externa navigacia

Uživatelský avatar
margano
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 120
Registrován: čtv črc 03, 2014 9:45 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Trenčin

externa navigacia

Příspěvek od margano »

zdar
chalani kvoli praci som nuteni kupit navigaciu do auta.Jazdim na dodavke a potrebujem asi skor klasiku kvoli castejsiemu telefonovaniu.Mam aj v mobile ale to mi nevyhovuje na kazdodenne pouzitie.Nikdy som nemal svoju navi,len pozicanu.Momentalne mam pozicanu taku Mediatek,displej velky asi 7´ je zbytocne velka,displej je taky nejasny,malo kontrastny...ale urcite lepsie ako nic.Velkost by mi stacila 5´,aby boli zdarma aktualizacie, nemusi to by dajaka pecka,len by som chcel aby sa tam dala pripojit parkovacia kamera,aby som nemusel mat auto plne monitorov :)
dik za tipy
Marek
lukyto85
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 212
Registrován: ned úno 15, 2015 8:07 pm

Re: externa navigacia

Příspěvek od lukyto85 »

urcite garmin.pozri na heureke.milion modelov a aktualizacie su dozivotne zadarmo.mam tiez garmina.
WRX STI 2015
WRX STI 2013 R.I.P.
Uživatelský avatar
margano
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 120
Registrován: čtv črc 03, 2014 9:45 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Trenčin

Re: externa navigacia

Příspěvek od margano »

a vies poradit aj ktory model ma tu moznost pripojit kameru?Bol som dnes v Datarte a pytal som sa....no zbytocne,chlapec nevedel co sa ho pytam.Myslim ze by to malo mat v popise AV vstup asi a to som nasiel iba na navigackach MIO,alebo sa mylim?
lukyto85
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 212
Registrován: ned úno 15, 2015 8:07 pm

Re: externa navigacia

Příspěvek od lukyto85 »

To s tou kamerou netusim vobec.to skor skus napisat vyrobcovi ci ma take nieco v ponuke.
WRX STI 2015
WRX STI 2013 R.I.P.
Uživatelský avatar
margano
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 120
Registrován: čtv črc 03, 2014 9:45 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Trenčin

Re: externa navigacia

Příspěvek od margano »

no budem musiet sa popytat kade tade,malokto vie takto poradit
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5217
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: externa navigacia

Příspěvek od draconis »

Vstup pro kameru mají třeba i navigace Becker, tuším šestipalcové modely v řadách Professional a Transit, ale radši si to ověř (na mybecker.cz by měla být aktuální nabídka). Nicméně je to dost málo požadovaná funkce, takže ji drtivá většina přenosných navigací nemá. Nicméně u těch, které to mají, se radši ujisti, jak je to přesně dělané. Podle mě budou mít prostě klasický AV vstup, kam se připojí kamera, ale přepnout se na obraz z ní budeš muset ručně. Jinak by navigace totiž musela mít ještě vstup pro spínání couvací kamery. Nejsem si jistý, jak to u těchto navigací funguje.

Pro tyto účely se dělají samostatné monitory (dnes jsou už poměrně levné), které ale asi tedy nechceš... Na druhou stranu pokud i hodně telefonuješ, nejjednodušší je do auta nainstalovat levné 2-DIN multimediální rádio - např. Pioneer MVH-AV270BT. Pokud nepotřebuješ CD/DVD mechaniku a stačí ti FM tuner, USB a AUX, tato jednotka je za zajímavou cenu a celkem dobře funguje. Integrovaná dobrá bluetooth handsfree sada s perfektním vyhledáváním v seznamu, navíc podpořená dotykovým displejem. Bluetooth audio streaming pro bezdrátové přehrávání hudby z napárovaného zařízení (telefonu) a vstup pro couvací kameru, který automaticky přepne obraz na kameru při zařazení zpátečky. Máš to v autě pořád, zlepší a zjednoduší ti to prakticky vše a stojí to stejně jako navigace. Tu to sice nemá, takže ji budeš potřebovat koupit samozřejmě taky (nebo používat mobil), ale i tak se vyplatí o tom uvažovat.

Vzhledem k tomu, že přenosné navigace jsou opravdu výrobci považovány za přenosné, vstup pro kameru není celkem logicky v žebříčku vlastností příliš vysoko. Proto je jich na trhu tak málo. Jednoduše tohle nemá být úkolem pro přenosnou navigaci... Jednou si jí pak zapomeneš doma a jsi bez kamery :-)
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5217
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: externa navigacia

Příspěvek od draconis »

lukyto85 píše:urcite garmin
Proč určitě? Protože ho máš taky? :-)
Uživatelský avatar
margano
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 120
Registrován: čtv črc 03, 2014 9:45 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Trenčin

Re: externa navigacia

Příspěvek od margano »

draconis dik za rozsiahlu odpoved...
2-dinove radio aj s navi aj so vsetkym by bolo idealne,tak ako to mam v outbacku,len momentalne este nerealne kedze este neviem ktore auto budem mat nastalo a neviem ci by mi to dovolili domontovat.
Kamos mi pozical navi garmin zrejme dajaku starsiu lebo to je fakt hruza.Mal som zapnutu naraz aj Garmina a aj tu Mediatek a velky rozdiel.Vyhoda Garminu je ze displej je lepsi a ma aj BT s hands free.Inak ma zaviedla 2x uplne zle a niektore cesty vobec neukazovalo.Ta druha z 20 adries 18 okej.
Ale ono to moze byt ze ten Garmin je starsieho data.
Mam este cas tak postudujem,popripade ak natrafim napr. na bazosi tak to ocekujem podla typy.
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5217
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: externa navigacia

Příspěvek od draconis »

No kvůli přehlednosti se nebudu moc rozepisovat a jen heslovitě můj názor:

Vestavná 2DIN navigace:
+ je pořád v autě k dispozici (nikdy ji nezapomenete, nic se nepřenáší)
+ pevná instalace ve voze (v některých zemích není dovoleno mít telefon, navigaci nebo cokoli na okně - např. v Německu jsou na to policajti docela hákliví)
+ aftermarket = většinou mnohem lepší kvalita než OEM
+ umožňuje spoustu dalších funkcí (couvací kamera, BT handsfree, přehrávání filmů atd.)
+ umožňuje komunikaci s CAN-BUS (např. rychlostní impulzy)
+ umožňuje ovládání z volantu

- cena (oproti přenosné navigaci je to cca 4-5 000 Kč vs. 20-30 000 Kč)
- placený upgrade map (dle platformy cca 2 500 - 5 000 Kč každý upgrade)
- prakticky neexistuje varianta s doživotní aktualizací
- nelze ji vzít s sebou pro pěší/cyklo turistiku (nemá akumulátor a nejde vyndat z auta)


Přenosná navigace:
+ cena (výrazně levnější než vestavné navigace)
+ jednoduchý upgrade map i firmware, nahrání POI atd.
+ LIFETIME - doživotní aktualizace map
+ možnost provozu na akumulátor

- prakticky neexistuje servis, resp. přístroje se neopravují (většinou pouze přehrání SW, jinak se vše řeší formou výměny za "repasovaný" přístroj v ceně cca 2/3 původní ceny)
- po skončení životnosti akumulátoru nefunguje ani na adaptér. Navíc viz výše, akumulátor kromě Beckeru žádný servis nemění.
- při provozu na akumulátor není u většiny modelů funkční RDS-TMC (anténa je součástí adaptéru)
- nekomunikuje s CAN-BUS


Tolik jen v rychlosti, co mě teď napadlo. Můj názor je ten, že pro běžného smrtelníka, který nemá zrovna v kapse 30K, chce jen navigaci a nechce do ní investovat další tisíce každý rok nebo dva (upgrade map), tak je pro něj přenosná navigace jasná volba. Je to jednorázová investice 5 000 Kč, což si může dovolit každý a většina funguje dalších 5 let bez problému a vždy máš aktuální mapy. Pak ji prostě hodíš do koše (pardon, ekologicky zrecykluješ) a koupíš si jinou. Tím neříkám, že vestavná navigace není dobrá, naopak je fajn. Jen člověk podle mě prostě musí využít i ty ostatní funkce. Pokud ti nevadí, že je to o dost dražší a nepotřebuješ navigaci přenášet mezi více auty, tak je to jasná volba.
margano píše:neviem ci by mi to dovolili domontovat.
To je jedna věc, druhá a důležitější podle mě je, jestli by to i zaplatili. Osobně bych do firemního auta nic takového za své peníze rozhodně nekoupil. Proč taky...?
margano píše:Vyhoda Garminu je ze displej je lepsi a ma aj BT s hands free.Inak ma zaviedla 2x uplne zle a niektore cesty vobec neukazovalo.
BT handsfree v navigaci fakt není výhoda, i když si to spousta lidí myslí. Ale to není důležité. U Garmina je třeba si dát pozor na jednu věc. Protože Garmin umožňuje použití nejen silničních map, je potřeba si zvolit v nastavení jen jednu jedinou mapu. Když si koupíš Garmin, dostaneš většinou licenci na mapu Evropy (City Navigator Europe), Atlas ČR, Adresy pro Atlas ČR a někdy ještě turistickou mapu (TOPO). 99% lidí si tam samozřejmě nahraje všechny mapy naráz. Jsou u nich taková zaškrtávací políčka, kterou z těch map chceš používat. Moje zkušenost je taková, že pokud je současně aktivních více map najednou, navigace se chová někdy celkem podivně. Proto je dobré si aktivovat pouze jednu mapu.

Jinak to, jestli jsou mapy v přístroji aktuální nebo několik let staré je alfa omega všeho, takže pokud tam byly staré mapy, nemohlo to fungovat dobře (resp. stejně jako jiná navigace s aktuální mapou).

Zmiňuješ bazos.cz - upřímně si vůbec nemyslím, že by mělo v případě přenosné i vestavené navigace smysl kupovat starší přístroj. Většinou to přinese víc problémů nebo investic, že se výsledná cena velice blíží novému přístroji se zárukou.
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: externa navigacia

Příspěvek od Tiger »

Celkem bych s draconisem souhlasil.
Přesto, že jsem Garminista, bych řekl, že TomTom byl asi vždycky víc user friendly, ale bývala komplikovanější aktualizace map. Dnes nevím.
Kdo moc nepronikl do navigací, může mít s Garminem problémy a nevyužije spoustu celkem užitečnejch funkcí. Ale Garmin umí i Topo mapy a do těch dnešních jdou i celkem jednodušeji dávat OSM mapy.

K tomu dopravnímu infu.
Pokud Garmin, tak než TMC je dnes lepší živá doprava přes Garmin Smartpnohe Link. V čechách určitě a v západních zemích taky, ale tam se to může prodražit o data. Nicméně funguje skvěle.
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5217
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: externa navigacia

Příspěvek od draconis »

Tiger píše:bývala komplikovanější aktualizace map.
Dnes už je to u Garminu i TomTomu podobné. Je na to celkem user-friendly software, který se jednoduše o vše postará. Garmin Express a TomTom MyDrive Connect.

Ale musím říct, že u starších Garminů to teda zrovna jednoduché nebylo. Kdo pamatuje nahrávání map přes Mapsource, šachování s kartami atd., musí mi dát za pravdu. Tedy pokud zkusil někdy i jiný přístroj než Garmin ::-DD:
Tiger píše:Pokud Garmin, tak než TMC je dnes lepší živá doprava přes Garmin Smartpnohe Link.
To umí několik let i TomTom, přístroje s označením Live. Nevím jak teď, ale jinak to stávalo okolo 600 Kč ročně. Navíc to umělo např. i předpověď počasí v cílovém místě, po cestě atd. Výhodou je, že je to výrazně rychlejší než RDS-TMC - u toho je prodleva cca 15-20 min oproti cca 3-5 min u internetu, což může být třeba na dálnici klíčové. Na druhou stranu to jsem uváděl spíš aby to bylo úplné, protože při provozu na akumulátor se předpokládá, že je přístroj venku z auta (jdu pěšky nebo na kole) a dopravní hlášení tak nemá opodstatnění. Už když jsem to psal předtím, tak jsem si zrovna říkal, jestli tam ty "Live" služby zmínit, ale pak jsem se na to vykašlal, že to stejně nikdo neřeší a nebude do toho rýpat... ::-DD:

Každopádně je dobře, žes to doplnil, časem si z toho tady uděláme megavlákno o navigacích, kde bude úplně všechno :-)
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5217
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: externa navigacia

Příspěvek od draconis »

Jinak jen abych se nedostal do řečí, tak proti Garminu nic nemám. Sám od nich mám turistickou navigaci a jsem s ní velice spokojený. Ale do auta bych si to nekoupil... :-)
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: externa navigacia

Příspěvek od Tiger »

Já na turistiku a GC dnes používám nejradši Locus Pro v telefonu a v tabletu (líbí se mi, že když jednou apku koupim, tak jí můžu mít ve více zařízeních) A jsem naprosto spokojenej.

Live doprava Garminu přes Smartpnohe Link je tuším už od loňska zdarma (jen platíš data, takže pokud chceš používat i zahraničí je vhodné mít připlacený datový balíček od operátora, Smartphone Link údajně vezme za týden tak 10MB dat.
Appka je taky zdarma pro Android i pro Jabko.

Spojení s navigací funguje přes BT, takže pokud mám zařízení napárovaný, tak o sobě vědí hned po zapnutí a při navigaci venku BT v navi vypnu pro úsporu baterie.

Doprava Live Garmin funguje v těchto zemích + fungujou místní informace o počasí
Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Ireland, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Poland, Spain, Sweden, Switzerland, South Africa, United Kingdom

Za 6 euro na rok jde přikoupit Rozšířené počasí (radarová data - srážky, info o kluzké vozuovce atd) Tato služba zatím v ČR nefunguje, nicméně kdo jezdí často do zmíněných zemí, rád využije
Austria, Belgium, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Ireland, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Spain, Sweden, Switzerland, United Kingdom
Dynamic Parking Services are available in: Germany, Austria, United Kingdom

Za 510 Kč na rok jdou přikoupit radary a kamery v následujících zemích. To jde pro CZ vyřešit stažením CZ radarů na Poi.cz zdarma
Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Lithuania, Luxembourg, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, South Africa, United Kingdom
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5217
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: externa navigacia

Příspěvek od draconis »

Jj, Locus jsem taky dřív používal, ale teď už ne. Nebyla špatná, ale nějak už to nevyužiju. Časem jsem zjistil, že mi stačí jen nějaký gps tracker s lepšími možnostmi nastavení a focením, mapy mi stačí od Googlu nebo Mapy.cz a protože jinak se pohybujeme v zahraničí po Alpách, tak mám appku Alpenvereinu, která je na tohle super. A do auta Sygic. Vše co potřebuji. Pro moje potřeby byl Locus nakonec skoro až moc překombinovaný. Ale po doinstalování různých balíčků pro více poskytovatelů map to bylo dost zajímavé... Ale to už je OT :-)
lukyto85
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 212
Registrován: ned úno 15, 2015 8:07 pm

Re: externa navigacia

Příspěvek od lukyto85 »

draconis píše: Proč určitě? Protože ho máš taky?
Ano prave preto ze ho mam a mam s nim skusenost a ma aktualizacie zadarmo.nebudem odporucat nieco o com nemam potuchu.
WRX STI 2015
WRX STI 2013 R.I.P.
Odpovědět

Zpět na „Navigace a mapy“