Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Odpovědět
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1754
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od Cliffer »

Tak zkusíme vysumonit @Chorche

Jinak jsem kdysi viděl video od ALNSM, kde jeden naviják prezentuje, že ho vozí s sebou na Forestru -
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Uživatelský avatar
Tsakabaru
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4463
Registrován: pon pro 06, 2021 6:11 pm
Jméno a příjmení: Míla
Bydliště: Sokolovsko

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od Tsakabaru »

vysumonit :-DDD
Legacy BP 3.0 H6 '05 - "Shogun" - vlakno
Impreza GG 2.0 '03
Forester SF 2.0 '01
Niva 1.7 '06
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10660
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od podvlada »

@Tade já asi i viděl video od něj, nebo někoho podobnýho, kde to auto zahodil někam do bláta, a zkoušel to pak vysvobodit tím ručním pákovým navijákem a tím autem to hejbalo. Ale furt je to takový...
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3143
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od Albi »

podvlada píše: stř led 03, 2024 10:19 am ...
Takže taky zvažuju spíš nějakej ruční naviják, abych byl schopnej se sám vyprostit. Něco jako na obrázku. Má někdo zkušenost, jestli to má smysl? Hne to s autem?
praktická (ne)zkušenost: mám ho ještě z dob Toyoty ale myslím nevyužil... kdykoliv jsem zapadl (hodněkrát), nebylo to za co uvázat :-)
Subaru Legacy 2.5 MT sedan '2004 | Kawasaki ZR-7S '2002 | Agados VZ-26 '2009 | Author A-RAY Plus '2008
EX: Subaru Legacy 2.2 MT kombi '1991 | Toyota Tercel 4WD kombi '1986 | Dacia 1310 TX sedan '1989
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1754
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od Cliffer »

podvlada píše: stř led 03, 2024 12:31 pm @Tade já asi i viděl video od něj, nebo někoho podobnýho, kde to auto zahodil někam do bláta, a zkoušel to pak vysvobodit tím ručním pákovým navijákem a tím autem to hejbalo. Ale furt je to takový...
Zo jsem si jen vzpomněl na video. Sám nevím jak by to šlo/neslo užít. Já bych si osobně asi ruční nekoupil.

A co se týká kotvíci míst, tak zase (nemám zkušenost) jsem viděl nějaký spešl kolíky, který trochu zakopneš a vytáhneš si přes ně auto.
https://www.monsterhopups.de/RC4WD-Z-S1 ... NUQAvD_BwE
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Uživatelský avatar
Tsakabaru
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4463
Registrován: pon pro 06, 2021 6:11 pm
Jméno a příjmení: Míla
Bydliště: Sokolovsko

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od Tsakabaru »

toho bych se asi bal, ze to pri nejakem pnuti povoli a ustreli mi to hlavu :-D
Legacy BP 3.0 H6 '05 - "Shogun" - vlakno
Impreza GG 2.0 '03
Forester SF 2.0 '01
Niva 1.7 '06
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10660
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od podvlada »

Pokud povolí karabina, lano, cokoliv "najednou", tak ti to ustřelí hlavu tak jako tak. Proto se nemá stát poblíž, dávat se přes lano u spojů "deky" / závaží, a tak. Zrovna kolíku, kterej když se uvolní, uvolní se postupně (pokud nerupne, ale to pak viz předešlý bod), bych se nebál. V tom systému nebude tolik elasticity, aby to ten uvolněnej kolík ještě vymrštilo, to už to lano bude "volně". Pokud se teda nebudeš vyprošťovat bungee lanem :-D Podobně si půjde pomoct i lopatou...
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4943
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od Makovica »

Tiez si to musim nastudovat. Jedna z mala veci, co mi chyba.
Podla mna ten rucny + predlzovacie lano je v pohode na vozenie. Musim pozriet, ako sa robi s tym eletrickym, kde vlastne visi.
A este som zistil, ze potrebujem do auta serioznejsie rukavice.
Rucny je tu:
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1754
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od Cliffer »

Jo tohle je to video co jsem od ALNSM původně hledal! :-)
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1376
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od Dušan »

gerda píše: stř led 03, 2024 10:21 am Spíš mě teď zaujal ten na 12 V
https://www.gude-eshop.cz/navijaky/elek ... -12-v-gude
Uživatelské recenze na verzi 1200 (max. zatížení v tahu: 900 kg, s kladkou: 1.800 kg)
https://autonavijaky.heureka.cz/gude-12 ... 7/#recenze
Takový měl svého času jarek a jednou jsme se s ním tahali, když jsme kvůli ledu a sněhu nemohli vyjet do kopce k našim cholvarkům. Kupodivu naviják fungoval docela dobře a oba nás nahoru dostal.

Cliffer píše: stř led 03, 2024 12:50 pm A co se týká kotvíci míst, tak zase (nemám zkušenost) jsem viděl nějaký spešl kolíky, který trochu zakopneš a vytáhneš si přes ně auto.
https://www.monsterhopups.de/RC4WD-Z-S1 ... NUQAvD_BwE
Tys tu dal odkaz na maketu zemní kotvy pro RC modely (délka 57 mm). Skutečné kotvy, aby fungovaly, jsou velké a těžké potvory 15-25 kg. Cenově no name cca 5 tis.Kč (ty spíše pro ATV než pro auta), ale třeba ARB zemní kotva klidně 25 tis.Kč. Myslím, že tak před 10 léty jsme tady na stránkách už kotvy rozebírali. My jsme je původně chtěli brát na naše subaru- expedice, ale nakonec z toho sešlo.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
pietro235
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 370
Registrován: pon kvě 01, 2017 5:13 pm
Jméno a příjmení: Peter Vido
Bydliště: Púchov, SR

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od pietro235 »

keď spomínate ručný navijak, tak ako "ručný navijak" sa dá použiť aj tzv high jack lift - zvdihák. ručné ťahanie auta - vyprošťovanie niektorí totiž už takýto zdvihák vozia so sebou
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od Doro »

podvlada píše: stř led 03, 2024 10:19 am @Petře, jo, to je pravda. :-D Ale ono i v Milovicích a Písku a podobnejch off akcích, projede to nesmysl, i v tom blátě, ale jak to sedne, konec.

@gerda, 2022? Teď nevím, jestli ne spíš 2023, ale mam v tom sám zmatek. Jo, nahoru už jsem zespodu sjezdovky nevyjel. Ale to bylo dost mokrýho sněhu a AT gumy. Tam by možná nepomohly ani zimáky, spíš daleko agresivnější MT, který by to prohrabaly. Ale nevím. Tam by řetězy pomohly, ale zrovna taková situace mě nepřekvapila :-)

Takže taky zvažuju spíš nějakej ruční naviják, abych byl schopnej se sám vyprostit. Něco jako na obrázku. Má někdo zkušenost, jestli to má smysl? Hne to s autem?
Totok sem dysik pořídíl právě na vytahování auta ze sněhukup apod. Po prvním použití mi došlo, že to asik nebude to, co potřebuju, bo ta rukojeť je z tak měkého blata, že sa to hnedkaj ohlo, edem sem věc zabral. Srovnal sem to, ale pak zas - vyhodil sem to, bo je to nepoužitelné. Na popotáhnutí v mírném kopečku a po rovině budiš, ale na vytáhnutí auta zapadlého nebo edem v příkopě najetého kolem je to nahowno >:-f . Leda by si to nekdo upravil a vyměnil tu pákovú část za jiný systém násady na trubku.... možná sem měl nejaký šunt. Šak s tým zkuste nekdo fest zabrať a uvidíte, jak sa to sklopí ;-D . To už je lepší silnější ruční naviják s lanem - funguje bez AKU a tah to ma dostatečný a není na tem co ohnúť, edem to mosí byť na nečem ukotvené (kus desky apod.).

Jako zemní kotva je ideální zemní vrut cca 90x100(nebo věc) apod. s otvory pro upevnění třmenu. V měkkém podloží nic lepčího nevymyslíte - na subárko to stačí, na Dušanovu tojku už by bylo potřeba aspoň dva ;-D :-D . Aj do šutrovité země to de našrubovať a udrží to vcelku dosť. Jednu zemní kotvu sem aj vyrobil na naše expedice, ale po ověřování funkčnosti sem skončil právě u teho zemního vrutu. Težko vymyslíte neco lepčího, lehčího a funkčnějšího... no a cenově je to taky jinde, že.
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24342
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od sima »

Tak si připisuji další bodíky do modrého života. Krom pomoci se startem jinému šoférovi dnes sněhový zářez a to rovnou dva a to hned, pěkně jeden po druhém :-)
Jel jsem na otočku na chalupu a zpět do valmezu jsem zvolil cestu, kterou z 99% nejezdím, čili nudnější, ne přes les, ale přes obec. No a taky si říkám, zkusím to zde obávaným sešupem " u snozů", cesta se v zimě neudržuje, zpočátku suchá, sem tam jen zmrzky, pak sníh a už vidím zánovního superba, sedl si na oné cestičce na břicho, vedle starší pán v mikině a snaží se nemožné, vykopat nohou či nějak auto ze sněhu. Dál už to bylo neprůjezdné, dost možná i pro mého lesníka...pán na mě mává, ať nejedu dál, to bych ani nejel, když tam je uvězněn :-) tak jsem ho objel přes pole, řekl mu ať se v prvé řadě hodí na sebe bundu a v klidu, že to zpět do toho kopčiska vytáhnem, pán zřejmě už v penzi už měl trochu nervy, tj jasné, jel dnes zlín-ostrava a zpět, zkusil to tudy zkratkou :-) zapřáhl jsem kurtnu SFC ála Yohn, pán našel ihned oko (moje baterka berner, kuk do závitu, zkoušení, ahááá opačný závit :-) ) stará škola ještě :-)
Směrem dolů jsem ho smozřejmě vyškubl jak malinu, vytáhl jsem nás oba na pole a pak to vzal po delší objíždce kopce po vrstevnici, ale stejně, jakmile jsem to vzal víc nahoru, tak jsem sice jeli, ale lesník hrabal čím dál víc, až mě to přišlo už jako nesmysl a jen zbytečné trápení forejse, superb mě stahoval svou váhou čím dál víc, zastavoval teda už pomalu dolů. Jsem byl i překvapený, že i lesník takové obyč pole, sic zrádně promzrlý- nepromrzlý sníh (dnes tu bylo azuro, tak to povolilo) dává sice s přehledem, ale že si i pěkně hrábl sem tam, myslel jsem, že to už vyjedou oba škodovkáři sami, ale ani náhodou, sotva trošku šikmo do kopce, tak ihned stopka. Holt jsem to už zapomněl, co je to předohrab, jj.

Pán to chtěl vzít víc ještě bokem po poli, ale to jsem zavrhl, tyhlety dlouhé okliky do neznáma nekončívají dobře a je tam taky pak příkopa, teda zafůkané a hrana sněhu určitě... tak jsem mu zavelel, že lano kurtnu necháme a zároveň oba zcouváme tak, ať stojí úplně bokem vůči kopce, teď už to musí vyjít.
No v tom si to šinula dolů stará oktávka, tak troubím a blikám na něj, gestikuluji, že neee, zastavil, ale pak se rozjel dolů- hm, další oběť...ztratil se mě z dohledu...
My jsme se rozjeli, lesník hrabal, ale už to šlo, na kopci mě pán moc děkoval a dal mě čokoládu, luxusní kvality (proč mě i mé ženě všichni cpou hořké čokolády, když je nejíme a já je musím pak taky někomu furt cpát :-D )
No a to už si to k nám šinu a z dálky křičel mladík ukrajinec...iščo mě,či jak to křičel :-) tož znovu, s ním už to šlo lépe, ten superb teda nic moc, ale ono je to hodně o spousty faktorů, tak těžko posoudit.
Podali jsme si ruce, zeptal jsem se ho, kde bydlí, jestli tu dole, kde "oni" bydlí ne jinde, dělá pod Baťovcema v lesích tu a hajný mu řekl, dojeď dnes na ligu na hokej na Vsetín, tak málem nedojel, protože on zůstal opravdu v místě, ke nejezdí nikdo, na poli za horizontem :-) tak pak Baťovec jedině na pomoc.
Tož jsem si to užil, fotky jak to šlo, jen skrz toto forum samozřejmě :-) zas to vypadá jako nic, ale tak zlehoučka úplně bezhlavě to nešlo a bez pohonu plejády ani ťuk samozřejmě, na focení byla taky kosa a málo času :-) ta původně cesta je to závaté, ne ty koleje, tj pole dole končící v lesíku.
Ironií je, jak ten život ty situace sám umí krásně na podnose přinášet. Nikdy nejezdím a kor v zimě ne na chalupu s málem benzínu, teď mě cestou začla svítit rezerva, tak si říkám, budeš opatrný, žádné kraviny, hlavně nezapadni, u chalupy jsem to projel lehce a pak potkáš toto... :-) tak si opět říkám, hlavně nezapadnout sám, ukrajinci jsem i říkal, jooo, ale mám málo benzínu, musí to vyjít na první, dobrá dva tři pokusy a vyjooo pryč, prý benzin zaplatím...neee, to neřeš... :-)
Pravda, rezerva ale začla tentokrát svítit dřív, to jsem poznal a dokonce se pak tím rajtováním po polích palivoměr na chvíli i zvetil a zhasla, ale tyhlety M. zákony fungují teda dokonale.
Na druhou stranu jsem těsně cestou z práce, zrovna před odjezdem na chalupu pořešil únik chl. kapaliny- provizorně vyřešeno, chcalo to už teda pěkně, čím dál víc. Zatím to drží a taky mám startér po roce už tentokrát opravdu hyn, snad vydrží do repase, zítra řešení- objednávka teda, čest všem, jdu si dát pivko :-) místo v pět šest jsem dojel domů až v osm, ale zatím teda dojel :-)
Přílohy
IMG_20240110_163312.jpg
IMG_20240110_163629.jpg
IMG_20240110_161925.jpg
IMG_20240110_161930.jpg
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
gerda
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2247
Registrován: ned srp 29, 2010 6:46 pm
Jméno a příjmení: Michal Gerych
Bydliště: rozmezí Valašského království, Slovácka a Hané

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od gerda »

Jsem si říkal, kde jsou fotky 🙂 Paráda Šímo, chvályhodné činy 👍👍 S tou čokoládou je to divné, nebyla to jedna z těch, co jsi už někdy posílal dál? 😁 Proč ti necpou slivku, to bys ocenil víc, že? 😅 Dnes si dej aspoň 2 pivka, za každou pomoc 1 😉

A jsem zvědavý, kdo bude další, komu někdy dojde benzín/plyn/nafta. Snad to nebudu zase já 😊
Člověk by se měl učit celý život. Všechno jde, když se chce. Když nemůžeš, tak přidej. Nebojte se ničeho.

Subaru Outback 3.63R 191 kW, MY11
Honda FR-V 1.8 i-VTEC 103 kW, MY08
Honda Civic Anglán liftback 1.4 66 kW, MY00
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24342
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Sníh, bláto, zářezy, aneb koho (a jak) jsem vytáhnul...

Příspěvek od sima »

Fotky vždy dodávám se zpožděním z mobilu, sorry. Ne, je to furt nová a nová a další hořká čokoláda :-) jo tak slivku, no docela jo, cokoliv jiného krom hořké čoko :-D víš jak, nečekám nic samozřejmě, potěšilo to samozřejmě.
Pivko mám už třetí, plnotučné, během chvilky, nějak mě vyprahlo :-) a už končím s pívem, limit je limit, zítra do hokny :-) chuť teprve začíná být sice řádná, huba se otevřela na max, ale nedá se no.
No uvidíme komu dalšímu dojde palivo, já vzal pak jako vždy plnou nádrž a to Vervy, kdo by se s tím crcal pořád. No a taky jsem se modlil trochu za startér, ať motor při vyprošťování znovu nakopnu, bo jak jsme stáli už na cestě samotné, na zmrazcích, tak jsem se ovážil dát samotnou ručku jen jednou a už tak to bylo o hubu.
Edit: na druhé fotce, tam na protějším vzdáleném kopci, je vidět miniatura baráku, kousek vpravo z pohledu auta, fotografa je vedle ní za stromy skryta naše chalupa, hned zkraje lesíka, to jen aby jste nás případně našli ;-D
Naposledy upravil(a) sima dne čtv led 11, 2024 8:03 pm, celkem upraveno 2 x.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Odpovědět

Zpět na „Řízení, ježdění“