Koupě Legacy či Outback V

howkey
Nováček
Nováček
Příspěvky: 18
Registrován: čtv pro 09, 2021 1:23 pm

Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od howkey »

Zdravím,
už cca 10 let sním o pořízení Subaru a teď když sháním 2 auto do rodiny, tak si ten sen snad splním ;-D
Ideálně bych rád pořídil:

- kombi (asi by šel i sedan, ale nerad bych v budoucnu litoval že mi chybí větší kufr)
- 2.5l (2.0 nepohrdnu) benzín
- r.v. 2009+
- cena do 200 000 + 30 000 rezerva na servis po koupi
- může být manuál i automatika
- km max +₋ 200 000
- auto bych chtěl tak na 6 let
- roční nájezd 10 - 15tkm

Auto bude převážně na kratší cesty tak 10-20km (vedlejší + město) a sem tam na něco delšího jako Liberec-Praha-Liberec. Do budoucna se s ním možná bude jezdit častěji na delší trasy. Nepotřebuju žádného závodníka, ale musí to být čtyřkolka, takže jsem šel rovnou koukat na Subaru :)

Tak a teď k mým otázkám:

- zdá se mi to a nebo se Legacy shání lépe než Outback či Forestr?
- máte nějaký tip, kam se vyplatí koukat na ojetý auta kromě sauto, tipcars, bazos, mobile.de, carvago a stránek dealerů Subaru?
- mám se obecně bát nájezdu +-200 000?
- jaké jsou pravidelné či bežné servisní úkony u těhle aut s tímto nájezdem?

Tady posílám příklad auta který mě zaujalo (jen by to nemusel být sedan) https://www.sauto.cz/osobni/detail/suba ... y/19061424

Uvítám jakékoliv připomínky, rady atd., díky :)
Nissan -> Toyota -> [SUBARU]
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10657
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od podvlada »

Ahoj howkey, vítej u nás na fóru. Musíš napsat celkem 3 příspěvky a pak už nebude třeba je schvalovat, zároveň budeš moci posílat interní zprávy.
Na dotaz ti jistě někdo brzy odpoví více do detailu :-)
Obecně to chce ověřit stav koroze a prověřit servisní historii. U větších nájezdů se může objevit fouklý těsnění hlav, na který ty boxer motory obecně trpí víc, ale nic zásadního. Ceny dílů nejsou žádná katastrofa, spíš je problém sehnat dobrej servis, ale těch pár je a na fóru se dají najít recenze.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
howkey
Nováček
Nováček
Příspěvky: 18
Registrován: čtv pro 09, 2021 1:23 pm

Re: Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od howkey »

Díky za přivítání :)
Já jsem zatím vlastnil jen Japonce, takže jsem zvyklý že některé díly jsou dražší a třeba i hůře dostupné ;-D
Se servisem by problém být neměl, mám tu autorizák ale i další co se specializují na Subaru, třeba pan Halbich z Vratislavic (jezdil jsem tam tenkrát ještě s Nissan Primera ::-((( ).

Co se týče koroze, jaká místa jsou nejnáchylnější a tedy kontrolovat?
Fouklý těsnění hlav se projevuje, že někde teče olej a nebo se pozná jinak? Kolik tak může stát výměna?

Zapoměl jsem se zeptat ještě na dvě věci:

- jak často se mění rozvody?
- jaká bývá životnost pohonu všech kol a je tam potřeba pravidelně měnit olej jako u Haldexu? Vím, že starší Subaru měli poho všech kol na "pevno", ale u těhle verzí už to tak není, že?
Nissan -> Toyota -> [SUBARU]
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10657
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od podvlada »

Stále doufám, že se objeví někdo, kdo to objasní lépe a uceleněji :-)
Zatím jen takhle:
Koroze - podvozek, prahy, lemy, u starších Foresterů a Imprez hlavně "hrnce" zadních tlumičů, u ostatních obecně konce prahů a prahy samotné, nápravnice, ramena, ... Ideálně, ať na tom kupovanym voze neni napatlanej žádnej bitumen nebo jiná asfaltová sra*ka, která akorát skryje hnilobu pod, resp. i u zdravýho auta to pod tim krásně hnije až pod tim nic nezbyde... pokud něco, tak vosky.
Fouklý těsnění se obvykle projevuje tak, že se auto přehřívá (moje H6 se třeba nepřehřívala), tlakuje chladící okruh (takže to vystrká všechnu vodu do expanzky i ven z ní a pak ji to při ochlazení zase nasaje zpět do dna, bývá tedy u zahřátého motoru plná nebo bublá, u studeného prázdná, voda "mizí". Někdy se míchá voda do oleje...
Výměna od 25k v menším (ale kvalitním!) servisu jako jsou třeba Dobřany, pokud se bude dělat jen to a nic víc, až po 100k ve velkym autorizáku v Praze včetně pár věcí kolem jako rozvody, těsnění, gufera, svíčky, náplně, ... A ono se obvykle najde něco, co udělat rovnou, když už je motor venku.

Intervaly rozvodů a životnosti AWD případně intervaly výměn provozních kapalin AWD jsou různý dle modelu, a rozhodně neni dobrý to podceňovat. Subaru AWD je řekl bych spolehlivá mechanika, u manuálů odchází obvykle jen "viskozní spojka" středovýho diferenciálu, což je materiál asi za 20k (cena práce nevím, měnil jsem před barákem :-D) a ta vydrží 50 - 250 Mm [megametrů = tisíc km, to jsem tady nedávno zavedl jako jednotku :-D] dle stylu jízdy. Tam není co udržovat, má to vlastní zapouzdřenou náplň. Zbytek se obvykle nevysype jen tak, ať už manuály, diferenciály, nebo automaty - a to jak starší hydroměniče, tak novější CVT. Hlavně měnit provozní kapaliny, pokud je auto od nova, tak s proplachem, na proplach u starých aut co maj najeto 350+ a nikdy ho neviděly se názory liší.

Různý systémy AWD a čím se liší je popsáno v místní wiki, snad nikdy u běžných modelů nebyl pohon všech kol na "pevno" ve smyslu 4x4, ale těch systémů bylo víc, to je pravda :-) Někdy středový diferenciál, někdy MPT spojka co připojuje druhou nápravu, ...
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od HonzaCZ »

Místní wiki trochu nefunguje 🤫

Rozvody se mění u motorů s řemenem cca po 100 000 km, u řetězů interval předepsaný není, ale to neznamená, že to nepotřebuje péči - můžou se unavit napínáky, popraskat a rozlámat se vodící lišty, u aut s velkým nájezdem se mění i vytahaný řetězy, ale to už jsme někde 300+-

Pohony jsou různý a životnost mají slušnou všechny - je to dimenzovaný na to, na co to je určený. Obecně při dodržování celkem obsáhlý pravidelný údržby ty auta fungujou spolehlivě a dlouho.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14863
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od Tapan »

Koroze u Legacy 2009+ by neměla být žádný velký strašák. Ne že by to bylo nějak extra ošetřený výroby, ale jsou to relativně ještě mladý auta a pokud to někdo neparkoval na trávě, měla by na podvozku být max. povrchovka, takže zkontrolovat, ošetřit, aby to nepostupovalo a tradá. U dvoulitru bez turba je fouklý těsnění spíš ojedinělá záležitost, u 2.5 atmo z těchhle let taky nic extra častého. Ovšem důležité je kontrolovat hladinu oleje a pravidelně měnit, ideálně co 10 tis. km. Rozvody jsou normálně, interval nějak kolem kila. Pohon bývá celkem bezproblémový, je dobrý měnit olej v difech, spousta lidí na to sere. Automatická převodovka má interval výměny náplně myslím 60 tis. km, při větší zátěži (přívěs apod.) raději častěji, doporučuje se 35 tis. myslím. Visko spojka může odejít (tu má manuál), ale taky spíš ojedinělá záležitost nebo při vysokých nájezdech.
Jinak myslím, že dobrá volba, taky by se mi tohle Lego líbilo :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
howkey
Nováček
Nováček
Příspěvky: 18
Registrován: čtv pro 09, 2021 1:23 pm

Re: Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od howkey »

Díky všem za informace :-) Nemáte ještě nějaký tipy kde ještě hledat? Protože ať koukám, kam koukám, tak nabídka těhle aut skoro neexistuje ... na mobile.de 17 nabidek https://www.mobile.de/cz/osobní-vůz/sub ... e,fwd:true :-OO
Naposledy upravil(a) howkey dne čtv pro 09, 2021 5:43 pm, celkem upraveno 1 x.
Nissan -> Toyota -> [SUBARU]
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3096
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od outback »

Kde hledat? Kdekoliv, auta nejsou a nebudou! Půl roku jsem sháněl XV, tak vím o čem mluvím. Pokud najdeš něco na mobile.de v D/A, můžu ti to zkouknout (inzerát), případně tam zavolat, přeptat se na co je potřeba a otipnout serióznost prodejce.

To lego co jsi linkoval vypadá super, pokud není stočené nebo blbě bourané, tak bych ho bral hned, protože:

* placatá užraná benzínová limuzína pravděpodobně nikdy nevozila psy
* do placaté užrané benzínové limuzíny pravděpodobně nikdy neblily malé děti
* placatá užraná benzínová limuzína určitě nekrosila v pískovně nebo v lese
* placatá užraná benzínová limuzína byla pravděpodobně těch prvních deset slušně servisovaná a nikdy neviděla olej z Kauflandu
* placatá užraná benzínová limuzína určitě nebyla ničí služebák, možná jedině majitele firmy, což se nepočítá

Cenu nedovedu posoudit, ale vzhledem k nemožnosti do EU dovážet benzínová auta za normální ceny a všem CO2 pokutám se bude nedostatek nových aut proměňovat v nedostatek ojetin - spíš už se to děje a auta budou nedostatkový a drahý. Takže když ti kdekoliv bude cena připadat nadsazená tak to stejně ber, protože si za dva měsíce nebo půl roku budeš blahořečit, jak výhodně jsi koupil.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16148
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od quickly »

To lego BM vypadá pěkně, cena odpovídá, před 2 roky jsem pomáhal kupovat lego 2.5 BR pro milku, km skoro stejné a cena jen o trochu vyšší. Pokud nejsi vyloženě limitovaný sedanem a zkusíš najít historii v servisech, tak bych do toho šel.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
howkey
Nováček
Nováček
Příspěvky: 18
Registrován: čtv pro 09, 2021 1:23 pm

Re: Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od howkey »

outback: Díky za nabídnutí pomoci :)

Nájezd toho auta nevypadá stočeně https://imgur.com/a/BiP9uGy a dle reportu není ani bourané (jen dvě drobné opravy zadní nápravy za cca 20 000 a výměna předního skla). Jen tam jsou trošku větší roční nájezdy (dle fotek z první inzerce to vypadá na služební auto) + to auto se prodává již rok dle Cebia reportu. To mě přijde podezřelé :-/
Naposledy upravil(a) howkey dne čtv pro 09, 2021 7:05 pm, celkem upraveno 1 x.
Nissan -> Toyota -> [SUBARU]
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16148
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od quickly »

Já najedu cca 40 tkm za rok (teď díky covidu to bude 35 tkm, s dehtovým forestíkem to bylo cca 45 tkm), takže za 10 let 208 tkm je ok. Prodávat užraný 2.5 l navíc v automatu je asi problém, ale osobně bych do toho šel, protože 2.0 ve stejném autě s automatem bude zdechlá.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16148
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od quickly »

Mohu porovnat jen stejnou motorizaci 2.5 BR (combi) a řídil jsem ho z Brna do Hradce. Jízda s ním se mi moc líbila. Koníci na předjetí tam jsou, krásně to drží na silnici a má to automat (dřív jsem byl odpůrce automatů, dnes jsem propagátor).
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
wunti
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1055
Registrován: pát říj 09, 2015 1:38 pm
Jméno a příjmení: Michal Wunti
Bydliště: Ostrava

Re: Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od wunti »

Koukám na to Legacy taky už par měsíců. Jen mám strach ze bych s tím nevjel do garáže :)))
Ale vypadá fakt pěkné.
Nyní:
Subaru OTB 2019, Comfort +
VW Passat 2,0 TDi, 110 kW, 2017

Ex:
Subaru Legacy 2,5 CVT LPG, 2011
Škoda Oct. III, 1,4 TSI, 110 kW, 2018
Škoda Oct. II, 1,6i, 75kW, 2007
Subaru Legacy 2,0R 121kW, 2006
Škoda Oct. I, 1,9TDi 4x4 66kW, 2000
Renault Clio 1,9D, 2001
Škoda Favorit a 110L
Uživatelský avatar
Mráča
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1364
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Jiri Mraček
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od Mráča »

Ahoj a vitej. Vše podstatné je už napsáno.
Z tvého příspěvku sem pochopil, že si Liberečák. Jako servis mohu doporučit Ilos. Supr lidi a skvělá domluva.
WRX 08
howkey
Nováček
Nováček
Příspěvky: 18
Registrován: čtv pro 09, 2021 1:23 pm

Re: Koupě Legacy či Outback V

Příspěvek od howkey »

Dá se servisní historie u Subaru ověřit v jakémkoliv servisu a nebu musím vědět kde bylo servisováno?
Nissan -> Toyota -> [SUBARU]
Odpovědět

Zpět na „Legacy, Outback“