3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2201
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Metuzalem »

Petře dík, ale znáš to: Není všechno zlato, co se třpytí :-) :-) Kolegové z hradubické sekce by ti mohli vyprávět :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22706
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Nádor jsem ufiknul odlamovacím nožem a krabička funguje, ale stejně bych to radši opravil, aby to nedělalo :-DDD
Metuzalem píše: stř bře 01, 2023 11:04 am V noci se zkrátka tu a tam problémy stanou, no :-)

Jinak pěkná analýza. G-code neumím, tak moc nepomůžu, ale zkusím to jen tak logicky - nemůže tiskárnu nějak zmást to, že než k tomu resendu řádky 305573 (té, co způsobila tu první chybu, měla tu 4ku navíc) došlo, tak se stihnul poslat na tiskárnu řádek 305574 a ten způsobil novou chybu (Error:Line Number is not Last Line Number+1, Last Line: 305572), jejíž ošetření se mohlo nějak střetnout s ošetřením té předchozí chyby? Podle INFO z logu už byl v té době čítač nastavený na 305575, tj, připravený odslat řádek 305575 a najednou se chce znovu poslat 305573 ...
On G-code jenom složitě vypadá, ale je to dost jednoduché. V tom tiskovém souboru se víceméně používá jenom příkaz G1, což je vlastně pohyb, takže celý ten soubor je jenom o tom, že to té tiskárně říká na jaké souřadnice má přejet. Ty souřadnice jsou 4 rozměrné, pač krom těch fyzických os X, Y, Z je 4. osa extruder, tedy kolik plastu to má tou cestou vytlačit.

To číslování jsem nikdy pořádně nedebugoval. Podle toho logu jsem to pochopil tak, že tiskárně přišel řádek 305573 zmršený... tak zmršený, že ani neví, že je to řádek 305574, takže vrátí chybu. Nadřazený systém to ignoruje a pošle řádek 305574. Na to tiskárna reaguje tak, že nedostala řádek 305573. Takže nadřazený systém pošle znova 305573. A tady ani nevím, jak to funguje dál, jestli to systém zase posílá od toho řádku znova nebo co dále. Nicméně tak či tak, tak řádek je vždy ten příkaz pro pohyb na zadané souřadnice. Takže když se vynechá nebo se vykonají v blbém pořadí, tak na tom výtisku bude nějaká blbost, mezera nebo tak, ale v zásadě ta tiskárna by měla pořád jezdit všema osama. Takže tohle vůbec nechápu :-D

Co mi třeba chybí je, že celkově nevím, co odcházelo na ten sériový port. Ono se dá zapnout logování, ale kvůli tomu, že ten log je hrozně velký, tak je to vypnuté. Takže kromě tohohle krátkého výňatku, který to zaloguje, když nastala ta chyba, nemám nic. Což je blbé v tom, že v tu chvíli vlastně ani nevím, jestli ty příkazy už lezly blbě do té tiskárny nebo jestli až tiskárna přestala poslouchat. (Ten nadřazený systém má nějaké pluginy a podobně, například tam mám plugin, kterým se dá zakázat během tisku jedna oblast - třeba když tiskneš x součástek a jedna se rozbije, tak abys mohl tisknout ten zbytek). Takže to taky není úplně nereálné, že se tam v důsledku chyby něco zbláznilo a začalo to posílat blbosti. No a nebo prostě na tom MCU v tiskárně nastala nějaká chyba v RAM, kosmické záření, whatever, co změnilo paměť a začalo to dělat blbosti :-D kde tohle možná byl třeba jeden z projevů, ale ne jediný...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10650
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od podvlada »

Je to hodně zvláštní chyba no...
Já třeba přišel na to, že nesmim tisknout a svařovat zároveň. Nedebugoval jsem to nijak víc, ale asi 3x za sebou mi tiskárna přerušila tisk. Pokaždý jinde. Už se mi stalo, že to jeden tisk přerušilo vždy v jednom místě, dokud jsem nepřišel na to, že stará verze prušasliceru po exportu nestihla uložit soubor s gcode, když jsem brzo po exportu slicer zavřel. Když jsem ten soubor otevřel pro čtení, prostě to skončilo někde v půlce, chyběl konec, a tak tiskárna dělala přesně co měla. Tady jsem si nebyl jistej, ale asi potřetí mi došlo, že to fakt souvisí se svářečkou, dost pravděpodobně s HF startem oblouku. Prostě se zastavila, nahřátá, a tvářila se že nic tisknout nemá. :-) Nezkoušel jsem jinej zásuvkovej okruh, nic, ono zas tak často obojí najednou nepotřebuju :-) Tak buď lepim plast nebo lepim kov, ne najednou no. :-D
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22706
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tohle přesně mi dělalo zářivkový světlo na pracovnim stole. Divná část ale je ta, že se mi to dělo v začátcích, když jsem neměl modifikovanou malinu. Takže jsem měl "prodlužku" a v ní tiskárnu, napájecí zdroj od maliny a to světlo. A přesně, jak jsem zapnul zářivku, tak to zůstalo nahřátý a nedělalo to nic. Zajímavá část ale je, že co jsem na malinu přidal napájecí HAT, takže ubyl ten zdroj v zásuvce od maliny a malina se napájí z 12V přímo ze zdroje na tiskárně, tak se to nestalo :-D Takže je to taky docela solidní haluz...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

dracekvo píše: úte úno 28, 2023 10:48 am I s úpravama jsem furt na 1/3 ceny průši.
Kolik si účtuješ za vlastní čas? Že bych tě zaměstnal. :-DDD



Co se týče navlhnutí filamentu, tak jsou na to náchylnější materiály a míň náchylné. Já mám položené v normální pracovně některé filamenty už 7 let a ještě se jim nic nestalo. :-) Jsou jenom v igeliťáku, některé ani to ne. Ale je pravda, že v té sušárně bude vlhkost asi jinde. Já jsem právě byl zvědavej, co se stane, až to navlhne, tak jsem to od začátku nijak neřešil a od té doby mám už asi 35 cívek a žádná zatím nedělá žádný problémy. :-D

Ta boule na filamentu se mi taky nestala a že mi těch Devil Design prošlo rukama už dost a všemožných materiálů. Ale přeběhový taky nic o čem bych věděl.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše: stř bře 01, 2023 12:57 pm Tohle přesně mi dělalo zářivkový světlo na pracovnim stole. Divná část ale je ta, že se mi to dělo v začátcích, když jsem neměl modifikovanou malinu. Takže jsem měl "prodlužku" a v ní tiskárnu, napájecí zdroj od maliny a to světlo. A přesně, jak jsem zapnul zářivku, tak to zůstalo nahřátý a nedělalo to nic. Zajímavá část ale je, že co jsem na malinu přidal napájecí HAT, takže ubyl ten zdroj v zásuvce od maliny a malina se napájí z 12V přímo ze zdroje na tiskárně, tak se to nestalo :-D Takže je to taky docela solidní haluz...
Není to tím osvitem čipu maliny, co se kdysi řešilo. Že když na ní bleskneš, tak se restartne nebo nějak zrakví data v RAM? Teda nevím, u který generace to bylo.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49150
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »


hamoun píše:VDC: kdysi jsi tu psal, ze to je super, co tu kluci delaji, ale nerozumis tomu, co se tu pise ... ale .. zacinas tu teda zapadat :D
Petře zase to s tou chválou nepřeháněj. Zatím jsem se posunul v tom, že už vím, že plastu na špulce se říká filament, podavač je extruder a tryska hottend. To zatím považuju za velkej posun ve vědění. :-)

Až se mi přeruší nějakej tisk z jinýho důvodu, než je bambule na filamentu, tak budu vědět prd a že se pokazilo dvoustétisící číslíčko na stotisící řádce zcela jistě nezjistím. :-)
Ale to nevadí, i tak jsem nadšenej a mám z toho všeho děsnou radost. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19076
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od hamoun »

no dyt to rikam .. neprehanim .. ses fakt vsestranne dobrej :)

pak teda v tom vsem nemas cas na jidlo a prispevky do vlakna o jidle :D tam mas jeste mezery ... abych jen nechvalil :-D
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22706
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

HonzaCZ píše: stř bře 01, 2023 1:26 pm Není to tím osvitem čipu maliny, co se kdysi řešilo. Že když na ní bleskneš, tak se restartne nebo nějak zrakví data v RAM? Teda nevím, u který generace to bylo.
Tyjo, tak to taky už nevim, která z nich to dělala... malina je tam furt na prasáka, ale je na ní ten hat, takže by to asi musela být hodně velká smůla, aby na ní dopadlo nějaký světlo a ještě to tohle udělalo :-D Navíc v tý skříni svítily akorát ty led pásky, na tu malinu bylo potřeba vzít něco silnýho, co si vybavuju...
VDC píše: stř bře 01, 2023 1:47 pm tryska hottend. To zatím považuju za velkej posun ve vědění. :-)
Tak to pozor, hotend je celá ta soustava s topným blokem a chlazením nad tím, ale trysku tam máš taky - tryska je to samotný zakončení na malý průměr a je zespodu našroubovaná do toho bloku. A je výměnná :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše: stř bře 01, 2023 2:10 pm Tyjo, tak to taky už nevim, která z nich to dělala... malina je tam furt na prasáka, ale je na ní ten hat, takže by to asi musela být hodně velká smůla, aby na ní dopadlo nějaký světlo a ještě to tohle udělalo :-D Navíc v tý skříni svítily akorát ty led pásky, na tu malinu bylo potřeba vzít něco silnýho, co si vybavuju...
To byla reakce na tu zářivku, jak to přestalo dělat právě po nasazení toho hatu. Co ti to dělá teď netuším. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22706
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak to myslim že zase tenkrát v krabičce už byla, ale to si zas tak přesně nepamatuju :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2201
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Metuzalem »

spm píše: stř bře 01, 2023 12:22 pm...Podle toho logu jsem to pochopil tak, že tiskárně přišel řádek 305573 zmršený...
Třeba byl ten soubor, co se posílal na sériový port, poškozený i jinde, než jen na tom jednom řádku... Pochopil jsem, že ten soubor nemáš, on se nějak generuje on-line? No, jinak bys asi nepsal, že nevíš, co na ten port šlo...
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22706
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Soubor s tím g-codem mám a ten je v pořádku, v něm žádná závada není. Nicméně ta aplikace ten soubor čte a posílá na ten USB sériový port. A ještě mezitím je právě nějaká machinace. Jednak v tom souboru nejsou ty čísla řádek a ani tam není to poslední číslo s hvězdičkou, což je nejspíš kontrolní součet. To tam přidává až ta aplikace při tom odeslání do portu. A také ta aplikace má pluginy a další věci, které do toho v tuhle chvíli můžou hrábnout. Takže já vím, že ten zdrojový soubor, který jsem četl, je v pořádku, ale díky tomuhle procesu nevím, co přesně ten program té tiskárně naposílal od tohohle okamžiku. To se dá v nastavení zapnout, že to pak zapisuje do souboru i přesně to, co to posílá do portu, ale normálně je to vypnuté (pač ty gcody mají řádově desítky MB a tím pádem i ten log jednoho výtisku bude mít podobnou velikost). Kdybych ho měl, tak bych měl alespoň relativní jistotu v tom, jestli začaly chodit blbé data do tiskárny nebo jestli to zvorala až tiskárna. (Teda částečně, furt to, že to něco napíše do souboru ještě neznamená, že to takhle pošle i do toho sériového portu, ale řekněme, že pokud by to byl nějaký pitomý bug nějakého pluginu, co tam mám, který pak začne umazávat ypsilonové souřadnice z toho souboru, tak by to v tomhle poznat bylo).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2201
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Metuzalem »

Dík, už ti dám pokoj :-) Asi si už konečně nějakou tiskárnu taky koupím, je to takové vzrušující :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22706
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jako tohle je třeba druh závad, který bych si klidně odpustil :-D To už mám radši ten upadlý konektor, který tam zastrčíš a jedeš dál. Na druhou stranu jsem rád, že jsem tentokrát, narozdíl od minulého problému, si tohohle všimnul dříve, než jsem tu tiskárnu fyzicky rozebral :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“