Tunisko?

Vše o cestování, expedicích a výletech. Tipy na cesty, záznamy z expedic, deníčky cestovatelů, zážitky z cest. Zkrátka vše na jednom místě.
Chorche
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2595
Registrován: ned úno 06, 2022 5:21 pm

Re: Tunisko?

Příspěvek od Chorche »

no, fšechno se změnilo :-) Tehdy to vypadalo jinak i v jinejch muslimskejch zemích. Bagdád byl perlou arabskýho poloostrova, ty krátký sukně nosili i holky v Afgánu a do Lybie se od nás jezdilo za odměnu... Nechci tu rozebírat politiku.
offroadforum.cz

Otloukánek = legacy outback BP 2004
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24335
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Tunisko?

Příspěvek od sima »

Chorche to je zajímavé, já to samozřejmě netušil, že takové Tunisko někdy "dávno" bylo.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5166
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Tunisko?

Příspěvek od petr »

já to už párkrát slyšel , něco v tomto smyslu, asi holt není muslim jako muslim asi se to trochu vyvinulo špatným směrem , no kdoví co nastane časem v evropě s naším mírumilovným přístupem a tolerancí ke všemu
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24335
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Tunisko?

Příspěvek od sima »

No to jako jo, nebyl a není muslim jako muslim, jen já vůbec nevím a nedokážu zpětně rozlišit kde a jak se co vyvíjelo, takže ani to Tunisko...
Co se stane nevím, ale v pořádku tenhle vývoj určitě není, nelíbí se mě to, je to jen začátek všeho.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Chorche
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2595
Registrován: ned úno 06, 2022 5:21 pm

Re: Tunisko?

Příspěvek od Chorche »

No, pro mě je to smutný, protože si pamatuju ty starý časy v 70. letech. Tunis byla bejvalá žabožroutí kolonie a ještě v těch 70. letech to tam bylo celkem znát, jak chováním domorodců, tak třeba moderníma obchoďákama plnejma západního zboží. Prezidentem byl pokrokovej Bourgiba, kterej ved zemi dost sekulárně. Nepamatuju se např. že by nás někdo votravoval, tahal za ruku ať si koupíme nějakou cetku jako je to dneska. Turistů tam bylo poměrně hodně, ale hlavně ze západu a vážili si jich - byli k nim slušný. Ale celkově sem měl pocit, že to domorodci chtěj dotáhnout na životní úroveň na západě. Byť atmosféra měla šmrnc Afriky či blízkýho východu, necejtil sem se tam jakkolif nekomfortně. Posralo se to až s islámským fundamentalizmem a nástupem mladejch generací, nepamatujících si koloniální období někdy koncem 80. let. Pak byla válka v zálivu a tim vzrostla brutálně islámská radikalizace jako vzdor proti západu (přitom rozdmýchaná právě západem za timle účelem) a šlo to úplně do kytek. Po arabskym jaru jim narost hřebínek úplně. Je to škoda, protože dneska bych se do Tunisu prakticky bál ject žít mimo turistický resorty. Tehdá sme cestovali kam sme chtěli, žádný reálný nebezpečí nehrozilo.
offroadforum.cz

Otloukánek = legacy outback BP 2004
Chorche
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2595
Registrován: ned úno 06, 2022 5:21 pm

Re: Tunisko?

Příspěvek od Chorche »

70. léta v Afgánu (pro představu, jen rychlý gůglení) :

Obrázek
Obrázek
Obrázek
offroadforum.cz

Otloukánek = legacy outback BP 2004
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24335
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Tunisko?

Příspěvek od sima »

Tj mazec...
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3095
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Tunisko?

Příspěvek od outback »

No, ale to byl Kábul. V horách tohle těžko...

Pro Tunisko jsem dostal od místních nalejvárnu kam se smí a nesmí jezdit, trochu se to odlišuje od oficiálních doporučení, která jsou přísnější. Ale ta holka, co mne tam měla provádět, se odstěhovala do Bamberku, takže zatím nic.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Cheza
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1232
Registrován: úte úno 14, 2017 10:32 am

Re: Tunisko?

Příspěvek od Cheza »

Tak to je jasný, že v lodičkách v horách asi těžko chodili :-)

Jinak islám si teď prochází obdobím jako křesťanství ve 13. století, kdy to taky nebyl žádný med. Třeba časem za 700 let se islám posune ke stavu, v jakém se dnes nachází křesťanství.
Subaru Impreza WRX MY 2008
Chorche
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2595
Registrován: ned úno 06, 2022 5:21 pm

Re: Tunisko?

Příspěvek od Chorche »

nebejt cíleně vyvolaný radikalizace západníma zásahama, moch bejt dneska islám tam kde ho prorokuješ za těch 700 let... od 50. do začátku 80. let měli nakročíno ve spoustě zemí. Kdybych to neviděl na vlastní voči, taky bych tomu asi nevěřil. Ale to co je dneska je naprosto odlišnej stav (směrem k horšímu) proti tomu co bylo před radikalizací. A jasně, ve městech byli samozřejmě jinde než v horách nebo na venkově, ale i tam se člověk nemusel jít bát, naopak... Kdysi po sametu sedával na Václaváku takovej pán, vypadal jak bezďák a prodával svojí knížku Autostopem kolem světa. Tam popisoval i svuj autostop skrz Afgán v 70. letech. Mimochodem psal skoro jako já chorchojštinou :-D Umíte si dneska přectavit ject autostopem skrz Afgán?
offroadforum.cz

Otloukánek = legacy outback BP 2004
Odpovědět

Zpět na „Cestování“