"Domácí" router + wifi AP

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

saburafu píše:
Zkusil jsem taky tenhle Asus a celkem spokojenost. Trochu déle trvá přihlašování do wifi sítí v zařízeních, ale to je téměř neznatelný.
Co mě ale překvapilo, že můj původní služební noťas HP neviděl wifi sítě z tohohle routeru. Reklamoval jsem to u našich IT a tak jsem vyfasoval novější kousek a u něj už bez problému. Nikdy jsem se ale s podobným problémem nesetkal a i ajťáci nad tím kroutili hlavou. Asus sice na tuto možnost upozorňuje a doporučuje aktualizaci ovladačů v noťasu, ale i tak se jeví určitý starší noťas jako problém. Jinak cajk. Díky ještě jednou za …
Za málo :-)

To, že něco nevidí může mít asi víc příčin. Může jít o různý modulace, který se používaj při vyššíc rychlostech, šířka pásma, standardy snad ne (802.11ac má snad každá wifi síťovka už nejmíň 5 let a že by to zapnulo jenom ax, to se mi nezdá, to zase dneska zdaleka každý zařízení nepodporuje). Taky se používají 2 různý kanály (frekvence) a při některých kombinacích nemusí client spolupracovat, ať už na HW nebo SW úrovni. Taky jsem se s tím setkal. Může se stát i to, že zařízení se připojí, ale nedokáže se s AP domluvit na nějakých pokročilých "protokolech" a jede v nějakým fail safe režimu s pomalou rychlostí, což brzdí jak přenosy, tak samotný AP a ostatní klienty. A když se tyhle fail-safe fíčury vypnou, tak to nemusí jít právě připojit třeba vůbec. Je to dneska dost alchymie, zejména u zařízení, který umožňují nějakou pokročilou konfiguraci.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Tak otázka jak je to starý, já třeba doma ještě notebook bez podpory ac mám (umí teda nko, což byla zase brutálně nová technologie v době, kdy ten ntb byl nový :-D ).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
saburafu
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: stř srp 12, 2009 12:00 am
Bydliště: Budějce - Vyšák
Kontaktovat uživatele:

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od saburafu »

quickly píše:saburafu: A nemůže to být zapnutou normou na WiFi ? Starý nbk nemusí znát ax. Možná by stačilo nastavit ac i ax.
To jsem ověřoval v nastavení, ověřil jsem vše. Mám nastavenou zpětnou kompatibilitu nebo jak se to v tom nastavení jmenuje, tzn. ac i ax, ale prostě ten noťas to nějak nepobral. Nevadí, aspoň mám jiný, sice taky žádná hitparáda, ale aspoň něco.
Dokonce se tu na to díval i týpek, co nám zřizoval internetovou přípojku a taky nad tím kroutil hlavou.
Njn, kouzlo techniky.

To je jako kolegovo mobil, který sám od sebe maže kontakty v mobilu/ruší jejich zobrazování připojené přes účet Google, taky docela ftipná "záhada". :-)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Zkusil bych zapnout i g/n. Jak podotkl spm, tak ani dneska nemusí mít všechny používaný zařízení ac. Druhá věc je 2,4 vs 5 GHz a taky ty různý kódování.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Klasika ještě bývá country code (na obou stranách), protože ne ve všech zemích se používají stejný kanály/frekvence, takže je pak možný, že AP vysílá v pásmu, který ntb ignoruje. Ale to je dost častý problém, na to by už snad někdo přišel :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19080
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od hamoun »

j aresil neco takoveho pred pul rokem .. notas stary snad 8 let .. ale k routeru se nepripoji .. kdyz jsem dal hotspot z mobilu jen na 2,4 .. jel ok .. z routeru jen na 2,4 ne ..
drivery vyrobce notebooku posledni (milion let stare).
drivery vyrobce karty taky nepomohly ...
nakonec jsem nasel drivery primo na kartu nekde kdoviodkud a s tema se to pak uz rozjelo .. ale neskutecne hledani a komplikace ...
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak drivery na kartu ideálně přímo od výrobce čipsetu karty
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49152
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od VDC »

Chlapci potřebuju poradit, potřebuju na půdu nějakej switch, do kterýho přijde zapojit přijímač od Pilsfree, takže internet vzduchem a jako výstup do toho přijdou zastrkat 3 kabely, v každým podlaží je jedna zásuvka. A pak nějakej wifi router. Představu mám takovou, že ho umístím do přízemí. Kdyby to byl nějakej, co pokreje celej barák, tak super, ale počítal jsem s tím, že může nastat situace, že to mezi podlažíma nemusí fungovat optimálně, proto jsem chtěl ten datovej kabel do každýho podlaží, že by se tam případně těch routrů dalo víc.
Nepožaduju od toho žádný extra parametry. Jsem prostý BFU :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
strider
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1279
Registrován: stř zář 05, 2018 2:07 pm
Jméno a příjmení: Jakub D.

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od strider »

nenapsal si nam ten zakladni parametr - jaky na tento ukol mas pripraveny budget :)
Od toho se odviji komfort a moznosti. Ja bych sel zase do Ubiquity AmpliFi systemu, ale neni to uplne nejlevnejsi za par supu...
WRX STI Active MY18
Forester XT Sport MY17
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19080
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od hamoun »

Já v bytě použil 2x tohle.
Každý kus připojit v jednom patře.

https://m.alza.cz/asus-rt-ax55-d6174201.htm

Výhoda je, máš jednu WiFi síť a neřešíš, jestli se připojit na první nebo druhé patro ...

Správa a nastavení přes přehlednou aplikaci v telefonu ...

Switch nahoru cokoliv s 1 Gb ... za pár korun ...

Odesláno z mého SM-G781B pomocí Tapatalk
Naposledy upravil(a) hamoun dne pon lis 22, 2021 10:43 am, celkem upraveno 1 x.
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

VDC píše:Chlapci potřebuju poradit, potřebuju na půdu nějakej switch, do kterýho přijde zapojit přijímač od Pilsfree, takže internet vzduchem a jako výstup do toho přijdou zastrkat 3 kabely, v každým podlaží je jedna zásuvka. A pak nějakej wifi router. Představu mám takovou, že ho umístím do přízemí. Kdyby to byl nějakej, co pokreje celej barák, tak super, ale počítal jsem s tím, že může nastat situace, že to mezi podlažíma nemusí fungovat optimálně, proto jsem chtěl ten datovej kabel do každýho podlaží, že by se tam případně těch routrů dalo víc.
Nepožaduju od toho žádný extra parametry. Jsem prostý BFU
Myslím, že to, čemu říkáš switch myslíš router a to, čemu říkáš router, myslíš access point. :-)

Za mě málo informací. Např. Pilsfree ti dá jednu IP nebo kolik chceš? Zařízení mají bejt za NATem nebo dostanou svojí adresu od Pilsfree, nebo je NAT na "přijímači" od Pilsfree? Asi to bude chtít firewall atd.

Jako samozřejmě bych ti mohl navrhnout zařízení, který by si poradily s jakýmkoliv scénářem, to bych ti je ale musel i nakonfigurovat. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10650
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od podvlada »

Tome, netušil jsem, že to má bejt od Pilsfree, to ses měl taky zmínit :-)
Za "mých" dob, což už je ale tak 10 let, bejvalo běžný, že lidi na wifi měli jednu IP na routeru na střeše, druhou na svym AP za kterým pak byl NAT. Co se od tý doby změnilo ale netušim...
A dneska bude určitě víc možností. Tome, kdo tě bude připojovat/spravovat víš? Může se to (konfigurace a hw zařízení) lišit oblast od oblasti. Zkus se domluvit s ním, co v oblasti kolem tebe běžně dávají na střechu. A dovnitř si pak dej wifi AP dle libosti, peněz a vyžadovaného komfortu :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

P12.net měl ten router zakomponovanej v tom bezdrátovym klientovi, myslim, že by to u pilsfree mohlo být podobně. Asi tam mám pořád kontakt na jednoho člověka od nich, tak jestli chcete, tak to zjistím přesně ;-D

Do pater pak hlasuju taky za APčka a ne routery.

Co se týče switche, tak bych, když už, koupil managovatelný, ono se to pak může hodit... ale já mám holt postižený :-DDD Doma mám třeba tenhle, za ty prachy to funguje dobře a zatím se to neposralo: https://shop.zyxel.cz/produkt/zyxel-gs1 ... ch-8-portu
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše: Co se týče switche, tak bych, když už, koupil managovatelný, ono se to pak může hodit... ale já mám holt postižený Doma mám třeba tenhle, za ty prachy to funguje dobře a zatím se to neposralo: https://shop.zyxel.cz/produkt/zyxel-gs1 ... ch-8-portu
Souhlas. Akorát já mám v multimediálním koutku ZyXEL GS1200-8 za polovinu a myslím, že určitě bude stačit. :-)

Pokud je router už v klientu, tak je to jasný. Switch a pár AP. Třeba ty Asusy s podporou mesh.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Ohledně těch AP mě ještě napadá, jestli nevzít nějaký, co umí PoE a pak PoE switch. Odpadne oser s připojováním adaptéru do zásuvky k tomu APčku.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“