Víno a vše kolem něj

Odpovědět
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3029
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Víno a vše kolem něj

Příspěvek od yeti »

tož znalec nejsem, ale že bych musel petrolejové tóny.... :-D :-/
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Víno a vše kolem něj

Příspěvek od JRJ »

No tak vyzrálé rýňáky každý nemusí. Třeba moje žena. Stejně tak každého neosloví tramín, který je cítit jako kdysi mýdlo Šeřík, či naparfemovaná sladká pálava. Žena i syn byli unešeni z toho Nimmervoll veltlínu, ale já jsem z něj měl rozpačité pocity. Kvalitní hrozny a pečlivě udělané víno, ale ta batonáž mi k němu neseděla. Preferuji buď čistý nezer nebo školení hotového vína ve velkých akátových sudech.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Víno a vše kolem něj

Příspěvek od JRJ »

1706014129514.jpg
Škrobák Rulandské bílé PS 2020
trať Staré hory, Hovorany
13%, cukr 2.5, kys. 5.5
13 měsíců ve velkých akátových sudech
Barva sytě zlatá. Vůně hroznů a zralých hrušek. Chuť plná vyzrálá, hrušky, máslový toast. Dochuť dlouhá pikantní, lískové oříšky.
Velice zajímavý klasicky pojatý pinot.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Víno a vše kolem něj

Příspěvek od JRJ »

Tak když jsme byli v těch Savojských Alpách, bylo by hříchem neochutnat místní odrůdu Mondeuse. Z ochutnaných mě nejvíc oslovilo:
1707209811953.jpg
Avalanche Arbin Mondeuse 2022 AOC 12%
od Fabien Trosset
Intenzivní tmavě červená barva. Jemná vůně po modrém ovoci, chuť plná kulatá švestky, povidla, bylinky. V dlouhé dochuti jemné sladké třísloviny a koření. Působí siněji než "jen" 12%.


A mezi místními bílými Apremonty:
1707209811924.jpg
Apremont AOP 2022 11.5%
od Cavaillé Vieilles Vignes
Barva světle žlutá. Vůně květinová s náznaky citrusů. Chuť bohatá s nástupem čerstvého ovoce, jablka, hrušky, s přechodem do zralého ovoce, hrušky, angrešt, s dlouhou konzisterntní dochutí. Opět působí siněji než "jen" 11.5%
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Víno a vše kolem něj

Příspěvek od Makovica »

Kedze ma dnes manzelka narodeniny, tak som vylovil Chardonnay barrique - moravské zemské víno - 2021 Vinařství Konopný kopec.
Nebudem sa to snazit kvetnato popisovat, ale pri tej spravnej teplote je to velmi pitne a prijemne vonave vino. Vzhladom na to, ze biele moc nemusim :)
Je to sucha verzia z barikoveho sudu. Vacsinou ponukaju polosladku.
https://www.vinnet.cz/chardonnay-barriq ... opny-kopec
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Víno a vše kolem něj

Příspěvek od JRJ »

Ještě pár vinných postřehů z Francie. Když jsem v roce 2007 vzal svou ženu do Paříže na 12. Výročí svatby, kopili jsme v Carrefouru koktejlové krevety a u nich stálo toto víno jako doporučené párování. Tehdy stálo tři a půl Eura, tak proč ne.
1707811601951.jpg
Jedná se o Muscadet Sevre et Maine AOC (dnes AOP) sur lie 13 %
Manoir de la Greliere od R. Branger & Fils
odrůda: Melon de Bourgogne
Špica hrot víno z více než 100 let starých keřů. Voňavé po bílých květech. Nádherně vybalancovaná bohatost a ovocnost zralých hrušek a žlutého melounu se svěžestí a citrusovou kyselinkou a dlouhou elegantní lehce ovocnou dochutí. Fakt ke krevetám neznám nic lepšího. Kdysi jsem ochutnával "lepší" Muscadety ze Sevre et Maine v cenové hladině 10 Eur a výš, ale chyběla mi u nich ta svěží kyselinka. Jěště tak před dvěma či třema roky jsem ho kupoval za příznivých 4,90. Nedávno však na Vignalies Fance dostalo 97 bodů ze 100 a cena vyskočila na 6,50.

Říká se, že když chceš Chateaunef-du-Pape, ale nechceš utratit majlant, dej si Lirac. To je sice hezký, ale Lirac se shání těžko, bo je to také velmi malá oblast. Moje náplast na CdP se jmenuje Vacqueyras. Na rozdíl od Liracu, je větší, blíž CdP a na stejném břehu Rhony jako CdP. Zde zlatá střední cesta kolem 8 Eur:
1707811625464.jpg
La Cour de Montmirail AOP 2022, 14%
Plná rubínově červená barva. Ve vůni zralé švestky, plné kulaté víno s jemnou hřejivou tříslovinou na patře, v sametové chuti dominuje červené ovoce se skořicí. V extrémně dlouhé dochuti se objevuje koření a hořká čokoláda. Celkově kulervoucí.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Odpovědět

Zpět na „Žvanírna“