modely:impreza:impreza_wrx_sti_lady_s_rallyovym_rodokmenem:start

Impreza WRX STI – Lady s rallyovým rodokmenem

Dvacet let oslavují vrcholné modely modrého sedanu se zlatými koly se souhvězdím plejád ve znaku.

Málokdo by tipnul, že jí táhne na dvaadvacet, ale je tomu skutečně tak. 1. března 1993 se představil nový kompaktní model Impreza veřejnosti. Čtyřdveřový sedan a pětidveřové kombi nabízeliy 3 benzínové motory typu boxer a pohon předních nebo všech kol. Dvoudvéřová varianta se světu představila v roce 1995. A mezi petrolheady se začala psát kapitola nového kultovního vozu.

Hned od počátku Subaru rozjasnilo tváře nadšenců a rallyových fanoušků uvedením sportovního modelu WRX. Zkratka znamená World Rally Cross a odkazuje na inspiraci v rally a přenesení technologií z tohoto odvětví motorsportu do civilních vozů. Pohon všech kol, pevné tlumiče a přeplňovaný motor byly příslibem přijemných řidičských zážitků. A řada fanoušků velkého sportovního sedanu Legacy RS s napětím očekávala, jak si povede menší a agilnější sedan Impreza. V roce 1994 se představily verze STI (Subaru Tecnica International), které zašly v úpravách ještě dál. Jenže ty původně byly prodávány jen v Japonsku.

První WRX mělo na japonském trhu přeplňovaný dvoulitr, který produkoval 237 koní. Evropané ale ostrouhali, když se museli spokojit s omezením na 208 koňských sil. Zbytek světa zůstal ošizen úplně. K lepšímu chování přispěl krom výše zmíněných modifikací i samosvorný diferenciál. Evropský model nesl na kontinentu označení GT, v Británii jste si z showroomu odvezli stejný vůz s nápisem Impreza Turbo 2000 na zádi. Ostrované měli ale výhodu, protože tam bylo dovezeno šest vozů WRX Type RS, které vycházely z modelu RA. Tři z nich navíc upravil Prodrive a prodal je, tentokrát kvůli homologačním předpisům, jako Imprezy 1,8 GL, ačkoliv stále měly dvoulitrový motor. Trochu podfuk, ovšem v zájmu výkonu se to snese.

Model WRX Type RA byl opravdu puritánský. Záměrem bylo poskytnout vůz, který by byl dobrým výchozím nářadím pro přestavbu na závodění. Za svoje peníze jste dostali manuální ovládání oken, horší zvukovou izolaci, kratší převody a kožený tříramenný volant od Nardi. Naopak zcela chybělo ABS a klimatizace, i když slovo „chybělo“ asi nevystihuje pocity majitelů modelu RA, oni tyhle pomocníky opravdu nepotřebovali.

Nová verze WRX pro rok 1994 upustila od větraných brzdových kotoučů na zadní nápravě a přešla na klasické. Poprvé se také objevila verze kombi, která měla nižší výkon, jen 217 koní. Stejně tak se zcela nově objevila silnější verze sedanu nazvaná WRX STI, která měla o 10 koní vyšší výkon. Výroba vylepšené verze spočívala v úpravě dokončených klasických vozů WRX. Verze WRX STI se nabízela i u spartánské RA. Její výkon dosahoval hodnoty 271 koní. Poprvé se také objevila elektromechanická uzávěrka diferenciálu.

U třetí verze z roku 1995 výkon klasického WRX vzrostl na 256 plnokrevníků. Také byly použity větší 16-ti palcové ráfky. A i brzdové kotouče byly opět větrané na všech kolech, zřejmě se předchozí downgrade neosvědčil. Aby Subaru zužitkovalo mistrovský úspěch Colina McRae, vyrobilo speciální edici 200 vozů WRX McRae Edition, které připravil Prodrive. Všechny vozy byly nalakovány barvou Rally Blue, měly zlaté disky kol, štítek s čísly 1 až 201 (číslo 13 nebylo použito jako smolné) a elektricky ovládaný střešní šíbr. Přední sedadla byla od firmy Recaro. Takže jste si mohli připadat skoro jako Colin. I když styl jeho jízdy věnec nebo kotrmelec autům zcela nesvědčí.

V roce 1996 neprošlo auto výraznými změnami. Speciální edici byla WRX V-Limited Edition, která vznikla na oslavu zisku titulu Subaru mezi značkami. Výkon zůstal zachován, ale byla snížena hmotnost vozu. Vozy odlišoval lak World Rally Blue. Také z verze WRX STI bylo odvozeno několik automobilů edice V-Limited. Ty měly modře čalouněné části sedadel a koberečků. Navíc bylo vyrobeno i 555 vozů (číslo odkazovalo na sponzora týmu Subaru) WRX STI RA V-Limited Edition. Oproti běžným RA měly navíc rádio a klimatizaci, takže se u nich purističnost trochu vytrácela.

Čtvrtou verzi navenek odlišoval facelift, kterým prošla i běžná Impreza. Uváděn byl výkon motoru 276 koní, ale většina vozů měla ještě vyšší. Ve Velké Británii Subaru nabízelo speciální model WRX Catalunya. Tyto černé vozy na zlatých kolech měly červeně čalouněné části sedadel. Celkem se vyrobilo 200 vozů této edice, ale opět bylo vynecháno číslo 13. Edice vznikla k oslavě obhajoby titulu mezi týmy, který jezdci Subaru vybojovali právě na Katalánské rally. U čtvrté verze se poprvé objevila kupé verze WRX STI, která nesla oficiální název WRX Type R STI. Právě kupé si vybral Prodrive pro stavbu nového speciálu WRC, protože bylo lehčí a pevnější než klasický sedan. Také z kupé se objevila odvozená verze V-Limited. Na něm byly namontovány čtyřpístkové brzdové třmeny. Jak sedan tak kupé bylo možné mít ve verzi RA.

Tato verze z roku 1997 se v Británii prodávala jako Turbo 2000. Mírně zvýšený výkon na 280 koní a nový pofaceliftový interiér čalouněný v kůži, to byly nejmarkantnější změny na nové verzi. V motoru byly nově kované písty. V Británii se na trh navíc dostala verze WRX Turbo Terzo. To byla edice 333 vozů v modré barvě se zlatými koly, která byla vyrobena k oslavě třetího titulu v poháru konstruktérů v řadě ve WRC. V roce 1998 byla v Japonsku uvedena upravená verze kupé nazvaná 22B STI ke čtyřicátému výročí automobilky. Všech 400 vozů bylo vyprodáno během 48 hodin. Dalších 16 vozů bylo vyrobeno pro Británii, 5 pro Austrálii a kromě nich existovaly ještě 3 prototypy. Všech 16 vozů pro britský trh upravila společnost Prodrive. Hlavní úpravou byly delší převody a upravené světlomety dle britských předpisů. Dalších 50 vozů však bylo do Británie privátně dovezeno z Japonska. Název 22B pocházel od použití motoru EJ22. Objem motoru byl z dvou litrů zvýšen na 2,2 L a výkon měl hodnotu 210 kW. Modrá metalíza byla podobná tradiční barvě Subaru, ve skutečnosti šlo ale o unikátní odstín, který jste na jiném voze mít nemohli. Blatníky byly rozšířeny stejně, jako u závodních vozů WRC. Vzhledem závodních speciálů se inspirovali tvůrci i u nárazníků, zadního křídla a kapoty. Nové byly tlumiče Bilstein a červeně lakované brzdy Brembo. Zvětšila se i kola, a to na 17 palců. Hmotnost vozu byla 1270 kg. Dodnes jde o nejpopulárnější a nejcennější verzi WRX STI vůbec.

Verze z přelomu let 1998 a 1999 sdílela většinu komponentů s předchůdkyní. Pouze byl zvýšen točivý moment z 328 na 339 Nm při 4000 otáčkách a zvýšila se hmotnost na 1300 kg. Na počest návratu britského pilota do závodního týmu (šlo o pozdějšího Mistra světa Richarda Burnse) byla vyrobena edice 444 vozů WRX RB5 pro britský trh. Všechny byly lakovány v šedivé barvě, měly několik drobných vylepšení vzhledu a byly vybaveny balíčkem WR Sport Performance Pack, který obsahoval novou ECU, výfuk, a přinášel zvýšení výkonu na 177 kW a točivého výkonu na 350 Nm. Tlumiče byly upraveny společností Prodrive. Ta stála za další limitovanou edicí WRX Prodrive WR Sport. Stejné vylepšení tlumičů a ECU doplnila novým bodykitem, koly, polepy ve stylů závodních vozů a přepracovaným interiérem. Verze STI byla technicky také shodná s předchůdkyní, jen u ní byl použit facelift vnějšího vzhledu. Z STI vycházela edice 1000 vozů WRX Type RA STI Version 5 a WRX STI 555, které měly opět upravený interiér.

Poslední upravená verze z první generace přišla na trh v září 1999. Automobilka se připravovala na příchod nové generace a tak sporotovní verze nedostala opět skoro žádná vylepšení, jen jiný design litých kol a zvýšení výkonu o 7 kW na celkových 160 kW. Na evropském trhu se ale do standartní WRX dostala řada dílů z verze STI, jako například čtyřpístkové brzdiče s 294 mm velkými kotouči a odlehčené šestnáctipalcové ráfky. Kromě toho jste mohli z STI mít na svém WRX i velké křídlo, přední sedadla a přední nárazník. Zřejmě v STI potřebovali uvolnit sklady pro díly na novou generaci. Aby byl omezen šedý dovoz výkonných verzí z Japonska, vyrobil Prodrive 1000 vozů verze WRX P1 v barvě Sonic Blue, které na trh uvedl v březnu 2000. Novým prvkem výbavy bylo ABS, ale zákazníci určitě více ocenili výkon 206 kW a tlumiče speciálně upravené podle britských silnic. Za příplatek jste mohli pořídit lepší brzdy, elektricky nastavitelná sedadla Recaro a osmnáctipalcová kola. Verze STI měla také upraven hlavně vzhled, zejména vynikaly masivnější blatníky. Na trh přišla serie 2000 vozů WRX STI Version 6, 500 vozů WRX STI Type R Version 6 s karoserií kupé, 2000 vozů WRX STI RA Version 6 a 500 vozů WRX STI Version 6 s karoserií kombi. Vrcholnou verzí se stala serie 300 vozů WRX STI S201, v jejíž výbavě byla snad každá položka z katalogu příplatků STI. Celkový výkon této verze byl 224 kW. Ale její vzhled, zejména pak přední nárazník, se vám asi líbit nebude. Inu posuďte sami…

Foto: wikipedia.org, japaneseusedcar.ca, dragtimeinfo.org, classicandperformancecar.com, jm-imports.co.uk, subaru-impreza-wrx.info, honestjohn.co.uk, nicarfinder.co.uk, autozine.org, caradvice.com, roadandtrack.com, gomotors.net, use.com, carsonelove.com, rb320.co.uk, iwoc.co.uk, performance-car-guide.com, favcars.com, cars.uk.msn.com, subaruwrx.net, rigsofrods.com, ft86club.com

Autor: Martin Tolar

Zdroj: http://www.speedempire.cz/clanek/historie-subaru-impreza-wrx-sti/

Druhý výlet do historie modré bestie se zlatými koly.

V roce 2000 přišla na trh druhá generace modelu Impreza, opět v karosářských verzích sedan a kombi. A o rok později se na trh dostala i sportovní verze WRX. Během let se tato generace dočkala dvou faceliftů, které odlišoval zejména design předních světlometů. Ty původní dostaly přezdívku „bug eye“ (broučí oči) a nesly je modely A a B. Velkou popularitu ale tento vzhled nezískal, a tak se objevil tvar „blobeye“ (kapkovité oči), který nesly modely C, D a E. Poslední facelift si vysloužil přezdívku „hawkeye“ (jestřábí oči) a doplňovaly novou masku chladiče ve stylu SUV Tribeca na modelech F a G.

Nové Imprezy přijaly označená GD (předchozí nesly kod GC) a od svých předchůdkyň si přisvojily pětistupňovou převodovku. Modernější šestistupňová se objevila až později v modelu WRX STI. Kola byla nově sedmnáctipalcová. Základní motor ve WRX byl odvozen ze staršího modelu WRX STI Version 6 s novým systémem variabilního časování ventilů a měl výkon 184 kW. Nový byl i zadní samosvorný diferenciál Torsen. Hmotnost vozu byla 1340 kg. Na oslavu úspěchů vozů Subaru v Británii se objevila edice WRX UK300. Jak název napovídá, bylo vyrobeno 300 kusů. Na první pohled zaujaly osmnáctipalcová kola OZ s pneumatikami Pirelli Rosso P Zero a odlišné zadní křídlo. Uvnitř na řidiče čekala záplava modré alcantary nebo kůže, podle toho, co jste si vybrali.

STI muselo být pro změnu přizpůsobeno přísnějším emisním normám. Jejich výkon startoval na 195 kW, na některých trzích ovšem měli zákazníci možnost mít vůz s výkonem 210 kW. Kromě sedanu jste STI mohli mít i ve verzi kombi a také jste si mohli pořídit základní model WRX Type RA STI vhodný jako základní vůz na úpravu pro závody. Na první pohled verze STI odlišovaly světlomety, které neměly přes celou svou plochu skleněný překryv, jako WRX.

Druhá verze se představila v září 2001. Mechanicky se prakticky nezměnila, kromě mírného nárůstu točivého momentu, ale celková hmotnost vozu narostla na 1350 kg. Výraznějších změn se dočkal vzhled, kde přibylo více agresivnějších prvků. Kromě modelu Type RA uvedla automobilka ještě lehčí model označený WRX STI Spec C. Váha klesla díky odlehčeným sklům a panelům karoserie. Díky novým ramenům v závěsech kol se zvýšil rozvor náprav o 15 mm, což přispělo k lepšímu řízení. A transmise měly vlastní chladič oleje.

Listopad 2002 ukázal premiéru třetí verze sportovní WRX, která měla upraven vzhled podle faceliftu sériové Imprezy, což řada fanoušků uvítala. Hodnoty výkonu a točivého momentu zůstaly nezměněny. Vylepšoval se ale brzdový systém, na všech kolech nyní byly chlazené kotouče, vpředu čtyřpístkové třmeny, vzadu dvoupístkové. Narostla ale opět i hmotnost vozu a to na 1361 kg.

Čtvrtá verze přišla na trh v roce 2003. Odlehčené typy splynuly v jedinou WRX STI Spec C Type RA, která měla nově karbonový spoiler a nová kola BBS. Kromě toho automobilka uvedla edici WRX STI V-Limited, na jejíchž úpravách se podílel závodní pilot Subaru Toshi Arai.

Nová verze z roku 2004 se poprvé prodávala na americkém trhu. Subaru jí představilo na detroitském autosalonu přesně měsíc po americké premiéře Mitsubishi Lancer EVO VIII. Kromě klasických verzí objevila i edice WRX WR-Limited s předním podspoilerem, zadním křídlem a zlatými litými koly z verze STI. Hlavice řadící páky byla z Titania. Další speciální edicí byla britská WRX STI WR1, která ve zbytku světa nesla název WRX STI Petter Solberg edition. Limitovaná edice 1000 vozů k oslavě mistrovského titulu Pettera Solberga ve WRC má i dnes velkou sběratelskou hodnotu. Výkon vozů byl 239 kW. Společnost Prodrive, která vozy připravila, je odlišila speciálním modrým metalickým lakem Ice Blue a koly Prodrive PFF7 Pewter.

Hned o rok později představilo Subaru další verzi WRX s novým faceliftem. Nyní měly všechny WRX zvětšený rozvor náprav jako STI a širší kola. Upravovalo se řízení a také se například měnila rozteč na kolech z dosavadní 5×100 mm na 5×114,3 mm. Přepracován byl i interiér, kde dominovala nová středová konzola. Další edicí byla WRX300, kdy název opět odkazoval na počet vyrobených kusů. Nová byla modrá barva Mica a sedmnáctipalcová zlatá litá kola. Výkon vozu byl 195 kW, což bylo zejména díky použití balíčku Prodrive Performance Package. Cena ale nebyla příliš vyšší, než u běžné WRX s příplatkovým balíčkem. Prodrive navíc upravil i přední brzdy, tlumiče, použil jiný zadní spoiler a osmnáctipalcová kola PFF7. Další edicí byla WRX RB320, která vznikla k uctění památky zesnulého Richarda Burnse, který vyhrál s Imprezou titul mistra světa v roce 2001. Vozy byly v černé barvě a měly nový podvozek Prodrive vyvinutý se společnostmi Bilstein a Eibach. Na mnoha místech v interiéru je umístěno logo edice.

Z verze WRX STI byl odvozen speciální model S203, který se odlišoval speciálními koly BBS. Po ní se objevil model S204 s novým střešním spoilerem a maskou chladiče, která se neobjevila na žádné jiné Impreze. Výkon byl zvýšen na 239 kW a šestistupňová převodovka byla upravena. Celý vůz měl nižší světlou výšku, na úpravách podvozku spolupracovalo oddělení STI s Yamahou. Aerodynamiku upravoval nový přední karbonový podspoiler a zadní difuzor. Pneumatiky P Zero Corsa dodala firma Pirelli. Nová speciálně tvarovaná sedadla opět pocházela od firmy Recaro. Celkem bylo vyrobeno 600 vozů edice S204, každý měl speciální plaketu s pořadovým číslem. Dalších 5 vozů bez plakety bylo ovšem dodáno na Nový Zéland a tak skutečný počet vozů je nejistý.

Speciální edicí bylo WRX STI Spec C. Úpravy opět dělal Toshi Arai, a vozy tam měly upravené tlumiče a stabilizátory, což znovu zlepšilo ovládání vozu. Uložení motoru bylo z plastových komponentů, aby se omezily vibrace přenášené do kabiny, což se u některých vozů ukázalo jako problematické řešení a tak byly plastové díly později nahrazeny gumovými. Tento vůz se pak stál základem pro homologaci speciálu skupiny N pro rally. Do listopadu 2005 se vyrobilo celkem 350 vozů verze WRX STI Spec C. Na tuto verzi navázala WRX STI Spec C Type RA, ve které se na voze objevilo více příplatkových prvků z katalogu STI. Například nové nastavitelné tlumiče s růžovými pružinami a přepracovaným uložením, nové zavěšení kol, větší koncovku výfuku, sedmnáctipalcová kola Enkei a nový přední spoiler.

Z verze Spec C vycházela speciální edice S202, která byla doplněná celou řadou dílů z katalogu STI. Vůz měl speciální žlutá sedadla s logem STI, menší a lehčí kompresor klimatizace a větrané drážkované brzdové kotouče. Další edicí postavenou na základě modelu Spec C byla WRX STI Spec C Type RA-R. Tahle opravdu už složitě zapamatovatelná edice vznikla ve 300 exemplářích na konci října 2007. Ve výbavě byla osmnáctipalcová kola Enkei, speciální podvozek od oddělení STI, šestipístkové přední brzdiče Brembo, které po zahřátí měnily barvu ze stříbrné na zlatou a nové turbodmychadlo. Výkon vozu byl 235 kW. Poslední písmeno R v názvu znamená „Radikální“ a označovalo nové úpravy vozu.

Poslední evoluce WRX druhé generace byla mechanicky shodná s tou předchozí. U STI bylo ale použito nové turbodmychadlo VF43 (dříve se používalo VF39) a přepracovaná převodovka. Z verze STI vycházela upravená edice A-Line, která postrádala velké zadní křídlo. Brzdy Brembo byly lakovány černou barvou, kola Enkei zase odstínem titanu, interiér a sedadla jsou čalouněny černou kombinací látky a alcantary. Další verzí STI byla Spec D, která působila skoro až diskrétně. Na zádi bylo běžné křídlo z WRX, kola byla lakovaná stříbrně. Audiosoustavu o výkonu 200 W dodala firma Pioneer, rádio mělo připojení pro iPod a bluetooth synchronizaci s mobilním telefonem. Zlepšená byla zvuková izolace a vůz byl vybaven i novým typem klimatizace. To ale nejsou věci, které zajímají majitele Imprezy. Ty spíš potěšilo zvýšení výkonu na 206 kW. Bylo vyrobeno 300 vozů v metalíze Crystal Grey. Poslední limitovanou edicí byla Impreza WRX STI GB270 z roku 2007, která vznikla ve 400 exemplářích, z nich rovná stovka s karoserií kombi a šedou metalízou. Sedany dostaly modrou barvu WR Blue Mica. Jméno edice pocházelo od použití motoru 2,5 L přeplňovaného turbodmychadlem. Celkový výkon byl 199 kW a točivý moment 420 Nm. Z 0 na 100 km/h zrychlil vůz za necelých 5 vteřin a zrychloval až na konečných 235 km/h. Upravené tlumiče se sníženou světlou výškou a litá kola dodala firma Prodrive.

Pak se ale nad druhou generací s bezrámovými okny na dveřích zavřela voda. V historii Imprezy WRX se měla udát tvarová a designová revoluce….

Foto: scorpiocars.net, autoevolution.com, topspeed.com, auto123.com, clubaristo.com, automobilemag.com, mad-spark.com, rsiauto.com, carfolio.com, dragtimeinfo.com, cargurus.com, conceptcarz.com, autoweek.com

Autor: Martin Tolar

Zdroj: http://www.speedempire.cz/clanek/2014-10-08-historie-subaru-impreza-wrx-sti/

Třetí generace Imprezy WRC, pro mnohé kacířská, pro jiné revoluční…

Newyorský autosalon přichystal v roce 2007 zvýšení adrenalinu motoristickým fanouškům. Právě zde se představila třetí Impreza jak v civilní verzi, tak ve sportovním outfitu pod názvem WRX. A pro mnohé to byl šok, elegantní bezrámová okna byla pryč, tradiční stupňovitá záď s velkým křídlem taky. Ale namísto toho tu byl ďábelský hot-hatch. Hned v říjnu se uvedlo i supervýkonné WRX STI. Tradiční sedan se představil až o rok později, ale prozatím jen v běžných verzích. Milovníci trojice magických písmen WRX se museli prozatím spokojit s hatchem.

Verze WRX se dostala na trh 2. dubna 2007. Dostala nový přeplňovaný motor o objemu 2,5 litru s přepracovaným sáním a intercoolerem, kteréžto díly vycházely ze čtvrté generace modelu Legacy RS. Turbodmychadlo TD04 pocházelo ještě z předchozí generace. Základní parametry motoru byly 226 koní výkonu a 320 Nm točivého momentu. U převodovky jste měli možnost výběru mezi pětistupňovým manuálem nebo čtyřstupňovým automatem. Zcela nový byl zadní samosvorný diferenciál. Celkově byl vůz o 27 kg těžší než předchozí model. Díky úpravám trvalo zrychlení vozu z klidu na 100 km/h jen 5,8 vteřiny.

Původní model WRX STI pro Japonsko dostal jen dvoulitrový motor o výkonu 305 koní a točivém momentu 422 Nm. Pro vývoz byla vyráběna verze s motorem 2,5 litru, ale její výkon byl jen 296 koní a točivý moment 407 Nm. Na první pohled se STI odlišovalo rozšířenými blatníky. Některé díly tlumičů byly vyrobe

ny z hliníku. Elektronická stabilizace měla 3 úrovně nastavení včetně úplného vypnutí. Distribuce točivého momentu mohla být automatická nebo ovládaná řidičem od poměru 50/50 až na 35/65 na přední/ zadní nápravu.

Pro výstavu Motorsport Japan vznikl prototyp WRX STI Takumi s upraveným podvozkem a mírně přepracovaným vzhledem. Na trh se dostala až limitovaná edice WRX STI 20th Anniversary Edition. Tři sta vozů s karoserií hatchback bylo vyrobeno pouze pro japonský trh. Jako obvykle se upravoval podvozek, tedy tlumiče a stabilizátory. Všechny vozy byly v bílé barvě s osmnáctipalcovými koly. Uvnitř byla sedadla Recaro s červeným prošíváním a plaketa na středové konzoli.

Kritizována byla u Imprezy WRX přílišná měkkost podvozku. Automobilka jej přepracovala hned v roce 2008 a současně do vozu nainstalovala nové turbodmychadlo IHI VF52, díky čemuž vzrostl výkon na 265 koňských sil a točivý moment na 331 Nm. Zrychlení na 100 km/h pak mělo hodnotu jen 4,7 vteřiny. Změn se dočkal i podvozek a nově se používaly pneumatiky Dunlop místo dřívějších Pirelli. Vzhled vozu mohl vylepšit balíček Premium Aero, který obsahoval STI zadní spoiler, upravenou masku chladiče a kola v odstínu Gunmetal. V interiéru na vás čekaly klasické doplňky jako hliníkové pedály, stříbrné orámování řadicí páky, červené prošívání na její manžetě i na sedadlech. Na těch bylo vyšito i červené logo WRX.

Kromě tradičního WRX STI se vrátila verze WRX STI Spec C, které bylo vyrobeno jen 900 vozů pro japonský trh. Edice měla upravený motor včetně řídící jednotky, podvozek a některé části karoserie. Vše bylo podřízeno zlepšenému řízení a jízdním vlastnostem. Kvůli odlehčení byla kapota z hliníku, okna byla z laminátu a i baterie byla lehčí. Verze pro americký trh pak dostala velice nápadný název WRX STI Special Edition. Od japonské Spec C ji odlišovalo zlepšené řízení, osmnáctipalcová šedá litá kola, audiosoustava se čtyřmi reproduktory a manuální klimatizace. V roce 2009 se na trh dostala verze WRX STI A-Line s automatizovanou pětirychlostní převodovkou a pádly pod volantem. Původně byla nabízena jen v Japonsku a Singapuru, postupně se prodej rozšířil do Hong Kongu, Thajska, Indonésie a Austrálie.

Britský trh se dočkal svých speciálních edic tradičně upravených firmou Prodrive. První byla představena WRX STI 330S, kde název odkazoval na počet koní. Později byla Impreza více posilněna a nesla název WRX STI 380S, která kromě vyššího výkonu dostala nová kola a upravený body kit. Tyto verze se ale do výroby nedostaly, šlo o předváděcí vozy a Prodrive odkazoval na náročné homologační podmínky těchto úprav. Mírně upravená verze 330S se ale do výroby dostala pod názvem WRX STI Type UK.

Další verzí přímo od Subaru Technica International byla edice WRX STI R205 a měla prezentovat technologie z účasti Subaru v závodě 24h Nürburgring. Důraz byl dle prohlášení opět kladen na maximální využití výkonu na bežných silnicích. Kromě úprav motoru se vůz dočkal zcela nových brzd od firmy Brembo. V STI upravili i aerodynamiku novým předním a zadním spoilerem.

Dalších změn se WRX dočkalo až v roce 2010, kdy dostalo rozšířené blatníky z modelu STI a zadní difuzor. Nový model byl o dalších 15 kg těžší než ten předchozí. Největší změnou u verze WRX STI byla změna karoserie na sedan. Také ale na většině trhů přišel o jméno Impreza, které bylo ponecháno hatchbacku. Automobilka chtěla z WRX STI udělat svébytný model. Nemohlo chybět ani velké zadní křídlo. Pozměněn byl vzhled předního nárazníku.

V Austrálii se na trh dostala verze WRX STI spec R dovybavená elektrickým střešním oknem, koženým čalouněním, sedadly Recaro, satelitní navigací a koly BBS. Velmi netradičním modelem byla pak Impreza WRX STI Cosworth CS400. Vzniklo pouze 75 vozů pro britský trh. Standardní motor z STI si vzali do parády technici firmy Cosworth a vyladili ho na 394 koní. Vzhledově vůz odlišovala černě lemovaná maska chladiče, upravený přední nárazník s logem Cosworth na mřížce, osmnáctipalcová kola, přední lízátko a zadní spoiler. Bilstein dodal tlumiče, Eibach pružiny a AP Racing nové větší chlazené brzdy s šestipístkovými třmeny. V interiéru dominovala černá barva a několik log Cosworth, včetně těch na opěradlech sedadel Recaro.

Příběh ale nekončí, Impreza čtvrté generace se chystá na další řádku nadšených řidičů a jistě se dočkáme i mnoha speciálních edic. Můžeme se jen těšit, jak dlouho s námi tahle legenda vydrží.

Foto: cargurus.com, caranddriver.com, v10.pl, worldcarfans.com, webwombat.com.au, wordpress.com, roadandtrack.com, autokitz.com, topgear.com, automobilesreview.com, autoblog.com

Autor: Martin Tolar

Zdroj: http://www.speedempire.cz/clanek/2014-11-11-historie-subaru-impreza-wrx-sti/

V posledním dílu historie Imprezy se ohlédneme za závodními úspěchy této ikony

Menší Impreza nahradila na tratích obří sedan Legacy, který těsně před svou derniérou vyhrál jednu soutěž mistrovství světa. Závodní verze pochopitelně vycházela ze sportovního modelu WRX STI, ale dostala název 555 podle tehdejšího sponzora týmu (jedná se o výrobce cigaret). Technickým ředitelem firmy Prodrive, která stála za stavbou nového rally speciálu, byl tehdy David Lapworth. Dle něj byly trumfy Imprezy předem jasné – pohon všech kol, výhodná geometrie náprav, dostatečné propérování kol a přeplňovaný motor typu boxer, díky kterému má vůz nízké těžiště. Novinkou byla poloautomatická převodovka s pádly pod volantem. Hned první start Ariho Vatanena skončil druhou pozicí a to se Ari dušoval, že nebýt problémů s mlžením čelního skla, určitě by vyhrál. Kromě Ariho ještě za volantem seděl skot Colin McRae, který své kvality prokázal ziskem dvou titulů mistra británie s modelem Legacy. V další sezoně se k týmu přidal Carlos Sainz, který nakonec jen těsně prohrál souboj s Didierem Auriolem na Toyotě Celica GT-Four. Sainz zajistil Subaru vítězství na Acropolis, McRae zase na Novém Zélandu a RAC Rally. V roce 1995 Sainz vyhrál v Monte Carlu, Španělsku a Portugalsku, McRae na Novém Zélandu a RAC a díky skvělým výsledkům se stal mistrem světa. Prodrive Subaru World Rally Team vyhrál i pohár konstruktérů. Z týmu ovšem pro neshody odešel Carlos Sainz. Poslední rok pro čtyřdvéřovou Imprezu pak byl stále úspěšný pro tým, když se podařilo obhájit pohár konstruktérů. Colin McRae ale prohrál mezi jednotlivci s Tommi Mäkinenem.

Rok 1997 přivedl do mistrovství světa nejvyšší kategorii WRC, do které se okamžitě zapojil Ford s modelem Escort a Subaru s novější dvoudvéřovou Imprezou. Vůz měl i větší rozchod kol, sníženou hmotnost a posunutý motor. Subaru získalo potřetí v řadě pohár konstruktérů. Pro rok 1998 představilo Subaru řadu novinek, které se ovšem netýkaly vůbec vzhledu, ten zůstal zachován až do roku 2000. Drobné změny přišly i v roce 1999, ale hodně radikální proměnu měl model WRC z roku 2000. Ten se totiž s předchůdci shodoval jen ve 20% komponentů (ovšem vzhled byl mezi nimi). Tento typ měl nový výfukový i chladící systém a přemístěné turbodmychadlo. To už ovšem se Subaru nezazávodil McRae, který přešel k Fordu. Novou hvězdou týmu se tak stal Richard Burns, kterého doplnil legendární Juha Kankkunen. V Česku s tímto typem závodil Tomáš Hrdinka, který se v roce 2000 stal druhým vícemistrem.

Další výrazné změny přišly v roce 2001, kdy se představil speciál WRC na bázi druhé generace sedanu WRX STI, tentokrát se čtyřdvéřovou karoserií. Ačkoliv Burns vyhrál jen jedinou soutěž, přesto se díky dobrým výsledkům stal mistrem světa. Druhý rok pro tento model byl o poznání méně úspěšný, ačkoliv tým angažoval dřívějšího rivala Tommi Mäkinena a talentovaného norského mladíka Pettera Solberga. Mäkinen vyhrál v Monte Carlu, Solberg byl mnohem úspěšnější a nakonec skončil druhý za Marcusem Grönholmem. Pro rok 2003 se stejní jezdci představili za volantem nové specifikace, která měla i facelift shodný s civilním typem. Ten přinesl Solbergovi štěstí a Nor s ním získal zatím poslední jezdecký titul pro značku před později neporazitelným Sébastienem Loebem. Pak ovšem nastala nadvláda Citroënu a nikdo neměl sílu francouzský vůz s Loebem za volantem sesadit z trůnu. Subaru upravilo Imprezu v roce 2005, kdy byla mohutně rozšířena, v roce 2006 se zase speciál WRC podrobil dalšímu faceliftu dle sériové verze. Ani to ale vozu nepomohlo k zisku nějakých vítězství. Během sezony 2008 se na tratích představil speciál WRC postavený na základě hatchbacku třetí generace. Ani ten ale nepomohl značce k výraznějším úspěchům a automobilka se po sezoně z mistrovství světa stáhla.

Celkově má Impreza na kontě 6 titulů (3 jezdecké a 3 týmové) a 46 vítězství. Jedná se o velmi úspěšný vůz, který stál za masovou popularitou rally sportu a přeplňovaných čtyřkolek v 90. letech a zůstává (splnitelným) snem mnoha z nás. A kdo ví, třeba se jednou Impreza do kolotoče mistrovství světa vrátí. Bez toho rallyového šílenství to totiž nějak není ono…

Foto: Autowp

Autor: Martin Tolar

Zdroj: http://www.speedempire.cz/clanek/2014-12-03-historie-subaru-impreza-wrx-sti/

  • modely/impreza/impreza_wrx_sti_lady_s_rallyovym_rodokmenem/start.txt
  • Poslední úprava: 8.12.2014 21:23
  • autor: HonzaCZ