Subaru Impreza, Impreza WRX, Impreza WRX Sti

Subaru Impreza je kompaktní vůz, který začala vyrábět firma Fuji Heavy Industries. Název Impreza byl odvozen od původně italského slova „impresa“, které znamená úspěch či významný čin. V polském jazyce slovo „impreza“ znamená slavnost, událost nebo přehlídku.

Subaru Impreza se začala vyrábět těsně před ukončení výroby úspěšného modelu Subaru Leone a to s populárními boxerovými motory s označením EJ, které byly montovány i do modelu Subaru Legacy. Impreza byla pravidelným účastníkem rallye, kde získala mnoho úspěchů (upravená závodní verze tohoto typu).

FHI je jediná firma, která vyrábí vozidla se symetrickým pohonem všech kol, který sama vyvinula.

První generace modelu Impreza se vyráběla od roku 1992. Kromě dvou- a čtyřdveřového sedanu se vyráběla jako pětidveřové kombi, které ale mělo menší základní objem zavazadlového prostoru. Některé Imprezy se slabšími motory 1,6 l nebo 1,8 l měly pouze pohon předních kol.

Od roku 1992 se vyráběla verze WRX a vrcholná verze WRX STi (během doby se označení tohoto typu Imprezy měnilo až do této finální podoby), které se s úpravami vyrábějí dodnes. Subaru Impreza WRX STi byla nasazena do mistrovství světa v rallye. Soutěžil zde původně model Impreza 555 s motorem Supertec.

V roce 1997 prošla první generace faceliftem. Ve stejném roce bylo Subaru první spolu s Fordem, kdo závodil v nové kategorii WRC. To odstartovalo éru mnoha závodních úspěchů. Největší výhry s první generací získali jezdci Colin McRae a Richard Burns.

Druhá generace Imprezy se vyráběla v letech 2001 až 2007. Ve výrobě dvoudveřového sedanu se již nepokračovalo. Vůz měl být větší a bezpečnější. Původní design bodových světlometů byl mnohými kritizován. Proto již v roce 2004 prošel model faceliftem a získal nové oválné světlomety. Další změna přišla v roce 2006. Tehdy byl vzhled masky chladiče upraven podle SUV Subaru Tribeca.

Třetí generace se vyrábí od roku 2007. Poprvé se objevila jako pětidvéřový hatchback, ze kterého je odvozeno i nejvýkonnější provedení WRX STi. Poprvé byla nová generace představena na autosalonu v New Yorku v roce 2007. Poprvé jsou v nabídce i vznětové motory.

  • historie/impreza.txt
  • Poslední úprava: 30.09.2011 01:19
  • autor: 127.0.0.1