Kamerový systém před barákem se záznamem

Odpovědět
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19072
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od hamoun »

spm: tys nekde psal, ze potrebujes disky? a jeste male? a jeste dva stejne? no proste to sedlo ... a s cenou podvlada souhlasil .. takze bylo celkem rychle ujednano :)
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22705
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od spm »

Tak jako docela by se mi třeba teď hodily dva kusy 1TB nebo 2TB 2,5" SATA SSD. To je taky malý disk, ne? :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19072
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od hamoun »

.. ale ja mu prodal 3,5'' rotacni disky ... ty jsou super do NAS .. ale jinak asi uz dnes na nic ...

.. mrknu doma na stare 2,5'' SATA SSD .. ale podle me mam ... jen asi mensi ...
(2TB urcite ne .. a 1TB spis taky ne .. )
ale podivam se :)
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22705
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od spm »

tak jenom do NAS asi ne, v tom soukromym serveru mám nějaký 4TB SAS disky, protože zbyly :-D A to místo se na nějaký méně náročnější věci hodí (aka nejsem tak bohatý, abych si to 24TB úložiště ze svého postavil na SSD na těch pár ptákovin, co tam běží :-DDD )
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od HonzaCZ »

podvlada píše: stř bře 08, 2023 9:35 am Děkuji všem za pomoc :-)
...
Dám pak samozřejmě report z instalace ;-)
Díky!
Tak paráda, už se těším na report. 🙂
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10648
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od podvlada »

Tak se postupně sžívám s novým Synology NAS (DS223) a tím, jak funguje, co se v něm dá dělat (vím pořád ještě prd, umí to tolik věcí, že by to snad i připravilo snídani :-)) a kamerou, kterou mám zatím na stole, protože nebyl čas ji nainstalovat ven. Sepíšu zatím nějaké postřehy.

nas.jpg

Prvotní nastavení

Ten NAS od Synology je fakt pěkně vychytanej, a většina věcí funguje plug-and-play a tak nějak samo. Vy co ho máte, vás to asi nepřekvapí, já to beru jako fajn plus, že si s tim poradí i lamy :-)
Připojil jsem ho do sítě (elektrický i počítačový :-)), zadal do webovýho prohlížeče "synologynas:5000" a najel takovej průvodce pro začátek. To je supr, že lidi, co neví, jak zjistit IP adresu něčeho ve svý síti nemusej nic umět. Průvodce provede prvotnim nastavenim, tady mě trochu zmátlo, že si "musim" vytvořit (no, nemusim, ale pokud chci využívat NAS na plno, tak jo :-)) dva účty + to zařízení nějak globálně pojmenovat. Tady jsem sám sebe trochu zmátl, protože jsem si začal plést jméno zařízení (globální název pro přístup odkudkoliv), jméno lokálního účtu v NAS a jméno online účtu Synology, takže v jednu chvíli jsem si myslel, že jsem něco podělal a nemohl jsem se přihlásit. Naštěstí mi to pak docvaklo a vše funguje. :-) Tady si dokážu představit, že to může pár lidí zmást. Mohli by tam uvést víc informací, když ty různý účty a jména člověk vytváří, k čemu co je a jak to pak použít.

UI

Postřeh k UI - skoro bych řekl, že to je až moc klikací. Bytostně nemam rád věci, co maj přístup jen přes konzoli, protože obvykle nevim ani co potřebuju dělat, tak vlastně nevim, na co se vůbec zeptat. Upřednostňuju klikací prostředí protože vidim, co za možnosti mam. Jenže tady se snaží ve webovym prohlížeči simulovat desktop prostředí (plocha, okna, ...), za mě, mohlo to bejt klidně jednodušší, ale uznávam, maj to pěkný a funguje to velmi svižně a Chrome nežere víc paměti než obvykle :-).

Disk

Nastavil jsem si teda nějaký dvoufaktorový ověření, prošel si to úplně základní nastavení systému, připojil gmail účet na rozesílání emailových notifikací, ... Zapojil jsem tam prozatím aspoň starej 60GB SSD, kterej jsem měl na stole. Průvodce hezky čitelně provede nastavením a inicializací, vše super. Jsem i rád, že mam tenhle maličkej disk, aspoň si procvičim nastavování kvót a co mě hlavně zajímalo - jak to bude s nahráváním videozáznamů, ať vím, co se stane, když se naplní kvóta, jak funguje přepis atd.

Surveillance Station

NAS sám o sobě vlastně nic neumí, na všechno tam jsou "programy", resp. "package". Každá funkcionalita má svůj. Takže na kamerování je tam Surveillance Station. Zase celkem přirozený a intuitivní UI, přidat kameru, samo si ji to v síti najde, doporučí nějaký nastavení... kamera, co jsem vybral, sice není přímo v podporovaných zařízeních, ale podporuje ONVIF standard, takže si spolu uměj povídat navzájem. Nastavení teda proběhlo v pohodě. Z hlediska NAS / Surveillance Station paráda. Jediný co, zvolený kodek videa (H.265) nelze přehrávat v prohlížeči, pouze pomocí desktop klienta. Což jsem skoro i radši, mam rád standalone programy oproti webovým rozhraním, byť Synology to má povedený, svižný, přehledný a funguje to. Takže jsem si Surveillance Station klienta nainstaloval, přihlásil se k NASu a vidím živej obraz, záznamy. Opět nastavuju nějaký extra notifikace - samotnej NAS mě upozorní třeba na docházející místo na disku, něbo jinej "systémovej" problém, S. S. má upozornění navíc, třeba ztráta komunikace s kamerou, docházející místo -> zahájení rotace záznamů, a samozřejmě i detekce pohybu a podobně. Samozřejmě se dají nastavit věci jako kdy má nahrávat (plán), případně různý kvality záznamu dle plánu, to pro každou kameru zvlášť... velice šikovnej nástroj.

ssclient.jpg

Kamera

Vybral jsem Uniview IPC3612LB-ADF28K-G, 2,8mm objektiv (většina co jsem koukal se dělá 2,8 nebo 4,0, tedy "širokoúhlý" záběr vs. trochu přirozenější "delší")
Možná byla chyba vybrat "turret" styl a ne "dome" (u "dome" je kamera v půlkulatém průhledném krytu), z nějakýho videa jsem mylně vykoukal, že po nastavení orientace se "utahne šroub" aby se kamera nehnula, kdežto tahle je prostě v plastovym krytu, kterej je jednoduše nacvaknutej, a v tom těle se opírá jen o plastový packy, takže s ní jde hýbat i po instalaci, neni jak ji zaaretovat; a kdo by věděl jak na ni, tak by ji asi dokázal ukrást. Na druhou stranu, ten "dome" styl je sice těžší poškodit, ale stačí plechovka černýho spreje a je po kamerování taky. Jestli to byla chyba ukáže až čas :-)

cam.jpg

Kamera je napájená pomocí POE nebo zvlášť zdrojem (není součástí balení), a nějakej switch, co POE má doma mám, tak jsem nemusel řešit nic navíc. Jinak bych musel sehnat buď POE injektor, nebo zvlášť 12V zdroj. (Ano, přestože POE 802.3af je 48V, pokud je použit separé zdroj, chce 12V.) Prvotní nastavení celkem OK, prostě ji zapojim do switche, POE funguje, kamera má defaultně zapnuté DHCP takže se objeví v místní síti, a pokud k tomu člověk přistupuje přes Surveillance Station, tak ji to samo najde a lamy nemusí hledat nový zařízení v DHCP listu. (Nehledě na to, že můj router nějak ignoruje vypsat všechny zařízení, co aktuálně jsou na DHCP, takže kamera tam samozřejmě nebyla...)

Nastavení kamery

Tady ale sranda končí :-) Veškerý nastavení kamery ohledně eventů, detekcí, ... se nastavuje ve webovym rozhraní kamery. Tam je i živý náhled, co kamera vidí. Ten ale v prohlížeči nefunguje, dokud si člověk nenainstaluje "plugin". Ten ale neexistuje pro žádnej jinej prohlížeč než Internet Explorer (kterej už neni podporován MS, a když ho otevřu a zadam kteroukoliv stránku, rovnou mi to otevře Edge - kde to samozřejmě taky nefunguje; a vypadá to, že UniView s tim nemá potřebu cokoliv dělat). Hm, tak nevadí, neuvidim náhled, nastavim to bez něj. Nastavil jsem nějakou primitivní detekci pohybu, ok, Synology tomu rozumí, posílá to emaily, paráda :-) Co mi trochu štve je, že kamera moc nerozumí sama sobě, a i při přechodu den-noc, tedy když si zapne nebo vypne přísvit, to detekuje jako pohyb. Ještě uvidim, co to bude dělat venku, tam to budu muset nastavit znova.

Nedalo mi to ale, a hledal jsem způsob, jak to nastavení udělat pořádně, protože by mělo jít nastavovat jednotlivý části obrazu, zóny, ... a bez toho pluginu to nejde. Našel jsem program EZStation od UniView, kterej by měl umožnit správu. Tak si to nainstaluju, připojim se ke kameře, mam tam v menu asi 1000 různejch možností co se dá nastavit, a když teda něco vyberu a kliknu na "configure", ... otevře mi to prohlížeč. TPČ. Takto je fakt velmi užitečnej nástroj.

Nakonec jsem objevil, že se Edge dá nastavit do nějakýho režimu kompatibility IE, konkrétní stránka se pak dá vynutit k otevření v IE a tam to ten plugin nabídne ke stažení, nainstaloval jsem ho, a paráda, mam tam náhled. A v nastavení detekcí jdou vybírat konkrétní části obrazu (asi až 4) který hlídat a nastavit jim různý pravidla. Dál třeba překročení hranice vniknutí do konkrétní oblasti (mnohoúhelník), případně i podle zvuků, má mikrofon. Z hlediska funkcí to je řekl bych velmi slušný, jediný co to brzdí je ten příšernej interface a nutnost použít nějakej plugin v IE. Celkový hodnocení si necham až na to jak to bude fungovat venku, ale pokud to půjde nastavit jednou a už nebudu muset IE v životě vidět, tak OK. :-D

Teoreticky je ta kamera schopna fungovat i sama o sobě, s SD kartou, po připojení do sítě pak umí sama posílat emaily přes SMTP. Jen je průšvih, že když si ji někdo vezme, vezme vše :-)

ie.jpg
ie2.jpg
ie3.jpg

(kamera aktuálně kouká do zahrady aby aspoň někam koukala :-) a kvalita je trochu zhoršená sítí proti hmyzu)


Různý propojení s aplikacemi

Takže, celej systém vlastně funguje tak, že v NASu je instalovaná aplikace Surveillance Station, který bere video z IP kamery, ukládá na disk. Pohyb detekuje sama kamera, pošle event do S. S. a ten na základě pravidel třeba pošle email. Další varianta je aplikace DS Cam od Synology, a poslání push notifikace ze S. S. do DS Cam na telefon. DS Cam po přihlášení funguje odkudkoliv, kde je internet, takže klidně z druhý strany světa je možný sledovat kamery doma, procházet záznamy, eventy... To funguje moc pěkně.

IPCams je alternativa pro místní síť, najde kameru, ukáže co vidí, ale tím, že komunikuje pouze přímo s kamerou, není tam historie, eventy,... To jsem zkoušel ještě než jsem rozchodil NAS, abych viděl, co vidí kamera, případně pro instalaci, když to budu odpojovat a připojovat, tak ať mam nějaký přímý spojení s kamerou.

Instalace
...proběhne snad dnes odpoledne. :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10648
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od podvlada »

Jo a teda jedna drobnost... Ten můj konkrétní NAS nepodporuje Docker. Aspoň ne oficiálně. Asi kvůli tomu ARM procesoru. :(
Musel bych si připlatit dalších 1500,- třeba za DS220+ (kdo se v těch jejich číslech má sakra vyznat)
No, asi ho nepotřebuju...
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19072
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od hamoun »

no parada .. pekne si hrajes :)
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22705
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od spm »

Jenom upozornim na jeden detail: az ty disky vymenis, tak to budes nastavovat znovu, protoze je to vsechno ulozeny na tom disku ;-D

Docker je divny, na armu normalne bezi, jenom tam samozrejme nespustit image, co nejsou pro arm (takze ne vsechno, co najdes na internetu, tam jde spustit).

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19072
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od hamoun »

ale uz to pak bude mit rychle :)
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10648
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od podvlada »

S opětovným nastavením počítám, resp. možná půlku vyřeší nějaká migrace. Ale radši to mezitím budu aspoň nějak používat :-)

Docker - jde o to, že musím nejdřív nainstalovat "package" pro podporu Dockeru. Jenže ten mi to nenabídne, protože můj NAS není oficiálně podporovanej. Nějak by to neofiko šlo, ale neručí ani za to, že to bude fungovat, ani za to, že si nic nerozbiju. Takže jsem se na to vybod a nakonec objednal ten "lepší" :-) a ten současnej vrátím...
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19072
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od hamoun »

Myslím, že bychom si měli založit nové téma na Synology ...

K čemu je docker? Z rychlého čtení na webu nejsem úplně chytrý ...

Používám jen RT zálohu dat a jinak tam jen sypu data navíc jinou zálohou ...

A koukám, co všechno tvoří podvlada :)

Odesláno z mého SM-G781B pomocí Tapatalk

škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10648
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od podvlada »

Docker ti v podstatě umožňuje spustit nějakou aplikaci v izolovaným prostředí. Je to něco jako virtual machine, ale mnohem jednodušší. Jde hlavně o to, že dejme tomu synology nemá přímo package na "něco". Tak si to "něco" stáhneš jako kontejner a pustíš v dockeru. Nebo někdy prostě není možnost něco na cílovým PC instalovat, tak buď připravíš vlastní kontejner ("zkompiluješ" vlastní) nebo vezmeš hotovej a "jen" spustíš. Ale sám to taky nemám 100% zjištěný :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19072
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od hamoun »

Díky :) Už podle toho, co píšeš, to určitě nepotřebuji ... bo jsem pořád mimo ...
Rozumím, ale nedohlédnu k použití ...
To bude tím, že to používám dost omezeně ..
Až mi to popíšete s konkrétním použitím .. určitě mi to bude chybět ..

Tak, jako mi HonzaCZ popsal řízení domácí teploty ... po zimě musím říci, že je to dost dobrý ... :)

Odesláno z mého SM-G781B pomocí Tapatalk

škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10648
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Kamerový systém před barákem se záznamem

Příspěvek od podvlada »

No já konkrétně se chystám to použít na Inventree, což je takovej skladovej systém - Jenda to zrovna nedávno někde popisoval, já to mám od něj. A to zahrnuje mimo jiné databázi, webovej server... Kdybych to instaloval na počítači (nebo jinym "volnějším" zařízení), mohl bych nainstalovat každou součást zvlášť - nějakej db server (PostgreSQL nebo MySQL třeba), nějakej web server (tady je použit Gunicorn), proxy (nginx),... Ale to někdy nechceš, někdy nemůžeš. Tak jediný, co nainstaluješ je Docker, a všechny tyhle služby tam spustíš jako kontejnery v něm. Tím, že Synology určitě nemá podporu "všeho", tak tím, že umí Docker, ti vlastně dovoluje spustit téměř cokoliv jako kontejner.

Je to jako kdybys přišel do zmrzlinárny, kde maj akorát vanilkovou a čokoládovou, ALE taky obyčejnou smetanovou a dovolí ti do ní dát jakoukoliv příchuť co si přineseš. Takhle to je lepší příměr? ;-D
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“