NAS, zálohy, sdílení atd..

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22129
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od HonzaCZ »

yeti píše: stř dub 26, 2023 8:15 pm No tak ale to už není řešení za pár kaček na arxhiv filmů. To už máš šachtu na 6 disků + ten jeden velkej (usb?) +ups + to někde musíš mít protože to hučí + řešit větrání protože to už i slušně topí. No a při dnešních cenách elektriky už to taky može udělat třeba litr ročně. Ale zase - kdo si hraje, nezlobí 😀
Tak to hlavně není klasickej NAS box, ale normální ATX case se Supermicro deskou a Xeonem. 2x SSD, 6x HDD. Žere to 60 W, to není zase tak hrozný ani co do spotřeby ani topení. A na ten backup mám DS118.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tsakabaru
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4767
Registrován: pon pro 06, 2021 6:11 pm
Jméno a příjmení: Míla
Bydliště: Sokolovsko

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od Tsakabaru »

HonzaCZ píše: stř dub 26, 2023 9:05 pm Tak to hlavně není klasickej NAS box, ale normální ATX case se Supermicro deskou a Xeonem. 2x SSD, 6x HDD. Žere to 60 W, to není zase tak hrozný ani co do spotřeby ani topení. A na ten backup mám DS118.
taky jsem to tak mel dlouhy roky :-D
dokonce jsem si sveho casu po par mrtvych deskach koupil od lenova novou TS100ku s nejakym Xeonem 3xxx tusim, nacpal to diskama, deb, LVM...
jen ten hluk, neskladnost toweru, nemoznost to uchladit pasivne a cim dal mene vyuziti mimo "blby sharing" me nakonec dokopalo k NAS
i ta spotreba te NASky je proste jinde
Legacy BP 3.0 H6 '05 - "Shogun" - vlakno
Impreza GG 2.0 '03
Forester SF 2.0 '01
Niva 1.7 '06
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22984
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od spm »

Ja furt nedam dopustit na HPE Microserver. 4 sachty 3,5" plus nejaky maly, zere to jak NAS, je to uplne tichy, vykon to ma celkem decentni a pustim na tom cokoliv :-)

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tsakabaru
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4767
Registrován: pon pro 06, 2021 6:11 pm
Jméno a příjmení: Míla
Bydliště: Sokolovsko

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od Tsakabaru »

to je sikovna skatule, jen nevim jestli ta cena odpovida tomu, ze to je prakticky NAS s "vybersi" operakem
navic jak jsem deset let resil pro HP (pak HPE) coby ASP, tak me to z HP(E) docela vylecilo, ale to je jina story samozrejme :)
Legacy BP 3.0 H6 '05 - "Shogun" - vlakno
Impreza GG 2.0 '03
Forester SF 2.0 '01
Niva 1.7 '06
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3064
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od yeti »

HPE má jednu postatnou vadu - je to HP 🙄🙄

Zdráhám uvěřit, že tI to bere jen 60W. Ale to je asi fuk. Máš to vymyšlený, funguje to, jsi spokojenej, tak co.

Já jsem roky provozoval mailserver na ITXové desce s nějakým atomem a chodilo to hezky.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22984
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od spm »

Tak že to stojí jako NASka, když je to hardwarově v podstatě spíše dál, jako problém nevidím. "Vybersi" operák je o preferencích, já to považuju za výhodu, protože to značně otevírá možnosti, co s tím lze dělat. Ale u BFU chápu, že NASka s jednoduchým klikacím rozhraní je lepší volba.

Jinak nevim, já jsem nikdy nedělal servisáka u žádné firmy, co vyrábí servery. Z pohledu toho co to kupuje a používá bych proti HPE nic neměl (narozdíl třeba od Supermicra). V podstatě si nevybavuju, že bych tam narazil na něco horšího, než co by bylo jinde. A ten Microserver podle mě funguje fakt úplně skvěle. Porovnávat tyhle dospělé věci s nějakým ITX Atomem... no, každý svého štěstí strůjce :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3064
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od yeti »

V době, kdy jsem stavěl atom, tak tyhle mikroservery nebyly a pak už to bylo je otázkou, jestli si to vydělá na něco lepšího. Běželo to snad 10let
Měl jsem v zásobě stejnou desku, kdyby něco, ale nikd nic. Jednou jsem měnil starý rotační disky za ssd.
Ale co se týče averze k HP, to je na delší povídání. Ty kurvy měly vsecko jinak. Od zdrojů, přes konektory, ovladače až po šroubky. Jak bylo někde něco od HP, vzdycky to skončilo když ne přímo průserem, tak aspoň nasráním. No, hlavně, že to už pár let nemusím dělat.
Zkrátka špatné zkušenosti se jen tak nezbavíš. Něco jako s nejmenovanou privilegovanou skupinou spoluobčanů...
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22984
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od spm »

Jenže to jseš pořád v desktopovém segmentu domácích hraček. Jako ne že by ty dospělé servery na tom byly lépe, ale tam ty proprietární komponenty mají úplně všichni, takže je to prostě fakt a nevybereš si (maximálně někteří ještě dělali naschvály, že to vezme jenom jejich paměti nebo jenom jejich disky). Dobře, ten Microserver je taky taková spíš domácí hračka, na tom bych nic vážně míněného nepustil stejně jako na Atomu :-D A holt některé komponenty jako třeba zdroj to nemá úplně standardní, jenže to je zase daň za form factor, stejně jako když se koupí ta hotová NASka, tak to taky nejsou standardní komponenty.

Jinak ano, značkové desktopové počítače jsou zlo a jediný důvod na pořízení takové věci je pokud to mělo hodně výhodnou nákupní cenu. Jinak bych to taky nepořídil, do desktopu stejně patří EATX a big tower skříň :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5013
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od Makovica »

Tak ja mam zase so SM len tie najlepsie skusenosti. Ani nepoznam vyrobcu s vacsim portfoliom pre mna zaujimavych server veci.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22984
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od spm »

Já měl v ruce nějaký kus, kterému IPMI odešlo ještě dřív, než jsem to odnesl do racku. A celé to nastavení IPMI a ty věci okolo jsou úplně hovadské, používalo se to fakt dost mizerně... zlatý HP v tomhle :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22129
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od HonzaCZ »

Tsakabaru píše: stř dub 26, 2023 9:14 pm taky jsem to tak mel dlouhy roky :-D
dokonce jsem si sveho casu po par mrtvych deskach koupil od lenova novou TS100ku s nejakym Xeonem 3xxx tusim, nacpal to diskama, deb, LVM...
jen ten hluk, neskladnost toweru, nemoznost to uchladit pasivne a cim dal mene vyuziti mimo "blby sharing" me nakonec dokopalo k NAS
i ta spotreba te NASky je proste jinde
Tak nevím, tower je normální krabice. Nic moc neskladnýho na tom nevidím. 😁
A hluk z toho žádnej nejde a to to mám normálně na druhý straně obýváku. Jsou v tom 3 Noctua větráky (2x 120 a 1x 92), zdroj se uchladí pasivně. Lednička je slyšet víc, když se do ní dá nákup. A to je tichá lednička. 😆
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22129
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od HonzaCZ »

yeti píše: stř dub 26, 2023 9:43 pm Zdráhám uvěřit, že tI to bere jen 60W. Ale to je asi fuk. Máš to vymyšlený, funguje to, jsi spokojenej, tak co.
Mně je upřímně úplně jedno, jestli mi uvěříš nebo ne. 😅
Každopádně žere to 67 W real power z UPS a to je do ní zapojenej navíc modem od kabelovky, RB4011 s wifi a jedno RPi4, což všechny tyhle věci topí jak hovado, takže ten server samotnej bude pod 60. Samozřejmě se bavíme o idle, ne když scrubuje pool nebo kompiluje aplikace. 😁

Load je v %, power ve VA a realpower ve W. Samozřejmě jsem to měřil i wattmetrem, ještě než jsem měl takhle chytrou ups.
Přílohy
Screenshot_20230427_020417_Chrome.png
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tsakabaru
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4767
Registrován: pon pro 06, 2021 6:11 pm
Jméno a příjmení: Míla
Bydliště: Sokolovsko

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od Tsakabaru »

spm píše: stř dub 26, 2023 10:06 pm Tak že to stojí jako NASka, když je to hardwarově v podstatě spíše dál, jako problém nevidím. "Vybersi" operák je o preferencích, já to považuju za výhodu, protože to značně otevírá možnosti, co s tím lze dělat. Ale u BFU chápu, že NASka s jednoduchým klikacím rozhraní je lepší volba.
no co koukam tak ten microserver zacina nekde na 20k, ja daval za moji ctyrsachtu neco pres 10k, za 20k uz je k mani vic sachet a rozsiritelne "plusko" s dospelym CPU a podporou virtualizace a mas oboji, jak "klikani", tak moznost provozovat os
ale i obecne bych na to "klikaci rozhrani" koukal s mensim despektem, dneska ty NASky maji balicky na vsechno mozny, od zakladnich veci jako jsou DNS, DHCP, RADIUS, VPN, LDAP, Proxy, Mail, pres kamerovy server, web server, db az po zalohu 365tek treba
zazil jsem firmy, ktere proste na tech NASkach bez problemu zily (nezridka to reseni i prerostly a mely cukani se pustit roundcube treba a prejit na serioznejsi mailove sluzby "vzdyt to prece funguje dobre ne?")

kdyz se clovek zamysli co vsechno to zvladne a jak je to relativne easy, tak ve finale zjistis, ze pokud chces neco vic, uz stejne sahnes po velkym serveru
Legacy BP 3.0 H6 '05 - "Shogun" - vlakno
Impreza GG 2.0 '03
Forester SF 2.0 '01
Niva 1.7 '06
Uživatelský avatar
Tsakabaru
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4767
Registrován: pon pro 06, 2021 6:11 pm
Jméno a příjmení: Míla
Bydliště: Sokolovsko

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od Tsakabaru »

HonzaCZ píše: čtv dub 27, 2023 1:58 am Tak nevím, tower je normální krabice. Nic moc neskladnýho na tom nevidím. 😁
A hluk z toho žádnej nejde a to to mám normálně na druhý straně obýváku. Jsou v tom 3 Noctua větráky (2x 120 a 1x 92), zdroj se uchladí pasivně. Lednička je slyšet víc, když se do ní dá nákup. A to je tichá lednička. 😆
normalni krabice to je (i kdyz byl o fous hlubsi nez bezny case), ale v obyvaku uz se schovava blbe :-D
neni to jen o vetracich, ale i o tech plotnach v kovovy krabici (ja to pak resil i tak, ze jsem vyhodil klec, spustil ctyri gumovy pasky a disky na ne zavesil)
hluk nebyl zadnej extrem, taky jsem si pochvaloval jak je to tichy, teda nez jsem to vymenil za NASku, o ty fakt nevim
kdyz se ohlednu za vsema resenima domaci site co jsem kdy mel, tohle je (alespon pro nas) zatim to nejlepsi, byt vzpominky na obdobi kdy jsem mel v obyvaku cernej 42U rozvadec a vsechno na policich jsou krasne :-DDD
a je to i o nejakem klidu a comfortu, stejne jako u zakazniku - jak tam mam LVM, S2D vSAN apod. mam z toho proste servrenejsi pulky nez kdyz je tam zelezo made for its purpose
Legacy BP 3.0 H6 '05 - "Shogun" - vlakno
Impreza GG 2.0 '03
Forester SF 2.0 '01
Niva 1.7 '06
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22984
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: NAS, zálohy, sdílení atd..

Příspěvek od spm »

Záleží dost kde se to kupuje. Já mám jinak Gen10 (ne plus), kterou jsem teda bral z bazoše a stála asi 8. Balíčků je tam sice dost, ale proti světu normálního OS je to pořád ale menší výběr a navíc to co tam je je obvykle nějak přiohnuté, aby to běželo v NAS, šlo kikat a podobně. Což jak říkám, pro spousty lidí může být výhoda, pro mě zase tolik ne a spíše ocením, že se to dá managovat dost podobně jako celý ten zbytek co spravuju, než že to má pěkné klikací rozhraní :-)

K věcem co tam mám; já tam třeba přes btrfs send / btrbk zálohuju domácí workstationy, až se povede dořešit normální komunikaci do internetu, tak to tudy nejspíš budu posílat i dále. Tohle je třeba první věc, na které se hotový NAS zasekne. Synology teda používá btrfs taky, takže hypoteticky by to fungovat mělo, co jsem se ale zkoumal, tak to mají všelijak customizované, že takovýhle use case by dost možná nefungoval (navíc v tom NASu většinou bývá nějaká archaická verze kernelu). Nebo se to zadrhne na ptákovinách, že půjde blbě udělat autentizace SSH klíčem, nebude tam fungovat key forwarding a tak podobně.

Taky na tom mám full disk encryption včetně systémového oddílu. V initrd je dropbear s nastavenými klíči, kterým to jde na dálku odemknout. Eventuelně to dneska umím řešit i keyserverem, že se to za vhodné konstelace odemkne samo.

Nedávno jsme tu někde řešili ten uložto downloader, co sebou táhne tu šílenou AI knihovnu na louskání captchy. Tady to funguje v pohodě, na NASu pokud na to někdo neudělal balíček...

U těch služeb jako DNS, DHCP, mail, ... tam nemám, na to mám ten serióznější server :-D Ale zase, když si vezmu kolik je nástrojů od každého, tak ne každému musí nutně stačit, že tam zrovna je na nějaký exemplář balíček...

S mailem bych si nenabíhal. Roundcube je jenom webový xicht, který je jednoduchý, ale nějak to fungovalo... ten podvozek co je pod tím obvykle funguje daleko lépe, než ty velká profesionální řešení. Aneb bych mohl vyprávět noční můry na dobrou noc jako fungují služby od Microsoftu...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“