Domácí automatizace

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Se taky pochlubím sítí. 🙂

Na to, že Zigbee jedu asi 14 dní, tak bych řekl, že docela dobrý. 😁
Přílohy
2022-12-07_16-13.png
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22739
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Augi píše: stř pro 07, 2022 4:00 pm Ano, ZHA je o kousek uživatelsky přívětivější - zařízení se přidává přímo přes integraci. Tedy není třeba jít nejdřív do UI Z2M a následně si to ještě upravit v MQTT integraci (hlavně přidat místo, kde je zařízení umístěné).
Ale zásadní výhoda (a důvod, proč jsem migroval já) Z2M je širší podpora zařízení.
Ono čistě teoreticky do Z2M nemusim jít ani tak... Jediný co je potřeba u novýho zařízení je za a) napárovat to, ale párování se dá povolit i stisknutím hardwarovýho tlačítka na samotném bridgi, a za b) to zařízení nějak pojmenovat, ale to se nejspíš dá řešit i přímo v HA (tasmota to jinak posílá i bez toho s adresou zařízení... jediná zásadní výhoda, co jsem zatím postřehl je, že když zařízení napáruju z nějakého důvodu znova, tak adresa se mu změní, ale to případně nastavené jméno v tomhle případě zůstane stejné).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Vcera som dal do Orange Pi PC2 armbian a chodi to fakt pekne. Ziadne R-Pi nie je treba. Este bude otazka, ked sa tam hodi dalsi SW, ci bude 1GB stacit, ale podla mna ano.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22739
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Záleží co tam všechno nacpeš... 1GB třeba na Influx úplně hitparáda není, zvlášť když tam pak něco nasbíráš a pošleš tam složitější dotaz.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

To prave este neviem, ci to bude bezat tam, alebo to vystrcim niekam von.
Primarna vec je pre mna ale MQTT funkcionalita + HASS.
Zosekam ten armbian, ako sa len bude dat.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22739
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

No, za mě je lepší, když ten influx běží na nějakém normálním hardwaru... v práci jich mám několik, z toho jeden už na databázi řádově se stovkami GB a nedá moc práce ho umlátit :-D Nicméně zase nevýhoda je, že když ho máš někde v internetu a vypadne ti konektivita, tak přicházíš o data... Jako jo, dalo by se to bufferovat, zapsat po tom, ale nevím teď úplně o ničem, co by to umělo dělat samo o sobě, aby to člověk nemusel psát sám :-D Varianta, co chci zkusit ještě sám je, že Influx umí replikaci, poměrně dost selektivně, třeba i po bucketech. Takže chci zkusit tu lokální databázi replikovat někam ven, což by snad mělo fungovat i po výpadku a zároveň tu lokální db můžu řízeně mazat, nechat ji jenom malou a tu na serveru nechat kynout :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Pri tychto domacich veciach par chybajucich dat nevadi. Dolezite je len ovladanie.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Orange PI PC2 vcerajsi benchmark: http://ix.io/4i1k
Ked tak pozeram na tie teploty, asi tam nalepim chladice.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Tak podla tohoto paradneho navodu som nainstaloval na Orange Pi PC2 Home Assistant: https://www.albertogonzalez.net/how-to- ... e-pi-zero/

Co je super, hned pri starte nasiel 3 Google Cast zariadenia a mohol som si rovno do toho odtial pustit radio :)
A rovno ponukol aj zobrazovanie metrik Mikrotiku.
Zatial to chodi velmi svicne na tom malom prckovi. Samotny HASS zerie teraz 180M fyzickej RAM.
Zariadenia tam nahadzem zajtra.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Tak mosquitto bezi ako samostatny SW na Orange Pi, uzivatielia pre bridge, hass aj explorer nastaveni.
Sonoff posiela do Mosquitta spravy, Explorer to exploreruje, ale nejako sa mi zatial nedari, aby Hass videl nejake senzory (k MQTT sa dostane).
Asi nejako nefunguje automaticke discovery, alebo HA v MQTT nevidi to, co ma. Zeby Discovery prefix ?
Z tohoto https://www.home-assistant.io/integrations/mqtt zatial mudrejsi nie som.
EDIT: Kurvadrat: "WARNING (MainThread) [homeassistant.components.mqtt.discovery] Integration discovery is not supported"
EDIT2: Asi na to pojdem manualne: https://www.home-assistant.io/docs/conf ... n/devices/ , ale uz musim aj pracovat :)
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Tak chlapi, stale s tym bojujem.
Sonoff ZB brigde tasmota prijima data zo senzorov v pohode, v logu je vidno, ako ich preposiela na MQTT server.
Tam aj dorazia, lebo ich vidim v MQTT Exploderi.
Bridge mam v MQTT configuration nastaveny : "Topic = %topic%" : tasmota_zb , "Full Topic (%prefix%/%topic%/)" : doma/%topic%/%prefix%/ (naschval som prehodil topic a prefix)
Tu ma trochu matie, ze v doma/tasmota_zb/tele/SENSOR sa mi tocia dva rozne senzory, podla toho, co kedy pride. Odlisuju sa menom v obsahu spravy.
Napr.

Kód: Vybrat vše

19:36:30.541 MQT: doma/tasmota_zb/tele/SENSOR = {"ZbReceived":{"0x38A3":{"Device":"0x38A3","Name":" Obyvacka","Temperature":22.59,"Endpoint":1,"LinkQuality":40}}}
19:40:16.564 MQT: doma/tasmota_zb/tele/SENSOR = {"ZbReceived":{"0x1830":{"Device":"0x1830","Name":" Balkon","Humidity":82.66,"Endpoint":1,"LinkQuality":42}}}
To neviem, ci tak ma byt a ako to potom dalej odlisit.

Vyzera to, ze bez rucnej konfiguracie configuration.yaml to nepojde (https://www.home-assistant.io/integrations/sensor.mqtt/), ale nedari sa mi spravadzkovat ani jeden senzor.

Ked v HA pustim MQTT konfiguraciu a nastavim Listen to a topic na "doma/#" , tak veci vidi, ale nic sa nedeje a HA prd naimportuje.
V Advanced settings sa da este nastavit prefix pre discovery, to som dal na "doma".
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22739
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

HA puštěný ještě nemám, takže jak to má fungovat netuším...

Nicméně k těm topicům: topicy na ZB bridgi mám takhle stejné. Mně je to celkem fuk, pač mně to jde do nodered a tam ty data akorát uložím do influxdb jak přijdou (a rozliší se mi to tím Device/Name uvnitř toho obsahu). Ale jinak pokud bys chtěl ty čidla rozlišovat už v topicu, tak asi lze, ale přes rules, viz: https://tasmota.github.io/docs/Zigbee/# ... qtt-topics
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Diky, mi nenapadlo, ze sa to da uz v tasmote zmenit. Vyskusam, ja mam rad poriadok :)
Naposledy upravil(a) Makovica dne ned pro 11, 2022 10:52 am, celkem upraveno 1 x.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22739
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Mně to jenom došlo zpětně, když jsem si uvědomil, že Honza u toho USB sticku a zigbee2mqtt dával do jmen senzorů lomítka, aby si ten topic upravil z toho co rovnou chodí a pak jsem se podíval na svojí tasmotu, kde jméno senzoru v topicu vůbec nefiguruje. Tak jsem začal zkoumat, jestli to vlastně jde vůbec udělat :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Aj na takuto ficuru som tam natrafil:
Topic is device specific, to allow more effective retained messages, if you set SetOption89 1

Kód: Vybrat vše

MQT: tele/%topic%/8F20/SENSOR ={"ZbReceived": {"Kitchen": {"Device": "0x8F20", "Voltage": 2.995, "Battery": 98, "Temperature": 21.01, "Humidity": 53.68, "Pressure": 1004.04, "PressureUnit": "hPa", "Endpoint": 1, "LinkQuality": 88}}
A inak funguje to, co si poslal ,,,,| (*_^) |,,,,

Kód: Vybrat vše

11:53:59.477 MQT: doma/tasmota_zb/tele/SENSOR = {"ZbReceived":{"0x1830":{"Device":"0x1830","Name":" Balkon","Humidity":81.93,"Endpoint":1,"LinkQuality":58}}}
11:53:59.487 RUL: ZBRECEIVED#0X1830#HUMIDITY performs "publish doma/tasmota_zb/balkon/humidity 81.93"
11:53:59.490 MQT: doma/tasmota_zb/balkon/humidity = 81.93
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“