Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

V této části bychom měli diskutovat o technických problémech, které nelze zařadit do konkrétní kategorie
Odpovědět
RosaBox
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 146
Registrován: pát srp 12, 2022 9:32 pm

Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od RosaBox »

Zdravím vespolek,

jako novopečený majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) bych na vás měl pár dotazů.
Auto je dovozené z DE a je "holé" - žádný manuál, žádná serviska, žádný hever, rezerva a také téměř žádné informace o servise.
Teď ty dotazy:

1) Mám k němu jen jeden klíč (s DO) a za prvé se bojím, aby "někdo" neměl druhý a auto mi náhle "nezmizelo" a také mi přijde rozumné mít druhý plnohodnotný klíč.
Umí to jen autorizovaný servis Subaru nebo by to zvládli např. i tady https://autoklice.cz/znacky/autoklice-subaru/ ? Podle toho co píšou, by to měli zvládnout a mělo by to stát zlomek toho, co originál v autorizáku.

2) Na webu jsem našel manuál jen k US a CA verzi. Jak moc se to liší? Tedy jak moc se tím můžu řídit?

3) Jak s pravidelnou údržbou? Jaký olej (5W-30)? Jakou brzdovku (libovolnou DOT4)? Servokapalina a další provozní kapaliny? (Předpokládám, že leccos se dočtu v manuálu, ale ještě jsem ho zdaleka nepřelouskal celý) Tacho ukazuje 165 tkm

4) Kde nejlépe dokoupit chybějící věci (hever, dojezdovku atd)? (trojúhelník a další univerzální věci si přendám ze starého auta) Nějaké dobré vrakoviště v okolí? (Jsem z KV)

5) Nějaké rady co všechno zkontrolovat, aby mě auto někde nevypeklo a dlouho vydrželo?

6) Zase tak moc nejezdím, takže ve starém autě jsem měl přes cigareťák připojenou udržovací nabíječku. Subaru mě vypeklo - když vypnu/vytáhnu klíček ze zapalování, odpojí cigareťák.
Kam nabíječku nejlépe připojit, v kabině? Přímo na baterku, pod kapotou jí moc mít nechci.

7) Chtěl bych zkusit načíst chybové kódy atd. Doporučíte mi nějaký vhodný "basic" (USB) kabel a vhodný soft, nejlépe do notebooku a ne do telefonu.

8) Za chvilku budu potřebovat obutí na zimu, mám shánět klasiku 205 nebo na zimu spíš užší 195,185 ?

Ještě do minulého týdně jsem měl koncern (Golf II) veteránského věku o který jsem se staral víceméně vlastními silami (a pak do mě nabourali a staré auto je totál, já naštěstí nemám ani škrábanec).
Takže o autech něco vím, ale spíš o těch starých, poměrně jednoduchých.

Moc děkuju předem, za každou radu či informaci.
Uživatelský avatar
vena
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1544
Registrován: pát lis 04, 2011 9:10 am
Bydliště: železná ruda
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od vena »

Olej stačí 10w40
Zimaky klidně 205/55/16 já si oblíbil Sava Eskimo S3+ možná by pasovaly i VW jestli máš 5x100....
Vyměň si i oleje, v převodovce ( počítám že máš manuál je společná náplň s předním diferenciálem ) a zadním diferenciálu funguje například Mobilube 1 SHC 75W90.
Jinak to je jednoduché auto moc se nelišící od toho golfa.......
Citroen C5 2.2Hdi 09, Subaru Outback 2.5 12
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20647
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od námořník »

Vítej mezi námi, musíš napsat tři příspěvky, aby jsi nemusel čekat na schválení.
Nejlepší je samozřejmě zajet prvotně někam do servisu a tam si vyslechnout co všechno je špatně a co je potřeba udělat.
Rezervu a spol bych zkusil na vrakáči, třeba https://www.subatech.cz/
Samozřejmě je nejlepší vyměnit všechny náplně
5w30 i dot 4 budou ok. Jinak většina výrobců olejů má mazací plán pro konkrétní vozidlo, tak se stačí kouknout.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20647
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od námořník »

Nabijiš v garáži, nebo venku?
Gumy podle místa kde budeš prevážně jezdit. Pokud bude vetsina snih a hory tak klidně užší zimní,jinak je to jedno. I kvalitní 205 budou fungovat
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
RosaBox
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 146
Registrován: pát srp 12, 2022 9:32 pm

Re: Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od RosaBox »

Pánové, moc díky za odezvu.

vena: Na Golfu mám 4x100 185/55 R15, skoro nové :-(
Auto se moc neliší - seznam co Subaru má a Golf ne by byl dost dlouhý :-)

námořník: Dík za tip na vrakáč. Po nějakém rozumném servisu v dosahu se rozhlížím ...
Na horách jsem nebyl ani nepamatuju a ani se nechystám, takže to asi nebudu komplikovat a vezmu stejný rozměr, jako letní.

Ještě mě napadlo - co denní svícení? Můžu páčku světel nechat pořád v poloze rozsvícených světel a vic to neřešit?
Na Golfu jsem měl přídavný světla, který se rozsvítily automaticky při zapnutí zapalování, takže teď budu určitě pořád zapomínat rozsvítit ..
RosaBox
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 146
Registrován: pát srp 12, 2022 9:32 pm

Re: Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od RosaBox »

Jo, ještě to dobíjení - normálně bych dobíjel v průjezdu vedle baráku (jsou tam zamčená vrata), jenže teď je tam vrak Golfa, takže musím před barákem na chodníku, prodlužka sice dosáhne, ale v žádném případě tam nechci nechávat odemčený auto.
Asi tam teď půjdu na 1-2 hod "kempovat" s velkou nabíječkou :-)
RosaBox
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 146
Registrován: pát srp 12, 2022 9:32 pm

Re: Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od RosaBox »

Tak jsem dobíjení "naprasil" přes ODB konektor, teda jen udržovací dobíječku (650mA max.), velkou nabíječku (4A) jsem se neodvážil už kvůli zavřené kapotě a tak.
Uživatelský avatar
vena
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1544
Registrován: pát lis 04, 2011 9:10 am
Bydliště: železná ruda
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od vena »

RosaBox píše: sob srp 13, 2022 3:30 pm .

vena:
Auto se moc neliší - seznam co Subaru má a Golf ne by byl dost dlouhý :-)
Tak schválně :-D má to možná klimu a el.stahovani oken (mimochodem to už má Subaru v základu tak přes třicet let a dlouho dlouho se to neinovovalo ;-D ) možná servo navíc...jak říkám když sis zvládnul servisovat golfa zvládneš i tenhle pekáč.na YouTube je spousta návodů....

Edit světla se rozsvítí automaticky, když si necháš páčku zaplou na světlech,a zhasnou bez "napácháni škod"
Citroen C5 2.2Hdi 09, Subaru Outback 2.5 12
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19160
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od hamoun »

kdz nabijis velkou nabijeckou, muzes normlane zamknout auto ...
nabijecka vejde nekde k motoru ... ja kabel protahoval dirou pro nasavani na kapote, ale lze ho i skripnout kapotou :)
zapojis, zamknes a nabijis .. :)
škoda superb
ex WRX 2008
RosaBox
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 146
Registrován: pát srp 12, 2022 9:32 pm

Re: Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od RosaBox »

vena:

Dík moc za info ohledně světel, přesně tohle jsem potřeboval vědět.

Tak ze srandy co Golf neměl (a to možná ještě o všem nevím):
náhon na všechny čtyři
klimu
okna a zrcátka v elektrice
kat
rozjezdovýho asistenta (co s ním zatím zápasím :-) )
cigareťák bez šťávy při vypnutém klíčku
16 ventilů s variabilním časováním
airbagy

No jo, fakt to toho zase tak moc není ...
Jediný co měl Golf navíc je, že byl v kůži (a možná palubní počítač, ještě jsem se v návodu neprolouskal tak daleko, tak nevím, jestli ho Subaru má nebo nemá).

Když už jsem narazil na ty ventily - zahlédl jsem někde info o jejich seřizování - bylo by nějaké bližší info (kdy, jak?)?
Golf měl "hydroštely" a seřizovalo se to "samo"

hamoun:

Přiznávám, že to se neodvážím, mám obavy aby se mi to nešluslo o kapotu a bojím se i výparů - aby se nedržely pod kapotou.
A krom toho mám krátkou prodlužku a kdybych ji nastavil další, tak mi to určitě nějaký vtipálek rozpojí.
Uživatelský avatar
vena
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1544
Registrován: pát lis 04, 2011 9:10 am
Bydliště: železná ruda
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od vena »

Co je rozjezdový asistent? :-/ :-)
něco takového nemá ani náznakem,
max.má hillholder což je super věc, zastavíš v kopečku a podržíš spojku pustíš brzdu a chvilku stojíš a rozjedes se v klidu (vyzkoušej si)
Citroen C5 2.2Hdi 09, Subaru Outback 2.5 12
RosaBox
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 146
Registrován: pát srp 12, 2022 9:32 pm

Re: Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od RosaBox »

Jsem to asi špatně pojmenoval (rozjezdový asistent pro rozjezdy do kopce).
Přijde mi, že se s tou brzdou peru, musím dát víc plynu, jinak mi chcípne (a má to novou spojku a ta zabírá dost brzo a je malinko jedovatá), prostě se s tím zatím poněkud peru :-)
Ale na to si zvyknu ...
karels
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 78
Registrován: úte čer 23, 2015 11:08 pm
Jméno a příjmení: Karel Šubrt
Bydliště: Plzeň-sever

Re: Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od karels »

A nemáš ten hill holder ještě štelovací na matičku? Na mých starších autech se nastavuje matičkou na propojovacím lanku od spojky tak, aby vypínal brzdy ve správnou chvíli, podle toho kdy zabírá spojka. Podle opotřebení spojky to chce čas od času trochu srovnat - v kopci metodou pokus omyl :) . Jinak se může stát že do kopce povolí brzdy dřív než zabere spojka; v opačném případě se zase do kopce můžeš rozjíždět do zabržděných kol, což by mohlo naznačovat to "praní se" s autem po výměně spojky.
Každopádně hill holder funguje mechanicky, jen když je předek auta nahoru (třeba na Impreze mi stačí už malý náklon) a zabrzdí se při sešlápnuté spojce, při povolování spojky pak v nastavenou chvíli uvolní tlak z brzd.
Impreza 2.0 RX combi, 85 kW, 1995
Forester S Turbo, 130 kW, 2001
RosaBox
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 146
Registrován: pát srp 12, 2022 9:32 pm

Re: Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od RosaBox »

To bude asi ono.
Přijde mi, že se s brzdama peru, tedy že odbrzdí hodně pozdě.
A jestli měnili spojku a nic neštelovali, tak je to asi jasné.
Zkusím najít tu matičku a poladit :-)
Uživatelský avatar
vena
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1544
Registrován: pát lis 04, 2011 9:10 am
Bydliště: železná ruda
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový majitel Subaru Impreza 2.0 (2007) - pár dotazů ...

Příspěvek od vena »

Ještě nikdo nezmínil korozi korozi korozi to je možná další věc co bude mít oproti golfu navíc :-D
Ošetření spodku a dutin není vůbec od věci ......
Pak se zaměř na brzdy, preventivně si to kontroluj třeba když budeš přehazovat letní zimní, rozhýbat , vodící čepy zatuhavaji,brzdovku vyměň.....
Jestli jsi hračička promaz si i zadní stěrač motorek jestli teda ještě funguje...
Ventily se serizujou,ty už máš ten 118? kW motor, interval ti neřeknu ani jak je to řešený mě tenhle motor nezajímá, jestli to jezdí jen na benzín tak nic tragického, při provozu na LPG je třeba kontrolovat vůle častěji a tady je to už složitější a dražší mám dojem ale to ti poradí jiní (dřívější byli motory 2.0 - 85 kW hydrostely,pak 92 kW seřízení šroubek matička )
Nebo kdyby ti prolínal olej těsněním vík nebo těsněním kolem svíček a měnil jsi to tak vůle zkontrolujes....
Apropo olej,je dobré si pravidelně hlídat množství třeba každý týden.....jestli nemizí....
Citroen C5 2.2Hdi 09, Subaru Outback 2.5 12
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná technická diskuse“