pravidla zastavení policejním autem?

Odpovědět
demeter
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 288
Registrován: stř lis 30, 2016 9:10 pm
Bydliště: Praha

pravidla zastavení policejním autem?

Příspěvek od demeter »

Včera si to takhle jedu subaru rychlostí po dálnici, když tu v pravým začne na předjížděným autě blikat "Jeďte zamnou. STOP." Rychle a zběsile je prý jen film, tak se poslušně zařadím do pravýho a po chvíli zastavím za neoznačeným policejním autem. To už sem si všimnul, že nezastavuju sám a vystupující policajt na mě gestikuluje, ať jedu, že to nebylo na mě.

Moje otázka je, jak poznám, že signalizují zrovna mě? Nejsou nějaká pravidla, jak policie takhle zastavuje auta, např. nemusí být přímo předemnou či zamnou? Zapnuté majáky (neměli)?
Uživatelský avatar
2.0XT
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 602
Registrován: sob říj 13, 2012 12:39 am
Jméno a příjmení: Vít
Bydliště: Plzeň

Re: pravidla zastavení policejním autem?

Příspěvek od 2.0XT »

Nás v autoškole učili, že nás má zastavujíci vozidlo nejprve předjet a poté se řídit jeho pokyny... Ale to je 12 let tak je to už možná i jinak...

Odesláno z mého EML-L29 pomocí Tapatalk
Subaru Legacy GT 2010
jkotek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1882
Registrován: úte úno 14, 2017 9:51 am
Jméno a příjmení: Jan Kotek
Bydliště: Praha

Re: pravidla zastavení policejním autem?

Příspěvek od jkotek »

Správně by mělo polucejní vozidlo zastavovat "ze zadu" a se spuštěnými majáky. Protože tím chrání zastavované vozidlo a je lépe vidět. Opačně je skryté za zastavovaným vozidlem a ostatní řidiči prd vidí.
Daily: Subaru Outback 2.0D CVT Active, MY2015
Obrázek
Summer: Subaru Legacy 3.0R, MY2005
Obrázek
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: pravidla zastavení policejním autem?

Příspěvek od Mira »

Musí svítit i nápis policie, popř. finanční správa, tzn. kdo tě zastavuje. Dnes můžou i zezadu, dřív neměli v autech vepředu psací lištu. Mě kdysi chvíli na dálnici šmírovali označený, pak předjeli a po kiláku i zablikali stop. Cajt se v půli cesty zastavil, pravil "je tam, jsme ji v zrcátkách neviděli, jeďte dál." Myslel dálniční známku, zezadu mě asi jen lustrovali. To se mi stalo i jednou v noci, kdy mě dojelo tmavý auto a přilepil se. Dost blbej pocit, vezl jsem větší hotovost, nikde nikdo. Tak jsem začal zpomalovat. Teprve potom začal předjíždět, ještě v levým mě problikl varovkama a nápisem policie a zmizel v dáli. Nevim zda provokoval jestli zrychlím, nebo lustroval. Aspoň dal vědět vo co de. :-) A kamoša dohonil nějakej passat na okresce, kde ho předtím trošku v kalupu předjel. Tak aby nezdržoval, ještě přidal. Prej asi až po 5 km mu to pašák vrátil, už s blikajícím nápisem vzadu. Po jeho dotazu proč ho nezastavili hned mu odpověděli, že vpředu nemaji majáky s dovětkem "pane řidiči nebylo snadné vás předjet" :-D
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Uživatelský avatar
Mareka
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv bře 24, 2011 8:25 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Ostrava

Re: pravidla zastavení policejním autem?

Příspěvek od Mareka »

https://www.policie.cz/clanek/opravneni-policistu.aspx

Někteří doporučují, aby v případě, kdy řidiče zastavuje vozidlo a ten si není jist, zda jde opravdu o policii, resp zda zastavuje právě jeho, ať volá linku 158 a informuje ji o tom, co se děje....

Osobní zkušenost: jednou mne v noci zastavoval člověk v policejní uniformě a po zastavení jsem zjistil, že to policista není (utekl do lesa). Takže od té doby reaguju na nejasnou situaci "se zpožděním": např. když mne zastavovali na dálnici v civilním autě, tak jsem na prvý požadavek nereagoval - jeli těsně za nákladním autem které jsem řídil, takže jsem ve vnějších zrcátkách viděl auto, ale už ne tak jasně a zřetelně nějaké majáky a nápisy. Proto jsem ještě několik minut pokračoval v jízdě, dokud jim to nedošlo a neudělali jednoznačný manévr (opakované zapnutí majáků + nápisů a manévr za mnou). Po zastavení jsme si důvod, proč jsem nezastavil ihned, rychle a v pohodě vysvětlili.
Forester XT 2.5 EcuTek 1 (06), ex Forester XT 2.0 EcuTek 2 (02), Forester 2.0 (99)
Uživatelský avatar
Harous
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1625
Registrován: čtv pro 26, 2013 8:05 pm
Bydliště: Kolín

Re: pravidla zastavení policejním autem?

Příspěvek od Harous »

jkotek píše:Správně by mělo polucejní vozidlo zastavovat "ze zadu" a se spuštěnými majáky. Protože tím chrání zastavované vozidlo a je lépe vidět. Opačně je skryté za zastavovaným vozidlem a ostatní řidiči prd vidí.
Takhle je vídám to dělat na okreskách. Na dálnicích jdou před auto a stáhnou ho na exitu z dálnice.
Subaru Outback 2.5i-S Executive - 19´
Ford Mustang GT Convertible 4.6 V8 MT - 00´
KIA Sportage T-GDI HEV AWD TOP - 22´
KTM 990 Adventure
ex - Subaru WRX STI 2.5 Sport Limited Edition - 16´
jkotek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1882
Registrován: úte úno 14, 2017 9:51 am
Jméno a příjmení: Jan Kotek
Bydliště: Praha

Re: pravidla zastavení policejním autem?

Příspěvek od jkotek »

To je možné a dokonce i rozumné. Ale už jsem viděl několik PaChů stát za kufrem i na dálnici. Ale je v tom připaďe mohli přijet k již odstavenému vozu a stáli tam jako varování.
Daily: Subaru Outback 2.0D CVT Active, MY2015
Obrázek
Summer: Subaru Legacy 3.0R, MY2005
Obrázek
Uživatelský avatar
.dundee.
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2908
Registrován: stř kvě 18, 2011 1:08 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Praha

Re: pravidla zastavení policejním autem?

Příspěvek od .dundee. »

Na dálnici tě policie nedonuti zastavit v odstavném. Vždy tě vyvedou na sjezd. Takže pokud je vidíš stát v odstavném pruhu, přijeli k již stojícím autu. A pak je logické že stojí s majákama za nim.
Subaru Impreza WRX STi MY04
ex Subaru Legacy 2.0D MY09
Uživatelský avatar
Mareka
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv bře 24, 2011 8:25 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Ostrava

Re: pravidla zastavení policejním autem?

Příspěvek od Mareka »

Za poslední dva roky mne v ČR i SR policie na dálnici zastavila přímo na dálnici v odstavném pruhu...
Forester XT 2.5 EcuTek 1 (06), ex Forester XT 2.0 EcuTek 2 (02), Forester 2.0 (99)
Odpovědět

Zpět na „Řízení, ježdění“