Oper. kolene - zkusenosti s transplantaci menisku/chrupavky?

V téhle kategorii bychom měli rozebírat věci, které se nevejdou do technických sekcí
Odpovědět
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2389
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Oper. kolene - zkusenosti s transplantaci menisku/chrupavky?

Příspěvek od newli »

Vzhledem k tomu, ze je tu velmi rozdilna a pomerne pocetna skupina diskutujicich, zkousim se zde zeptat na pripadne zkusenosti s operaci kolene. Konkretne, zda nekdo mate zkusenosti s tim, ze se koleno "opravovalo" - tj. ze se poskozeny meniskus nebo chrupavka pouze nevyrizl, ale necim nahradil. Po delsim googleni jsem narazil na to, ze se snad dela (ale asi vzacne) transplantace menisku (tj. bere se meniskus od darce), a nove uz par let (nevim jak moc vzacne) i nahrada za umely meniskus (nejaky polykarbonat). Chrupavky jsem jeste necetl, jelikoz zatim nevim presne co mi je. Meniskus je asi jasny, protoze mi ho cast odstranili pred 6 lety a uz mam v te casti artrozu 1-2 stupne. Nicmene koncem cervna jsem udelal hovadinu a asi mi tam ruplo neco dalsiho, neb nemuzu delat vubec nic :-( Byl jsem na magneticke rezonanci a ackoli je to latinsky, zda se ze zase (ten zbyly) meniskus (k memu ortopedovi jdu za 14 dni). Tak si rikam, ze bych nerad, aby me zase kus vyrizli a ja skoncil za 5 let s totalne znicenym kolenem. Za kazdy vecny komentar (vcetne pripadneho doporuceni lekare/strediska) predem dekuji!
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Uživatelský avatar
HAD
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1464
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vladimír Šitavanc
Bydliště: Liberec

Re: Oper. kolene - zkusenosti s transplantaci menisku/chrupa

Příspěvek od HAD »

Ahoj,

mám taky na jednom koleni odebranou část menisku a musím zaklepat na dřevo, zatím dobrý Dělali mi to v Centru jednodenní chirurgie v Hradci Králové a vím, že tam nabízejí i léčbu chrupavky velkých kloubů pomocí biologická léčby metodou ACP/PRP, Cellular matrix.
Tak bych to zkusil : https://www.1chirurgie.cz/biologicka-le ... paratu.htm.
Já měl kliku, že jsem tam šel včas a chrupavku si nezničil. Ale přístup doktorů a léčba tam byla super.
HAD

Forester 2.0 XT AT, MY2014,
Obrázek
XV 2.0 iS e-boxer
Obrázek
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2389
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: Oper. kolene - zkusenosti s transplantaci menisku/chrupa

Příspěvek od newli »

Diky za odpoved, ono to je slozitejsi. Mne odstranili cast menisku, ktery byl pry rozemlet na kasi, protoze radu let nebyli doktori schopni prijit na to, proc me boli koleno. Nicmene v te dobe to vse znelo dobre - cast menisku pryc (ale mala) a zbytek v cajku. Jenze kdyz chybi meniskus, tak se pri sportu/pohybu namaha/opotrebovava kost (chrupavka?) a vznika artroza. A jelikoz pomerne intenzivne sportuji, tak jsem si asi za tech 6 let od operace privodil artrozu v pocatecnim stadiu. Na to se tedy prislo ted nahodou, kvuli aktualnimu problemu jineho typu. A tou je moje blbost, kdy jsem si asi (potvrdi doktor) znicil dalsi cast menisku v tom samem koleni (resp. asi oba menisky). No a predstava, ze mi ty poskozene casti zase odstrani a tim to hasne je pro me nepredstavitelna - to bych za 5 az 10 let sportovani byl zcela na odpis. Takze jsem googlil a nasel jsem toto:

https://www.neosportclinic.cz/transplantace-menisku

https://www.pasa.cz/stranka/38/transplantace-menisku/

Budu to poptavat po lekarich, ale napadlo me, zda s tim nekdo zde na foru nema prakticke zkusenosti. Chrupavku zminuji proto, ze je mozne, ze i s ni neco mam. Ale primarne me zajimaji ty menisky.

EDIT: takze kybych si neprivodil uraz a resil jen tu artrozu, pujdu tou cestou, co zminujes. Pokud tam ale je neco dalsiho, rad bych zkusil (pokud je to varianta) nejakou tu transplantaci, kdy se tam da neco misto puvodniho menisku :-)
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Odpovědět

Zpět na „Jen tak pokec“