GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10653
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od podvlada »

Nemohl jsem najít kam to zařadit a nechtěl jsem to dávat jen do svého vlákna o autě. Tohle by mohlo zajímat víc lidí.

Bluetooth audio pro GX-201LE
Mělo by fungovat i pro ostatní varianty, které mají kazetovou mechaniku.

Už dříve jsem tady psal o dodělání aux-in do zmíněného rádia. Nebyl jsem s tím ale spokojený - levá strana hrála trochu jinak než pravá, bylo to moc tichý, a co hlavně - fungovalo to snad jen s mým telefonem, spousta jiných zařízení z toho nehrála. A nešlo zároveň nabíjet - ve chvíli, kdy jsem telefon zapojil do nabíječky, audio ještě více ztichlo a objevil se brum/šum - neposlouchatelné.

Objevil jsem tohle. Variant je samozřejmě spousta - vždy to je nějaký malý PCB s bluetoothem, vstupem pro napájení a výstupem audia.

Můj postup využívá audio konektorů kazetové mechaniky, protože byly nejdostupnější už z předchozího bastlení, ale kdo se vyzná ve schématu, může se připojit i na výstup CD changeru nebo i FM modulu - na netu jsem našel info, že se někdo úspěšně dostal na L a P kanál FM výstupu, přerušil spojení pomocí rozpínaného jack konektoru. Tedy pokud je jack neobsazený, signál z původního zdroje prostupuje dál jako by nic, pokud je vsunut jack, přeruší se původní spojení (FM) a pokračuje jen signál z jacku.

Před vyjmutím rádia je vhodné CD changer uvést do transportní pozice, prý tak, že se vyjmou všechny CD, dokud není na displeji "NO DISK" a rádio nečeká na vsunutí disku (nesvítí LOAD), pak vypnout klíček a pokračovat s odpojením a vyjmutím. Nicméně nikdy jsem to neudělal a zatím vždy OK, ale může se stát, že se neopatrnou manipulací poškodí mechanizmus měniče.

Jak vyndat rádio popisovat nebudu, toho je plnej internet.

Boční plechy co drží rádio v středovém tunelu taky dolů, jinak to nerozebereme. Bez foto, ale to je jasný - 4 mosazný šrouby.
Přední panel - malé černé šroubky z boku 4x:
IMG_2353.JPG
Abychom sundali CD changer, vyndáme 2 šroubky z boku v předu:
IMG_2354.JPG
A pak dva šroubky schované uvnitř v zadní části. Proto musíme sundat vrchní kryt - dva šroubky vzadu:
IMG_2355.JPG
A pak ty schované uvnitř vzadu:
IMG_2356.JPG
CD changer doklopíme směrem vlevo - pozor na plochý kabel. Pokud máte místo, můžete to nechat takhle, nebude nám překážet. Pokud byste ho chtěli odpojit, musí se odjistit konektor který je schovaný až pod kazetovou mechanikou.
IMG_2357.JPG
Pak už se nám naskytne pohled na Dolby desku kazetovky - vpravo. Vpravo nahoře jsou vidět ty konektory které jsem zmiňoval.
IMG_2358.JPG
IMG_2359.JPG
Kazetovku si vyndáme, drží na 4 šroubech (červená kolečka) a pozor na flex kabel. Dá se odpojit v konektoru - oranžové kolečko - stačí ho odjistit. Na bocích konektoru trochu páčit směrem nahoru, odemkne se a kabel jde volně vyjmout. Při vsazování nejdřív vsunout kabel a pak zajistit konektor tlakem dolů.
IMG_2360.JPG
Nakonec se největší výzvou ukázalo najít si v rádiu spínané napětí, aby to neběželo bez zapnutého rádia. V rádiu je spousta přístupných konektorů, kde je stálé napětí kvůli pamětím. Ale žádné spínané - a pokud je tam spínaný signál, tak ACC = low, tedy při klíčku je uzemněno. Jak světla :-D Ach jo, Japonci. Respektive, většina napěťových zdrojů je na zadním panelu, ale mosfety jsou chlazené zadním žebrováním a jsou přilepené. Nechtěl jsem riskovat destrukci.

Záložní varianta byla si tam prostě natahnout extra kabel z vnějšku, ale nakonec se podařilo ve schématu najít 5 V - pro BT modul ideál, nemusím ani použít step-down konvertor z nějakých 8, 10 nebo 12 V. Na konci flex kabelu je to pin 8, na foto číslované zprava doleva. Nicméně příhodnější místo na připájení kablíku mi přišlo to zakroužkované červeně. Je tam přímá cesta. A země je kolem spousta, ta je modře.
IMG_2363.JPG
Připájeno, modul jsem stáhnul do smršťovací bužírky a přibindroval na bok kazetovky. Oproti tomu jak to je na foto jsem musel BT modul trochu posunout vpřed, překážel jinému vybavení na základní desce rádia, ale víceméně se to takhle vejde dovnitř. Vratná změna, samostatný modul na kazetovce, žádný extra kabely z vnějšku.
IMG_2364.JPG
Následně jako vždy, skládat v opačném pořadí :-)

Hraje to skvěle! Audio je kvalitní stejně jako FM rádio. Hlavně oproti mému zpatlanému aux-inu hraje L i P strana stejně, mohu klidně nabíjet, bude to fungovat s kterýmkoliv mobilem přes BT a tak. Naprosto nesrovnatelný s řešeními jako "kazeta s aux-in vstupem". GROM audio jsem neměl možnost vyzkoušet, ale nemám potřebu - takhle mi to naprosto vyhovuje. Kdyby někdo chtěl to schéma rádia, dejte vědět, někam to nahraju a pošlu odkaz. PDF, asi 2 MB, krásně detailní schéma komplet vnitřku rádia.

Co mě navíc potěšilo - v autě mám už od koupě nainstalovaný Parrot HF. Mobil se připojí k oběma BT zařízením. I když přehrávám hudbu přes tenhle BT modul, a přijde mi hovor, přepne se to na HF, a po skončení hovoru to přehrává hudbu dál. Samo. >B-)

A pokud by někdo potřeboval pomoct s obdobnou montáží, stačí napsat. *_*=*_* ,,,,| (*_^) |,,,,

Edit: Zapomněl jsem dodat, že aby to hrálo z repráků je samozřejmě potřeba přepnout na kazetový vstup. Ale to jde jen pokud je vložená kazeta. S tímhle konkrétním řešením jsem ještě nezkoušel, jestli v případě, že hraje ten BT modul, to zvuk z kazety odpojí - dřív, pokud jsem tam měl jack to tak bylo, možná to tak bude i nadále. Pak by stačila jakákoliv kazeta, stejně ji to hrát nebude. Mě ale štvalo, že to fyzicky pořád tahalo pásek přes hlavu a na koncích to vždy udělalo pomlku, než to otočilo směr... tak jsem jednu kazetu vykuchal bez pásku a točí se pořád. Ale při vsunutí kazety ji to rádio hned vyplivne, protože detekuje přetržený pásek. Dá se ale oblbnout tak, že při vsunutí (vadné) kazety mačkáte tlačítko "TAPE" rychle za sebou, což vynutí převrácení směru přehrávání a přeskočí to to ověření na začátku... pak to tu kazetu směle točí jedním směrem donekonečna :-) A je zajištěný, že je fakt tichá... ;-D

Edit 2: Jinak samozřejmě použít tenhle BT modul půjde i u kterýhokoliv i neSubaru rádia, který má už vestavěnej aux-in - to je ostatně původní smysl toho modulu. Takže kdokoliv už aux-in má a chtěl by se připojovat přes BT, stačí to "jen" propojit.
Naposledy upravil(a) podvlada dne pon dub 26, 2021 10:39 am, celkem upraveno 1 x.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od HonzaCZ »

Paráda! Úplnej HW h4x0r :-D

BTW neočekává ta kazetová "dolby deska", že tam budeš posílat něco s dolby úrovněma? Aby to pak nehrálo nějak zkresleně.

Jinak to, že se různý signály v elektronice uzemňují není japonský výmysl, ale vychází to z používaných polovodičových technologií. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14863
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od Tapan »

Hezký návod, díky za něj. Dost možná se bude hodit.
No největší výzva asi bude sehnat kazetu :-D jinak se z toho celkem vidím :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20634
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od námořník »

Pěkný :-)
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10653
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od podvlada »

Díky :-)
Honzo, musel bych se znovu podívat do toho schématu, ale skoro bych řekl, že tyhle piny jdou rovnou přes druhý, pravý konektor (který jsem v návodu nezmínil protože je jen nasunutý a není třeba s ním nic dělat) přímo na základní desku a je to už asi nějak "normalizovaný". *) Dolby úrovně jdou možná někde mezi čtecí hlavou a tím mikročipem, co je na desce. Každopádně zkreslený mi to vůbec nepřijde. Můžu natočit video, pokud z něj kvalita audia bude poznat. Vyber si song, zahraju ti na přání :-)

*) edit: ano, šlo by se připojit někde přímo na základní desku, ale vše je tam tak titěrný a bez možnosti se rozumně připojit... Tak jsem to udělal komplet zabudovaný do kazetovky :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49202
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od VDC »

Vláďo to je pecka !! Jsi frajer !!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10653
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od podvlada »

Děkuji Tome :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od Kolben »

To je husty. :-) Moc pekny!!! ,,,,| (*_^) |,,,,
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od HonzaCZ »

podvlada píše:Díky
Honzo, musel bych se znovu podívat do toho schématu, ale skoro bych řekl, že tyhle piny jdou rovnou přes druhý, pravý konektor (který jsem v návodu nezmínil protože je jen nasunutý a není třeba s ním nic dělat) přímo na základní desku a je to už asi nějak "normalizovaný". *) Dolby úrovně jdou možná někde mezi čtecí hlavou a tím mikročipem, co je na desce. Každopádně zkreslený mi to vůbec nepřijde. Můžu natočit video, pokud z něj kvalita audia bude poznat. Vyber si song, zahraju ti na přání

*) edit: ano, šlo by se připojit někde přímo na základní …
Jasně, já neříkám, že to nepřesahuje i mimo elektroniku, ale jenom, že to prostě tím zjednodušuje pak i návrh elektroniky. Protože tam se většinou všechno zemní. Potažmo, když zemníš signály v zařízeních, kde je víc různých napětí, tak to má taky jistý výhody. :-) Jinak je to hlavně daný tím, že se používají NPN tranzistory, který jsou rychlejší a snadnější na výrobu než PNP. Tím pádem vstupy čipů se často zemní a pokud nejsou uzemněný, tak je tam pull-up na napájecí napětí. A naopak pokud se něco řídí, tedy výstupy, tak se taky spíná zem spotřebiče. Je to daný směrem proudu, kterej teče přes NPN tranzistor.

Co se týče těch Doleb, tak to nevím, jak to tam je konkrétně udělaný, ale pamatuju si, že nějakej rozdíl tam byl. Buďto jsou otupělý vejšky nebo to naopak má tendenci sykat. Ale možná, že ses napojil až za tou korekcí, takže to je jedno. :-) Na videu to asi poznat nebude. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10653
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od podvlada »

Díky Kolbene :-)

Honzo, asi to tak bude, asi to je až za korekcí. Když jsem zkoušel hrát z toho BT a na rádiu mačkal Dolby Noise Reduction, nemělo to na nic vliv.
Jinak to s tím uzemňováním chápu, je mi jasný, že zrovna v tom rádiu kde jsou fakt různý napětí od desetin voltu přes 3, 4, 5, 8, 10, 12 a to ještě často tak, že jsou třeba 4 V potenciál mezi dvěma piny, ale ne vůči zemi, ... přenášet logický signály tím, že se přizemní a jinak jsou tam pull-up rezistory dává smysl. Jen mi štvalo, že mi to nepomůže :-D Ale nakonec se zadařilo.

Jinak samozřejmě použít tenhle BT modul půjde i u kterýhokoliv i neSubaru rádia, který má už vestavěnej aux-in - to je ostatně původní smysl toho modulu. Takže kdokoliv už aux-in má a chtěl by se připojovat přes BT, stačí to "jen" propojit.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak ono není tak složitý udělat klopnej obvod, abys měl ze spínaný země spínanej plus. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10653
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od podvlada »

Teoreticky ne.
Prakticky, když máš rádio venku, už si skoro nepamatuješ kterej šroubek kam patří... a ještě bych to musel "navrhnout", koupit, a pak z toho vytvořit něco, co je OK implantovat do rádia (takže ne breadboard :-D )
Jak jsem říkal, ono tam ty spínaný napětí lezou všude možně, šlo jen o to najít nejlepší místo. A naštěstí se našlo. :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od HonzaCZ »

Jj, tak hlavně, aby to bylo na místě, který dokáže dodávat dlouhodobě dostatečně proudu. :-)

Breadboard? Jako 3 odpory a tranzistor? To uděláš v provedení vrabčí hnízdo a "zatafkuješ". :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10653
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od podvlada »

HonzaCZ píše:Jj, tak hlavně, aby to bylo na místě, který dokáže dodávat dlouhodobě dostatečně proudu.
Je to na PON5V, spínaných 5 V, je to taková větší společná větev skrz celý rádio, a ten modul nežere snad víc než 100 mA když to někdo měřil. To by mělo bejt v cajku, leda že bych pustil úplně všechno na max :-D
HonzaCZ píše:Breadboard? Jako 3 odpory a tranzistor? To uděláš v provedení vrabčí hnízdo a "zatafkuješ".
Jinak to neumim :-D Docela si divim, že jsem nepoužil ani kapku tavnýho lepidla. :-D
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: GX-201LE - bluetooth audio, alternativa pro aux-in

Příspěvek od HonzaCZ »

Já bych se bál se takhle někde přilípnout na přímo na nějakou vnitřní větev, protože ten BT bazmek může zpět posílat nějakej bordel. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Elektronika a elektroinstalace vozu“