Výměna chladící kapaliny

Většina našich vozů má konstrukčně stejné motory. Proto i řešení potíží je možné řešit společně
Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od spm »

No, ja bych skoro rekl, ze da praci najit servis, co to udela spravne :-DDD

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4038
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od seatik »

Poraďte kluci, co vše zkontrolovat, začiná se mi u Forestra 2.5XT ztrácet chladící kapalina z expanzky. Cirka 2cm z expanzky na 50km. Chladič a spony hadic (původní) vypadají suše, vodní pumpa byla měněna s rozvody před 3 roky. Stáří 16 let, 160 000km, víčko měněno též před 3 roky. Mám s tím dále jezdit dokud se to neukáže a čekat někde na ulici průsvih nebo začít preventivně měnit?
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20658
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od námořník »

Nejdriv bych zjistil, kde se ztrácí.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
Tsakabaru
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4458
Registrován: pon pro 06, 2021 6:11 pm
Jméno a příjmení: Míla
Bydliště: Sokolovsko

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od Tsakabaru »

seatik píše: sob srp 12, 2023 10:07 pm Poraďte kluci, co vše zkontrolovat, začiná se mi u Forestra 2.5XT ztrácet chladící kapalina z expanzky. Cirka 2cm z expanzky na 50km. Chladič a spony hadic (původní) vypadají suše, vodní pumpa byla měněna s rozvody před 3 roky. Stáří 16 let, 160 000km, víčko měněno též před 3 roky. Mám s tím dále jezdit dokud se to neukáže a čekat někde na ulici průsvih nebo začít preventivně měnit?
nastartuj to, ohrej to, nech to bezet a dukladne hledej unik (nejlip nad kanalem/na zvedaku/na rampe nebo alespon na stojankach se sundanym spodnim krytem a baterkou v ruce)
pokud nic nenajdes a ukaze se, ze se to ztraci jen za jizdy, nedej boze v zavistosli na rychlosti jizdy - bude to problem, muze to byt tesneni hlav(y), klidne i rupla hlava, dal se bude projevovat parou z vyfuku, prehrivanim v zatezi (stoupani, tahani, teren), nez to prejde k prehrivani permanentnimu a uvareni v krajnim pripade :-D
ale nejdriv opravdu dobre hledej, vetsinou je to netesnost nekde na spojich hadic, prorezla trubka, zpuchrela hadice, tesneni nekde na chladicim okruhu =)
Legacy BP 3.0 H6 '05 - "Shogun" - vlakno
Impreza GG 2.0 '03
Forester SF 2.0 '01
Niva 1.7 '06
Uživatelský avatar
StandaB
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3662
Registrován: pát led 03, 2020 2:20 pm
Jméno a příjmení: Stanislav Becvar
Bydliště: Nürnberg

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od StandaB »

Vasku, jeste to pozoruj. Ona hraje roli i okolni teplota. Pri 30St.C. mam hladinu jiste 3cm vejs, nez rano pri 10St. Jestli jsi to kontroloval minuly mesic, kdy bylo horko, a pak ted, kdyz se ochladilo, tak te to mohlo zneklidnit. :-) Jinak to" procuchej" jak pise Tsakabaru. Tesneni se mi nezda,....Ty nejsi "raubir". :-D
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4038
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od seatik »

Ono sem to zjistil před 3 dny , že v expanzce bylo úplně na dně. Dolil jsem po rysku max v garáži , pak projel 50km a zase v garáži 2 den zkontroloval. A je tam o 2cm méně. Trošku tu kapalinu i cítím v motoru , tak budu čichat ještě víc. Jezdíme pořád do 3500 otáček , takže nerasujeme. :-) zkusím to u kamaráda na zdviží až sundáme plech Dell pod motorem.
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
Uživatelský avatar
StandaB
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3662
Registrován: pát led 03, 2020 2:20 pm
Jméno a příjmení: Stanislav Becvar
Bydliště: Nürnberg

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od StandaB »

Aha, tak to je neco jineho,a asi to opravdu nekde utika. Asi to neni tvuj pripad, ale stalo se mi, ze me pri delani rozvodu taky vymenili kapalinu. Ale protoze jsem mechanikovi strcil neco do kapsy, tak to myslel se mnou az moc dobre,a nalil tam ten "fridex" temer pur. Kdyz jsem to pozdeji zmeril, bylo to asi do -47St. Vysledek byl, ze se to teplem rozpinalo tolik, az to pretekalo z expanzky. Do druheho dne to vychladlo a chybelo. Blby je, ze se to hned vypari, a ty nic nevidis. >:-&
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od spm »

Ja mel koukam zatim stesti, ze mi vzdycky neco prasklo tak, ze jsem uz zevnitr za volantem videl, ze mi utika chladici kapalina :-DDD

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Pavlas
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 198
Registrován: úte úno 23, 2021 8:28 am
Jméno a příjmení: Martin
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od Pavlas »

Seatik: Nechci tě nijak strašit, ale téměř totožný příznaky jsem měl taky. A nakonec to bylo těsnění pod hlavama...
● Subaru Outback 2.5 121kW MT MY07 Obrázek
● Škoda 120L (1987) (jako veterán)
◌ ex - Subaru Impreza 2.0R 118kW MT MY06
→ YouTube kanál ←
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4038
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od seatik »

Pavlas píše: pon srp 14, 2023 8:24 am Seatik: Nechci tě nijak strašit, ale téměř totožný příznaky jsem měl taky. A nakonec to bylo těsnění pod hlavama...
A jak dlouho si s tím jezdil? A a jak rychle se to zhoršovalo? Olej mi nepřibývá, auto nekouří, pod víkem oleje ani v expanzce žádný povlak, šlem,při provozní teplotě mi to nevytéká z expanzky..
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od spm »

Ty máš turbo, tam asi není víčko přímo na chladiči, co? U atmosféry ten průser je obvykle v tom, že to vytlačí kapalinu do té přepadové nádobky vedle (která je ale beztlaková) a nenasaje to všechno zpátky, takže začíná chybět ta voda v okruhu...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Pavlas
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 198
Registrován: úte úno 23, 2021 8:28 am
Jméno a příjmení: Martin
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od Pavlas »

seatik píše: pon srp 14, 2023 11:14 am A jak dlouho si s tím jezdil? A a jak rychle se....
Já taky žádný další příznaky neměl. Jenom to pomalu mizelo a občas to bylo cítit dovnitř. Jezdil jsem s tim rok. Dalo by se s tim jezdit i dál, nezhoršovalo se to. Ale furt jsem to musel hlídat..
Nejhorší to bylo na krátký vzdálenosti. Ale třeba do Rakouska nezmizelo skoro nic.
● Subaru Outback 2.5 121kW MT MY07 Obrázek
● Škoda 120L (1987) (jako veterán)
◌ ex - Subaru Impreza 2.0R 118kW MT MY06
→ YouTube kanál ←
Uživatelský avatar
StandaB
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3662
Registrován: pát led 03, 2020 2:20 pm
Jméno a příjmení: Stanislav Becvar
Bydliště: Nürnberg

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od StandaB »

Jo, vicko je taky peknej zmrd. Nebyl bys prvni. :-)
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4038
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od seatik »

spm píše: pon srp 14, 2023 11:51 am Ty máš turbo, tam asi není víčko přímo na chladiči, co? U atmosféry ten průser je obvykle v tom, že to vytlačí kapalinu do té přepadové nádobky vedle (která je ale beztlaková) a nenasaje to všechno zpátky, takže začíná chybět ta voda v okruhu...
Víčko mám na chladiči a ještě na menší plastové nádobce u středu motoru. To sem nechával před 3 roky měnit za nové. Ale co by mi mrzelo, tak kdyby těsnění pod hlavou, tak mám na tom 2 roky nové rozvody (10 000km). Počítám, že bych zase musel kupovat znovu, co? ::-((( Ještě mám podezření na tu vodní pumpu co se měnila s rozvody. No ono se to někde ukáže, doufám, že teda to neexploduje nékde na výletě či dovolené. Autu to nicméně promíjím, 16 let vydrželo bez chybičky, tak má na to nárok.
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
MirekK
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 260
Registrován: úte úno 08, 2022 5:39 pm
Jméno a příjmení: Miroslav Kokinda
Bydliště: Brandýs nad Orlicí

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od MirekK »

Můžete mi prosím někdo poradit s chladicí kapalinou? V servisu mi dali kapalinu se specifikací K067EYA000. Barvu má modrozelenou. Na stránkách https://www.portalridice.cz/clanek/barv ... ch-kapalin
jsem našel, že se jedná o typ G11, neboli typ C.

Kapalina mi během určité doby ve vyrovnávací nádržce ubyla, tak ji potřebuji doplnit. Stačí, když na benzince koupím jakoukoliv G11, nebo mám hledat tu přesnou specifikaci? A je na benzinkách vůbec běžně k dostání?

Jinak, nevšiml jsem si, že by mi ubývala po delší jízdě, ale teď když auto nějakou dobu víc stálo, než jezdilo, jsem si všimnul, že kapalina ubyla.

Dík za radu.
Odpovědět

Zpět na „Motor“