Palivové dřevo a vše kolem něj

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10651
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Mira »

Dřevorubci si řetězy přibrušují ručně a potom je na broušení hodí někomu kdo se tím živí. :-)
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Uživatelský avatar
zdenek675
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 261
Registrován: sob říj 27, 2018 8:14 pm
Jméno a příjmení: zdenek kozák
Bydliště: zeleneč

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od zdenek675 »

Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49189
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od VDC »

No tak na broušení řetězu na brusce se tím nepotřebuješ živit. Na brusce ten řetěz umí nabrousit i cvičená vopice. :-) Proto taky dneska brusky na řetězy prodávají v Lidlu, protože pilníkem to půlka lidí neumí. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
fox
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1201
Registrován: pon dub 27, 2015 9:13 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Votice

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od fox »

Je dobré naučit se brousit ručně, v terénu se to vždycky hodí. Stačí aby bylo dřevo od hlíny, nevšimnete si toho a ostrej řětěz je minulostí. Určitě doporučuju koupit kozlík, naklepnete ho do kmenu a chytíte lištu, která se pak nehne.
Obrázek
Subaru Forester 2.0X SG
Subaru Impreza 1.6 ex
Subaru Impreza 2.2 ex
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5166
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od petr »

přesně tak, někdy je třeba brousit opakovaně v lese víckrát za šichtu , když se řeže špinavé dřevo nebo se trefí třeba kámen nechtěně a podobně, pro to je dobré to umět ručně , někomu možná pomůže i nějaké to vodítko, ty brusky jsou asi fajn jednou za čas spíš na takové to srovnání zubů, ono by to ale nemělo nastat pokud se fakt neřízne pořadně do kamene , je třeba jen trochu dodržet úhel , je vyznačen i na každém článku, je to ta ryska co zároveň značí maximální opotřebení , nic moc na tom není, je třeba na každém zubu dělat stejný počet tahů pilníkem (je to kvůli stejné délce všech zubů) podle nejvíc zatupeného zubu a brousit raději častěji a méně než to uplně totálně zatupit , pak je to o to složitější, já většinou při menším otupení dělám třeba jen 4 tahy pilníkem , většinou to bohatě stačí
jinak ten kozlík je asi fajn , kdo nemá, může to udělat tak, že lehce zařízne koncem lišty do špalku a tím si zafixujete konec lišty v tom zářezu , tělo pily si chytnu nohama a můžu brousit jako bych to měl ve svěráku , nic se nehýbe
pokud je řetěz ostrý a přesto moc nebere je třeba občas i zbrousit omezovací zuby plochým pilníkem, opatrně, stačí obvykle 3 tahy na každém zubu, omezovací zub udává jakoby tlušťku piliny , nevím jestli jsem to napsal srozumitelně snažil jsem se :-D
jinak to video komentovat nebudu, možná to funguje , ale takhle se to nedělá :-D ne že by to bylo špatně , ale je třeba taky dodržet úhly a taky pohlídat aby se každý zub ubral zhruba stejně což nevím jak to u té brusky udělat , leda pak občas přeměřit délku zubu a ty delší ubrat a srovnat na cca stejnou délku, navíc v lese to takhle nepůjde
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

Mira píše: pon říj 24, 2022 12:44 pm Dřevorubci si řetězy přibrušují ručně a potom je na broušení hodí někomu kdo se tím živí. :-)
Tak to dělám já, pilníkem to jde fakt dobře, ale holt občas to hodím tu do servisu a za kilčo je nabroušeno přesně jak má být, tak jak na mašince to asi nedokážu, to mě tvrdil i známý servisák, kterému to dávám a já tomu věřím, ty úhly asi úplně přeně nedodržím, i když mám stihl pilník s vyznačenou ryskou. Jsem jen občasný uživatel, amatér, ale to co tu píšete mě sedí. Nad bruskou jsem taky uvažoval, ale při tom mé využití a taky kam to zas vše dát to zatím nemá smysl.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7831
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od mnov »

Tak nejsem dřevorubec, protože si ten řetěz dokážu odrovnat pilníkem sám. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10651
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Mira »

Kdysi jsem se pokoušel řetěz brousit, ale pak jsem usoudil, že vyměnit ho za ostrej je rychlejší. Tupej nechám nabrousit od profíků. S naším využitím je za cenu té brusky necháme brousit ještě několik let. =)
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

Taky jsem takhle počítal, u mého využití jo. Občas přesto stále nabrousím pilníkem, ale pak už frrr na mašinku s tím do servisu.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7831
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od mnov »

Do servisu nechodím s autem a tak tam nechodím ani s řetězem od pily. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

Je to fakt otázka využití a volby, ne vždy ten servis vyjde dráž, naopak, ale tak když tě to hlavně baví a dokážeš si taky vše udělat sám, to je nej. Pak i ty přípravky, stroje, cenu jejich pořízení vidí člověk úplně jinak.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Doro »

To video vyšej raději nekomentovať..... Stačí ostrý pilník v tem malém plechovém vodítku a není problém řetaz nabrúsiť. Kdo ce jemnější výbrus, mázne si pilník křídú - jemnějš nabrúsené, takže aj delej vydrží ostrý.
Bruska stojí víme za co ...žere to řetaz jak kyselina. Dobré tak max. na srovnaní jetého řetazu a omezovací zuby, ináč rači ne.
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3179
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od dracekvo »

No, mám doma všechno.
Od pilníku s vodítkem, tak po stolní burusku na žetězy.
Souhlasím se v ším co tu bylo napsáno.
Akorát pro mě je rychlejší přehodit řetěz za ostrý, než se v lese drbat s pilníkem. Ten mám jen pro jistotu, kdyby se mi povedlo otupit oba řetězy.
Akorát nesouhlasím s posledním příspěvkem. Bruska žere přesně tolik řetězu, kolik jí nastavím. Když na ní dávám řetěz pravidelně, tak stačí nastavit tak, aby ten zub jen lízla. Pokud tam hodím řetěz, kterej se někokolikrát brousil ručně, tak musím samozřejmě nastavit víc, aby se zarovnaly zuby. I to je důvod, proč řetěz brousím ručně jen v nouzi.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
Lefie
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 434
Registrován: úte dub 24, 2018 10:19 pm
Bydliště: Východně od Brna

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Lefie »

Jen bych rád upozornil na probíhající test ze sušení dřeva na portále tzbinfo.
Přiložený odkaz je na již třetí článek na toto téma.
Jak dlouho vysychá palivové dřevo? Stav po 22 dnech https://vytapeni.tzb-info.cz/vymeny-kot ... o-22-dnech


... ePublikace ke stažení
V rámci projektu „Čisté vytápění s Norskými fondy“ vznikla ve spolupráci s redakcí TZB-info publikace „Palivové dřevo, aneb topíme správně s Norskými fondy“. Čtenář se v ní dozví mnoho zajímavých a často i překvapivých informací především o samotném palivovém dřevě. Publikace bude jen v elektronické formě a již brzy volně ke stažení na stránkách TZB-info.cz. Informaci o možnosti jejího stažení přidám k některému z dalších komentářů výsledků z pokusu. ...
Naposledy upravil(a) Lefie dne stř lis 09, 2022 11:00 am, celkem upraveno 1 x.
Subaru XV 2.0 - EXECUTIVE MY2018
Obrázek BA 95
Obrázek
Levis29
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 205
Registrován: čtv srp 26, 2021 11:34 am
Bydliště: Opava

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Levis29 »

Četl jsem už dříve ten článek 'po 16ti dnech', je to zajímavé nenapadlo by mě že ta vlhkost takto rychle spadne v prvním týdnu, hlavně u buku bych to nehádal a pak tak výrazné zpomalení...

Průběh v letních dnech by asi byl zase jiný, já jsem hodně dřeva zpracoval v červenci a srpnu, to ty nařezané buky a duby pak praskaly před očima (uložené směr jih)

Ten měřák už sem taky párkrát ze zvědavosti použil když sem třídil dovezené dřevo, kde byl mix sušek a syrovejsiho dreva a u některých sem si nebyl jistý jestli rovnou do sklepa nebo uložit :-)
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“