Sekání klimatizace

Odpovědět
cvancara
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 67
Registrován: ned lis 12, 2017 11:58 am
Bydliště: Ostrava

Sekání klimatizace

Příspěvek od cvancara »

Zdravím,

je to pár měsíců co jsem se přidal k rodině subaristů (Outback 2013, 2.5l 127kW). Před nějakou dobou se začal objevovat problém s klimatizací. Po delším sledování jsem došel k závěru, že když je klima ve full auto režimu a je zapnutá vnitřní cirkulace (např. po startu, kdy je auto vypečené od sluce), tak po době kdy si automatika řekne, že už není vnitřní cirkulace potřeba a přepne se na vnější okruh (je slyšet cvaknutí), se klima rozhodne přestat chladit. Občas je tento jev doprovázen i "restartem" klimy (asi na sekundu se vypne i displej klimatizace). Problém je, že od té chvíle nejde klimatizaci žádným způsobem převědčit, aby začala znova chladit (přepínání režimů/vypnutí klimy). Jediné řešení je vypnout motor a znovu nastartovat. Auto bylo cca 2 měsíce zpět na servise (včetně kontroly klimy a dpolnění chladiva).

Druhý problém, který se začal projevovat před dvěma dny je, že po startu auta začne svítit kontrolka paliva (palivoměr v tu chvíli ukazuje prázdnou nádrž - ručička je úplně dole) a zároveň bliká v nahodilých intervalech kontrolka imobilizéru (autíčko s klíčkem). Ve stejnou dobu se sekne ovládání klimatizace úplně a zapne se výhřev čelního skla (což je v tomto počasí opravdová šmakuláda :-D ). Klima v tomto stavu nelze vypnout ani tlačítkem OFF. Jediné řešení je opět vypnout a nastartovat auto (partnerce se prý po určité době klima po nějaké době restartovala i sama, ale mi se zatím nepodařilo ověřit).

Předpokládám, že tyto dva problémy spolu souvisejí.

Napadá někoho, kde může být problém? Nesetkal se někdo s podobnými projevy?

Díky!
Uživatelský avatar
MrRichie
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 896
Registrován: pát čer 22, 2012 2:35 pm
Jméno a příjmení: Richie Smolda
Bydliště: Řeka
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekání klimatizace

Příspěvek od MrRichie »

No to jsi mě teda dostal. Dle nadpisu jsem čekal, že si stěžuješ na to, že se spíná a vypíná A/C kompresor a pak to čtu, tak taková patálie.

Asi bych zkusil vyměnit jednotku klimatizace tedy ten panel s ovládáním, z pokažených dieselů toho bude poměrně hodně si myslím a nebude to stát moc. Myslím, že v ničem jiném to nebude. Jediné co mi trochu napovídá je potom ještě ten palivoměr. Možná je celé ukostření palubní desky někde špatné a pak to dělá takový humbuk. A nebo naopak A/C ovládání zkratuje budíky. Každopádně bych to asi řešil, než to schytá další elektrika. Nikdy jsem o těchto problémech neslyšel.

Potom by mohla taky napovědět origo diagnostika, měli by se dostat i do ovládání A/C. Možná... U koncernu určitě, ale u těch našich elektronek :D
Subaru Outback BS 2.5 CVT
Subaru Outback BR 2.5 CVT
Subaru Impreza GF 2.0 M/T
Yamaha YZ450F

ex. Subaru Impreza GT ver.VI ´99
ex. Subaru Legacy BH GX 2.5 4AT AirSus
ex. Subaru Legacy BP 2.0R 121Kw
ex. Subaru Outback BR 2.5 CVT
ex. hodně aut různých značek, vždy zpátky
cvancara
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 67
Registrován: ned lis 12, 2017 11:58 am
Bydliště: Ostrava

Re: Sekání klimatizace

Příspěvek od cvancara »

Díky za tipy. Řešit to určitě budu (už jsem objednaný na servis - zkusí tu diagnostiku a pak se uvidí). Je to pro mne nové auto, tak ještě neznám všechny mouchy a každá rada dobrá. ;-D
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Sekání klimatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

To vypadá na chyby na CAN busu. Není tam měněná nějaká jednotka nebo podobná součást (přístroj, panely, ovladače, navigace...) nebo instalované nějaké nestandardní příslušenství?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
cvancara
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 67
Registrován: ned lis 12, 2017 11:58 am
Bydliště: Ostrava

Re: Sekání klimatizace

Příspěvek od cvancara »

O žádné výměně elektroniky nevím (původní majitelka celkem poctivě jezdila do Dancars a nevypadala na "tunera"). Takže auto ve standardní výbavě. Ještě mě napadlo a asi to bude hloupost, ale zkusil jsem použít druhý klíč, co máme k autu a třeba je to náhoda, ale po dvou delších jízdách zatím žádný problém. Nevím, jka má subaru řešený imobilizér, ale nemůže takto zlobit třeba chip v klíči?
suubaru
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1991
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:19 pm

Re: Sekání klimatizace

Příspěvek od suubaru »

V této generaci se chronicky hroutí motorky nastavování clon pod palubkou, nejprve to cvaká, třeba i po vypnutí motoru, v další fázi to nepouští vzduch kam má. Ale to nebude tvůj problém. Nejsou stopy po kuně?
IMPREZA 2,0i cvt sport MY18 naše dvanácté subaru :-)
LEGACY kombi BPE H6 5AT MY2008 letní auto
Outback 2019 BS exec cvt 2,5i
93, RXL, LR series
david69
Nováček
Nováček
Příspěvky: 44
Registrován: ned kvě 26, 2019 12:13 pm
Jméno a příjmení: David Šmejda
Bydliště: Holotín

Re: Sekání klimatizace

Příspěvek od david69 »

Tak už asi vím co mě cvaká v palubce,jde to spíš zleva od budíků,cvaká to chvílema a taky ještě chvíli po vypnutí motoru/Ota 3,6 2012/.
suubaru
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1991
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:19 pm

Re: Sekání klimatizace

Příspěvek od suubaru »

Potřebuješ toto, asi 100€.
Výměna je dost pracná.
Přílohy
FEFDC995-13DC-4BEC-9678-096866BBCFA9.jpeg
IMPREZA 2,0i cvt sport MY18 naše dvanácté subaru :-)
LEGACY kombi BPE H6 5AT MY2008 letní auto
Outback 2019 BS exec cvt 2,5i
93, RXL, LR series
david69
Nováček
Nováček
Příspěvky: 44
Registrován: ned kvě 26, 2019 12:13 pm
Jméno a příjmení: David Šmejda
Bydliště: Holotín

Re: Sekání klimatizace

Příspěvek od david69 »

No pane jo,já myslel,že to bude jen nějaký motorek,To se asi v servise prohnu.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Sekání klimatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Ono to v podstatě je jenom nějaký motorek. Já musel jeden už taky měnit.

Jinak klima má autodiagnostiku panelu i jednotky samotný. Dá se spustit přes panel. Nevím, jak u tohohle modelu, ale dá se to dohledat v servisním manuálu. Test panelu prověří komunikaci s jednotkou a ovládací prvky a test jednotky pak může rozpoznat chyby snímačů, aktuátorů a podobně. U mě to teda žádný chyby ještě nehlásilo, ale pokud se už ovládání takto zasekává a panel restartuje, tak by to něco takovýho být mohlo. Nebo třeba i přímo problém v komunikaci mezi panelem a jednotkou.

Akorát mi k tomu nesedí ostatní příznaky, ale třeba s tím nesouvisí.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
cvancara
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 67
Registrován: ned lis 12, 2017 11:58 am
Bydliště: Ostrava

Re: Sekání klimatizace

Příspěvek od cvancara »

Děkuji za všechny odpovědi. Nicméně, v Dankars diagnostika téměř nic neřekla (jenom nějaký problém s čidlem v nádrži?). V servise vyndali panel klimy (naštěstí se jim bez problému podařilo nasimulovat chybu s klimu, takže bylo co řešit/zkoušet) a pročistili kontakty (nevím, jestli hrabali i do panelu samotného - údajně nespínal kompresor klimy) a dále čistili nějaké kontakty u toho palivového čidla (tedy jestli jsem je správně pochopil). Celkem za tu elektro práci fakturovali 1,5 hodiny.

Po nějakých 300km zatím bez jediného problému. Klima klimí tak, jak má a dokonce zmizelo to cvakání při přepínání z vnitřního na vnější okruh. :)

Bohužel víc detailů nemám, probíhalo to celkem v rychlosti a auto přebírala žena, takže jsem po telefonu vydoloval málo informací.

Každopádně s Dancars servisem spokojenost.

Btw, během toho telefonátu s panem Iglárem (doufám, že se nebude zlobit, když to prásknu) jsem se dozvěděl, že si do servisu pořizují vlastní jednotku na proplach automatické převodovky a nebudou to již řešit s externistou. Takže kdo má zájem, nechť zváží, čekačka na tento úkon se tak výrazně zkrátí. :)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Sekání klimatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak super, že to vyřešili. K motorku pro ovládání recirkulace vzduchu se dá dostat poměrně snadno. Nevím jestli to dělali, ale stačí ho rozebrat, vyčistit starou vazelínu, dát tam novou a je hotovo. To ve většině případů může pomoci.

Jinak teda nevím, jestli se tam vůbec přes diagnostiku (externí) dá dostat. Psal jsem o selfdiagnostice, kterou provádí samotný panel, případně jednotka klimatizace a aktivuje se nějakou kombinací stisknutých ovládacích prvků při zapínání klíčku do polohy ON. Aspoň u BL/BP jsou 2 kombinace a jak jsem psal, jedna je pro autodiagnostiku panelu, druhá pro jednotku.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
cvancara
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 67
Registrován: ned lis 12, 2017 11:58 am
Bydliště: Ostrava

Re: Sekání klimatizace

Příspěvek od cvancara »

Jenom hlásím, že se závada po ujetí 3500 km stále neprojevila. Nicméně, mezitím žena stihla auto poškrábat od zadního nárazníku až po přední dveře, takže nás čeká lakovna. :D
Odpovědět

Zpět na „V gen. BM/BR (09-14)“