Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester SG)

Odpovědět
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester SG)

Příspěvek od draconis »

Ahoj všem,

v návaznosti na diskuzi ve vlákně Zlepšení, úpravy a debordelizace Fóra (a Wiki) jsem se rozhodl veškeré (i drobné) opravy, které na svém autě budu dělat, dokumentovat a zveřejnovat je tady na fóru. Hlavní myšlenkou je "plnící" materiál do WIKI (bude-li o to zájem) a samozřejmě usnadnění řešení daného problému všem zdejším Subaristům.

Když jsem Forejse koupil, prakticky fungovalo z přístrojové desky jen osvětlení palivoměru a teploty motoru, které jen maličko prosvítalo i do levé poloviny tachometru. A tak jsem se rozhodl, že se na to mrknu.

Dnes se tedy podíváme, jak jednoduše vyměnit žárovky osvětlení.

Co budete potřebovat?
  • křížový šroubovák (ideálně ještě jeden krátký pro snazší povolení šroubů vnějšího krytu
  • 10 mm klíč
  • náhradní žárovky
  • 2 ks lidských rukou
  • přibližně 15 minut času
budiky01.jpg
1. Odpojte baterii

Pozn. Odpojením baterie dojde k vynulování počítadla kilometrů aktuální trasy, hodin a také může dojít k vymazání nastavení a předvoleb autorádia. Odpojení od napájení může samozřejmě ovlivnit i další el. zařízení v autě.
budiky02.jpg
2. Nastavte volant do nejnižší možné polohy pro snazší přístup a následnou manipulaci s budíky
budiky03.jpg
3. Povolte dva šrouby v horní části vnějšího krytu budíků a zatažením směrem k sobě vysuňte kryt ven
budiky04.jpg
4. Povolte tři šrouby držící samotné budíky (jeden nahoře, dva dole)
budiky05.jpg
5. Odpojte kabely - vysuňte budíky trochu ven a otočte je stranou k sobě (o 90°) – celkem jsou v nich připojeny tři konektory s kabeláží, jeden z každé strany a jeden uprostřed. Jako první odpojte libovolnou stranu, pak konektor uprostřed a až nakonec druhou stranu (lépe se tak s budíky manipuluje, v mém případě byly kabely docela krátké.
budiky06.jpg
budiky07-1.jpg
Kabely na stranách ještě drží v plastové příchytce – pozor, ať ji neulomíte, nemusí být hned vidět...
budiky07-2.jpg
6. Vyndejte budíky ven
budiky08.jpg
Doporučuji nafotit si zadní stěnu budíků, abyste náhodou při vyndání několika žárovek pak netápali, kam je vrátit...
Naposledy upravil(a) draconis dne stř zář 17, 2014 9:59 pm, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester SG)

Příspěvek od draconis »

7. Výměna žárovek

Osobně jsem koupil žárovky v AutoKelly, protože to mám nejblíž. Ale výslovně jsem musel upozornit, že nechci ten jejich Starline, ale cokoli jiného rozumného, takže Bosch (BTW cena je stejná). Prodavač ani neprotestoval, naopak projevil značné pochopení a když jsem mu řekl, že je to do Forejse, trochu se rozpovídal a za chvilku z něj vypadlo, že má Imprezu... :-)
  • Celkem jsou zde použity čtyři typy plastových „bajonetů“ pro žárovky – velké černé slouží k podsvícení samotných budíků a jako jediné používají větší žárovky 5W - dle faktury je označení Bosch W5W W2,1x9,5d Pure Light (12V, 5W):
    budiky09.jpg
    budiky12.jpg
  • Dále zde najdete malé černé, červené a zelené plastové adaptéry, které všechny používají stejný typ žárovek 1,2W - dle faktury je označení Bosch W2x4,6d Pure Light (12V, 1,2W):
    budiky13.jpg
Pro vyndání plastového bajonetu z desky s plošnými spoji jej stačí otočit proti směru hodinových ručiček a vytáhnout ven. Žárovka je v něm pouze nasazena, stačí ji tedy z plastového adaptéru jednoduše vytáhnout.
budiky10.jpg
budiky11.jpg
Jak je patrné z fotky, staré žárovky (i přestože jsou stále funkční) mají zčernalou skleněnou baňku a tím i menší svítivost. V rámci prevence a také z tohoto důvodu jsem (vzhledem k ceně tuším 8 Kč/ks) proto osobně vyměnil všechny žárovky – velké i malé.

Chcete-li, můžete průhledný kryt budíků ještě vyčistit, když už ho máte venku – ovšem pozor, ačkoli jsem použil čistič oken a utěrku z mikrovlákna určenou přímo na optiku, přesto se mi kromě vyčištění povedlo průhledný kryt i nemálo poškrábat...

8. Namontujte budíky a kryt zpět na své místo, nyní je vše hotovo.

Bohužel nemám pro porovnání fotografii, jak to vypadalo předtím, ale výsledek dopadl dle očekávání - na budíky je už i ve tmě vidět :-)
budikiy14.jpg
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10623
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester S

Příspěvek od Mira »

Jen doplním, že žárovky lze zaměnit za LEDky. A můžete si dát barevné, čímž si můžete změnit barvu podsvícení. Já je mám modré.
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester S

Příspěvek od draconis »

Omlouvám se za rozdělení do dvou příspěvků, ale přílohy jsou limitovány na 10 souborů, což mi bohužel nestačilo... :-)

Mira: Díky za doplnění, taky jsem to chtěl zmínit, ale už jsem na to zapomněl... :-)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester S

Příspěvek od HonzaCZ »

A proč to tedy nedáš rovnou do wiki? Nenarazil bys na omezení 10 fotek/příspěvek a bylo by to rovnou tam, kde to má být a ne nikde jinde, kde to časem zapadne...

Ten plastový kryt je nejlepší vyleštit leštěnkou na auto nebo pastou na zuby nebo ideálně leštěnkou na plasty.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester S

Příspěvek od Slavek_xxx »

draconis> jinak jsi jiste byl v Kelly naproti vystavisti, ze jo? Ta prodavacovo Impreza stoji vzadu za prodejnou :845:
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16117
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester S

Příspěvek od quickly »

HonzaCZ píše:A proč to tedy nedáš rovnou do wiki?
Večer to do Wiki dám
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester S

Příspěvek od dethroned »

super návod :supeer: skoro mě je až líto, že to nepotřebuju. jo kdyby byl návod jak vyndat a rozchodit stěrač zadního okna na legu...
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester S

Příspěvek od VDC »

Ale kdyby to dal Draconis rovnou do wiki, tak bysme ho nemohli pochválit, jak to hezky sepsal. :-)

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester S

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak můžeme někam vytáhnout seznam nových článků z wiki...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester S

Příspěvek od VDC »

To není špatnej nápad. :-)

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester S

Příspěvek od yeti »

Draconis: bomba. Ty jsi nejak vytusil, ze mi nesviti rezerva a potkavacky a ze se chystam tomu podivat na zoubek:-) a furt to odkladam, protoze mne dycky kuci japonsky nemile necim prekvapi, takze ten navod a info ktery zarovicky koupit mne vylozene potesil.
Naposledy jsem zjistil ze vymena svicek opravdu neni drbka na 15min a ze mi fakt nebude stacit univerzalni klic z benzinky... No a po zkusenosti se zlomenou zapadkou na svetle pri vymene zarovky na legacy si uz setsakramentsky rozmyslim,jestli byt prukopnikem pokroku. Takze diky za kazdy takovy nazorny navod.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16117
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester S

Příspěvek od quickly »

Návod je v naší Wiki
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester S

Příspěvek od draconis »

HonzaCZ píše:A proč to tedy nedáš rovnou do wiki?
Chystal jsem se, ale dával jsem to dohromady v práci a nejdřívmi přišlo jednodušší postnout to na fórum a pak až bude chvilka zkopírovat do WIKI.
Slavek_xxx píše:jinak jsi jiste byl v Kelly naproti vystavisti, ze jo?
Jj, přesně tam - bydlím na Husovce u Zelené ratolesti (resp. nynější Kozlovně), takže jsme si udělali kratičkou procházku se psama... :-)

Podobné kraviny tam klidně kupuji, ale na díly jako takové mám automechanika nebo kamarádku v Elitu (tuším na Průběžné nebo jaká je to ulice - Pražské sídliště)... Oni přece jen tlačí hlavně ten svůj Starline a k tomu já prostě nemám moc důvěru.

Udělal jsem si procházku pro žárovičky a vrátil se s tažným lanem s karabinami a novou lékárnou... ::-DD:
dethroned píše:kdyby byl návod jak vyndat a rozchodit stěrač zadního okna na legu...
Já mám zatím jen Forejse a neplánuju hned rozšiřovat smečku, takže všechny návody ode mě budou na toto auto. Ale můžeš to rozebrat, nafotit a bude návod jak na zadní stěrač na Legu :845:
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Návod - výměna podsvětlení přístrojové desky (Forester S

Příspěvek od draconis »

Díky, Quickly. Ještě teď jsem chvíli do WIKI koukal, proklikával, ale prostě jsem nenašel, jak vytvořit nový článek (resp. stránku) tam, kde jsem chtěl - tedy v sekci návody. Asi jsem prostě natvrdlej anebo už dneska slepej a unavenej... :-)

Pak jsem si navíc všimnul v posledních úpravách, žes tam začal zrovna nahrávat obrázky, tak jsem toho radši nechal, abychom to nezdvojili. Musím se na to někdy potom podívat, jak se s tím zachází - ještě připravím návod na instalaci autorádia, pak možná ještě na poladění foukajících bezrámových dveří bez výměny gumy... A prostě další drobnosti, když si s Festrem budu hrát :-)

Jinak na konec jsem ještě pro jistotu doplnil (pro většinu zřejmou) informaci, že odpojením baterie se vynuluje počítadlo atd... Možná jestli bych tě mohl poprosit taky to ještě doplnit do WIKI? Díky!
draconis píše:1. Odpojte baterii

Pozn. Odpojením baterie dojde k vynulování počítadla kilometrů aktuální trasy, hodin a také může dojít k vymazání nastavení a předvoleb autorádia. Odpojení od napájení může samozřejmě ovlivnit i další el. zařízení v autě.
Odpovědět

Zpět na „Forester“