DPH odpocty u aut a jina soukroma spotreba podnikatelu

Cheza
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1227
Registrován: úte úno 14, 2017 10:32 am

Re: Koupe Levorga - dotazy

Příspěvek od Cheza »

newli píše:Ale no tak! Paragraf 72 ZDPH hovori jasne. A tech zminovanych 10 procentnich bodu je pouze metoda vypoctu, respektive limit pro upravu odpoctu v budoucnu, a je logicke, ze te nenuti 5 let (u nemovitosti 10 let) pravovat odpocet po procentech

BTW jsi si jisty, ze jediny spravny zpusob je pocitat ten pomer podle najetych kilometru?
§75 řeší rok pořízení, §78 následující 4 roky, u obou je tolerance pro povinnou úpravu odpočtu 10%. Pokud tomu tak není, tak mě to v připrávách na zkoušky učili špatně a dále třeba Ing. Benda má v knize o DPH uvedené příklady taky špatně :-)

Nikde jsem nepsal, že poměr dle km je jediný správný. Uvedl jsem to jen jako příklad.
Subaru Impreza WRX MY 2008
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2390
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: Koupe Levorga - dotazy

Příspěvek od newli »

Par. 75 resi podminky naroku na odpocet?
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Cheza
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1227
Registrován: úte úno 14, 2017 10:32 am

Re: Koupe Levorga - dotazy

Příspěvek od Cheza »

§ 72
(6) Použije-li plátce přijaté zdanitelné plnění jak pro účely, které zakládají nárok na odpočet daně, tak pro jiné účely, je oprávněn uplatnit nárok na odpočet daně jen v části připadající na použití s nárokem na odpočet daně (dále jen „odpočet daně v částečné výši“), pokud zákon nestanoví jinak. Příslušná výše odpočtu daně v částečné výši se stanoví postupem podle § 75 nebo 76.

Dále §75/4

Dál bych to ukončil, jsme OT.
Subaru Impreza WRX MY 2008
Uživatelský avatar
Username
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 606
Registrován: sob lis 05, 2016 12:03 pm

Re: Koupe Levorga - dotazy

Příspěvek od Username »

Tapan píše:To máš jednoduchý. Když ty nový auta nebudou kupovat firmy a podnikatelé, nebude je kupovat prakticky už vůbec nikdo. Prodlouží - li se interval koupě nového vozu ze 3 let na 6, trh s novými auty půjde do kopru. A příjem státu tady není jen DPH, ale i daň ze zisku prodejce a daň z příjmů dělníka z Mladé Boleslavi.
Ano přesně tak to je! To je totiž správný makroekonomický úsudek. A navíc mikroekenomicky já jako zaměstnanec odvedu ročně neskutečnou raketu, žena ve firmě za svoje zaměstnance totéž a do budoucna nám to zvednou, že se poserem, protože to jinak nepůjde. A čím víc budu makat, tím víc budu platit! A když mám možnost si odečíst DPH tak si odečtu jen trochu protože jen trochu to používám pracovně?! Hovno! Nebo snad newli jezdí všude 50, 90 a 130?

SUBARU BRZ MY 2023
SUBARU FORESTER 2.0 XT comfort MY 2017
SUBARU OUTBACK MY 2022
SUBARU Impreza 2.0R 2007
SUBARU BRZ Final Edition MY 2020 ex
SUBARU LEVORG 1.6 GT-S sport MY 2018 ex
SUBARU LEVORG 1.6 GT-S MY 2016 ex
SUBARU OUTBACK 2009 2.0D ex
SUBARU OUTBACK 2008 2.0D ex
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2390
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: Koupe Levorga - dotazy

Příspěvek od newli »

Username: Nerozciluj se, praskne Ti zilka :-) Ja to nekomentuji z pohledu makroekonomickeho, ani moralniho. Ja rikam, jak je to podle zakona. A ze kontrolni hlaseni je cesta, jak to vsem OSVC domerit i s chlupama, je proste fakt. Stesti pro ty mene narocne je, ze se ted novelizoval trestni zakonik, takze trestny cin je to nove az pri castce 100.000 kc :-)

EDIT: takze ta moznost je pouze zdanlive-technicka, tj. ze kupujici je platce DPH. Dle zakona tam ta moznost neni. Ale jiny clen se me tu ptal pres SZ na DPH pri prodeji auta a tam to bohuzel pri castecnem odpoctu nefunguje. Ja se danema zivim a prijit o "glejt" nechci, takze odpocet mam castecny a budouci prodej je proste na hovno.
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Uživatelský avatar
Username
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 606
Registrován: sob lis 05, 2016 12:03 pm

Re: Koupe Levorga - dotazy

Příspěvek od Username »

newli píše:Username: Nerozciluj se, praskne Ti zilka Ja to nekomentuji z pohledu makroekonomickeho, ani moralniho. Ja rikam, jak je to podle zakona. A ze kontrolni hlaseni je cesta, jak to vsem OSVC domerit i s chlupama, je proste fakt. Stesti pro ty mene narocne je, ze se ted novelizoval trestni zakonik, takze trestny cin je to nove az pri castce 100.000 kc
Já se rozčiluji ne kvůli tobě, ale kvůli těm zmrdům nahoře. Žena má firmu na daně a účetnictví, takže přesně vím jaký je to všechno voser. Hlavně kontrolní hlášení. Nedejbože když chceš vratku DPH. Skoro ti přijde domů zásahovka :-D .
V téhle době se fakt snažím do agrofertu poslat co nejmíň. Zákon a soudy v téhle zemi je další extra třída !

Tak jestli se daněma živíš tak to vůbec nemusíme řešit. víme jak to je.

SUBARU BRZ MY 2023
SUBARU FORESTER 2.0 XT comfort MY 2017
SUBARU OUTBACK MY 2022
SUBARU Impreza 2.0R 2007
SUBARU BRZ Final Edition MY 2020 ex
SUBARU LEVORG 1.6 GT-S sport MY 2018 ex
SUBARU LEVORG 1.6 GT-S MY 2016 ex
SUBARU OUTBACK 2009 2.0D ex
SUBARU OUTBACK 2008 2.0D ex
PeteBiggy
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1295
Registrován: pát úno 10, 2017 2:56 pm
Bydliště: Biggyho Beskydský Rajón
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupe Levorga - dotazy

Příspěvek od PeteBiggy »

Nemluvím teď o tom, že se daní zdaněné peníze...zkrátka daňové zatížení je slušně řečeno nemalé.... Ale nedá mi to, je to bordel! Zaměstnanec platí jak mourovatý, zaměstnavatel odvádí další velké peníze.... A tak proč jako si ten podnikatel to DPH "může" pro svou soukromou potřebu odečíst (beru realitu) a zaměstnanec nee? Sorry jako, ale je to hnus [!] Myslím, že velice výmluvný je fakt, kdy svého času z téměř sta kusů prodaných Porsche Panamera v republice nebylo auto registrované na firmu pouze jedno!!!!!! :-€-oO

Edit: Rozhodně nezastávám puntičkářskou a často neopodstatněnou buzeraci úředníků z finančáku. A věřím, že se to děje. To je samozřejmě hnus, ale zrovna po tomhle, zda např. odepisované auto se převážně nepoužívá pro soukromé účely, bych teda šel! Ať si to každý zváží a podle toho se rozhodne. Říkejte si co chcete, ale trochu spravedlnosti.....
A ještě k té oné makroekonomice. Kdyby si mohli DPH odečíst i zaměstnanci, tak by se těch aut zase prodalo ještě víc a celá ta spirálka kološtěstí by se zase a zase víc roztočila. Nemyslíte? Aneb, tohle jako argument fakt neberu.
Alfa Romeo Stelvio Veloce 280/2023-MY 2022/ & Suzuki Swift 1.2/2022/ & KTM SMT limit. ed./2011/
Ex AR Stelvio B-Tech 280/2020/ & Subaru Forester 2.0 XT/2018/ & Subaru XV 2.0 MT/2016/ & spousta motorek
Subaru & Alfa Romeo by Pete Biggy!!!
Uživatelský avatar
wunti
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1045
Registrován: pát říj 09, 2015 1:38 pm
Jméno a příjmení: Michal Wunti
Bydliště: Ostrava

Re: Koupe Levorga - dotazy

Příspěvek od wunti »

njn - stát se ale nějak k těm penízkům dostat musí, že :-p
Nyní:
Subaru OTB 2019, Comfort +
VW Passat 2,0 TDi, 110 kW, 2017

Ex:
Subaru Legacy 2,5 CVT LPG, 2011
Škoda Oct. III, 1,4 TSI, 110 kW, 2018
Škoda Oct. II, 1,6i, 75kW, 2007
Subaru Legacy 2,0R 121kW, 2006
Škoda Oct. I, 1,9TDi 4x4 66kW, 2000
Renault Clio 1,9D, 2001
Škoda Favorit a 110L
Uživatelský avatar
Username
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 606
Registrován: sob lis 05, 2016 12:03 pm

Re: Koupe Levorga - dotazy

Příspěvek od Username »

PeteBiggy píše:Nemluvím teď o tom, že se daní zdaněné peníze...zkrátka daňové zatížení je slušně řečeno nemalé.... Ale nedá mi to, je to bordel! Zaměstnanec platí jak mourovatý, zaměstnavatel odvádí další velké peníze.... A tak proč jako si ten podnikatel to DPH "může" pro svou soukromou potřebu odečíst (beru realitu) a zaměstnanec nee? Sorry jako, ale je to hnus Myslím, že velice výmluvný je fakt, kdy svého času z téměř sta kusů prodaných Porsche Panamera v republice nebylo auto registrované na firmu pouze jedno!!!!!!

Edit: Rozhodně nezastávám puntičkářskou a často neopodstatněnou buzeraci úředníků z finančáku. A věřím, že se to děje. …
Já jsem zaměstnanec, žena podnikatel. Dokážu to velmi dobře porovnat. Ona vydělá hodně peněz, ale kdyby se měla chovat jako zaměstananec, t.j. neodepíše si auto, neuplatní DPH apodobně, tak by jí po zaplacení všech nákladů vlastních a za zaměstance zbylo velký prd. A za to co proto musela udělat ohledně vzdělání a školení posledních 25 let a kolik tam tráví času by to bylo smutné. Není to opravdu vůbec jednoduché srovnávání. A kdo nikdy nepodnikal nemůže se do toho validně vžít

SUBARU BRZ MY 2023
SUBARU FORESTER 2.0 XT comfort MY 2017
SUBARU OUTBACK MY 2022
SUBARU Impreza 2.0R 2007
SUBARU BRZ Final Edition MY 2020 ex
SUBARU LEVORG 1.6 GT-S sport MY 2018 ex
SUBARU LEVORG 1.6 GT-S MY 2016 ex
SUBARU OUTBACK 2009 2.0D ex
SUBARU OUTBACK 2008 2.0D ex
PeteBiggy
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1295
Registrován: pát úno 10, 2017 2:56 pm
Bydliště: Biggyho Beskydský Rajón
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupe Levorga - dotazy

Příspěvek od PeteBiggy »

Username píše: Já jsem zaměstnanec, žena podnikatel. Dokážu to velmi dobře porovnat. Ona vydělá hodně peněz, ale kdyby se měla chovat jako zaměstananec, t.j. neodepíše si auto, neuplatní DPH apodobně, tak by jí po zaplacení všech nákladů vlastních a za zaměstance zbylo velký prd. A za to co proto musela udělat ohledně vzdělání a školení posledních 25 let a kolik tam tráví času by to bylo smutné. Není to opravdu vůbec jednoduché srovnávání. A kdo nikdy nepodnikal nemůže se do toho validně vžít
Tak já teda myslím, že se do toho dokážu docela dost validně vžít. A rozhodně neříkám, že je pro kdekoho úplně jednoduché podnikat. Ale jaksi, ono nejde asi tak úplně porovnat, kde se nacházíš na žebříčku zaměstnanců ty a kde se nachází žena mezi podnikateli. A koneckonců, myslím, že není víc nutno dodávat, uvedený příklad na tom Porsche, co tady byl před lety, myslím o tom mluví dosti VALIDNĚ! V tomhle se rozhodně neshodneme...

Ještě k tomu vzdělání, ty jako vážně myslíš, že zaměstnanci nemohli chodit do školy a na školení hezkou řádku let? O vzdělání bych tady mohl psát docela dost, když vidím, jak dneska shánějí učitele a kdo si to jak na dálku dělá. Fuj, chce se mi z toho... když porovnám své prezenční studium s tehdy dálkovým, tak už to bylo neporovnatelně jinde. Ale to, jak se dneska dělá dálkově vysoká škola (nerad bych teda házel všechny do jednoho pytle, píšu o tom, co vím), to je jako fakt :-€-oO Ale tohle už je zcela OT, nechci to tu plevelit, jen jsem musel reagovat, protože jsi velmi tendenční a nespravedlivý....
Alfa Romeo Stelvio Veloce 280/2023-MY 2022/ & Suzuki Swift 1.2/2022/ & KTM SMT limit. ed./2011/
Ex AR Stelvio B-Tech 280/2020/ & Subaru Forester 2.0 XT/2018/ & Subaru XV 2.0 MT/2016/ & spousta motorek
Subaru & Alfa Romeo by Pete Biggy!!!
Uživatelský avatar
Username
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 606
Registrován: sob lis 05, 2016 12:03 pm

Re: Koupe Levorga - dotazy

Příspěvek od Username »

PeteBiggy píše:
Tak já teda myslím, že se do toho dokážu docela dost validně vžít. A rozhodně neříkám, že je pro kdekoho úplně jednoduché podnikat. Ale jaksi, ono nejde asi tak úplně porovnat, kde se nacházíš na žebříčku zaměstnanců ty a kde se nachází žena mezi podnikateli. A koneckonců, myslím, že není víc nutno dodávat, uvedený příklad na tom Porsche, co tady byl před lety, myslím o tom mluví dosti VALIDNĚ! V tomhle se rozhodně neshodneme...

Ještě k tomu vzdělání, ty jako vážně myslíš, že zaměstnanci nemohli chodit do školy a na školení hezkou řádku let? O vzdělání bych tady mohl …
Nemyslím, že jsme se dobře pochopili. Rozhodně nejsem nespravedlivý. Ohledně vzdělání já jako zaměstnanec se učím a vzdělávám pořád, bez toho bych nemohl dělat dobře svoji práci. Stejně žena jako podnikatel. Tak co je na tom nespravedlivého? Současné školství s různými pseudo VŠ raději nekomentuji. hledně Porsche ti rozumím, ale představ si, že vyděláváš v řádech milionů měsíčně a chceš si něco odepsat a aby to mělo nějakou účetní váhu musí to mít adekvátní cenu.
Ono taky v naší zemi když někdo má hodně peněz, který vydělal poctivou dřinou, tak mu je nikdo nepřeje. Přejou se peníze zlodějům a podvodníkům. To je ostatně vidět opět ve volbách.

SUBARU BRZ MY 2023
SUBARU FORESTER 2.0 XT comfort MY 2017
SUBARU OUTBACK MY 2022
SUBARU Impreza 2.0R 2007
SUBARU BRZ Final Edition MY 2020 ex
SUBARU LEVORG 1.6 GT-S sport MY 2018 ex
SUBARU LEVORG 1.6 GT-S MY 2016 ex
SUBARU OUTBACK 2009 2.0D ex
SUBARU OUTBACK 2008 2.0D ex
emve
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1585
Registrován: čtv dub 07, 2011 9:57 pm

Re: DPH odpocty u aut a jina soukroma spotreba podnikatelu

Příspěvek od emve »

Za mě zbytečná debata zaměstnanec vs podnikatel/OSVČ. Jsme ve svobodné zemi, každý se může živit jak chce s veškerými výhodami a nevýhodami.
ex MY2015 Subaru WRX STI
ex MY2006 Mitsubishi Lancer Evolution VIII
ex MY2000 Subaru Impreza GT
ex MY2001 Impreza WRX RS
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22698
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: DPH odpocty u aut a jina soukroma spotreba podnikatelu

Příspěvek od spm »

Tak ono hlavně kdyby si zaměstnanec mohl odečíst DPH, tak by jaksi celý ten koncept DPH nedával smysl a mohlo by se to rovnou zrušit :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2390
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: DPH odpocty u aut a jina soukroma spotreba podnikatelu

Příspěvek od newli »

Tak koncept DPH je (alespon teoreticky) jasny, podnikatel, ktery produkuje zdanitelna plneni, ma narok na odpocet, aby se zdanila spotreba u finalniho spotrebitele (napriklad zminovaneho zamestnance). Proto ani podnikatel nema narok na odpocet u soukrome spotreby, vychazi to z cele filozofie konceptu DPH. Problem je, ze rada veci nefunguje, jak by teoreticky mela. Hezky priklad (trochu off-topic, ale ne moc) je zdanovani sluzeb financnich instituci, ktere neni dodnes vyreseno. Jelikoz nevedeli, co s tim, tak pri prijimani seste smernice (druha pulka 70-tych let minuleho stoleti) se zavedlo docasne osvobozeni jejich plneni. A ano, nejen soukroma spotreba vede k neuznani naroku na odpocet, ale i osvobozena zdanitelna plneni - typicky financni plneni, ale take napriklad zdravotnicke sluzby (takze lekar si neodecte uz vubec nic, nebot ma bud soukromou spotrebu nebo osvobozene plneni). Ale zpet k tem financnim sluzbam - takze v 70-letech se zavedl docasny rezim, ktery mame dodnes !!! BTW a je to problem, protoze kdyz advokat poskytne sluzby bance, ktera nema narok na odpocet a ta to zahrne do ceny svych sluzeb podniku, kteremu poskytuje uver, tak se nam to DPH "ztrati" (obdoba neodpoctoveho auta) a podnik, ktery uver prijal, pak sve sluzby zdanuje a narok na odpocet u svobozeneho plneni (ve forme poplatku za prijaty uver) logicky nemel.
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
PeteBiggy
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1295
Registrován: pát úno 10, 2017 2:56 pm
Bydliště: Biggyho Beskydský Rajón
Kontaktovat uživatele:

Re: DPH odpocty u aut a jina soukroma spotreba podnikatelu

Příspěvek od PeteBiggy »

Username: No, já myslím, že jsi tu debatu už stočil úplně jinde. Vzdělání je jedna věc a DPH druhá. A myslím, že jsme se pochopili docela naprosto. Koneckonců, přesvědčují mě o tom i tato tvá slova: "...ale představ si, že vyděláváš v řádech milionů měsíčně a chceš si něco odepsat a aby to mělo nějakou účetní váhu..."
To je právě to, co mě sere. Pokud, by to odepsal za dodávku, kterou používá ke své činnosti, tak no problemo.... Ale... Dobře Porsche už nechám Porschetem, dám druhý případ z vlastní zkušenosti. Kdysi jsem prodával rok starou motorku, absolutní voňavku, modrá krev, tenkrát jich bylo jen 8 v republice. A když si ji pán bral, tak mi říkal, že je moc velká škoda, že na to nejde odečíst DPH (to díky mé osobě už bylo samozřejmě utopeno). Už si přesně nepamatuju, co pán dělal, v čem podnikal, ale zcela jistě tuhle tu motorku, která vyjede pár krát do roka o víkendu, nepotřeboval ke své podnikatelské činnosti! A to je to, co mi nepřijde fér a spravedlivé, ale to ty ani jiní podobní očividně nepochopí. Myslím, již zbytečná diskuze.... Jinak pán samozřejmě motorku vzal, pač cena byla zcela jinde než by dával za novou bez DPH....

Spm: To máš samozřejmě pravdu. A já samozřejmě nechci rušit DPH, tohle jsem jen uvedl jako fakt, že je to nespravedlivé. Jinými slovy, pokud by si to ti lidi odečítali tak, jak mají a jak to bylo správně původně koncipováno (viz Newli), tak by to bylo v pořádku...

Emve: To máš nepochybně pravdu. Ovšem ta výhoda o které se tady bavíme, tak je ve velkém zneužívána a jsou takoví, viz očividně i zde, na které kdyby nedejbože finančák pak uhodil, tak by nejvíc řvali, co je to za bordel, co si to ten úřad vlastně jako vůbec dovoluje.... A to podle mě rozhodně v pořádku není, jakkoli se Berňáku nechci zastávat... Ale to už bych se opakoval....
Alfa Romeo Stelvio Veloce 280/2023-MY 2022/ & Suzuki Swift 1.2/2022/ & KTM SMT limit. ed./2011/
Ex AR Stelvio B-Tech 280/2020/ & Subaru Forester 2.0 XT/2018/ & Subaru XV 2.0 MT/2016/ & spousta motorek
Subaru & Alfa Romeo by Pete Biggy!!!
Odpovědět

Zpět na „Žvanírna“