Pozorování přírody

Odpovědět
OndraH
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 613
Registrován: stř zář 09, 2009 4:39 pm
Bydliště: Střimelice

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od OndraH »

quickly píše: ned zář 25, 2022 9:40 pm Tak dnes ještě jedna hádanka 8-? , vypadá jako zahradní ořešák (náš klasický vlašský je "královský"), ale není to ten klasický, vysazuje se do lesů jako doprovodná dřevina. Já jsem netušil, že je to tento, ale PlanNet ho napráskal (nezdály se mi tvary těch plodů)
Juglans nigra
https://www.instagram.com/acwoodworkz/
BMW 325xi 2006
Škoda Octavia 1.4TSI PHEV
Bylo:Volvo S70 T5 B5234T3 1997, Outback 2.5 MT MY2000 - R.I.P
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49211
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od VDC »

quickly píše:Tak, ještě jedna hádanka, je to jedlé a plné antioxydantů a roste to dost často i v zahradách (foceno u Kyjova vedle oskeruše a sóji >B-) )
Není to Jeřáb černý ?
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16148
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od quickly »

OndraH i předseda správně
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49211
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od VDC »

Tak to mám radost.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od Jackylle »

Taky mám hádanku (neznám odpověď ;-D )
1. Vyrůstá to z mohutné cibule, která má tlusto kořeny něco jako hlízy jiřiny, akorát menší. Z cibule vyraší drátostvol a ten vykvete. Roste to mezi šutry na vyprahlých řeckých krpálech.
2. V Řecku tomu říkají horský čaj, na mně to dělá dojem šalvěje, ale asi to šalvěj není. (Resp. to, co u nich byla šalvěj, vypadala jako ta naše zahradní). Je to hodně aromatické a čaj rychle zatočí i s vleklým kašlíkem (vyzkoušeno).
Přílohy
IMG20220907113856.jpg
IMG20220907113130.jpg
IMG20220913180256.jpg
IMG20220913180304.jpg
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16148
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od quickly »

Aplikace plantnet k 1) tvrdí latinsky Drimia numidica
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16148
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od quickly »

Ke 2) píše Salvia fruticosa
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od Jackylle »

Díky Dane,
tu apku si musím taky nainstalovat.
Ta šalvěj mě zmátla. Nasbírala jsem na ní semena, co vůbec nevypadaly jako šalvějová, ale kuličky jako duběnky. Rozkrojila jsem to a ony to nejsou semena, ale šalvějové duběnky :-D
A ten kvetoucí drát je po našemu mořská cibule a dá se pěstovat i za oknem. Předpokládám, že v létě může být na zahradě a na podzim se cibule uklidí ať nezmrzne.
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Uživatelský avatar
CipisOTB
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 264
Registrován: sob led 22, 2022 7:52 pm
Bydliště: Stříbro

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od CipisOTB »

petr píše: pát zář 23, 2022 9:35 pm dokonce jsem viděl i jestřába co jedné paní , která má tady na horách chalupu odnesl takovou malou chlupatou čivavu nebo něco podobného , nevím přesně co to bylo , asi si to spletl s králíkem , jako bylo to drsné smutné , ale holt příroda , pobíhal kousek od ní a ode mě po louce , najednou slyším jak ta ženská něco pořvává a vidím jak jetřáb těžce vzlitá s něčím chlupatým , nešlo nic dělat a stejně jsem to schytal já za toho jestřába , proč ty potvory nestřílíme , raději jsem mlčel nechtěl jsem být krutý , bylo mi toho psíka i líto , ale chyba byla na straně majitelky ....
Koukám jeden z mála normálních myslivců. Většinou jsem se setkal s názorem co má zahlej zobák musí dolů 😠 Pravda, vina na straně majitelky. Jestřáb jen uloví co je nejjednodušší. Já když měl na zahradě štěňata a kroužili nad námi káňata, nešel jsem se radši ani vych*** dokud nebyli v bezpečí v kotci
OTB 2005 2.5 121Kw automat
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od Doro »

petr píše: pát zář 23, 2022 9:35 pm dokonce jsem viděl i jestřába co jedné paní , která má tady na horách chalupu odnesl takovou malou chlupatou čivavu nebo něco podobného , nevím přesně co to bylo , asi si to spletl s králíkem , jako bylo to drsné smutné , ale holt příroda , pobíhal kousek od ní a ode mě po louce , najednou slyším jak ta ženská něco pořvává a vidím jak jetřáb těžce vzlitá s něčím chlupatým , nešlo nic dělat a stejně jsem to schytal já za toho jestřába , proč ty potvory nestřílíme , raději jsem mlčel nechtěl jsem být krutý , bylo mi toho psíka i líto , ale chyba byla na straně majitelky ....
Petře, nám jastřáb vcelku pravidelně lovil kury (jedna velká jastřábica, fakt macek), sem tam aj káňata, ale myslifci jastřába rázně odmítali, že prý ten kuru neveme a spousty keců kolem....asik vidíme, co tu léce a loví <:-< >:-@ . Takže si vyjímka, že to možeš potvrdiť. Proto kury už roky neňá, bo to je třeba oplotiť komplet nejen kolem, ale aj z vrchu. Ona jak byla Míša eště menší prcek, než už je, hlídal sem aj opeřence, bo to sů zákeřné potvory, schopné bleskově zebrať kocůra či psa a jak je ten malé prcek dlúho skrčené, vypadá taky jako možný cíl. Jak je hlad, plachosť ode stranú.
A loni (nebo předloni - ono to letí ;-D ) sem na lůce pod chalupů našel jednu ciplů sovu - asik vzdušný boj s jiným dravcem. Sovy tu v okolí sú furt, ale tak z blízka sem ju nadivoko eště neviděl.
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5168
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od petr »

ono právě dospělé slepice uloví jedině jestřáb , to je fakt prevít , káně loví spíš tak kuřata, sova nevím, asi by to dokázala , ale ty zas loví hlavně v noci tak to asi nehrozí, loví spíš myši , jestřáb to je jiná liga a jen tak lehce s tím nepřestane kor jestli je to samice a loví i pro mladé
jinak já jsem spíš lesník než myslivec, tak mám na některé věci trochu jiný pohled než čistokrevní myslivci , lidi si pojem lesník a myslivec většinou spojují , ale je to jinak , máme spíš opačné zájmy , je to o tom najít nějakou rozumnou a oboustranně únosnou mez což je někdy problém :-D
jen třeba taková příklad na těch dravcích , nelovím je jednak proto , že se to nesmí, dále pro to , že se mi líbí a obdivuju je i jejich schopnosti a taky pro to , že loví myši , které opravdu umí škodit lesu (žerou ve velkém sazenice hlavně buk a pod.) sami dravci přírodě neškodí , navíc tím že já konkrétně mám revír v horách , tak že by nějak škodili drobné zvěří si nemyslím, kromě pár zajíců tu stejně nic jiného skoro nežije, no a jelena ani srnce ani prase to neuloví :-D obdobně je to s liškama , ty taky hlavně loví myši , taky je nechávám žít , trochu problém v naší krajině jsou vlci , ale pokud jich bude rozumné množství tak nic proti nim , ona ta příroda holt funguje nejlíp , když se do ní lidi neserou
Uživatelský avatar
CipisOTB
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 264
Registrován: sob led 22, 2022 7:52 pm
Bydliště: Stříbro

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od CipisOTB »

petr píše: úte zář 27, 2022 10:01 am ono právě dospělé slepice uloví jedině jestřáb , to je fakt prevít , káně loví spíš tak kuřata, sova nevím, asi by to dokázala , ale ty zas loví hlavně v noci tak to asi nehrozí, loví spíš myši , jestřáb to je jiná liga a jen tak lehce s tím nepřestane kor jestli je to samice a loví i pro mladé
jinak já jsem spíš lesník než myslivec, tak mám na některé věci trochu jiný pohled než čistokrevní myslivci , lidi si pojem lesník a myslivec většinou spojují , ale je to jinak , máme spíš opačné zájmy , je to o tom najít onějakou rozumnou a oboustranně únosnou mez což je někdy problém :-D
jen třeba taková příklad na těch dravcích , nelovím je jednak proto , že se to nesmí, dále pro to , že se mi líbí a obdivuju je i jejich schopnosti a taky pro to , že loví myši , které opravdu umí škodit lesu (žerou ve velkém sazenice hlavně buk a pod.) sami dravci přírodě neškodí , navíc tím že já konkrétně mám revír v horách , tak že by nějak škodili drobné zvěří si nemyslím, kromě pár zajíců tu stejně nic jiného skoro nežije, no a jelena ani srnce ani prase to neuloví :-D obdobně je to s liškama , ty taky hlavně loví myši , taky je nechávám žít , trochu problém v naší krajině jsou vlci , ale pokud jich bude rozumné množství tak nic proti nim , ona ta příroda holt funguje nejlíp , když se do ní lidi neserou
=) souhlasím se vším a ta poslední věta to vystihuje nejlépe (*_^) |,,,,
OTB 2005 2.5 121Kw automat
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49211
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od VDC »

Petře já si lesníků vážím, ale myslivců nikoliv.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od sima »

Petře moc dobře jsi to napsal a s tou poslední větou, jooo, nelze jinak, než souhlasit.
Já si kolikrát říkám co vede myslivce k jejich jisté činnosti typu honba za trofejí, anebo taky většinou teda honba za masem...nebudu to už pitvat, ale znám pár myslivců a mají věčně plné mrazáky divočiny, honí se jen za tímhle, jeden je doslova bezohledný masožrout a střelí co vidí, co potká, jednak je šíleně hamižný, vždy ti něco slíbí, ač nic od něj rozhodně nečekáš a hlavně nechceš, taky jsem mu to vždy jasně řekl, ale nedonese nic, tak aspoň že k něčemu je dobrá ta jeho hamižnost.... :-) a druhak ten pocit něco skolit, ten teda musí být co...
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5168
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od petr »

tak zas trochu se musím těch myslivců zastat , je to o lidech jako ve všem , zas ty počty zvěře je třeba taky udržovat v nějakém rozumném počtu, i to krmení v oblastech kde je fakt hodně sněhu má smysl , jakým způsobem to kdo dělá už je věc jiná, u rybářu je to taky trochu podobné , akorát ulovenou zvěř už vypustit nejde no :-)
Odpovědět

Zpět na „Hobby, sport“