GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10650
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od podvlada »

Vše nasvědčovalo tomu, že to je větev používaná primárně jako zdroj 5 V, a hlavně snad kdekoliv bylo nějaký místo je nějakej odpor a kondenzátor, samej filtr, tak tam strach nemam :-D

Čeho jsem se bál já bylo, že zem použitá pro vstup napětí, společná se zemí celýho rádia, není společná zem pro audio zem. Že když jsem zkusil "propípat" ten prostřední GND kolík na Dolby desce a zem celýho rádia, nepípalo to. Ale co ten BT modul udělal je, že napěťovou zem a audio zem nemá oddělenou, prostě maj stejnej potenciál. Toho jsem se bál jako zdroje rušení, ale naštěstí nic.

Nicméně našel jsem i (o něco dražší) BT audio moduly, který maj i audio zem oddělenou, to by mělo být ještě bezpečnější.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od spm »

HonzaCZ píše:Jasně, já neříkám, že to nepřesahuje i mimo elektroniku, ale jenom, že to prostě tím zjednodušuje pak i návrh elektroniky. Protože tam se většinou všechno zemní. Potažmo, když zemníš signály v zařízeních, kde je víc různých napětí, tak to má taky jistý výhody. Jinak je to hlavně daný tím, že se používají NPN tranzistory, který jsou rychlejší a snadnější na výrobu než PNP. Tím pádem vstupy čipů se často zemní a pokud nejsou uzemněný, tak je tam pull-up na napájecí napětí. A naopak pokud se něco řídí, tedy výstupy, tak se taky spíná zem spotřebiče. Je to daný směrem proudu, …
Jak je to s vyrobou netusim, v diskretnich soucastkach ale NPN a PNP stoji stejne. Nicmene ten zasadni rozdil je v tech napeti - u NPN je to sumak a bez ohledu na to co MCU ma na pinech za ridici napeti tim muzu NPN transistor otevrit nebo zavrit. U PNP ne, tam jelikoz mi u transistoru tece ten proud do MCU, tak pokud nemam na MCU stejne napeti, co spinam (coz dost casto nemam), tak smula.

Jinak na otoceni ani neni potreba klopny obvod, staci ten PNP transistor dat za ten NPN :-)

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak pokud se bavíme o spotřební elektronice, tak neberu v potaz ceny diskrétních kusově koupitelných tranzistorů. :-)

Vyrobit NPN je prostě snazší než PNP a taky vodivost na základě volnýho elektronu vychází, co se týče výsledných parametrů tranzistoru, líp než vodivost děrová.

No a zbytek, jak říkáš. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Elektronika a elektroinstalace vozu“