Elektrokotel - rady, tipy, informace

V téhle kategorii bychom měli rozebírat věci, které se nevejdou do technických sekcí
Odpovědět
jatros
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 520
Registrován: stř úno 16, 2011 2:43 pm

Elektrokotel - rady, tipy, informace

Příspěvek od jatros »

Zdravím,

potřeboval bych poradit ohledně pořízení elektrokotle pro ohřev teplé vody a vytápění do radiátorů.
Jedná se o malou řadovku (půldomek, stáří 15 let), 5+kk (všude radiátory), cca 120 m2 obytné plochy, většinou 4členná rodina.

Odešel klasický průtokový plynový kotel - Baxi Luna max 240 fi (stáří cca 15 let):
Jmenovitý tepelný příkon 26,3 kW
Redukovaný tepelný příkon 10,6 kW
Jmenovitý tepelný výkon 24 kW
Redukovaný tepelný výkon 9,3 kW

Investovat do oprav tohohle kotle již nechci, takže výměna.
Náhrada za levnější plynový kondenzační kotel podle servisáka vyjde na cca 100 litrů (cca 60-70 tKč kotel + 18 tKč předělání komína atd.), takže i s přihlédnutím ke starostem, co se furt s těma plynařema táhnou, se přikláním k přepnutí na elektřinu.
O tepelném čerpadle v současné době neuvažuju (čekačka 1 rok, drahé, nevěřím v blízkou návratnost).

Resumé: Takže bych rád nějaký jednoduchý elektrický kotel, pravděpodobně s externím zásobníkem. Zavedena je trojfáze 25A.

Máte někdo nějakou zkušenost/doporučení jaký vybrat? Já jsem se o elektrokotle zatím nikdy nezajímal (všude byl vždy plynový kotel nebo dálkové vytápění), takže o tom nic nevím a rád si nechám poradit.
Zatím mi byl doporučen Protherm
Uvažuju o 14 kW + 120 l zásobník.

Pokud byste doporučili i nějakou firmu, která to v Praze namontuje, tak by to bylo super. Hodně to spěchá.

Dík za všechny rady a tipy.
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14833
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Elektrokotel - rady, tipy, informace

Příspěvek od Tapan »

Když má být někde elektrokotel, dáváme Protherm Ray a doma jsem to sice nikdy neměl, ale nevím, že by s nimi byly problémy. Asi před měsícem jsem jeden připojoval kolegovi z práce, zpracování tak normální, nebylo tam nic, na co bych nadával. S trochou zvídavosti to člověk připojí i sám, jinak se obávám, že v Praze to bude s topenářema s čekačkou...
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Avis
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 259
Registrován: stř čer 05, 2019 8:49 am
Jméno a příjmení: Iva Svobodová
Bydliště: Praha

Re: Elektrokotel - rady, tipy, informace

Příspěvek od Avis »

Mě vždycky překvapí jaký si řeknou prachy za "předělání" komína, kdyz na kondenzák tam stačí vložit plastová trubka.
Ty ceny jsou pekelny.
Subaru Outback 2.5i 2018 129kW CVT
Goba
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1414
Registrován: pon kvě 28, 2018 11:07 am
Jméno a příjmení: Petr Gobernac
Bydliště: Pardubice

Re: Elektrokotel - rady, tipy, informace

Příspěvek od Goba »

Kámoš měnil kotel na podzim a měl to za 70 i s tím komínem ze sklepa řadovka patrová = cca 10m komínu, Immergas kolem 20-24kw
nicméně změna na elektriku je mnohem nižší investice a výhledově to asi bude čekat i nás
Mě tento plynař doporučoval taky elektrokotel Protherm (my už 3x plynové Prothermy máme)...to bylo na dotaz na chalupu, že mi 14kw stačí na těch asi 6 radiatorů po 2Kw
ale do baráku bych si vzal klidně větší 21 nebo 24 myslím dělají a paradoxně stojej skoro stejně (14ka za 17tis a 24 kw za 20 tis) + zásobník za 10

maj na to pěknou tabulku , jen ji musím najít (doporučený příkon, síla kabelu, počet topných těles a pod)
Přílohy
DSC_1874.JPG
Forester SJ 2.0iCVT 2016
X-Trail T31 2.0Dci 2010
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: Elektrokotel - rady, tipy, informace

Příspěvek od dethroned »

K tomu plynovýmu kotli, já mám Protherm asi 15 letý a furt jede. Servisák mě říkal, že na tento typ je pořád ještě spoustu náhradních dílů. Tak mu řikám, nebylo by teda levnější, než dělat komplet nový kotel a komín za 80k, postavit ten kotel znovu z náhradních dílů? Však tam nic není, pár trubek, dva výměníky, pár ventilů a řídící jednotka... tak se zamyslel a spočítal to na ~17 000,- za komplet výměnu všech dílů... to je k zamyšlení...
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
Goba
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1414
Registrován: pon kvě 28, 2018 11:07 am
Jméno a příjmení: Petr Gobernac
Bydliště: Pardubice

Re: Elektrokotel - rady, tipy, informace

Příspěvek od Goba »

Já mám jeden 24kw Protherm z 1998 (měl jednu opravu za 6) a říkal že ho ještě udržíme na životě, dokud to není durch propálený, že to jde
další 2x Prothermy jsou asi 18 let staré a občas něco, ale servisovatelné to stále je,
ale původní problém koukám je s kotlem BAXI, tam asi díly z Prothermu nenarveš :-/
Forester SJ 2.0iCVT 2016
X-Trail T31 2.0Dci 2010
suubaru
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1990
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:19 pm

Re: Elektrokotel - rady, tipy, informace

Příspěvek od suubaru »

jatros: bych pořídil nový levný plynový kotel a akunádrž s elektrickou patronou, případně s podporou solár. Možnost updatu na TČ.
IMPREZA 2,0i cvt sport MY18 naše dvanácté subaru :-)
LEGACY kombi BPE H6 5AT MY2008 letní auto
Outback 2019 BS exec cvt 2,5i
93, RXL, LR series
Odpovědět

Zpět na „Jen tak pokec“