Autochladnička

V této části bychom měli diskutovat o technických problémech, které nelze zařadit do konkrétní kategorie
Odpovědět
Uživatelský avatar
roura74
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2017
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Ondřej Horák
Bydliště: Ruda u Rýmařova
Kontaktovat uživatele:

Autochladnička

Příspěvek od roura74 »

Vypadá to že se letos kvůli malé vypravíme na dovolenou autem. Chtěl bych koupit nějakou spolehlivou a hlavně účinnou autoledničku. Nemáte někdo doporučení ať pozitivní či negativní co koupit?
Ještě by mě zajímalo jak zprovoznit 12V zásuvku v kufru aby fungovala když není otočenej klíč?
Tribeca 2008 Executive
________&________
Toyota RAV4 PHEV 2021

EX: Levorg 2017 Sport, Forester 2007 SG, Legacy GT 2010
roza
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 126
Registrován: stř zář 23, 2009 6:23 pm
Bydliště: Praha

Re: Autochladnička

Příspěvek od roza »

Taky by mě tohle téma zajímalo. Subaru má jednu autoledničku přímo v nabídce příslušenství, jenže s cenou někde kolem 3,8tis a neznám zatím nikoho, kdo by jí měl odzkoušenou.
Když už hrabat, tak všema čtyřma.

Subaru Outback 3.0 AT MY04
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16138
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Autochladnička

Příspěvek od quickly »

Řeším podobný problém, protože na konci června jedeme bordó tandem do Itálie. Nakonec to řešíme tak, že autochladničku nám půjčí sousedi. V červenci dám tedy své zkušenosti. Co se týče 12V zásuvky, tak u forestíka v dehtu se vše vypíná s klíčkem, a díky záruce do toho nechci šahat.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Autochladnička

Příspěvek od Tomáš1002 »

Já koupil loni Campingaz, naprostá spokojenost. Hlavní výhodou je, že má napájení i na 220, takže jí lze dopředu nachladit, což je v horkém počasí nedocenitelné. Člověk musí mít na paměti, že tyhle chladničky nejsou určeny ke zchlazení potravin, nýbrž pouze k jejich udržení ve zchlazeném stavu!. Ovšem když se tam šoupne pár plechovek s pivem, taky je to vychladí :826: .
Zásuvku v kufru bych raději nechal tak, jak je. Ono i když to neběží, tak to má dobrou izolaci a pokud člověk nenechá auto celý den na přímém slunci, je to OK (a baterka by to stejně nevydržela).
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Bzuciak
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 82
Registrován: pát zář 18, 2009 4:12 pm

Re: Autochladnička

Příspěvek od Bzuciak »

Z moji zkusenosti to skutecne jen prichlazuje, hlavni vyhoda je ta izolace a fakt, ze se jidlo nevali po pulce kufru :-) .
Nevim, co tam chces vozit, ale mne se pri vyberu osvedcilo testovani pomoci poctu PETlahvi - nektere modely, i kdyz jsou treba opticky vetsi, maji totiz tak hloupe udelane viko, ze dovnitr das sice mozna vic veci, ale musi byt male a usporadane podle vystupku na tom viku. Navic jedna PETka se zmrzlou vodou dokaze uchladit daleko vic, nez samotna chladnicka (teda ono to neni chladnicka klasicka s kompresorem, je tam nejaky clanek co ma nepomerne mensi ucinnost).
Napajeni 220 muze byt obrovska vyhoda, u meho modelu za nej byl priplatek cca 1000Kc, tak jsem to nekoupil, pac se stejne chystam poridit 220 menic.
Nechavat to bezet bez nastartovaneho motoru je zajimava myslenka, zvlast pokud budes mit chut neustale startovat pres kabely s vymlacenou baterkou...
No a nakonec neni uplne od veci zmerit vysku kufru k zatazene roletce, odecist 3cm na privod vzduchu a to je max vyska co muzes mit... jinymi slovy, ja to vzal odhadem, takze ted jezdim se shrnutou roletkou a kdyz chci prikryt veci v kufru na parkovisti pred zraky nenechavcu, mam tu roletku trochu vyboulenou.
A v neposledni rade ta vec docela huci - no jestli budes mit cestu do Prahy, tak se stav a predvedu/pujcim.
Subaru Outback 2.5i MY 2020
Subaru Levorg 1.6GT-S Sport MY17
Subaru Outback 2.0D MY08
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Autochladnička

Příspěvek od hetzer »

ja pouzivam neelektricky chladici box a davam do neho takove ty namrazene chladici vecicky 8)
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
roura74
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2017
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Ondřej Horák
Bydliště: Ruda u Rýmařova
Kontaktovat uživatele:

Re: Autochladnička

Příspěvek od roura74 »

Já bych to neviděl na nějaký extra velký prostor. Vodu si radši koupím vždy studenou na benzince. Spíš bych tam dal nějakou bagetu, pár jogurtů pro malou atd. Neplánuju dovolenou abych s sebou táhl jídlo a chlast na dva týdny. To by se mi nevlezl foťák do kufru.
Když jsem jezdil po USA tak jsme měli ledničku bez aktivního chlazení a v pohodě to stačilo. Tam byla ale výhoda, že skoro všude byly automaty na led (v některejch motelech grátis) a na benzinkách se daly koupit pytle ledu.
Naposledy upravil(a) roura74 dne pon kvě 03, 2010 2:01 pm, celkem upraveno 1 x.
Tribeca 2008 Executive
________&________
Toyota RAV4 PHEV 2021

EX: Levorg 2017 Sport, Forester 2007 SG, Legacy GT 2010
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Autochladnička

Příspěvek od HonzaCZ »

Nechávat puštěný bez nastartovanýho motoru není žádná věda, jen si musíš uvědomit, že to prostě něco žere. Jestli má třeba příkon 50 Wattů, tak to jsou nějaký 4 Ampéry a pokud běžný Subaru má baterku kolem 60 Ampérhodin (píšu záměrně názvy jednotek, aby z toho něco měli i neznalci ::-DD: ), tak bych se vůbec nebál půlku kapacity vydojit ledničkou, tedy 30 Ampérhodin / 4 Ampéry = ~7 hodin bezpečného provozu bez motoru a nevybije to víc než půlku kapacity autobaterie (pokud máte baterii samozřejmě v pořádku a nabitou; při dlouhých cestách se nabije).

Jinak co se týče principu činnosti, tak je tam tzv. Pieltriho článek (nevim jestli se tomu tak ještě řiká), který se chová tak, že když na jeho elektrody přivedu napětí, tak článek (typicky destička) začne čerpat teplo z jedné plochy na druhou. Tedy článek je jednou plochou do ledničky a druhou plochu ofukuje větráček (samozřejmě tam budou nějaké radiátory - pravděpodobně hliníkové žebrování pro zvýšení plochy). No a to je celá sranda. Celá lednička pak není o udržování již namrazených věcí, ale je schopná snížit teplotu o určitou hodnotu oproti okolní teplotě, nikoliv teda na absolutní teplotu, ale relativní vůči okolí - závislé na příkonu. Většinou to je o 15 - 20°C míň, než okolí.

Jinak měli jsme jí před pár lety na dovolený v chorvatsku a není nad to si dát při odpočinku na parkovišti chlazený PITO! :supeer:
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Autochladnička

Příspěvek od hetzer »

HonzaCZ: Peltieruv clanek - v pomeru k chladicimu vykonu zere jako prase.
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Autochladnička

Příspěvek od HonzaCZ »

hetzer píše:HonzaCZ: Peltieruv clanek - v pomeru k chladicimu vykonu zere jako prase.
Jo za špatný pojmenování se omlouvám, vždycky si to pletu... Pieltriho, Peltieruv.... :bp:
A co to znamená? Že tvrdíš, že se tam používá něco jinýho nebo co?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Autochladnička

Příspěvek od hetzer »

nic netvrdim, jen upresnuju :845:
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Autochladnička

Příspěvek od HonzaCZ »

hetzer píše:nic netvrdim, jen upresnuju :845:
No já myslel, že třeba víš, že se používá ještě další technologie :845: Já vim totiž jenom o této a rád bych se dozvěděl něco novýho :850:
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
honzahk
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 333
Registrován: ned zář 20, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Chmelař Jan
Bydliště: Hradec Králové

Re: Autochladnička

Příspěvek od honzahk »

quickly píše:Řeším podobný problém, protože na konci června jedeme bordó tandem do Itálie. Nakonec to řešíme tak, že autochladničku nám půjčí sousedi. V červenci dám tedy své zkušenosti. Co se týče 12V zásuvky, tak u forestíka v dehtu se vše vypíná s klíčkem, a díky záruce do toho nechci šahat.
Ahoj myslím si že kdybys zajel do značkového servisu Subaru a řekl jim že by jsi chtěl aby ti to zapojily aby ti lednička běžela bez zapnutého klíčku tak ti to bez problému udělají.Není to žádný velký zásah do elektriky a dělal by ti to značkový servis takže by jsi o záruku nepřišel.
Nové ledničky už mají pojistku že se při snížení vypnou a tak je vždy dost štávy na nastartování
Chovej se tak aby jsi se za sebe nemusel stydět
Subaru Legacy 3.0r AT 180kW
Subaru Legacy Outback 2,5i AT 110kw prodáno
Uživatelský avatar
poofy
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 131
Registrován: čtv říj 15, 2009 10:28 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Praha

Re: Autochladnička

Příspěvek od poofy »

tohle tema jsem studoval minule leto, kdyz jsem jel na 10dni cestovat autem. Vyrabeji se i klasicky kompresorovy autolednicky (Waeco, coolfreeze) ty chladi velmi dobre a spotrebuji mene energie (kompresor narozdil od peltierova clanku nejede porad) akorat to uz je uplne jiny cenovy level ;) Na popojizdeni je idealni peltier s dvema vetracky - jak nekdo zminoval campingaz -nekupovat noname znacky v obi apod. nejlepe s moznosti pripojeni na 220V, pak nejlevnejsi varianta je jen ten izolovany box a misto chladicich vlozek koupit v bille za 13kc dva pomerancove dzusy a pred cestou zmrazit - na celodenni cestu v lete to stacilo, dzus se vypil a pak sem jsem kupoval mrazeny spenat nebo cokoliv levneho co mi udrzelo burty a piva na vecer v chladu :850:
2006 Mitsubishi Lancer Evo IX 381k 510Nm
EX - 2004 Subaru Impreza WRX STI 327k 412Nm
EX - 1997 Subaru Impreza GT serie
Uživatelský avatar
romik
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1423
Registrován: pát led 22, 2010 9:48 pm

Re: Autochladnička

Příspěvek od romik »

honzahk píše: Nové ledničky už mají pojistku že se při snížení vypnou a tak je vždy dost štávy na nastartování
Já mám již několik let model Campingaz Car Cooler TECC18: http://www.campingaz.com/p-23818-car-cooler-18l-te.aspx
Výhody:
Pojistka proti vybití autobaterie
Dá se umístnit dovniť na zadní sedadla mezi dvě děti.
Když děti usnou, tak se skoulí na ledničku s polštářkem a je klid (to nejdůležitější na dlouhé trasy) :drive:
Ventilátory jsou v přední části, takže mají dostatek volného prostoru pro nasávání vzduchu
Za jízdy si ledničku mohou děti sami otevřít a nemusí se zastavovat. Ani v noci, když spíte a chceš ji vypnout, nebo si něco vzít, tak nemusíš ven z auta, protože třískneš s kufrem a děti jsou vzhůru.
Manželka Tě za jízdy může "obsluhovat" :1824: :718:
Dole na dně ledničky (zvnějšku) jsou háky, do kterých lze zasunout bezpečnostní pás.

Nevýhody:
Vyšší cena oproti "krabicovým" verzím.
Když přespáváš v autě s dětmi, tak docela hlučný ventilátor.
Musel jsem dokoupit trafo 220V/12V s redukcí (samice) do cigaretového nabíječe: http://www.campingaz-coleman.cz/adapter ... v-12v.html
Dále doporučuji dokoupit chladící vložky a dle vnitřního rozměru dát na dno: http://www.campingaz-coleman.cz/chladic ... ingaz.html
Tím se celková cena ještě zvýšila.

Vozíme v tom většinou věci pro děti, tj. jogurty, svačinky apod.
Minerálky či vodu nemá cenu tam dávat, i v odlehlých částích evropy jsou benzínky dobře zásobené čímkoliv chlazeným.
Podle odběru ampéru doporučuji se podívat do manuálu a pokud budeš mít na stejnou zástrčku v autě zapojenu třeba přes rozbočku i nabíjení navigace, tak to elektronika boxu může vyhodnotit jako malý příkon a nesepne se. Dále se mi podařilo několikrát spálit pojistku, když jsem zástrčku špatně zasunul do zdířky. Od té doby vozím dostatečný počet pojistek dle ampérů (barvy pojistky).
Máme vyzkoušeny trasu až 26 hodin nonstop, z toho 5 hodin spaní. Potraviny pořád chladné a baterka to vydržela při vypnutém motoru.
Ale to jsou asi běžné trable u všech zařízení.
P8031619.jpg
P8050634.jpg
romik
Subaru Forester 2.0i Comfort ES CVT MY18 Obrázek
Subaru Forester 2.0D Comfort MT MY09 EURO4 SW 22611AP207 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná technická diskuse“