Domácí automatizace

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Ja to porad planuju nejak rozchodit... tak snad se pres svatky k tomu dokopu a budu chytrejsi :-)

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4932
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Nieco taketo vyzera celkom fajn.
Maju verzie 4G-32G. Slusne nove CPU a hlavne " M.2 PCIe2.0" - moznost pripojenia SSD.
http://www.orangepi.org/html/hardWare/c ... -Pi-5.html
https://www.aliexpress.com/item/1005004934551714.html

A tie Nano modely s tymto CPU aj inymi od FriendlyELEC su fakt luxusne.
https://www.friendlyelec.com/index.php? ... uct_id=287
"PCIe: M.2 M-Key, PCIe2.0 x1, support NVME, PCIe WiFi etc
Onboard M3 PCB nut for mounting M.2 2280 module"
To je fakt super kompaktne - 2280 krizom cez celu dosku !

6x6x3cm - 2x2.5G ethernet + M2 SSD vnutri: https://www.friendlyelec.com/index.php? ... uct_id=290
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak si hlavně ověř, jestli to z toho M.2 umí taky bootovat.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4932
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Este nic nekupujem, ale to nie je uplne nutne. Boot moze byt kludne z SD.eMMC a logy, db na namountovanom m.2.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Ono vetsinou staci na tom SDcku mít jenom zavaděč

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4932
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Makovica »

Alebo tak.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2201
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

Sorry, bude to trochu o něčem jiném a trochu delší :-)

Abych jen pasívně nečekal na ty blackouty, tak jsem si koupil třífázový wifi elektroměr (mew-01). Koupil jsem to z druhé ruky za cca 2k, což se mi za krabičku s výběhovým ESP8266 + externí anténu + 3 čidla, kterou se nemusím bát strčit do rozvaděče, zdálo rozumné.

Cílem je mít uložená relevantní data o tom, jak vypadá moje spotřeba v průběhu času, abych si pak mohl zjišťovat maxima a různé průměry (např. čtvrthodinové, denní apod.). Čekám totiž, že se v blízké budoucnosti zásadně změní způsoby placení za elektřinu, tak potřebuju o své spotřebě vědět maximum, abych mohl činit adekvátní opatření :-)

Ten elektroměr si povídá s cloudem supla.org v Polsku a má androidí apku, takže první 3 týdny sběru dat už mám za sebou a celkem je jasné, že ani cloudová aplikace, ani apka nevyhovují :-), ale to jsem čekal. Naštěstí ten MEW-01 umí lifrovat MQTT topiky i jinam, než do cloudu, stačí to přesměrovat v konfiguraci. Sice se tím zbavím možnosti OTA upgradů firmwaru, ale to tak nevadí (lze přesměrovat zpátky na cloud, udělat upgrade a zase přesměrovat na domácí broker). Technicky vyřešené.

Ale teď nastává to zajímavé - SW.

Zkusil jsem Home Assistant a hned na počátku narazil na jejich přístup, kdy mají snahu nepustit tě k vlastnímu OS. Ne, že by to vůbec nešlo, ale nepodporují to a snaží se tě donutit ke všemu přistupovat přes jejich rozhraní. Rozhraní je pěkné, ale...

Následoval openHAB. Tady už jsem byl spokojenější, jen jsem úplně nepochopil, proč si musím věci (things, items) konfigurovat buď v textovém režimu, nebo v GUI, ale nemůžu libovolně přecházet mezi tím. A bylo to na mě zbytečně složité v tom, že já vlastně nechci nic řídit (zatím), chci jen sledovat jeden zdroj dat a dělat si závěry :-)

Takže jsem skončil v skoro-standardu: Mosquitto + Node-RED + InfluxDB + Grafana (= MING). Postupně se tím prokousávám zatím jen ve virtuálu, takže sice mám spoustu otázek, ale na většinu si najdu odpověď sám na gúglu.

Tak se chci jen zeptat zkušenějších: má smysl prodírat se instalacemi a konfiguracemi těch aplikací, když bych mohl vzít IoTstack a za pár chvil mít hotový systém?

Kde už budu řešit jen logické věci - co a jak z topiků uložit do db a jak si to pak srozumitelně a hezky zobrazit. Standardní věci jako aby si spolu vůbec uměly povídat (porty, uživatele, práva apod.) a neřešit kompatibilitu, upgrady, verze, zálohy dat a konfigurací apod., které jsou víceméně vyřešené IoTstackem a kontejnerizací komponent. A jako bonus se člověk naučí Docker :-)

Samozřejmě, že pěkně si to ošahat a růčo nainstalovat je perspektivnější, ale asi nechci být žádný MING guru, stačí, když mi výsledek poskytne to, kvůli čemu jsem si pořizoval ten elektroměr. Ale zase ldyž uvážím, že mosquitto je v debianu přímo podporovaný balíček, InfluxDB má balíček ve svém repozitáři, Node-RED jedním skriptem nainstaluje Node.js + npm a samotnou aplikaci, Grafana je deb balíček, co se instaluje přes dpkg nebo se jen rozbalí tar do správného adresáře, tak to vypadá tak neškodně a jednoduše, že se zdá skoro zbytečné se zabývat tím IoTstackem a Dockerem... Když navíc ten IoTstack je určen pro Raspberry Pi, které sice mám, ale do budoucna bych stejně radši nějaké MiniPC (USFF) s Debianem a Proxmoxem, kde asi IoTstack nevyužiju...

Máte na to někdo vůbec nějaký názor?
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Ta Supla aplikace měla jistou výhodu, jestli si to pamatuju dobře, že byla opensource a dala se pustit onpremise. Takže si člověk tu cloudovou aplikaci mohl pustit kdekoliv u sebe. Nicméně když nevyhovuje, tak kdo by se s tím chtěl programovat na dodělávání fíčur, žejo :-DDD

Ohledně zbytku, moje aktuální doporučení: vzít docker a pustit si v něm ty kontejnery těhlech aplikací samostatně. Nepotřebuješ žádný IOT stack, žádné speciální distro, žádný speciální hardware, pustíš si to na počítači/virtuálu dle svého výběru, aktualizuje se to snadno a není to žádná raketová technologie, kterou by ses musel měsíce učit, abys to rozchodil. Naopak od instalace Node-RED přímo do OS bych tě odrazoval, protože ty javascriptový věci s jejich balíčkama jsou prostě hrozný zlo a nemálokrát se mi to rozesralo :-D (ty ostatní věci jako deb balíčky fungujou docela ok, ikdyž s influxem už pár perných chvil bylo taky). A že jsi to ty, tak tady máš můj docker-compose file, kterým v podstatě pouštím úplně identickou sestavu (doma mi to jinak běží na HPE MicroServer Gen10. Jenom teda proxmox na něm nemám, na to mi přijde že už je to moc velká kalkulačka, takže tam mám nainstalovanej přímo OS a v něm ty docker kontejnery):

Kód: Vybrat vše

version: "2.1"
services:
  mqtt:
    image: eclipse-mosquitto
    container_name: mqtt
    restart: unless-stopped
    volumes:
      - /srv/dockerdata/iot/mosquitto:/mosquitto
      - /srv/dockerdata/iot/mosquitto/log:/mosquitto/log
    ports:
      - 192.168.67.3:1883:1883
      - 192.168.67.3:9001:9001

  nodered:
    build:
      context: /root/docker_images/nodered
      dockerfile: Dockerfile
    container_name: nodered
    restart: unless-stopped
    environment:
      - TZ=Europe/Prague
    volumes:
      - /srv/dockerdata/iot/nodered:/data
    ports:
      - 127.0.0.1:1880:1880

  influxdb:
    image: influxdb:2.6.0
    container_name: influxdb
    restart: unless-stopped
    volumes:
      - /srv/dockerdata/iot/influx/data:/var/lib/influxdb2
      - /srv/dockerdata/iot/influx/config:/etc/influxdb2
    ports:
      - 127.0.0.1:8086:8086

  grafana:
    image: grafana/grafana-oss
    container_name: grafana
    restart: unless-stopped
    volumes:
      - /srv/dockerdata/iot/grafana:/var/lib/grafana
      - /srv/dockerdata/iot/grafana/grafana.ini:/etc/grafana/grafana.ini
    ports:
      - 127.0.0.1:3000:3000
(u toho noderedu si tam dej místo build normálně image z návodu... já tu image buildim vlastní kvůli tomu, že do ní instaluju ještě nějaký další pluginy, ale to se prej dá dělat i v tom klikacim rozhraní)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Jo, přesně. Docker a udělat si docker compose pro celej ten stack podle vlastní potřeby. Možná ten influxdb bych klidně nainstaloval bez dockeru přímo na bare metal nebo do virtuálu.

Jinak já se už několik let chystám na Home Assistant (ne OS jenom jako app taky v dockeru) a zatím si bohatě vystačím s oním "MING". :-D Ono i v Node-RED si můžeš udělat GUI klikátko a funguje fajn.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2201
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

Kluci dík. Jsem rád, že jsem se zeptal. Já už to trochu tušil, tak jsem si už asi půl dne četl o Dockeru a hrál si s ním, takové ty naprosté základy začínajícího dockeristy :-) Ale nevím proč mě nenapadlo, že ten IoTstack vlastně není potřeba, když stáhnout image není zase nic tak světoborného.

Jendo, dík za ten compose file, k tomu jsem zatím ještě nedospěl, ale vypadá to velice snadné. Nejřív dočtu tu knížku o Dockeru, co jsem si stáhnul a trochu si to natrénuju a jakmile ucítím, že Docker je dostatečně pod kontrolou, tak začnu s pokusničením ve virtuálu. A když to půjde, tak si to pak přenesu do nějaký tý malý krabičky s malým odběrem a budu se kochat, jaký jsem šikovný :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2201
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

A ještě k té Suple - já se na ni koukal na githubu, ale nemám nejmenší chuť se tím zabývat. Když už je toho tolik hotového a lepšího a univerzálnějšího, tak proč vylepšovat takové embryo :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Compose file určitě chceš, protože v něm je zadefinované to, co se vlastně a jak pouští. Když to pustíš s parametrama z shellu, tak se to sice pustí a bude to fungovat úplně stejně, ale pokud to nepustíš na nějakých windowsech, tak ti to tam poběží rok, než ti vypadne elektřina nebo to zupdatuješ, restartneš to, ty kontejnery se samy nepustí a budeš zaboha vymýšlet a vzpomínat co že to tam vlastně bylo :-D Takže compose file vždycky, protože máš všechny ty nastavení jasně daný a stačí to pak pustit.

Jinak ESP8266 - já bych to stejně kuchnul a nainstaloval tam tasmotu; pak máš vyřešený i OTA updaty :-D

(Jinak takový zábavný příběh, minulý víkend jsem flashoval další sadu těch spínaných měřících zásuvek. Byla to nějaká starší várka, takže na nich doopravdy bylo ještě ESP8266 a ne ten divnej beken nebo jak se ten čip jmenuje. Nicméně ty PCB byly asi z nějaké méně povedené série. Flashoval jsem to tím stylem, že jsem kabely od UART převodníku naletoval na testpointy. A ikdyž jsem se k tomu choval velice něžně, tak mi ze dvou kusů jeden test point upadl - vytrhl se i s tou ploškou z desky. A bohužel na jednom se mi to stalo před naflashováním. No, ten ESP čip v tomhle typu zásuvek je v pouzdře LQFP32, což je kostička 7x7mm, která má na každé straně 8 vývodů. Takže po urvání toho testpointu byla jediná šance přiletovat ten drát na jeden z těch 32 vývodů na pouzdře. Povedlo se... ale byla to teda práce fakt na hovno :-DDD :-DDD ).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2201
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

Kuchat to Jendo nebudu, protože je to už v rozvaděči a hlavně to pořád měří. Data se dají z cloudu stáhnout a věřím si, že je v případě potřeby, dokážu do Influxu nějak naimportovat. A proč kuchat něco, co vcelku slušně funguje. Ten měřák poskytuje vlastně všechno, co potřebuju a něco navíc. Měnit firmware snad nebudu potřebovat, nehodlám to provozovat déle, než do smrti, ať už své nebo elektroměru :-)

PS: Poslední dobou už stejně uvažuju o tom, že prodám všechno z elektrodílny, protože oči už ani s brýlemi nevidí, co nechtějí, ruce se zase klepou o něco víc, než před dvěma roky, a asi už se to nehodlá zlepšit. A programuju momentálně spíš v Pythonu než v C++, protože do dílny potřebuju pořád něco kreslit a FreeCAD je nutné kontinuálně vylepšovat a opravovat. Tak si tam dělám malá udělátka na usnadnění a urychlení práce (vlastní modul, FreeCAD parlance tomu říká workbench). Takže můj elektronický projekt usnul a asi už se nevzbudí. Stejně se mezitím vývoj vydal jiným směrem a RF už tak nefrčí :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Mně se klepou ruce od narození, to chce jenom najít ten správný grif a ono to půjde :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Přesně, musíš si je správně opřít. :-D A na titěrný věci existují za pár korun CMOS mikroskopy s displejem. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“