Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Vše okolo tahání přívěsů, karavanů a tažných zařízení.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bart
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát srp 17, 2012 3:44 pm
Bydliště: Plzeň-jih

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Bart »

A jak je to a váhama vozíku, v inzeratu casto vidim, ze pisou treba 2t papirove snizena na 1.4t, to se dá opakovaně mênit?
Subaru Legacy BL, H6, 2005
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3176
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od dracekvo »

Mělo by to jít, pokud výrobce bude ochoten vystavit papír.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Doro »

Celkovú hmotnosť věčina výrobců može snížiť dla potřeby zákazníka až na min. (majú své limity) a to zapsat do TP. Ide tak o ponížení hmotnosti (pro ty, co nemajú E). Dodatečně pak lze dykoliv tuto hmotnost navýšiť na původní hodnotu navrženou při výrobě (typový list) - edem nejaké ty obstrukce na úřadě. Ale, zapsaná hmostnosť už naopak neide ponížiť na meněj.
...a schválně, jaký je rozdíl mezi hmotností a váhou? ;-D :-D :-D
Naposledy upravil(a) Doro dne stř bře 09, 2022 7:46 am, celkem upraveno 1 x.
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22701
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od spm »

janos666 píše: Přesně jak píše Doro , je třeba se na to dívat ze dvou pohledů, první z pohledu potřebné řidičské způsobilosti (součet max. přípustných hmotností) a druhé spojitelnost soupravy. Kdo to vymyslel, jen těžko říct, ale na druhou stranu to i chápu aby lidi jen s B-čkem netahali bez zkušeností nějaké velké vleky atd. Co je třeba dobré, že se od dávné minulosti změnilo a to je to, že je možné zapřáhnout i papírově těžší vlek než je limit na kouli, tam se poté posuzuje aktuální hmotnost nákladu a vleku samotného. Takže i s autem se 2tunami na kouli lze tahat vlek papírově třeba na 2,7t. Každopádně v tom má spousta lidí bordel a kolikrát i samotní policajti. Již zmíněná skupina B96 vznikla především, kvůli karavanům, a mám zato že si to prosadili asi Holanďani.
No nemuzu uplne rict, ze bych absolvovanim Ecka ziskal nejake zasadni zkusenosti s tahanim velkych vleku... :-)

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Doro »

Neide o získaní zkušeností, ale o ten PAPÍR. A oveřiť, že umíš zacůvať.... což, poky je na vozíku zablkovaná brzda, je ti s tejně k hownu :-D :-DDD
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22701
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od spm »

No, ten se kterým jsem jezdil, byl sice bržděnej, ale měl couvací automatiku :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
janos666
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 340
Registrován: úte pro 17, 2019 1:11 pm
Jméno a příjmení: Petr Janošík
Bydliště: Kašperské Hory

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od janos666 »

spm píše: stř bře 09, 2022 7:46 am No nemuzu uplne rict, ze bych absolvovanim Ecka ziskal nejake zasadni zkusenosti s tahanim velkych vleku... :-)
No trochu blbě jsem to napsal, je pravda, že i ty jízdy se dělají opravdu s menšíma vozíkama a pak je to o rozumu jak s tím jezdit. Každopádně je couvání a couvání, pro mě bylo školou volantu kousek couvání s 6ti metrovým vlekem, s traktorem je to bez problémů , jak je vidět na oj, ale z auta je fakt vidět kulový, podobně jako když jsem dělal jízdy s náklaďákem s vlekem a instruktor mě nechal zacouvat mezi dva autobusy, operace asi na 20minut :-D ale tréninkem se to pak hodně zlepšilo.
IMG_20210727_180221.jpg
Subaru Impreza GT 200kw - víkendovka
Mercedes Benz E400 - 285kw
VW Touareg 3.0TDI - 165kw - pracant
Opel Manta B GT/E r.v.1980 - trocha "historie"
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3176
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od dracekvo »

Když jsem měl ještě malý vozík, který nebyl pořádně za Jeepem vidět, tak sem prostě sklopil zadní sedačky a otevřel kufr.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
janos666
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 340
Registrován: úte pro 17, 2019 1:11 pm
Jméno a příjmení: Petr Janošík
Bydliště: Kašperské Hory

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od janos666 »

dracekvo píše: stř bře 09, 2022 8:20 am Když jsem měl ještě malý vozík, který nebyl pořádně za Jeepem vidět, tak sem prostě sklopil zadní sedačky a otevřel kufr.
Tak to bych udělat nemohl, jelikož se to automaticky zabrzdí a navíc bych na tu oj stejnak blbě viděl, zas to nebylo žádný terno, hold jsem si chvíli hrál, najížděl, motal volantem a nakonec se podařilo, prostě jde o to hlavně odhadnout jak si natočit oj a pak teprv couvat tím správným směrem.
Subaru Impreza GT 200kw - víkendovka
Mercedes Benz E400 - 285kw
VW Touareg 3.0TDI - 165kw - pracant
Opel Manta B GT/E r.v.1980 - trocha "historie"
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5157
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od petr »

jojo když to má řiditelnou oj tak to už je náročnější, s jakýmkoliv vozíkem , návěsem couvnu kdekoliv , ale s vlekem to už problém někdy je , s tím traktorem ještě, má to velký rejd, je vidět na oje, jede to pomalu.... ale s autem to už problém je, chce to holt trénink =)
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5157
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od petr »

jinak ten vlek na ty balíky to už je teda paráda, obr vlek, to by mi nejspíš upadlo tažné :-D
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19068
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od hamoun »

Doro píše: stř bře 09, 2022 7:46 am ...a schválně, jaký je rozdíl mezi hmotností a váhou? ;-D :-D :-D
pokud se na vaze nezvazi hmotnost, tak nevim :-D
škoda superb
ex WRX 2008
janos666
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 340
Registrován: úte pro 17, 2019 1:11 pm
Jméno a příjmení: Petr Janošík
Bydliště: Kašperské Hory

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od janos666 »

petr píše: stř bře 09, 2022 9:15 am jinak ten vlek na ty balíky to už je teda paráda, obr vlek, to by mi nejspíš upadlo tažné :-D
tenhle vlek jsem měl půjčenej na zkoušku, největší výhodu má v tom, že nehoupe s autem, když se třeba veze něco delšího. Problém je opravdu jen to couvání a v ostrých zatáčkách si to chce více nadjíždět. S balíkama se jelo celkem fajn, bylo naloženo 11 kousků, takže do 3 tun max + vlek
Subaru Impreza GT 200kw - víkendovka
Mercedes Benz E400 - 285kw
VW Touareg 3.0TDI - 165kw - pracant
Opel Manta B GT/E r.v.1980 - trocha "historie"
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22701
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od spm »

janos666 píše: stř bře 09, 2022 7:59 am No trochu blbě jsem to napsal, je pravda, že i ty jízdy se dělají opravdu s menšíma vozíkama a pak je to o rozumu jak s tím jezdit. Každopádně je couvání a couvání, pro mě bylo školou volantu kousek couvání s 6ti metrovým vlekem, s traktorem je to bez problémů , jak je vidět na oj, ale z auta je fakt vidět kulový, podobně jako když jsem dělal jízdy s náklaďákem s vlekem a instruktor mě nechal zacouvat mezi dva autobusy, operace asi na 20minut :-D ale tréninkem se to pak hodně zlepšilo.IMG_20210727_180221.jpg
Jo no... Já Ečko dělal na transportéru s nějakym trochu většim agadosem ve kterym byly nějaký pražce. Prej to mělo dohromady asi 800kg, nicméně transportér ani nevěděl, že něco veze (zvlášť když se s tím jede akorát po městě). Přívěs byl taky užší než ta dodávka, takže v zásadě si nebylo potřeba ani nadjíždět, protože to projelo prakticky stejnou stopou. Takže jo, odnesl jsem si s tím nějaké poznatky, jak s tím couvat a že to člověk nesmí ve městě poslat na křižovatce do první mezery, když to veze ještě za sebou. Ale to jsou zase takový věci, který podle mě jdou natrénovat i s tím malým vozíkem, který bych mohl vozit bez papírů. Takový ty praktický věci jako jak přivázat auto na ten plaťák jsem se nenaučil, podobně jako že to s 1,5 tunovým přívěsem úplně moc ochotně nejede a na každé jámě, u nás hojně se vyskytující, to škube celým autem, moc se tomu nechce brzdit a tak podobně :-DDD Ale jo, bumážku mám, nic jsem zatím nikde nerozbil :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Přívěsy a vozíky - rady, zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Mira »

Já mám E už z doby, kdy stačilo doložit nějakou stanovenou délku praxe. Ale couvat s vozíkem jsem začal ještě na autoškole. Táta měl malý hospodářství a s vlekem se jezdilo furt a táta s tím moc neuměl couvat, tak jsem se to musel naučit já. Povinně a bez odmluv, učil mě on, protože teorii měl skvěle zvládnutou, měl spousty rad od profíků, ale ty ruce se mu motali pořád nějak jinak. Já sem se mu snažil vysvětlit, co a jak dělá blbě a dopadlo to tak, že když jsem teda tak chytrej poučovat vlastního tátu, tak s tím budu couvat sám. Takže jsem se k tomu uvázal a první tréninky proběhli na parkovišti, kam jsme si dovezli balíky slámy, postavili si různý tratě a mezi nima jsem pozpátku kroužil 2 dny. No a pak už jsem se to celkem v pohodě zvládal kdekoliv i ve svahu do brány atd. Akorát jsem neměl čas na kamarády z mokrý čtvrti a děvčata, protože jsem dělal závozníka a směrem vzad i řidiče. Ale soboty jsem měl volný, tak i na koníčky byl čas. =)
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Odpovědět

Zpět na „Tažné zařízení a přívěsy“