, mono, fltp, 64 kb/s (default)
Ještě jedna zajímavost je, že ačkoliv kamera má napájení přes USB-C konektor, tak pokud se do ní vrazí čistě PD zdroj, tak nic nedělá. Na takovou tu kombinovanou nabíječku s fallbackem na 5 V to normálně běží.

Tak to je asi takový první shrnutí. 🙂

Teď vymýšlím, jak s tím hard wiringem. Chci určitě udělat vypínač, aby se dala úplně odpojit od auta. Ale když už se v tom budu rejpat, tak mě napadlo, že bych mohl udělat přepínatelný i to, jestli pro ní nahrávat znamená ACC nebo IGN, tedy jestli má nahrávat už v první poloze klíčků (tak to mám teď) a nebo až s kontrolkama. A taky, ačkoliv se dá zapnout/vypnout ten parkovací režim přímo v ní, tak bych rád měl fyzicky přepínatelný, jestli do ní teda bez klíčků jde nějakej proud nebo ne. Přecijen zadrátovat si natvrdo něco na B+ není úplně můj vlhkej sen. 🤣

Takže moje představa je kombinací asi více přepínačů nebo posuvnýho přepínače docílit následující (to si tady sumíruju spíš pro sebe, tak klidně přeskočte 😁):
Poloha 1, vypnuto: kamera ACC => nezapojeno, kamera BAT => nezapojeno
Poloha 2, ACC: kamera ACC => auto ACC, kamera BAT => auto ACC
Poloha 3, IGN + ACC parkovací: kamera ACC => auto IGN, kamera BAT => auto ACC
Poloha 4, ACC + trvale parkovací: kamera ACC => auto ACC, kamera BAT => auto B+
Poloha 5, IGN + trvale parkovací: kamera ACC => auto IGN, kamera BAT => auto B+

Takže když to teď vidím, tak to vypadá na 2 3polohový dvojitý přepínače. 😁

Na drobný shrnutí, do kterýho jsem na začátku nevěděl, co napsat, se to docela rozrostlo. 🤣
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Autokamera

Příspěvek od HonzaCZ »

Jinak k tomu napájení, tak při nahrávání, vypnutý wifi, zapnutý GPS, to má příkon ani ne 4 W.
Přílohy
20231103_121819.jpg
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tsakabaru
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4463
Registrován: pon pro 06, 2021 6:11 pm
Jméno a příjmení: Míla
Bydliště: Sokolovsko

Re: Autokamera

Příspěvek od Tsakabaru »

kdoviproc jsem si pri cteni toho konce vzpomnel na Chanovo cerny DL v Cannonball Run :-DDD

Legacy BP 3.0 H6 '05 - "Shogun" - vlakno
Impreza GG 2.0 '03
Forester SF 2.0 '01
Niva 1.7 '06
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Autokamera

Příspěvek od HonzaCZ »

No jo, moje krevní skupina. 🤣
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Chorche
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2620
Registrován: ned úno 06, 2022 5:21 pm

Re: Autokamera

Příspěvek od Chorche »

:-D já si teda nevzpoměl ale díky za připomenutí, ta analogie sedí perfektně :-D
offroadforum.cz

Otloukánek = legacy outback BP 2004
Uživatelský avatar
Tsakabaru
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4463
Registrován: pon pro 06, 2021 6:11 pm
Jméno a příjmení: Míla
Bydliště: Sokolovsko

Re: Autokamera

Příspěvek od Tsakabaru »

no jinak kdyz uz jsme u autokamer, tuhle jsem v nejakym vlakne kritizoval technologie, za to ze delaji z lidi blbce a jako prvni obet jsem si coby nazorny priklad vzal parkovaci senzory, kamery, asistenty... no karma je svina a tatka mi tuhle basnil jak jel v necem s parkovaci kamerou, kde to ukazuje tu trajektorii a co ja vim co jeste a jak je z toho nadsenej :-D

tak me napadlo, protoze se blizi vanoce, ze bych mu takvou vecicku poridil do Fabci a ocumuju to tady: https://www.parkovaci-kamera.cz
uz se samozrejme vynorujou dotazy:

- kameru dovnitr za sklo nebo treba jako tohle? https://www.parkovaci-kamera.cz/kamera-skoda-fabia.html
ze to bude chtit nejakou udrzbu a bude se to provozem svinit je jasny, ma to nejaka dalsi pozitiva/negativa ze zivota?

- co se tyce monitoru (viz. dole "Monitory" vedle parametru), zcatko? pevny/vyklopny?
zrcatko zni zajimave, jen nevim nevim jak s velikosti obrazu a realnou pouzitelnosti, tatka uz ma i preci jen nejaky ty dioptricky zlepsovaky... =)

prip. nejaky dalsi tipy? klidne na uplne jiny reseni...
Legacy BP 3.0 H6 '05 - "Shogun" - vlakno
Impreza GG 2.0 '03
Forester SF 2.0 '01
Niva 1.7 '06
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Autokamera

Příspěvek od spm »

No u cehokoliv dodelavanyho nepocitej s tim, ze tomu ty cary budou nejak fungovat... :-)

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Autokamera

Příspěvek od HonzaCZ »

No zrovna jsem to zkoumal, jak ty čáry asi tak fungujou, když normálně je k tomu potřeba informace o natočení volantu a celkem jemná kalibrace roviny. No a ono to funguje podle nějakýho akcelerometru, čili se jejich natočení bude aktualizovat pouze za pohybu. A je otázka, jak přesně.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Chorche
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2620
Registrován: ned úno 06, 2022 5:21 pm

Re: Autokamera

Příspěvek od Chorche »

proboha naco do fóbije dávat couvací kameru???
offroadforum.cz

Otloukánek = legacy outback BP 2004
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Autokamera

Příspěvek od spm »

Ja na ty moji mel jenom rovny cary, ktery sly stelovat a ani to neslo seridit tak, aby to fungovalo lip, nez zrcatka. Coz ostatne nejde ani na nekterych autech co to maji original...

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3182
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Autokamera

Příspěvek od dracekvo »

Pokud vím, tak ty pohyblivé čáry fungujou na android rádiu, pokud je rádio připojené ke sběrnici auta a auto má na sběrnici dostupnou informaci o natočení volantu.
A co jsem tak četl o těch zadních parkovacích kamerách, tak s přisvitem. Jinak to v noci nic nevidí.
Na feldu bych koupil parkovací radar z číny a bylo by to :) Dokonce dělají takové, co promítají vzdálenosti na malinký display.
Mám koupený podobný, ale ještě jsem se nedotal k montáži.
Přílohy
S5d88b51ed6e149cc9ec55196b3c3cee1E.jpg_640x640Q90.jpg_.jpg
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
JohnyG
Nováček
Nováček
Příspěvky: 40
Registrován: čtv črc 28, 2022 4:32 pm

Re: Autokamera

Příspěvek od JohnyG »

Podobný sonar s ukazatelem vzdálenosti jsem měl na Ceedu. Musím přiznat, že mi to trochu chybí :-)).
JohnyG
Nováček
Nováček
Příspěvky: 40
Registrován: čtv črc 28, 2022 4:32 pm

Re: Autokamera

Příspěvek od JohnyG »

Tsakabaru píše: pát lis 03, 2023 12:56 pm - co se tyce monitoru (viz. dole "Monitory" vedle parametru), zcatko? pevny/vyklopny?
Já ti poradím jen to, aby sis nic nedával na zrcátko. Kdysi jsem měl zrcátkovou palubní kameru, a je to peklo na kolečkách. Za jízdy se to chvěje (a že jsem pár hodin věnoval tomu, abych to odizoloval), takže máš všechno rozostřené a nedá se to přepnout, když tě někdo oslňuje.
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10660
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Autokamera

Příspěvek od podvlada »

S parkovacíma senzorama bych se vůbec neobtěžoval z Aliexpressu, mam vyzkoušený 4 kusy těchhle co už jsem doporučoval dřív...
http://parkujeme.cz/detail/1075-parkova ... ent-pbh-42
Doporučim variantu s konektory, ať jde jednoduše sundat nárazník.
Jedinej kus co mi zlobí je ten na Outbacku, protože jsem jeden ten senzor trochu rozbil v terénu...
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná technická diskuse“