3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49224
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Honzo parádní !!

Děkuji ti za ten link na instáč. Nevěděl jsem, že sis udělal Šolctech profil. To je optimální místo pro sledování, protože je to tam hezky pohromadě na jednom místě.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Ja zas nevim, co instagram je :-DDD

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tsakabaru
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4460
Registrován: pon pro 06, 2021 6:11 pm
Jméno a příjmení: Míla
Bydliště: Sokolovsko

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Tsakabaru »

instac vole :-/ :-D
jinak popravde taky netusim :-DDD :-DDD
Legacy BP 3.0 H6 '05 - "Shogun" - vlakno
Impreza GG 2.0 '03
Forester SF 2.0 '01
Niva 1.7 '06
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2230
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Metuzalem »

Tak mě ještě napadlo: co vlastně bude ten Odroid dělat?
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

@Tsakabaru Díky 🙂

@VDC Díky 🙂 Jj, mám to přesně na to - abych to mohl někde silážovat na jednom místě. Resp. dávám to 1:1 na IG a FB. Rád bych pak taky měl místo, kam bych psal nějaký hlubší popisy a moudra z konstrukce 🤣, ale zatím jsem nevybral aplikaci, co na to použiju... 🙄 🤣

@spm To je místo kam se ukládaj fotky, aby nezabíraly místo na SFC hostingu. 🤣
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

@Metuzalem To je delší příběh, ale tak v krátkosti: Mám jeden server s RAIDem a běhaly na něm různý aplikace. Po rozpohybování domácí automatizace jsem si vyčlenil jedno RasPi4 s 8 GB RAM jako druhej "servřík", aby na tom běžely aplikace související s tou domácí automatizací, mqtt, nodered atd., aby to bylo nezávislý na tom serveru. Akorát poměrně rychle jsem uzapisoval 32 GB SD kartu, i když jsem to neměl úplně blbě nastavený, co do zápisů. Přemýšlel jsem, co s tím, jak tam udělat storage mirror, ale nic lepšího než SD + USB jsem nenašel, ale z USB jsem to zase nedonutil bootovat a mirror, kde to není schopný nabootovat z jekýhokoliv řízení je trochu na nic. Kombinovat se SATA a klasickým SSD nepřipadá v úvahu, s tím nemám dobrý zkušenosti. Potažmo hned po tom vyvstal další problém, že by nebylo od věci mít třeba dvě síťovky. Taky v podstatě rozumně neřešitelný (USB síťovka mi nepřijde ideální). A v poslední době to ještě navíc krmí tiskárnu (Octoprint), což se taky úplně neosvědčilo, protože už se mi jednou povedlo udělat apt upgrade, když jsem zrovna tisknul. 🤣🤣🤣 A v neposlední řadě je Malina ARM64, což občas taky přináší problémy.

Takže jsem hledal nějakou náhradu a nakonec našel Odroid H3+. Už teda asi před rokem. A nemohl jsem se dostat k tomu to zprovoznit... nebyla krabička, neasi. 🤦🏻‍♂️😁 Požadavky byly ideálně AMD64 platforma, minimálně 2x SATA a 2x NIC. Což se kupodivu ukázalo jako docela problém, to hned tak něco nemá (nebo v té době nemělo).Tady je výhoda, že ty NIC jsou 2,5 Gbps a navíc k tomu mám tu dodatečnou síťovku, co je taky někde na fotkách vidět, která přes 4× PCI-E 1x přidává 4 další 2,5Gbps porty. Což zatím asi nevyužiju, ale tak kdo ví, kde by to člověk sháněl, až to za pár let bude nutně potřebovat. 😁

No a Malina se přidá k dalším Malinám, co jsou dedikovaný na jednu konkrétní činnost, což jim jde dobře, a bude v ní jenom Octoprint. 🐙

Doufám, že jsem byl dostatečně stručný. 😁
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

A mně jsi se smál, že ten hardware pořádně nevyužívám, když jsem říkal, že mi tam nic jiného kromě octoprintu neběží :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Photo or didn't happen. 🤣🤣🤣
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2230
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Metuzalem »

HonzaCZ píše: pon pro 11, 2023 12:20 pm ... Doufám, že jsem byl dostatečně stručný.
Dík, nebylo to dlouhý, tak to trochu protáhnu :-)

Já taky provozuju už 3/4 roku RasPi4B s 8 GB v krabičce po odešlém satelitním přijímači. Na malině běží mosquitto, NodeRed, InfluxDB a Grafana v Dockeru, mám tam rozšiřující desku a v ní M.2 SATA SSD 500 GB, ze kterého v pohodě bootuju do Raspberry Pi OS Lite, na stejném SSD jsou kontejnery, a všechna externalizovaná data (adresáře s konfigurací a daty, mapované ven z dockeru). Každý den pomocí skriptu odzálohuju ty adresáře s externími daty dockeru k sobě na noťas a ten se zase zálohuje na NAS a další server. Protože tím nic neřídím, tak na tom SSD jen bobtná influxová DB a nastavený je to v docker compose tak, aby to všechno naběhlo po bootu, zatím žádný výpadek elektřiny nic nepoškodil a vždy vše naběhlo.

Není to definitivní řešení, zatím to ale takhle stačí, i když influx db už má přes giga. Kdyby odešel ten disk, tak šáhnu do šuplete pro záložní SSD (koupený dopředu), nainstaluju OS, Docker a překopíruju tu zálohu a musí to frčet. Ta akce může způsobit výpadek max tak na hodinu - dvě (+ než si všimnu :-) ), což mi nevadí (nevadil by ani třeba týden - nic tím neřídím).

Malina se tam celkem nudí, teplotu hlídá aktivní chladič, větrák se zapnul jen uprostřed nejžhavějšího léta (nastaven na sepnutí při 52 °C), paměti je zbytečně moc, stačil by snad i 1 GB. Až to někdy předělám, tak to samý a třeba i něco víc bude dělat nějaký mini pc (buď repasovaný profi pc za 3 - 4 tisíce, nebo nějaká krabička s Intel N100 procesorem, či co zrovna bude k mání s odběrem do 10 W, momentálně za cca 6 tisíc) s párem SSD disků. Tím obejdu potřebu vyrábět krabičku a bohužel i potřebu kupovat 3D tiskárnu :-) A navíc budu mít volnou malinu se SSD diskem a 8 GB paměti na další blbnutí :-)

Doufám, že jsem byl dostatečně stručný :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

@Metuzalem Zálohuješ na notes a z notesu na server? Není tam ten notes trochu navíc? 😁 Ohledně paměti, tak já mám i na Malině ZFS, takže tam není RAM nikdy dost. 😁

Ohledně těch nějakých malých hotových kompíků typu Lenovo ThinkCentre M710q Tiny a podobně, tak po těch jsem taky koukal, těma jsem v podstatě začínal, ale nikdy jsem se bezpečně nedopátral, že tam půjdou dát 2 storage zařízení připojený přes stejný interface a 2 síťovky to taky hned tak nemá. Má to 5 HDMI, 10 USB, ale aby to mělo 2 síťovky, to ne. 🤣

Jinak já neskrývám, že všechno dělám zbytečně o level až dva složitější, odolnější, komplikovanější a jinak -ější, než by bylo nutný. Když mě to hrozně baví. 🤣

PS. Ty ještě nemáš 3D tiskárnu? 🤔
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

2 síťovky mi přijdou dost zbytečný od dob VLAN :-) Jako jasně, má to větší propustnost, ten můj microserver i dvě síťovky má, ale stejně mám pocit, že honím všechno po jedné :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

No, do dvou fyzicky oddělených sítí se přes VLAN nepřipojíš. 🤣🤣🤣

A nechci to kvůli propustnosti, ale kvůli fail-safe.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Připojuju ty sítě do sebe ve switchi, ne v routeru :-) Konec konců už mám i hromadu routerů, co mají jenom jeden interface (byť teda většinou virtuální :-D ).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak tohle není ani switch, ani router. Je to koncový bod, u kterýho chci, aby byl připojenej nezávisle do dvou sítí. Na to ti žádný virtuální porty ani switche nepomůžou. Vždycky tam je nějaký další zařízení. Když chci 2 porty, tak vím proč, neasi. 😁
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2230
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Metuzalem »

HonzaCZ píše: pon pro 11, 2023 1:49 pm Zálohuješ na notes a z notesu na server? Není tam ten notes trochu navíc? 😁 ...
Není, když já ten server pouštím jen občas, on žere moc i v idle a skoro furt nic nedělá :-) Jsem spořivý důchodce.
HonzaCZ píše: pon pro 11, 2023 1:49 pm Ohledně těch nějakých malých hotových kompíků typu Lenovo ThinkCentre M710q Tiny a podobně, tak po těch jsem taky koukal, těma jsem v podstatě začínal, ale nikdy jsem se bezpečně nedopátral, že tam půjdou dát 2 storage zařízení připojený přes stejný interface a 2 síťovky to taky hned tak nemá. Má to 5 HDMI, 10 USB, ale aby to mělo 2 síťovky, to ne. 🤣
Oni některý snad mají 2x NVMe (už to nevím jistě), ale já bych spíš chtěl usb enclosure na 4 rotační disky, který jdou uspat. Vzhledem k tomu, že to používám opravdu hlavně na zálohy, žádný Plex a streamování videa a podobně, tak preferuji minimalizaci spotřeby před rychlostí. Momentální favorit je něco s N100 procesorem (např. toto) a se spotřebou < 10 W + case třeba toto.
HonzaCZ píše: pon pro 11, 2023 1:49 pm PS. Ty ještě nemáš 3D tiskárnu? 🤔
Když já pro ni nemám žádnou práci... :-)
PS: Dvě síťovky - na to jsem zatím ani nevzdech.
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“