Domácí automatizace

Odpovědět
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4855
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Som sa k tomu zase vratil, ale zatial som stale v HA nerozbehal MQTT senzory. Je to fakt nejake divne.
Ale aspon som oprasil Orange Pi PC, kupil do neho fajnovu rychlu (A2) 64G SD kartu a hodim nan influxdb a grafanu. A na tom povodnom OrangePI PC2 bude HASS+mosquitto+telegraf. Kazde pri zapojeni cez ethernet zerie len 1.5W v idle, co ma celkom pozitivne prekvapilo. Pri zasunutom wifi module az 2nasobok !
No a kupil som tiez na skusku jeden ten Teslacky termventil (https://zigbee.blakadder.com/Tesla_Smar ... V01ZG.html - verzia _TZE200_lnbfnyxd)- vyhovuje mi retro prevedenie, Tasmota uvadza podporu a ovlada sa to lepsie ako tie modne dizajny, co su aj dost nezmyselne drahe. A vela funkcionality sa da vyuzivat a nastavovat aj manualne. A recenzie neuvadzali pri nom tolko problemov ako inde. A ma asi najlepsiu hw kompatibilitu.
Bola chvilka napatia, kym som zistil, ktory ventil mam na radiatoroch, ale nakoniec to ide, bol to RA.
Tasmota na Sonoff ZB ho sparovala, len to posiela nejake "kryptonezmysly", este som nehladal k tomu nejake popisy.
Napr.

Kód: Vybrat vše

18:11:21.108 MQT: doma/tasmota_zb/DF06/tele/SENSOR = {"ZbReceived":{"0xDF06":{"Device":"0xDF06","Name":"Obyvacka_Radiator","EF00/0218":210,"Endpoint":1,"LinkQuality":94}}}
18:16:58.686 MQT: doma/tasmota_zb/DF06/tele/SENSOR = {"ZbReceived":{"0xDF06":{"Device":"0xDF06","Name":"Obyvacka_Radiator","EF00?24":"003B","Endpoint":1,"LinkQuality":94}}}
Ked pozeram na toto: https://github.com/zigpy/zha-device-han ... 601_trv.py , fakt neviem, ci nakoniec neskoncim pri ZHA , bez brokera.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Nevím, jestli je dobrý nápad dávat InfluxDB na SD kartu. 🤔
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4855
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

HonzaCZ píše: stř pro 14, 2022 11:09 pm Nevím, jestli je dobrý nápad dávat InfluxDB na SD kartu. 🤔
Kedze som nedavno neodkupil z prace o jeden mikro Dell viac, kde by sa to zmestilo vsetko s rezervou, tak zacnem s tymto. To bolo tesne predtym, nez som sa na toto vrhol. Na plnotucne pc, hoci bezi skoro stale, to davat nechcem.
Edit: ide mi zatial skor o PoC.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Já jedu tyhle IoT věci už pár let na RasPi4 a už jsem jednu 32G kartu oddělal a to tam nemám ani InfluxDB (ten mám na storage serveru) a /tmp mám v RAM (tmpfs). Teď tam mám 128G, tak snad vydrží déle.

Ale rozhodl jsem se i ten IoT serveřík pojmout trochu vážněji a pořídil jsem Odroid H3+. K tomu nějaký RAMky a SATA SSD do mirroru. A na to pak přesunu i Grafanu a InfluxDB.

Tak třeba tě to taky zaujme. Já jsem koukal už dýl po něčem, co by mělo aspoň 2x 1GbE a buďto 2 NVMe sloty nebo 2 SATA porty. A tohle mi hned padlo do oka. Jako bonus to není ARM, ale x86-64... i když otázka, jestli to dneska už není úplně jedno.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4855
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Ten Odroid mi nepride ako nieco extra vyhodne, lebo vykonu maju dnesne 4-8core army na toto pouzitie viac nez dost. Jediny problem tam byva so storage rozhraniami. Ja tu prave beriem ARM ako velku vyhodu.
Neviem, kolko to zere v idle ako celok (60VA zdroj). TDP procesora 10W ale ujde. A ked k tomu naratas este aj krabicu a zdroj, uz to stoji celkom dost. To uz si v kategorii NUC.
Ale inak pekna hracka, ak by som chcel riesit aj graficke rozhranie, tak bude Intel lepsia volba.
Ja by som tam 2xSATA asi nedaval kvoli priestoru, ale pouzil len ten jeden M.2 port. Dnesne SSD uz su dostatocne kvalitne, aby nieco zniesli.
Super je, ze sa uz zacinaju robit m.2-2230.
Ja zatial skusam varit zo suflikovych zasob :)
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4855
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

napr. https://www.alza.sk/intel-nuc-7pjyhn-d6721030.htm tato predch.generacia je teraz za smiesny peniaz.
Ale je tam len jeden SATA port.
By som sa nebal pozriet aj sem niekde : https://www.amd.com/en/products/embedd ... -solutions
Ale nemam to nejako preklikane.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Fakt to není jenom o výkonu procesoru. 😁

To, co jsi poslal, je úplně mimo moje požadavky. Jak jsem psal, chtěl jsem něco s možností připojit storage do mirror a s dvěma síťovkama. Mirror není kvůli případné ztrátě dat (ty se dají zálohovat), ale kvůli High Availibility.

Navíc jsem k tomu pořídil tu síťovku do M.2 slotu, takže celkem 6x 2.5GbE. To už zní jako dobrej základ pro hodně zábavy. 😁

Krabičku si navrhnu a vyrobím sám - ty jejich se mi nelíbí. Navíc mě tyhle věci baví. 🙂
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

2x SATA použiju, protože 1) mám šuplíkovou zásobu, kterou zužitkuji, a 2) chci ten mirror mít na stejné technologií - takovýhle minipočitače jsem s 2x NVMe M.2 sloty moc neviděl a kombinovat NVMe a SATA nechci.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4855
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

HonzaCZ píše: čtv pro 15, 2022 9:22 am Fakt to není jenom o výkonu procesoru. 😁

To, co jsi poslal, je úplně mimo moje požadavky. Jak jsem psal, chtěl jsem něco s možností připojit storage do mirror a s dvěma síťovkama. Mirror není kvůli případné ztrátě dat (ty se dají zálohovat), ale kvůli High Availibility.

Navíc jsem k tomu pořídil tu síťovku do M.2 slotu, takže celkem 6x 2.5GbE. To už zní jako dobrej základ pro hodně zábavy. 😁

Krabičku si navrhnu a vyrobím sám - ty jejich se mi nelíbí. Navíc mě tyhle věci baví. 🙂
Jasne, ja som to pisal skor z mojho pohladu, kedy pri zbierani dat nie je pre mna HA problem. A nechcem byt na tom ani nejako zavisly, co sa tyka domacej automatizacie, aby bez toho bola tma a zima :-)
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Chápu, ale automatizace bez SPOF se dělá dost blbě. :-) Nejde tak ani o tmu a zimu, ale spíš o čas, který člověk stráví nějakým recovery havarovaného systému atd. Když tam bude mirror, frknu tam nový SSD a za pár desítek minut je zase vše sluníčkový a famfárový. 😁 A co si budeme povídat - storage je pořád jeden z nejčastějších příčin selhání.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Ono stačí si dát na radiátory ty chytrý hlavice a už si člověk bez dvou tužkovejch baterek ani nezatopí. :-DDD (Ty originál termostatický s voskovou patronou rozhodně nevyhazuji. :-DDD)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3148
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od dracekvo »

Já mám ještě dotaz k té decentrální domací automatizaci, bo je to zatím pro mě španělská vesnice. Třeba loxone chápu, to je taková lehčí obdoba průmyslového PLC a program je schovaný v centrální jednotce.

Dejme tomu budu mít ty hlavice, teploměry, nějakej vypínač a zásuvku vše na zigbee. Co vím, tak to má nějakou základní možnost parametrizace v sobě. Ale pokud chci něco víc komplexního, aby ty zigbee prvky jen poslouchali a do řízení nijak nezasahovali, tak čím řídit?
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Já mám Node-RED, ale je i spousta jiných možností, například zmiňovaný Home Assistant. Dá se to i kombinovat. To, jak moc si to uděláš decentralizovaný, záleží na tobě. Třeba některý zigbee věci se umí rovnou nabindovat mezi sebou, že pak nepotřebují coordinator na vykonání akce - typicky vypínač na chytrou žárovku/zásuvku. Ale zase tím přicházíš o možnost do toho nějak "chytře" zasahovat (třeba podle toho, jaká je denní doba, tak rozsvěcet jedním vypínačem různá světla).
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3148
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od dracekvo »

No mě dráždí xiaomi světlo Yeelight Arwen 550C. Když ho zapnu, tak naskočí podle poslední hodnoty. Ale člověk by chtěl, aby se podle denní doby automaticky měnila teplota světla. Podle popisu to má bluetooth a wifi a podporu pro Google Assistant, Amazon Alexa, Samsung SmartThings.
Pak samozřejmě nějaké hrátky se současnejma svítidlama a lampou v rohu, kterou mě nebaví chodit vypínat. Možná v budoucnu topení.

Koukám, že Node-RED lze provozovat i na androidu. Mám tady jeden starší TV box X96 mini. Jen teď nevím jestli verzi 2/16gb nebo 1/8gb.
Nějak se mi nedaří dohledat nějaké minimální požadavky na ten android.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Jj, na to potřebuješ nějakou automatizační platformu. Jedna věc je ty věci mít propojené a mít možnost je ovládat a druhá věc je nějaká logika nad tím. Já znám, co se týče těch uživatelsky přívětivějších věcí, jenom Node-RED. Ale třeba IFTTT je celkem populární.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“