Výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester SG)

Co budete potřebovat?

  • křížový šroubovák (ideálně ještě jeden krátký pro snazší povolení šroubů vnějšího krytu
  • 10 mm klíč
  • náhradní žárovky
  • 2 ks lidských rukou
  • přibližně 15 minut času

1. Odpojte baterii

Pozn. Odpojením baterie dojde k vynulování počítadla kilometrů aktuální trasy, hodin a také může dojít k vymazání nastavení a předvoleb autorádia. Odpojení od napájení může samozřejmě ovlivnit i další el. zařízení v autě.

2. Nastavte volant do nejnižší možné polohy pro snazší přístup a následnou manipulaci s budíky

3. Povolte dva šrouby v horní části vnějšího krytu budíků a zatažením směrem k sobě vysuňte kryt ven

4. Povolte tři šrouby držící samotné budíky (jeden nahoře, dva dole)

5. Odpojte kabely - vysuňte budíky trochu ven a otočte je stranou k sobě (o 90°) – celkem jsou v nich připojeny tři konektory s kabeláží, jeden z každé strany a jeden uprostřed. Jako první odpojte libovolnou stranu, pak konektor uprostřed a až nakonec druhou stranu (lépe se tak s budíky manipuluje, v mém případě byly kabely docela krátké.

Kabely na stranách ještě drží v plastové příchytce – pozor, ať ji neulomíte, nemusí být hned vidět…

6. Vyndejte budíky ven

Doporučuji nafotit si zadní stěnu budíků, abyste náhodou při vyndání několika žárovek pak netápali, kam je vrátit..

7. Výměna žárovek

Osobně jsem koupil žárovky v AutoKelly, protože to mám nejblíž. Ale výslovně jsem musel upozornit, že nechci ten jejich Starline, ale cokoli jiného rozumného, takže Bosch (BTW cena je stejná). Prodavač ani neprotestoval, naopak projevil značné pochopení a když jsem mu řekl, že je to do Forejse, trochu se rozpovídal a za chvilku z něj vypadlo, že má Imprezu… :-)

  • Celkem jsou zde použity čtyři typy plastových „bajonetů“ pro žárovky – velké černé slouží k podsvícení samotných budíků a jako jediné používají větší žárovky 5W - dle faktury je označení Bosch W5W W2,1×9,5d Pure Light (12V, 5W):

  • Dále zde najdete malé černé, červené a zelené plastové adaptéry, které všechny používají stejný typ žárovek 1,2W - dle faktury je označení Bosch W2x4,6d Pure Light (12V, 1,2W):

Pro vyndání plastového bajonetu z desky s plošnými spoji jej stačí otočit proti směru hodinových ručiček a vytáhnout ven. Žárovka je v něm pouze nasazena, stačí ji tedy z plastového adaptéru jednoduše vytáhnout.

Jak je patrné z fotky, staré žárovky (i přestože jsou stále funkční) mají zčernalou skleněnou baňku a tím i menší svítivost. V rámci prevence a také z tohoto důvodu jsem (vzhledem k ceně tuším 8 Kč/ks) proto osobně vyměnil všechny žárovky – velké i malé.

Chcete-li, můžete průhledný kryt budíků ještě vyčistit, když už ho máte venku – ovšem pozor, ačkoli jsem použil čistič oken a utěrku z mikrovlákna určenou přímo na optiku, přesto se mi kromě vyčištění povedlo průhledný kryt i nemálo poškrábat…

8. Namontujte budíky a kryt zpět na své místo, nyní je vše hotovo.

Bohužel nemám pro porovnání fotografii, jak to vypadalo předtím, ale výsledek dopadl dle očekávání - na budíky je už i ve tmě vidět :-)

Žárovky lze zaměnit za LEDky. A můžete si dát barevné, čímž si můžete změnit barvu podsvícení.

  • navody/vymena_podsvetleni_pristrojove_desky_forester_sg.txt
  • Poslední úprava: 17.09.2014 22:23
  • autor: HonzaCZ