spojka po výměně

Manuální nebo Automatická převodovka a diferenciál. Informace okolo nich jsou společné napříč jednotlivými modely.
Odpovědět
safi
Nováček
Nováček
Příspěvky: 23
Registrován: úte čer 01, 2010 11:54 pm
Jméno a příjmení: Michal Šafář

spojka po výměně

Příspěvek od safi »

Ahoj všem! Chtěl bych se zeptat na jednu věc týkající se spojky po výměně na OT2.0D MY08. Se spojkou mi vyměnili i setrvačník (101t. km) a při podřazení pozoruji citelné vibrace spojkového pedálu, když spojka spíná (=pouštím spojkový pedál po přeřazení). Při řazení "nahoru" je všechno ok, nová spojka zabírá jak má, žádný problém. Jen když řadím "dolů", je to znát u každého rychlostního stupně. Původně jsem to připisoval nové spojce, že si musí "sednout", ale mám už na ní najeto přes 5tis. km a ty vibrace tam pořád jsou. Dokážete mi někdo poradit, jestli je to normální, nebo pokud ne, co to může být? Při výměně spojky mi cosi "mleli" o tom, že původní spojka byla už KO až na nýty a prach z lamely mi přidřel nějaké "ložisko" v jakémsi "komínku" směrem do převodovky, že prý si s tím technik 4 hodiny hrál, prý to ložisko bylo lehce vylágrované, vymačkalo v tom "komínku" vůli. Nemůže to být tím, že ten technik nechytil přesnou osu, takže při rozdílných otáčkách motoru a kol (podřazení bez meziplynu) to právě zavibruje proto, že celá soustava není přesně v ose? Je to jen můj laický pohled, protože tak nějak mi to připadá - než se srovnají otáčky kol a motoru při sepnutí spojky, zavibruje to na cca sekundu.... A dokážete mně, technickému analfabetu, někdo říct, o čem konkrétně ten technik mluvil? Co je to ložisko v tom "komínku"? Dost mě totiž postrašil tím, že ten "komínek" je pevnou součástí převodové skříně a kdyby se nepodařilo to opravit, znamenalo by to výměnu převodové skříně!!! Nejde mi o to, kolik si za to naúčrovali, jako spíš o trvanlivost takové opravy a vliv na spolehlivost auta (delší dovolená autem apod.)
Subaru Outback 2.0D MY2008 MT Exclusive
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22153
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: spojka po výměně

Příspěvek od HonzaCZ »

"Komínek" je na prvním obrázku.
prevodovka-otd08.PNG
Ložisko, které vede hřídel převodovky, na které je lamela, je na druhém obrázku - číslo 21.
prevodovka-lozisko-otd08.PNG
Moc si nedokážu představit, co by se tam mohlo vymlít, protože to je stavěný na zatížení jemnym prachem - spojka vytváří prach i když není oběhaná - při normální činnosti.

Oni asi zjevně nemysleli, že je vyběhaný to ložisko, protože aby se k němu dostal prach ze spojky, tak by muselo bejt pryč gufero před tím ložiskem a to by do spojky tekl olej z převodovky.

No docela by mě zajímalo, co je podle nich vymletý a jak to "spravili"... v autoservisech maj často skvěle vyvinutou fantazii ::-DDD:

Ono se není čemu divit, že autorizáky stojej za prd, když běžně si tam mechanik vydělá míň než u garážníka a ten si ho navíc aspoň trochu váží...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
safi
Nováček
Nováček
Příspěvky: 23
Registrován: úte čer 01, 2010 11:54 pm
Jméno a příjmení: Michal Šafář

Re: spojka po výměně

Příspěvek od safi »

Díky moc, Honzo, zítra provětrám servis, kde to dělali, nechám je to zkontrolovat v rámci garančky...
Subaru Outback 2.0D MY2008 MT Exclusive
Uživatelský avatar
mamut
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1905
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Lukáš
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: spojka po výměně

Příspěvek od mamut »

Co se škubání spojky týká...
Po její výměně mi škubala opravdu dost a opravdu dlouho..
Po najetí cca 5000km jsem ji jednou dal kouř až zasmrděla a z ničeho nic byl klídek... ovšem, po týdnu se škubání vrátilo zas..
Nechal jsem to tedy být, občas nějaký prudší rozjezd situaci opět zlepšil, ale většinou se škubání zas vrátilo...

Teď když jsem překročil hranici 10 000km spojka si tak nějak sedla a "klep klep" klepám na dřevo už nějakých 14 dní nezaškube a nezaškube...

Ovšem u mě byl rozdíl ten, že spojka mi škubala při rozjezdu z nízkých otáček, při přeřazování to nedělalo nic..

Co se ložiska týká, pochopil bych, kdyby měli na mysli ložisko v setrvačníku, ale .... kdo ví.... :655:
jediné světlo mého života, je světlo v ledničce

Subaru Impreza GT (1999) Obrázek
Fiat Ducato 3.0 CNG (2010) Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22153
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: spojka po výměně

Příspěvek od HonzaCZ »

mamut píše:Co se ložiska týká, pochopil bych, kdyby měli na mysli ložisko v setrvačníku, ale .... kdo ví.... :655:
Nojo, ale proč by vyhrožovali výměnou celý převodovky (což je podle mě nesmysl tak jako tak - opravit se dá ledacos)?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
mamut
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1905
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Lukáš
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: spojka po výměně

Příspěvek od mamut »

HonzaCZ píše:Nojo, ale proč by vyhrožovali výměnou celý převodovky (což je podle mě nesmysl tak jako tak - opravit se dá ledacos)?
Protože mechanik mluví o voze a předávací technik o koze?
jediné světlo mého života, je světlo v ledničce

Subaru Impreza GT (1999) Obrázek
Fiat Ducato 3.0 CNG (2010) Obrázek
safi
Nováček
Nováček
Příspěvky: 23
Registrován: úte čer 01, 2010 11:54 pm
Jméno a příjmení: Michal Šafář

Re: spojka po výměně

Příspěvek od safi »

Byl jsem u Kofilky pro epes-rádes kryty naOTB, poradil mi "testnout" spojku rozjezdem na 2. kvalt (nevím, proč mě to nenapadlo ;o) ) Rozklepe se celý auto.... Vypadá to, že soudruzi v C&K opravdu ten "komínek" neopravili dobře......asi je tam vůle, nebo ložisko není ideálně v ose.....
Subaru Outback 2.0D MY2008 MT Exclusive
Uživatelský avatar
Kofilka
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1257
Registrován: pát srp 21, 2009 9:38 pm
Bydliště: Rousínov
Kontaktovat uživatele:

Re: spojka po výměně

Příspěvek od Kofilka »

Jojo něco na tom bude ale kdoví jak to teda je stěma spojkama na ropácích, ale ten smrad a škubání při najíždění na malej nájezd opavdu není normální. Dle mého pohledu to škubalo jako když jsou uplně v hajzlu ty tlumící pružinky na spojce (dofám že někdo chápe moje vysvětlení :-))) ale ty se přece mění komplet sevším když se dělá spojka ne?
Forester SH 2010
Lego BE 2,5 03
ex:
Forester: 98 Black - ČDcargo :-); 99Red;99turbo Green;99 2,0AT;98 silver;silver04 AT
Impreza: 93 1,8 Blue; 98 2,0Silver,2009 1,5r
Legacy: 95 2,0 Blue; 96 2,2 ATgreen; 95 Hubertus; 01 2,5 Blue
Outback: 99 2,5 Red; 01 3,0H6
Tribeca:08 3,6
joedog
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: úte led 04, 2011 3:02 pm
Jméno a příjmení: Josef Varilek
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: spojka po výměně

Příspěvek od joedog »

Oživím znovu toto vlákno, protože název sedí, byť jde o jiný problém...

Mám spojku po výměně a to včetně veškeré bižuterie, jako ložiska, 2hm setrváku, atd. - OTB 2.5i najeto 90000 km. Všechno funguje jak má, ale docela mne při prvním sněhu v sobotu překvapila jedna věc.
Potřeboval jsem asi 3 metry couvnout a pak 10m popojet tak v 10cm sněhu - žádný problém, nicméně jelikož šlo o manévrování mezi barákem, auty, kolotočem a hlavní silnicí, chtělo to pomalu, takže jsem prakticky celých 13m jel "na spojce". Co mne překvapilo, byl docela dost výrazný smrad spojky :670: Otáčky byly po celou dobu nízko, max do 1500-2000, víc tozhodně ne, spíše níže. O den později jsem couval asi 5m na parkoviště a taky - trochu lehoučce, ale zelí bylo cítit... Nechápu, jak jinak to věc řešit, když je málo místa, tak prostě na spojce člověk stát trochu musí...
Dotaz zní - je to normální, že spojka je cítit už takhle brzy, při relativně minimálním prokluzu? Může to být tím, že je spojka nová? Nebo to je standard který nevadí, nebo cca 15 zasmrádnutí a spojka K.O.?
Subaru Outback 2.5i, 5MT comfort-navi, MY08 Prodáno... ;-(
Skoda Octavia 1.9 TDI MY01 (Babička)
Uživatelský avatar
PavelG
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 769
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Olomoucko

Re: spojka po výměně

Příspěvek od PavelG »

Pamatuju na jedno celé vlákno, kde jsme se dohadovali, co že to může na subaří spojce tak smrdět a proč, když u jiných aut se to neděje. Nedospěli jsme k žádnému jednoznačnému závěru i přesto, že někteří z nás měli spojku rozebranou a o věci docela přehled.
Je to taková smradlavá záhada.
Uživatelský avatar
Skywalker
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 209
Registrován: čtv srp 11, 2011 7:24 pm
Jméno a příjmení: Lukáš Maďa
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: spojka po výměně

Příspěvek od Skywalker »

No já myslím, že je to normál u nový než si sedne. Pak bude smrdět stejně, ale míň. Když jsem spojku měnil, tak smrděla taky dost a teď je to lepší. Uvidíš, ale vůně Subaru se asi nezbavíš. :D

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
No road doesn't mean no way!
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, MY01
Spotřeba? Jak raketoplán...
joedog
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: úte led 04, 2011 3:02 pm
Jméno a příjmení: Josef Varilek
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: spojka po výměně

Příspěvek od joedog »

No, pokud to jen voní, ale jinak to nemá na funkci vliv, pak mi to nevadí, ale co smrdí, to se peče a z toho výplývá, že to tak úplně bez vlivu nebude...
To vlákno si vybavuji, ale nepamatuji se, zda-li tam bylo, jestli to je špatně nebo ne - jen si vybavuji diskuze, zda-li to není mezináprava a závěr zhruba ve znění, že ta je hermeticky uzavřená, takže asi ne...
No nic, budu to považovat za varování od auta, že jako so se spojky týče, tak stačí a nikoliv za průšvih :811: Tedy do dalšího problému...
Subaru Outback 2.5i, 5MT comfort-navi, MY08 Prodáno... ;-(
Skoda Octavia 1.9 TDI MY01 (Babička)
Uživatelský avatar
Subaru4ever
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2496
Registrován: pát lis 12, 2010 9:44 pm
Jméno a příjmení: Adam
Bydliště: Praha 5

Re: spojka po výměně

Příspěvek od Subaru4ever »

Přesunuto do složky "Převodovka".
EX Subaru Leone Super Station 1,8 AT, (r.v.83)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2005, LPG (r.v.04)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2010 (r.v.09)
>>> Subaru, čím starší, tím lepší! <<<
Odpovědět

Zpět na „Převodovka, Diferenciál“