Forester s dieslom, či benzínom ?

Odpovědět
simo
Nováček
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: ned srp 09, 2020 7:32 pm
Jméno a příjmení: Ján Siman

Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od simo »

Dobrý deň
Chcel by som vás poprosiť o radu, či o podelenie sa so svojimi skúsenosťami s vozidlom Subaru Forester. Riešim dilemu či prekúpiť Forestra s benzínovým motorom či naftovým, či manuál, či automat. Moje finančné možnosti sú na úrovní ročníkov 2014 – 2016. Mám možnosť kúpiť aj takmer nový Forester , ktorý nemá ani rok a málo najazdených km, ešte 4. generácia, má EyeSight systém, cena 28 000 €, ale to už musím riešiť cez lízing a tu už mám kus obavu sa ešte viacej zadlžovať. Ja do roka najazdím asi 10 000 km. Z toho približne 20 % mestské komunikácie, 50 % okresné cesty II. a III. triedy, 20 % rýchlostné cesty, diaľnice, 10 % terén. Chcem kúpiť auto čo by malo dobré jazdné vlastnosti na ceste aj v teréne. Máme chatu v kopcoch, kde najmä v letných mesiacoch často jazdím. Vedie tam lesná cesta, podľa poveternostných podmienok a stavu vymytia dažďami je raz v lepšom, raz horšom stave. Každú chvíľu tam potrebujem niečo doviesť, alebo odviesť, takže auto by malo mať slušný kufor a byť schopné potiahnuť v teréne aj prívesný vozík. Mne sa najviac páči Subaru Forester, aj keď od Subaru poškuľujem aj po Outbacku a XV.
No mám oko som už uviedol dilemu s typom motoru a typom prevodovky. O diesloch som sa dočítal, že hlavne tie v 3. generácii boli hodne problematické a v niektorých prípadoch došlo až ku fatálnym poruchám na agregáte čo viedlo k likvidácii vozidla. V ďalších ročníkoch boli už tie diesle lepšie, alebo sa stále objavovali rôzne poruchy vo zvýšenej miere ako u benzínov ? Dosť ma ľudia odhovárajú od dieslového motora, že aj v 4. generácii Forestra je dieslový motor problematický a často poruchový najmä pri vyšších nábehoch km, čo už ojazdené auta s vekom 5 a viac rokov majú. Aj kvôli menšej spotrebe paliva, aj kvôli dosť menšej cene ojazdeného vozidla by som skôr išiel do diesla. No tu ma zase straší pravdepodobnosť vyšších nákladov na opravy. No s benzínmi je zase ten problém, že ich je málo, sú drahšie a majú väčšiu spotrebu. Aké máte vy skúsenosti s danými agregátmi ? Je naozaj dieslový motor aj vo 4. generácii Forestra problematický a viac poruchový ?
No a ešte je tu dilema či manuál, či automat. Mám deti vo veku, že by si mohli urobiť vodičák, tak si vravím, že by bol lepší manuál, aby sa naučili preradzovať, keď by niekde potom mali jazdiť na aute s manuálom, aby to mali už v ruke. No čoraz viacej s mi páči automat a možnosť zapnúť X-Mode, tento systém je len pri aute s automatickou prevodovkou. Aké sú vaše skúsenosti ohľadom jazdy s manuálom, či automatom ? Ohľadom toho X-Mode je to funkcia ktorá je potrebná, má svoj význam a opodstatnenie, či väčšina si vystačí aj bez neho ?
A ešte sa mi skúste vyjadriť ku vhodnosti, či výhodnosti kúpi toho kvázi nového Forestra.
Prípadne keby ste mi vedeli odporučiť inú značku čo by bola vhodná pre moje potreby aj za to budem vďačný.
Za pochopenie a odpovede vopred ďakujem.
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16137
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od quickly »

simo: vítej u nás, musíš napsat ještě 2 příspěvky a potom budeš moci psát bez schvalování a posílat interku (ochrana proti spamu). Měl jsem SH v dehtu (nafta) a podle mne se nafta vyplatí jen od nova. Jeté auto může být kasička. U dehtu je navíc problém s následným prodejem. S SJ s CVT jsem najel 270 tkm a moc mi vyhovoval. Pokud jezdíš i terén, tak je forestík lepší kvůli nájezdovým úhlům. Pokud automat nebo manuál, tak radím auttomat. Mám doma 3 automaty, moji kluci před rokem a půl dělali řidičák a oba dva se shodli, že automat je v pohodě a hlavně lepší v tom, že u nás ve městě nemusí řešit zařazený stupeň (mohli se věnovat okolní dopravě). Kuba po roce ježdění s automatem byl "nucený" s manuálem a říkal, že po prvním rozjezdu to bylo úplně v pohodě.
Jinak spotřeby mých aut vidíš v podpisu, jen upozorňuji, že jsem černá ovce klubu a většinou mám zákaz zveřejňovat často své spotřeby.

Třeba tady je spotřeba mého Gringe při dovolené v SK (Čadca, Roháče, iľava)
Přílohy
IMG_20200809_115201.jpg
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od Mira »

Diesel nebrat! Že je to křáp se všeobecně ví a zírám. že o tom někdo stále uvažuje. A vzhledem k nájezdu a skladbě cest navíc skutečně nevhodnej.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2390
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od newli »

Jezismarja, jak nekdo muze uvazovat o dieslu po vsech tech clancich na internetu ?????
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4924
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od Makovica »

No čoraz viacej s mi páči automat a možnosť zapnúť X-Mode, tento systém je len pri aute s automatickou prevodovkou. Aké sú vaše skúsenosti ohľadom jazdy s manuálom, či automatom ? Ohľadom toho X-Mode je to funkcia ktorá je potrebná, má svoj význam a opodstatnenie, či väčšina si vystačí aj bez neho ?
X-Mode nie je nevyhnutnost, na absolutnu vacsinu pripadov ho nepotrebujes, ale znacne to ulahcuje zivot. Okrem toho sucastou systemu je aj asistent zjazdu z kopca, co je najma v pripade auta bez redukcie viac nez vitana vec (na snehu, lade, blate).
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
marek76
Nováček
Nováček
Příspěvky: 34
Registrován: stř črc 06, 2016 10:51 am
Jméno a příjmení: Marek

Re: Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od marek76 »

Při tvém ročním nájezdu a vzhledem k tomu, ze Diesel je u Subaru out bych jednoznačně volil benzín, s CVT budeš spokojeny.
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1034
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od milosv »

Forester SJ 2,0i CVT s ES je opravdu super pohodové auto. Ale je potřeba počítat s tím, že je na klidné ježdění, výkonu nadbytek nemá.
Spotřeba 8 - 8,5 l. Při delších cestách není problém při klidné jízdě spotřeba 7 - 7,5l. No a cesta po dálnici Brno - Praha a současných uzávěrkách a omezeních (80km/hod) jsem jel i za 6,1l.
A s dobrými gumami vyjede poměrně dost.
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14833
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od Tapan »

Je-li požadavek na větší kufr, na XV zapomeň. Tzn. Forester nebo Outback, v každém případě benzín a volba převodovky je asi o vkusu, zvyku, preferencích, každopádně automatu v těchto ročnících není třeba se bát, bývají bez problémů, když dostaly patřičnou péči (výměna náplně v servisním intervalu).
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
Subaru70
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4010
Registrován: pát led 31, 2014 10:58 am
Bydliště: Praha

Re: Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od Subaru70 »

Měl jsem dva diesely MY11 a MY13, oba jezdily výborně, nicméně s naftou je to složitější zejména co se týká údržby, dobrého paliva a následné ztráty hodnoty vozidla při prodeji. Pokud bys najezdil 30.000km ročně, pak se požadavek dieselu dá ještě pochopit,ale při 10.000km není co řešit - benzin je jasná volba. Dnes mám Forestera MY16 v benzínu, jezdim spokojeně za průměrných 7,2l/100 km, nemám žádné starosti, to že nemám turbo mi nevadí a nemusím hlídat regenerace.
SUBARU Forester 2,0i Comfort MY16 (SJ) Spotřeba - 8,4l
Subaru Forester 2.0D Comfort MY13 Prodáno
Subaru Forester 2,0D MY11 Prodáno
Citroen C4 Grand Picasso 1,8i
LukasV
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 520
Registrován: ned bře 01, 2015 9:35 am
Jméno a příjmení: Lukáš Vaněček
Bydliště: Brno-venkov

Re: Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od LukasV »

newli píše:Jezismarja, jak nekdo muze uvazovat o dieslu po vsech tech clancich na internetu ?????
Já spíš nechápu, jak někdo může uvažovat o dieslu při nájezdu 10000 km za rok. Vždyť přece spotřeba není jediná položka provozních nákladů, obzvlášť z dlouhodobého hlediska...
Ale jinak souhlas i s tím propráním na internetu.
Osobně bych šel do benzínu a automatu, na popojíždění po městě ideál a spolehlivost prověřená.

Odesláno z mého SM-A320FL pomocí Tapatalk
Subaru BRZ 2.4 Sport 6MT 2023 Obrázek
Subaru Outback 3.0R 5AT 2006 Obrázek
Suzuki Ignis 1.3i 2006 Obrázek
exHonda Civic 1.5i VTEC-E 1996 (2013-2015)
exLada Samara 1.3i LPG 1989 (2007-2013)
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49130
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od VDC »

Souhlasím. To mě na tom vlastně taky zarazilo nejvíc. Uvažování o ropě při nájezdu 10 000 za rok.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od Mira »

O ropě každej uvažuje kvůli ceně ojetin, jde jako vždy jen o peníze.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
simo
Nováček
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: ned srp 09, 2020 7:32 pm
Jméno a příjmení: Ján Siman

Re: Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od simo »

newli píše:Jezismarja, jak nekdo muze uvazovat o dieslu po vsech tech clancich na internetu ?????
Ďakujem za odpoveď. Zjavne som sa k toľkým článkom o odstrašujúcej poruchovosti dieslový motoroch v Subaru nedostal. Preto pátram aké sú s nimi skúsenosti. Prečítal som si tvoj príspevok ohľadom e-mailovej korenšpondencii s dovozcom. Cenné čítanie pre mňa, vďaka. Dostal som sa pred tým ku článku,kde sa písalo o fatálnych poruchách dieslov v 3. generácii Forestra. Viem, že sa do 4. generácie dávali novšie, prepracované pohonné jednotky. Pátram po tom, či tieto diesle, ktoré nazývajú aj diesle II.generácie, boli už lepšie, to znamená roky 2013 -2018. Aby som vedel čo by ma čakalo pri kúpe Forestra 4. generácie s dieslovým motorom. Pokiaľ mi vieš odporúčiť články, kde niečo o tomto píšu budem rád. Z toho čo si písal však predpokladám, že v roku 2015 ti už dali dieslový motor II. generácie, teda kvázi lepší, ale aj ten sklamal.
Zaujali ma ešte ceny súčiastok a oprav v Subaru servise. Evidentne sú niekoľkonásobne vyššie ako pri iných značkách. Tým pádom ani servisovanie benzínov nebude lacné. Až ma to začína od značky Subaru odrádzať.
simo
Nováček
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: ned srp 09, 2020 7:32 pm
Jméno a příjmení: Ján Siman

Re: Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od simo »

Mira píše:O ropě každej uvažuje kvůli ceně ojetin, jde jako vždy jen o peníze.
Áno, máš pravdu. Cena jednoznačne zvádza ku kúpe dieslu. Mal som pred tým Citroen Xsaru diesel, bez turba, bez katalyzátora. Motor išiel parádne, žiadny problém s tým, že to ročne nabehalo iba 10 000 km. Viem aké jazdné vlastnosti má auto s benzínom a to isté auto s naftou. Naftový motor môjmu štýlu jazdenia vyhovoval viac. Takže logický aj pre dobré skúsenosti dieslom som uvažoval o diesli aj vo Forestri. Keďže občas mi logika zapracuje dobre, nevidelo sa mi nejako v poriadku to, že Forester s dieslovým motorom je cca. o 30% lacnejší ako benzínový. Pričom na 20 dieslov pripadá iba 5 benzínových. Benzínových je málo, sú drahšie a majú vyššiu spotrebu. Takže áno, aj peniaze hrajú rolu. Nie som ani taký naivný, že by som si myslel, že všetky benzínové auta čo sú v ponuke sú v perfektnom technickom stave. To ako sa tu tvrdí jednoznačne, že benzínové motory je lepšia voľba, zvádza k domienke, že s benzínovými Forestrami nie sú žiadne technické problémy. Ako sa mi všelijaké vynaliezavé a inovatívne prvky v Subaru a zvlášť Forestri páčili, pre ktoré som bol rozhodnutý ísť do Subaru, tak ma teraz servisovanie tejto značky odrádza. Čo som sa aj tu dozvedel ceny náhradných dielov a oprav sú hodne vysoké. A hoci by som mal možno o 30% menšiu poruchovosť s bezínom ako s dieslom aj tak by ma servisovanie a opravy v porovnaní s inými značkami hodne srali.
Uživatelský avatar
PetrAT
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 579
Registrován: pon dub 10, 2017 9:52 am
Bydliště: Beskydy

Re: Forester s dieslom, či benzínom ?

Příspěvek od PetrAT »

[quote="simo"][/quote]
Kamarád plánuje nákup outbacku a v souvislost s tím bude pouštět Forestera (SJ)
Koupeno Dancars Opava, nebouraný, manuál , tažné, nájezd 60+tkm
Kdyby jsi měl nezávisle zájem o info , tak mi napiš (kamarád tady nemá registraci)
Odpovědět

Zpět na „Forester“