historie:outback

Subaru Outback

Model Outback se vyrábí od roku 1995 do současnosti. Všechny modely Outback jsou vyráběny s pohonem všech kol. Subaru Outback je prodáván na všech trzích jako Subaru Legacy, v Japonsku pod názvem Subaru Legacy Grand Wagon, později přejmenovaným na Legacy Lancaster (rok 2007) a potom opět přejmenovaným na Subaru Legacy Outback v roce 2005. Název Outback je odvozen od vzdálených, vyprahlých oblastí v Austrálii. Australský herec Paul Hogen po dlouhá léta pracoval jako tvář v reklamě pro Subaru Outback v televizích v Severní Americe. Britský televizní pořad Top Gear označil Subaru Outback spolu s Fordem Mondeo jako nejlepší vůz roku 2007.

Outback se vyrábí v provedení pětidveřové kombi nebo čtyřdveřový sedan.

Model Outback je stejně jako model Legacy vybaven čtyřstupňovou automatickou převodovkou, která má možnost vypnutí využití prvního převodového stupně k tomu, aby se s vozidlem lépe rozjíždělo za zhoršených podmínek v terénu, jako například na ledě nebo sněhu. Tento systém se aktivuje posunutím řadící páky z pozice „D“ do pozice „2“. Vozidlo se poté rozjíždí na druhý převodový stupeň. Převodovka rozděluje výkon v poměru 50:50 mezi přední a zadní nápravou.

Při dalším rozjezdu se vozidlo opět rozjíždí na druhý převodový stupeň, dokud se postupně neřadí až ke čtvrtému převodovému stupni, následně pak dojde k vypnutí tohoto systému a převodovka při rozjezdu opět využívá i první převodový stupeň. Tento systém lze vypnout i samostatným tlačítkem s označením „Manual“. Automatická převodovka přenáší výkon za normálních podmínek v poměru 90% na přední nápravu a 10% na zadní nápravu. Jakmile začne při jízdě docházet k „prohrabování“ přední nápravy (jízda v obtížném terénu nebo za nepříznivých terénních podmínek) dojde k přerozdělení výkonu mezi nápravami v poměru 50:50.

První generace modelu Outback se vyráběla v letech 1995 – 1999. Outback byl oficiálně představen na automobilové výstavě v New Yourku roku 1994. Vzhled exteriéru byl navržen designérem Olivierem Boulay. Motivací k výrobě Outbacku bylo ovlivnění popularitou Isuzu Rodeo, který byl vyráběn v americké pobočce Subaru v Lafayette. Všechny americké verze modelu Outback se vyrábějí v Subaru of Indiana Automotive v Lafayette v Indianě.

Druhá generace byla vyráběna v letech 1998 – 2004. Čtyřdveřová verze sedan byla prodávána pouze ve Spojených státech amerických. Tato generace modelu Outback již mohla být vybavena systémem VDC - pouze však v kombinaci s automatickou převodovkou.

Třetí generace byla vyráběna v letech 2003 – 2009. V říjnu roku 2003 byl tento model představen na 60. automobilové výstavě ve Frankfurtu. Označení Outback již platilo ve všech zemích, kde byl tento model prodáván. Tento model se vyráběl ve verzi čtyřdveřové kombi a čtyřdveřový sedan (prodávaný pouze v letech 2005 – 2007 ve Spojených státech amerických). Outback třetí generace byl vybaven čtyřstupňovou automatickou převodovkou nebo pětistupňovou manuální či automatickou převodovkou.

Od roku 2005 byla taktéž prodávána verze Outback XT s motorem o objemu 2.5 l, který byl taktéž osazován do modelu Subaru Impreza WRX. Japonské a evropské dieselové verze modelu Outback jsou vybaveny tlačítkem „Start/Stop“, které je použito i u modelů značek Lexus, Infinity nebo Audi.

V květnu roku 2008 byl taktéž model Outback vybaven novým bezpečnostním systémem nazývaným EyeSight. Systém je tvořen dvojitými kamerami, umístěnými na každé straně u zpětných zrcátek, který slouží jako stereoskopický pohled k odhadu vzdálenosti a informuje řidiče v případě ohrožení vozidla.

Tento model je taktéž nabízen s dieselovým motorem s označením 2.0D s pětistupňovou manuální převodovkou. Oficiální představení nového dieselového motoru boxer bylo na automobilové výstavě v Ženevě v březnu roku 2008.

Tabulka s rozdíly ve výbavě.

Čtvrtá generace modelu Outback je vyráběna od roku 2009 do současnosti a byla představena v dubnu 2009 na automobilové výstavě v New Yorku, čtrnáct let poté, co zde byla představena první generace tohoto modelu. Boční dveře jsou již s rámem, což ukončilo tradici bezrámových dveří Subaru započatou u první generace modelu Leone.

Tento model je prodáván jako pětidveřové crossover kombi SUV a je vybaven pětistupňovou automatickou převodovkou, šestistupňovou manuální převodovkou nebo automatickou převodovkou typu Lineartronic CVT, která dovoluje řidiči zapnutí režimu se šesti virtuálními převodovými stupni manuálního módu. Odbočovací signální světla již nejsou integrovaný do bočních zpětných zrcátek oproti předešlé generaci. Dále pak již na přístrojové desce nenajdeme ukazatel teploty motoru, který byl nahrazen ukazatelem spotřeby paliva. Pokud je teplota motoru pod normálem, rozsvítí se kontrolka modré barvy a pokud je teplota motoru nad normálem, rozsvítí se kontrolka červené barvy.

  • historie/outback.txt
  • Poslední úprava: 22.05.2013 11:06
  • autor: merlin