"Domácí" router + wifi AP

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 23042
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Okno s interfacem, abych zjistil, co chci vlastně měnit. Další s IP adresou. Další s routama. A to jsem to měl naštěstí dostupný lokálně, jak to řešit, když potřebuju změnit tu adresu a routu naráz... no, fujtajbl :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22153
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

LOL... Psal jsi, že jsi chtěl měnit adresu, ne adresu, routu a ještě ani nevíš, na jakym ifacu 😁

Jo, uznávám, že nějaký commit systém tam chybí. Udělat si změny, které se neprojeví a pak je jedním commandem aplikovat. Takový safe mode naruby. Dá se to řešit scriptfilem, ale přes winbox to naklikat nejde.

A tu polovinu feature, který nefungujou, jsme se stále nedozvěděli... ⏳
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22153
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Ale moc případů, kdy potřebuješ dělat ty věci naráz a nedá se to udělat bezpečně a bez nutnosti přepnout víc věcí, mě teda nenapadá. Možná tak nějaký změny VLAN na ifacu, přes který to administruješ, což je stejně antipattern jak stehno.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 23042
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Tak když to potřebuju přečíslovat do jinýho subnetu, tak že potřebuju změnit i tu routu je celkem logický, ne? :-)

S fíčurama - jak to bylo s těma VLANama? Tam to jde nastavit asi 5 různými způsoby, z toho dobře/kompatibilní je jeden a ještě hrozně záleží na jakym hardwaru to zrovna děláš, ikdyž to rozhraní je úplně stejný, ne? :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22153
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše: úte kvě 21, 2024 2:34 pm Tak když to potřebuju přečíslovat do jinýho subnetu, tak že potřebuju změnit i tu routu je celkem logický, ne? :-)
Jsi nepsal, že do jinýho subnetu. 🔮
spm píše: úte kvě 21, 2024 2:34 pm S fíčurama - jak to bylo s těma VLANama? Tam to jde nastavit asi 5 různými způsoby, z toho dobře/kompatibilní je jeden a ještě hrozně záleží na jakym hardwaru to zrovna děláš, ikdyž to rozhraní je úplně stejný, ne? :-)
Nevím, kolika způsoby to jde nastavit, ale všechny ty způsoby fungují. Problém je, že některé nemusí být výkonově dostatečně, protože nevyužijí správně HW. Tedy např. switch chip, ale tahá to CPU. Ale vždycky to funguje, tak jakýpak nefunguje.

A ta správná nastavení, aby se využil korektně HW, tak jsou dvě. Jeden pro low cost switch chipy a druhý pro zařízení, která mají switch chip trochu víc integrovaný. Jedno se nastavuje přímo na portech daného switch chipu (v menu switch), tato zařízení mají topologii v podstatě jako počítač s jedním nebo pár interfacy a switch v jedné krabičce. Druhý případ je, že switch chip je více integrovaný se zbytkem, umí víc fíčur, např. MSTP nebo i nějaké L3 záležitosti, a pak se to ovládá přes bridge menu. Je to dané tím, že prostě je pod tím různý HW.

Když budeš mít počítač a pro šifrování nepoužiješ AES-NI, tak to taky bude fungovat pomalu. Je to chyba OS nebo hardwaru nebo obsluhy, která to blbě nastavila?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5062
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Makovica »

Ja mam podozrenie, ze spm nema rad Mikrotik - takto toho slonika nepredas :)
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 23042
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

No a jsme zase u toho, že když tady vezmu ze skladu nějaký normální switch s cli, tak nastavit mu na port správnou vlan mi trvá asi tak 10 sekund. U mikrotiku si napřed musím přečíst dokumentaci, ze které vypátrám co je pro ten můj hardware lepší a kterým způsobem to jít nastavit. Nebo to tipnout na blind a přemýšlet kterým způsobem se to má dělat, když jich existuje víc. A zabiju tím půl hodiny minimálně a příště to budu hledat znova, jelikož se po tom budu minimálně půl roku štítit mikrotiku dotknout :-D

U AES-NI ale typicky nemusím nic specificky nastavovat a dělat. Aplikaci mám zkompilovanou s, typicky většina aplikací to použije, když to CPU umí a nepoužije, když to nemá a nic moc tam není co řešit, kromě toho, že když ten hardware kupuju, tak si vyberu něco, co to má. Což má jinak dneska asi tak úplně všechno :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22153
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

@spm
Hele sorry, začínáš demagogovat. Když budeš umět konfigurovat ROS stejně jako ten tvůj normální switch ze skladu, tak to nastavíš taky úplně stejně a hned. Srovnáváš nesrovnatelný. Jednou se oháníš pfsense, pak se oháníš jiným HW, pak se oháníš normálním switchem ze skladu... ale ty mikrotiky dělají všechno z toho naráz, tak holt to asi má trochu komplexnější konfiguraci.

Kterým způsobem nastavit hledat nemusíš. Buďto v tom switch menu je možný nastavit VLANy a pak to nastavuješ tam a nebo není a pak to nastavuješ přes vlan aware bridge. K těm tvým chytrým zařízením, který vychvaluješ, jsi taky přišel z vlaku a rovnou jsi přesně věděl, kde co nastavit. 🤣

Je vidět, že prostě Mikrotiky nemáš rád a odmítáš se do toho ponořit a akorát nesmyslně kopeš kolem. A z toho plyne, že argumentuješ píčovinama. 😁

Naštěstí tě nikdo nenutí to používat. 😁

Ad AES-NI) Rozpitváváš to zase do úplných debilit. To byl příklad a že sis ho vyložil takto, vypovídá svoje.

Sorry, ale uráží mě, že inteligentní člověk jako ty, jde prostě zcela nesmyslně proti do ad absurdum, aby dokázal, že něco nemá rád. Protože tímhle fakt nedokazuješ, že je něco blbý, jenom to, že to nemáš rád. 🤷🏻‍♂️
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2496
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Metuzalem »

To je pořád takové to kamarádské pošťuchování, nebo už je to na krev? :-)

Protože to abych se pomalu bál napsat, která koncepce mi sedí víc, abych nepřišel o kamaráda, byť "jen" z fóra. No, ono to stejně momentálně nehrozí, protože jsem aktuálně v pozici manželky při výběru auta (mně se víc líbí to červený!).

Naštěstí pro mě stále platí: Asus to jistí. Kamarádi mi zůstanou oba a s hamounem budeme kamarádi ještě o chlup větší :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22153
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Mně je to jedno, co kdo používá. Já se snažím být objektivní a nikomu nic nevnucuju. Ale irituje mě, když na jedný straně se něco nesmyslně zjednodušuje na úroveň "je to blbý" (celej Mikrotik, ROS a všechno kolem něj) a na druhou stranu se ve stejnym příspěvku dotahují obecné příklady ad absurdum.

Klidně si postav router z windows. Sice si o tobě budu myslet, že jsi psychopatickej masochista, ale rozhodně to neovlivní nějaký vztahy. 🤣

A s Jendou to je na pohodu. Aspoň bokem se se mnou normálně baví. Normální odborná diskuze, neasi. 😁
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2496
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Metuzalem »

Windows jsem odstavil a nebýt winboxu, tak si na ně ani nevzpomenu :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 23042
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Mam ve skladu switche asi 5 ruznych vyrobcu a na vsech se ty vlany nastavuji logicky stejne. Lisi se to nejakyma detailama, ale princip je stejny. Podobne kdyz vezmu webovy rozhrani pfsensu a libovolneho jineho routeru, tak ta logika je dost podobna. Pak vezmu mikrotik a jak routovaci, tak switchovaci cast je udelana uplne jinak. Jak kdyby nekdo vymyslel jak to co nejvice odlisit a udelal naschval vsechno jinak (z podobnych duvodu treba nemam rad apple, kde mam pocit, ze taky hlavnim pozadavkem je, aby to bylo jiny a vse ostatni jde stranou).

Takze ano, nemam je rad :-D protoze ze vsech krabic co jsem kdy kde nastavoval jsem u nich mel vzdycky nejvetsi problem najit co potrebuju. Kdybych je nastavoval kazdy tyden, tak si na to i zvyknu. Takhle kdyz k nim jednou prijdu jednou za rok, tak s nim vzdycky zajebu 10x vic casu nez s jakymkoliv jinym resenim, ktere jsem kdy potkal

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
strider
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1305
Registrován: stř zář 05, 2018 2:07 pm
Jméno a příjmení: Jakub D.

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od strider »

Makovica píše: úte kvě 21, 2024 2:59 pm Ja mam podozrenie, ze spm nema rad Mikrotik - takto toho slonika nepredas :)
a ja bych s nim souhlasil, mam profesne x zkusenosti problemu s interoperabilitou ostatnich zarizeni s mikrotikem... ale doma to lidem funguje no..
WRX STI Active MY18
Forester XT Sport MY17
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22153
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

@strider A podělíš se s náma o něco konkrétního?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 23042
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Já se snad hecnu a půjdu do sklepa vyhrabat ty dvě rozbitá SRXa a zkusím z nich složit jedno funkční. EX2200 switchů tu mám několik snad i navíc. Pak ti to dovezu, ať si můžeš vyzkoušet, jak se konfiguruje slušný hardware a uvidíš sám :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“