Věda a technika

Odpovědět
Uživatelský avatar
mirekst
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 788
Registrován: čtv říj 10, 2013 8:02 pm

Re: Věda a technika

Příspěvek od mirekst »

HonzaCZ píše: čtv úno 29, 2024 12:19 pm Já stejně nechápu a beru jako úžasný, že se celý lidstvo bylo někdy schopno shodnout na používání kalendáře, časových zón a dalších globálních záležitostí.
No já myslím že se neshodlo, třeba v Izraeli je nyní 20 Adar 5784 a kolik je tam právě hodin od západu slunce si netroufám ani odhadnout.
Uživatelský avatar
Tsakabaru
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4457
Registrován: pon pro 06, 2021 6:11 pm
Jméno a příjmení: Míla
Bydliště: Sokolovsko

Re: Věda a technika

Příspěvek od Tsakabaru »

@HonzaCZ to jo, to je velkej pocin =) k dokonalosti uz tomu chybi asi jen plosny zavedeni metricky soustavy a jizdy vpravo :-D
Legacy BP 3.0 H6 '05 - "Shogun" - vlakno
Impreza GG 2.0 '03
Forester SF 2.0 '01
Niva 1.7 '06
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21977
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Věda a technika

Příspěvek od HonzaCZ »

@mirekst Ano, a určitě je spousta dalších zemí a národů, co používají ještě něco jiného. Ale globálně se používá gregoriánský kalendář. Každý Izraelec určitě moc dobře ví, že pokud se má dostavit do zahraničí v nějaké datum, tak to datum je v gregoriánském kalendáři.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21977
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Věda a technika

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše: čtv úno 29, 2024 12:21 pm Ale zrovna casovy zony mi prijdou spis ke vzteku

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk
Možná pro někoho, kdo bydlí jenom hodinu od nultýho poledníku 🤣
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Věda a technika

Příspěvek od spm »

@HonzaCZ No nevim, celá funkce časových zón je v zásadě jenom o tom, že definuješ 12:00 jako okamžik, kdy je slunce nejvýš na obloze. Takže pak u většiny oblastí se dostáváš k tomu, že lidi vstávají někdy před tímto časem a chodí spít ~10 hodin po tom. A funguje to stejně asi jenom tak zhruba, protože máš místa kde to s tím dnem a nocí je vůbec složité, máš území která jsou na jednu časovou zónu moc velká, ale nebudeš dělit zemi do více pásem pač by byl bordel a tak podobně. Když tohle odstraníš a necháš, co já vim, UTC, tak sice budou místa, kde lidi budou vstávat ve 22:00, ale ten čas alespoň bude všude stejnej, ubyde to neustálý přepočítávání, ve kterym se každou chvíli dělá chyba a podobně. A ve světle toho, že dneska už všichni lidi nevstávají ve 4:30, aby šli do Kolbenky, takže já se běžně s kolegama míjím v práci i o 5 hodin; a toho, že stejně to svítání je všude po světě jinde, mi ten benefit tý zóny přijde minimální, protože při nějakém zahraničním kontaktu to stejně chce od té protistrany zjistit, jestli se s tebou bude chtít bavit a tam je imho fakt jedno, jestli je to 19:30 UTC nebo 10:30 bambinistán-9
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
PeteBiggy
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1309
Registrován: pát úno 10, 2017 2:56 pm
Bydliště: Biggyho Beskydský Rajón
Kontaktovat uživatele:

Re: Věda a technika

Příspěvek od PeteBiggy »

Tak jako co by se stalo, když by při jarní/podzimní rovnodennosti bajoko (ať mě nikdo netahá za slovo a skrz zohlednění z.š.) v Londýně svítalo v 6 a slunce zapadalo v 18 hod, v Praze v 5 a 17 hod, v Tokiu slunce vycházelo ve 22 hod a zapadalo v 10 hod, v New Yorku v 11 a ve 23 hod a v Seattlu slunce vycházelo až ve 14 hod a zapadalo ve 2??? :-) Nic. Blbý by ale bylo, kdyby po tobě chtěl zaměstnavatel, abys chodil do práce, byly otevřené hospody apod. v současně zvyklých časech. Jakože u nás by to ještě bylo v klídku, ale třeba v tom Seaatlu by sis dal místo běžné denní směny odpolední a na pivko do hospody bys s kámošema vyrážel za svítání :-D
Alfa Romeo Stelvio Veloce 280/2023-MY 2022/ & Suzuki Swift 1.2/2022/ & KTM SMT limit. ed./2011/
Ex AR Stelvio B-Tech 280/2020/ & Subaru Forester 2.0 XT/2018/ & Subaru XV 2.0 MT/2016/ & spousta motorek
Subaru & Alfa Romeo by Pete Biggy!!!
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14882
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Věda a technika

Příspěvek od Tapan »

Ale bral bys ze zákona příplatek za noční :⁠-⁠)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21977
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Věda a technika

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak v tom problém nevidím, tak by prostě pracovní doba nebyla od 8 do 16, ale od 20 do 4... ale přijde mi to pěkně nablblý. Já proti časovým zónám nic nemám. Ale taky znám lidi, kteří mají s tím přepočítáváním problém a zrušili by je hned. 🤣🤣🤣

A jestli se mají rušit časový zóny, tak default nebude UTC, ale GMT. Jinak nehraju. 🤣

EDIT: Mně by do začátku stačilo, kdyby se u nás zrušil zimní čas. To je hrozná blbost. Je mi jedno, jestli zůstane GMT+1 nebo GMT+2, hlavně, ať se to nestřídá. 😁
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
PeteBiggy
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1309
Registrován: pát úno 10, 2017 2:56 pm
Bydliště: Biggyho Beskydský Rajón
Kontaktovat uživatele:

Re: Věda a technika

Příspěvek od PeteBiggy »

Jo, jsem pro. Ale za predpokladu, ze bude jen ten "letni". Hmm, to bychom pak ale museli poledniky zmenit na jedniky :-D
Alfa Romeo Stelvio Veloce 280/2023-MY 2022/ & Suzuki Swift 1.2/2022/ & KTM SMT limit. ed./2011/
Ex AR Stelvio B-Tech 280/2020/ & Subaru Forester 2.0 XT/2018/ & Subaru XV 2.0 MT/2016/ & spousta motorek
Subaru & Alfa Romeo by Pete Biggy!!!
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Věda a technika

Příspěvek od JRJ »

Tak když jsme v té "Vědě a technice", tak něco od nás z ústavu o škodlivosti střídání času.
Výzkumy ovšem stále jasněji dokazují, že náš časový systém je evolucí citlivě nastaven na střídání světla a tmy a jakékoli narušení se odrazí na jeho fungování. Platí to i o uměle zavedeném střídání přirozeného, tzv. zimního, a letního času. Pokud bychom od něho chtěli zcela ustoupit, doporučují odborníci ponechat přirozený zimní čas – a mají k tomu pádné vědecké důvody.
více zde: https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/bi ... -zustava/
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3182
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Věda a technika

Příspěvek od dracekvo »

Ale mělo by to jednu nespochybnitelnou výhodu. Silvestra by jsme slavili všichni najednou :)
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14882
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Věda a technika

Příspěvek od Tapan »

@dracekvo jen ten ohňostroj by leckde nevyniknul, v pravý poledne :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Věda a technika

Příspěvek od spm »

HonzaCZ píše: čtv úno 29, 2024 2:52 pm Tak v tom problém nevidím, tak by prostě pracovní doba nebyla od 8 do 16, ale od 20 do 4... ale přijde mi to pěkně nablblý. Já proti časovým zónám nic nemám. Ale taky znám lidi, kteří mají s tím přepočítáváním problém a zrušili by je hned. 🤣🤣🤣

A jestli se mají rušit časový zóny, tak default nebude UTC, ale GMT. Jinak nehraju. 🤣

EDIT: Mně by do začátku stačilo, kdyby se u nás zrušil zimní čas. To je hrozná blbost. Je mi jedno, jestli zůstane GMT+1 nebo GMT+2, hlavně, ať se to nestřídá. 😁
Mně přijde úplně nablblý, že když mailem dostanu pozvánku na nějakej webinář, tak 10 minut strávím hledáním a konverzí nějaký debilní zóny, abych zjistil kdy to vlastně vůbec je. To je úplně totálně promrdanej čas s nulovým užitkem :-D Stejně jako vznikne úplně neskutečnej bordel, kdy se ti dostanou na porovnání vedle sebe timestampy s různými zónami. A ano, když se do toho zamotá ještě DST, které je v každé zemi jinak a někde není vůbec a ještě se to každou chvíli mění, tak to by z toho člověk puknul :-D Všechno kvůli tomu, aby lidi měli pocit, že mají vstávat v 6, když navíc stejně teď každý vstává jak chce :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Věda a technika

Příspěvek od JRJ »

spm píše: pát bře 01, 2024 9:50 am Mně přijde úplně nablblý, že když mailem dostanu pozvánku na nějakej webinář, tak 10 minut strávím hledáním a konverzí nějaký debilní zóny, abych zjistil kdy to vlastně vůbec je. To je úplně totálně promrdanej čas s nulovým užitkem :-D Stejně jako vznikne úplně neskutečnej bordel, kdy se ti dostanou na porovnání vedle sebe timestampy s různými zónami. A ano, když se do toho zamotá ještě DST, které je v každé zemi jinak a někde není vůbec a ještě se to každou chvíli mění, tak to by z toho člověk puknul :-D Všechno kvůli tomu, aby lidi měli pocit, že mají vstávat v 6, když navíc stejně teď každý vstává jak chce :-D
To Ti fakt trvá 10 minut vybrat časovou zónu z rolovací nabídky hned vedle času? Nehledě na to, že při zadání místa se časová zóna vybere sama?
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Věda a technika

Příspěvek od spm »

Jako že bych si kvůli tomu, abych zjistil, kdy probíhá něco, co mi přišlo mailem, přenastavil ještě systémový čas na počítači? Jo, to zní logicky :-D Většinou musim z toho debilního kódu zónu napřed vygooglit co to vlastně je a pak najít nějakej konvertor co to převede. A ověřit, že to počítá s DST, abych nebyl zase o hodinu vedle.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Internet, média, foto, video“