Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Odpovědět
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2720
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od zhor »

Tapan píše:... přijížděl po připojováku zprava, já měnil jízdní pruh z levého na pravý a neviděl jsem ho v mrtvém úhlu,...
Přemýšlím, jestli v takové situaci platí přednost zprava, nebo dávání přednosti z připojovacího pruhu? :-/ Ale asi se s takovou situací nepočítá, protože by by k ní nikdy teoreticky nemělo dojít.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21979
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

No já vím, že když jsou 3 pruhy a 2 auta se současně řadí z levého a pravého do prostředního, tak přednost má ten, kdo se řadí zprava. Ale jestli se do toho počítá i připojovací, to nevím. Skoro bych řekl, že ani ne. Ale zase tam bude něco takovýho, že připojovaný vozidlo nesmíš omezit? Tady mám trochu mezery. :-/
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14891
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Tapan »

Ono to celý bylo složitější, ale zjednodušeně on přejel z připojováku do pravého jízdního pruhu, kde jsem mu vjel do cesty, jel rychleji než já, čili já jsem při přejetí z levého pruhu do pravého omezil rychleji jedoucí vozidlo v tu chvíli již v pravém pruhu. Každopádně byla to moje chyba. Blbý je, že už při mírné změně směru zrcátko nebere celý pravý pruh když v něm během manévru dojde ke změně...auto bych asi nepřehlédl, ale s motorkou se mi to povedlo. Zrcátka používám a samozřejmě jsem mu tam nevjel schválně.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3182
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od dracekvo »

Podle pravidel je vina toho co přejížděl z leva do prava.
Prakticky je to vina toho motorkáře, protože nesledoval provoz a on je ten slabší co při střetu prohraje a měl by se podle toho chovat. Počítám, že jsi blikal, tudíž mohl předpokládat, že mu tam vjedeš.
Taky je otázka, jestli v daný moment mohl podjíždět. To se může jen za specifických situací. Takže to klidně mohla být i spoluvina.
Všechny tyto případy je daleko lepší s někým probrat. Není třeba tahat tam právníka. Postačí i forum 30kmh.cz Už jen kvůli záznamu v kartě řidiče, malusech na pojištění a tak.
Taky na mě chtěli hodit vinu při nehodě. Ale po určitých radách a argumentaci jsem z toho vyšel jako vítěz a škoda se hradila mě.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14891
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Tapan »

Ale z levého do pravého jsem přejížděl já. Samozřejmě, že jsem blikal, ale jel jsem výrazně pomaleji než on. V okamžiku střetu on už byl z připojováku přejetej do pravého pruhu. Připojovák má v příběhu jen ten význam, že proto jsem ho neviděl v zrcátku před zahájením manévru.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2720
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od zhor »

HonzaCZ píše:No já vím, že když jsou 3 pruhy a 2 auta se současně řadí z levého a pravého do prostředního, tak přednost má ten, kdo se řadí zprava. Ale jestli se do toho počítá i připojovací, to nevím. Skoro bych řekl, že ani ne. Ale zase tam bude něco takovýho, že připojovaný vozidlo nesmíš omezit? Tady mám trochu mezery.
No nevím, podle mě připojovací pruh by měl dávat přednost všemu na hlavní trase a měl by se zařadit až je místo.
Tapan píše:Ono to celý bylo složitější, ale zjednodušeně on přejel z připojováku do pravého jízdního pruhu, kde jsem mu vjel do cesty, jel rychleji než já, čili já jsem při přejetí z levého pruhu do pravého omezil rychleji jedoucí vozidlo v tu chvíli již v pravém pruhu. Každopádně byla to moje chyba. Blbý je, že už při mírné změně směru zrcátko nebere celý pravý pruh když v něm během manévru dojde ke změně...auto bych asi nepřehlédl, ale s motorkou se mi to povedlo. Zrcátka používám a samozřejmě jsem mu tam nevjel schválně.
No i tak, vzhledem k tomu, že se ten motorkář připojoval a byl nejpíš za tebou, a pokud si nejel v baworáku (nebo nečem jiným bez blinkrů), tak musel vidět, že se mu tam cpeš, tak tím svým zrychlováním tomu dost pomohl, a v podstatě od něj by se to dalo klasifikovat jako předjíždění zprava, když už byl teda zařazenej. Je to složitá situace na vyřešní teď v klidu, natož za jízdy.

A ty jsi v tom levým pruhu dělal co? Ses zapomněl zařadit po předjetí? Nebo se s tou motorkou zařadil do mezery mezi tebe a předjížděné vozidlo?
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3182
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od dracekvo »

Také bych tento případ z toho co tu čtu neviděl úplně tak jednoznačně. A podle mě by se s tím dalo něco udělat.
Ale to už je celkem fuk, případ už je dávno uzavřený.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2720
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od zhor »

To je mi jasné, že je to uzavřený případ a nechci aby měl Štěpán nějaké výčitky, podle mě se zachoval velmi solidně a přiznal svoji chybu, že pořádně nekoukal/ neviděl provoz za sebou/ vedle sebe. Takové čestné jednání taky není dnes standardem. (*_^) |,,,,

Ale spíš mě to zajímá, protože do takové situace se může dostat každý z nás, jak je to správně s předností. Protože to fakt nevím pro tenhle případ.

Já teď jel s pravostraným autem přes celou republiku, a musím říct, že najiždění z připojovacích pruhů mi taky moc nešlo, protože oči jsou zvyklé na jiné rozpoložení zrcátek, a poskládat si obraz o situaci za sebou, vedle sebe a poloze auta, nebylo úplně jednoduché, takže jsem se snažil v těch připojovacích pruzích jet co nejdál a kolikrát i lehce odstavným pruhem, abych se pozvolna zařadil, abych nikoho nesejmul (no nemohl jsem si dovolit nehodu, ani nezaviněnou).
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22768
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

Tak ono ve městě můžeš jezdit kterým pruhem chceš a předjíždět taky.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2720
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od zhor »

Noo, to teda nevím. Tam si myslím, že musíš taky jezdit v pravo. A jenom pokud je souvislý provoz, a pravý pruh jede rychleji než levý, tak to není bráno jako předjíždění zprava. Ale jinak musíš jezdit taky v pravým pruhu.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22768
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

S osobákem IMHO ne (musíš nad 3,5 tuny nebo u souprav delších než 7,2m nebo kolik). S osobákem tam je, že musíš uvolnit ten levý pruh, pokud tam chce někdo předjíždět, ale jinak striktně zakázáno v něm jet není.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14891
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Tapan »

Aha, tak já myslel, že to z toho nějak vyplyne, ale měl jsem to napsat - silnice má 2 jízdní pruhy pro každý směr jízdy. V tomto místě ještě navíc připojovák. Je to ve městě a je tam povolená rychlost 70 nebo 80, už nevím. Já si celkem pozdě uvědomil, že bych potřeboval sjet vpravo, takže jsem celkem nutně potřeboval z levého do pravého pruhu, provoz byl spíš hustší, tak jsem hodil blinkr, kontroloval v pravém zrcátku, že v pravém pruhu je volno (resp. že vpravo jedoucí auto kus za mnou o mně ví a počítá s mojí změnou jízdního pruhu), i jsem předtím trochu zpomalil, on taky, zjevně o mně věděl, už si nejsem jistý, ale mám pocit, že mi i bliknul, že můžu. Nic dalšího jsem v zrcátku neviděl, zahájil jsem manévr, mohl jsem jet tak 40, no a najednou rána na pravý zadní roh auta. Prostě se to blbě sešlo, objevil se tam z připojováku hned jak jsem vytočil auto z osy jízdního pruhu, takže jsem ho už neviděl, dost možná jel v rychlostním limitu, nevím, já jel v tu chvíli výrazně pod limitem, každopádně v okamžiku nárazu už neměl moc kam uhnout. Něco ubrzdil, ale nestačilo to. Naštěstí se nikomu nic vážného nestalo. Nebyl to z mojí strany ten nejpovedenější výkon, ale taky si myslím, že nic, kvůli čemu bych nutně potřeboval platit pade pokutu a mít půl roku papíry v čistírně.
Ale neumím si teda představit, že bych se cítil pohoršeně a držkoval, že mi rozbili auto, to teda fakt ne.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2720
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od zhor »

no čím dál víc si začínám myslet, že se ten motorkář cpal tam, kam neměl, a ještě k tomu vyšší rychlostí než byla vhodná a byla to spíš jeho vina, než tvoje. A taky to bliknutí auta, si mohl ten motorkář vyložit, že to auto pouští jeho, připádně to bliknutí taky třeba mělo varovat tebe, že tam letí motorka. Tam jste prostě každej udělali nějakou drobnou chybu, a sečetlo se to a byla nehoda. No hlavně, že to dopadlo relativně dobře. A souhlas, za tohle dát nějakou likvidační pokutu a papíry do čistírny by bylo hodně nespravedlivý.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14891
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Tapan »

Stando, smyslem mého sdělení mělo být, že chybu na silnici může udělat každej, myslím si, že většina z nás nějakou menší udělá skoro denně a je jen dílem náhody, zda se promění v nehodu nebo ne. Takže takový ty výkřiky "zavřít někoho až zčerná" nebo "zabavit auto a sebrat papíry nafurt" moc nemusím. Ale když ježibaba nedá přednost a přizabije cyklistu...já jsem stará naivka, ale čekal bych z její strany jiný přístup, no :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3182
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od dracekvo »

V tomto případě by byl asi nutný záznam z kamery, aby se povedlo obhájit nevinnu.

Jak už tu padlo. Ten z připojovacího pruhu dává přednost autu jedoucímu po hlavní. To že jede po hlavní v levém pruhu ho nezbavuje povinnosti mu dát předost.
Strašně by záleželo na tom, kdo kdy zahájil svůj manévr. Pokud jsi ho zahájil jako první, tak on ti prostě nedal přednost a vletěl do tebe. (Už jsem to několikrát vidět. Motorkář za to na nájezdu veme, proletí pravým pruhem a rovnou do levého. Spolehá se na svojí rychlost, velikost a na to, že žádné auto které tam jede, neudělá nic nečekaného.)

Pokud už byl najetý do pravého a teprve potom jsi začal přejíždět, tak je vina na tobě. Ovšem i za samotné zahájení manévru se považuje dávání znamení o změně směru jízdy.

Úředníci si svojí práci značně zlehčují a viník je pro ně vždy ten podle nějakého vzorce. Ale občas se vyplatí bojovat, hlavně pokud člověk cejtí, že udělal vše tak jak měl.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Odpovědět

Zpět na „Žvanírna“