Palivové dřevo a vše kolem něj

Odpovědět
plukovník

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od plukovník »

Přesně tak, téma kamen také zbožňuji.
Těmi "rustikáními" litiňáky jsem přímo posedlý, čím více ozdob, tím lépe.
Ta moderní plechová, jak říkáš "krematoria" mi nesmí do baráku.

Ládování do kamen a čumění do plamenů je přímo moje vášeň.
Asi jsem pyroman...

Ty Petry jsou také skvělá kamna.
Už proto, že se pod několika názvy vyrábí asi tak sto let...
Jedinné, co mě na nich vadí, že mají levá dvířka.
Tam, kam bych je chtěl dát, bych potřeboval otevírání vpravo.

P.S.
Topím výhradně hnědouhelnými a dřevěnými-pilinovými eko briketami a moje spotřeba je "fantastická". Asi tak deset tun za sezónu.
Topení kusovým dřevem se mi nevyplatí, ani
na jeho zpracování a úpravu nemám čas...
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24355
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

Jj já tu už toho napsal a dal fotek ohledně kamen,už mě to ani samotného nebaví :-) natož jiného.
Jo rustikály,zdobné,litinové-nádhera (*_^) |,,,, mě se dokonce líbí i ty staré émerické,i když jsou mnohdy už přezdobené,nehodí se to do každého interiéru,ale jsou krásné.
Já si kolikrát jen tak nahodím v googlu staré kamna a kochám se hledám,taky kde přijdu a vidím vyjímečný kousek,přitom odstavený z provozu hned se ptám co s tím majitel zamýšlí a koumám jejich stav,jako posledně v jednom starém kempu,ale majitelé si byli vědomi jejich hodnoty =)
Plukovníku "fantatická"spotřeba,tj když střelím ceny(rozdíl je kde bereš,v jakém období,předpokládám,že se vhodně předzásobuješ a jestli po paletách apod)tak to dělá tak cirka 55000 kč ročně,sezonu neumím rozlišit,beru že to myslíš stejně ročně.To vypadá jako velké číslo,ale když to vemu na plochu a srovnám s panelákem a náklady na teplo a teplou vodu v bytě(myšleno u centrálního dálkového topení-horkovodu)tak už to tak špatně nevypadá,vůbec ne no a ne každý se chce zabývat přípravou dřeva a hotové polínka do kamen taky nejsou žádná láce.
Já teda dřevo miluju,topím s ním nejraději,nějaké si připravím,i přímo z lesa od kámoše,ale loni jsem koupil dva vozíky štípaného buku,nádherné dřevo,nádherné a při mé spotřebě je to úplně jedno,jde jen o to,zda mám čas,či se mě zrovna chce dělat se dřevem.
Ono i z lesa od kámoše to není zadarmo,musím pro to dojet,minimálně to musíme zpracovat,ať to může na vozík,odvézt,vyložit,pořezat,doštípat do finálka,složit,sušit a do chalupy s tím,no a pak jednoho krásného dne teprve do kamen-přejde to přes ruky ixkrát,znáte to.Když spočítám ty vedlejší náklady-benzin-auto-vozík-pila...čas,energie vyjde mě lépe hotové dřevo :-) tak to střídám,raz tak,raz tak,jak se chce,bo ta příprava dřeva mě zatím baví.Taky mě toho stačí málo.
Včil mám strategii,obměňovat řádně vyschlé dřevo uložené pod přístřeškem na jižní větrné straně na vršku kopce,schne to tam raketově rychle,za rok použitelné,dva roky už je to až až,rychle s tím do chalupy.No a hlavně až dojdou prastaré štípané metrovky z kůlny,tak je nahradím tím samým,bude to taková železná zásoba,to dřevo vcelku,když je skryto před sluncem a v chladu,tak vydrží hodně dlouho.A když bude nálada,tak si občas nějaké ty metrovky zpracuju a uložím do chalupy.
Jinak topím tímhle:
https://www.uhlobeskyd.cz/nabidka-zbozi ... 3-502-1-10
Důvod-ideál na clubky a petry,vlastně kdekoliv,když nechci často přikládat,výdrž dle typu kamen až půl dne,samozřejmě jen při temperování,žádný fajer a ryché vytápění.Uhlí samozřejmě ne,skrz prach,kotel nemám...
No a kupoval jsem kdysi i tyto ekobrikety,neuvěřitelná výhřevnost,prý nejlepší na trhu,vozí to na export,ještě mám nějaké zbytky.Ty jsou fakt parádní,lepší a levnější jak z obchodu.Musí se většinou rozlomit na půlky,jsou dost velké a jak jsou maximálně stlačené,tak je z toho pak dost mastodont :-) ale do větších kamen či krbovek se vměstnají,no a taky skrz velkou výhřevnost a masu materiálu stačí bohatě jedna briketa na půlky.
http://www.ostax.cz/drevene_brikety_pelety.php
Letos jsem zkusmo vzal menší bukové brikety,přímo z výrobny dřevěných hraček,odtud jsem bral i bukové dřevo.Mám to po cestě na chalupu,naložím si v klidu sám vozík,nikde nikdo,jen pak poměří majitel pily (skoro soused)a výrobny množství dřeva a jedu.
Na ty bukové tam jezdí pravidelně lidi,co s nima topí celou sezonu taky,to samé na ty ostax brikety,vezmou klidně 10 palet,či big bagů a mají vystaráno.
Rád s briketami občas i roztápím,třísky téměř netřebuješ,ani pak mnší kousky dřeva,jen je rozlámu na kolečka,či ideálně rozštípat na mini kusky,jen to dělá bordel,musí se opatrně.
Ceny briket uhelných i dřevěných zjara a v létě vždy logicky spadnou,tehdy se snažím brát i já.
Tolik ze života topičova :-) který měl 25 let topičák druhé třídy,pak jsem ho nechal propadnout,zatím ho netřebuju.Jo a taky samozřejmě rád topím a hledím do ohně,poslouchám sem tam praskání dřeva.Minule jsem roztopil dokonce ve čtyřech kamnech,bylo mě líto nechat je zahálet a nějaké místnosti pořád jen oteplovat vháněním teplého vzduchu.No a tak mě ty petry zas potěšily taky :-) jedny mám v kůlně,rezervní,co kdyby :-) na těch v chalupě byla vespod v rožku zadním díra,už látaná plechem jen tak nasunutým,tak jsem to přetmelil kamnářským tmelem a drží to už léta,navíc tam nikdy nic nespadne,téměř nic,mezitím jsem proto pořídil od kámoše druhé petry.
Už jsem si říkal,jestli bych petry vůbec znova použil,raději bych něco se sklem,ať vidím ohýnek,ale po minulém zátopu v nich po delší době už vím,že jo,petry jsou už pojem :-) a jejich vlastnosti parádní.
Plukovníku-já mám řekly bych ty staré klasické petry a oboje mají pravé dvířka,možu dodat foto z netu či osobní.Jsou i levé dvířka to jo.
No když se dívám na ten elaborát,tak opravdu moje oblíbené téma.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
plukovník

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od plukovník »

Napsal jsi to vyčerpávajícím způsobem.
Topit dřevem je sice hezké, ale chce to nejméně dva roky schnout a pak to řezání, štípání, rovnání.
No a pokud to kupuješ, k tomu elektrika a benzín do pily, tak v porovnání k těm dřevěným briketám člověk maká za deset korun na hodinu.

Ano beru po paletách lužické hnědouhelné brikety v balení 10kg (tím se nejméně nasviní. 1tuna za 6500,-
Dále tvrdé pilinové brikety v 10kg balení. 1 tuna cca 5200,- Kč a dále kůrové, noční,"long" brikety. Ty jsou nejdražšší, loni za ně někde chtěli dokonce skoro 10 tisíc za tunu, já je chytil ještě něco přes 6000,-.
Letos uvidím jak to bude vypadat.

Ano, za rok spálím tak kolem 60 000,-.
+ líh, kterým podpaluji:-DDD :-DDD

No a pro případ "nouze" mám všechna ta svá kamna ještě podložena elektrokotlem...:-DDD

P.S.
Ano, dříve se to jmenovalo Petry (buď Petry 10, nebo Petry 8) a ty měly oba typy dvířek.
Pak to byly "Zory" a teď se to myslím jmenuje U2, nebo tak nějak a s pravými dvířky (panty vpravo) jsem je nikde neviděl.
Všechna tyto kamna se tuším vyráběla v Kovosmaltu Filakovo.
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24355
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

To balení je super,nenasviní,taky jsem je zkoušel,beru jen ty menší unionky3-4 max,ne ty velké "hranoly".Nicméně teď vezmu jeden vozík,max dva na doplnění-do foroty,co kdyby... a hotovo.Ty 10kg se mě hůře nosily do chalupy.
Podpaluješ lihem?Myslíš čistý líh?Stříknout v tekuté formě do ohniště? :-) Nebo myslíš pepo?Já pepa zanechal,nej jsou pro mě ty svitky,parádně to podpaluje,nesmrdí,čisté spaliny,nesviní,dám jeden svitek a je.
Jo filákovo =)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
plukovník

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od plukovník »

Ano, podpaluji tekutým lihem, který kupuji v bandasce po 10 litrech.
Rozlívám to do prázdných lahviček 150 ml od barvy na vlasy paní plukovníkové.
Podobně, jako někdo rozlévá VIF :-DDD :-DDD

Do topeniště pro zátop nalámu ty dřevěné brikety a na ně chrstnu těch 150 ml.
Pak už to pod sirkou jen zahučí a za chvíli je voda v systému na těch 55°.

Ale často topím kontinuálně více dnů bez zatápění. Na to jsou dobré ty hnědouhelné brikety, že hnedtak neuhasnou a stačí průběžně přikládat.
Mám rád teplo a v obýváku často mívám 27°.
Jinak, jak už jsem psal, těmi velkými krbovkami ohřívám šest radiátorů a 300 l kombi bojler pro dvě koupelny
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24355
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

Tak se dá taky podpalovat.Jen do starých kachláčů bych to nedával.Lahvičky od paní jsou dobré :-) vše se musí využít.
Taky máme rádi teplo-kolikrát těch 27-30C,hlavně žena,pak se řádně vyvětrá,když už je moc hic,no a taky chalupa vydrží pak třeba týden slušně nahřátá.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
plukovník

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od plukovník »

Tekutý líh je relativně bezpečný, protože hoří pomalu, pomalu se tvoří výpary.
Dokonce, když jsem jeho pomocí posledně rozmrazoval zamrzlý zámek na vratech, tak to nešlo sirkou ani zapálit.

Na druhou stranu se zase nesmí lejt do horkého topeniště.
Pak by při zapálení mohlo být veselo...
Byv
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 93
Registrován: pát led 04, 2013 5:51 pm
Bydliště: mezi Plzní a Žatcem
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Byv »

Známý takhle zapaloval americká kamna, nevím jaký typ ale místo lihu používal hexan. Až jednoho dne v popelníku zbyli žhavé uhlíky a měl z toho popáleniny 3 stupně na ruce.
outback 3,6 R 2011
forestr 2,0 X 2004 LPG
ex outback 2,0 D 2010
ex outback 3,6 R 2012
plukovník

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od plukovník »

Byv píše:Známý takhle zapaloval americká kamna, nevím jaký typ ale místo lihu používal hexan. Až jednoho dne v popelníku zbyli žhavé uhlíky a měl z toho popáleniny 3 stupně na ruce.
Používat na podpal kamen hexan je stejná blbost jako používat benzín.
Hoří totiž tak rychle, že shoří dřív, než stačí zapálit brikety v kamnech.
Navíc, když dotyčný je chromák a nestačí uhnout před zášlehem, tak to zkončí občas špatně.
Byv
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 93
Registrován: pát led 04, 2013 5:51 pm
Bydliště: mezi Plzní a Žatcem
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Byv »

To nebyl zášleh spíše takový minivýbuch, odhodilo ho to asi 2 metry a než se probral
stačila trochu ohořet i podlaha.
Pro vystudovaneho chemika je hexan dost pomalý...
outback 3,6 R 2011
forestr 2,0 X 2004 LPG
ex outback 2,0 D 2010
ex outback 3,6 R 2012
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od romull »

plukovník píše:Ano, za rok spálím tak kolem 60 000,-.
+ líh, kterým podpaluji:-DDD
To je celkem raketa, ty bydlíš na zámku? 8()
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od yohn »

Se Stropnickým.
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
plukovník

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od plukovník »

romull píše:
To je celkem raketa, ty bydlíš na zámku?
Tak cena za deset palet eko briket možná připomíná drahotu, ale vytápět by s tím šel asi hóódně malý zámek.
Když k tomu připočtu ještě roční účet za 5 000 kWh elektřiny a 150 m3 vody, tak by leckdo mohl namítat, že s paní plukovníkovou žijeme i bez zámku dost rozmařile :-DDD :-DDD
Zase na druhou stranu,
když stále dřepím ve své hájovně, jak ta pecka na hovně,
a se svým Subaru najezdím ročně jenom 12 km,
tak ušetřím za benzín značné částky...
:-DDD :-DDD
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24355
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

plukovník píše:Tekutý líh je relativně bezpečný, protože hoří pomalu, pomalu se tvoří výpary.
Dokonce, když jsem jeho pomocí posledně rozmrazoval zamrzlý zámek na vratech, tak to nešlo sirkou ani zapálit.

Na druhou stranu se zase nesmí lejt do horkého topeniště.
Pak by při zapálení mohlo být veselo...
Ale jo to je,to není benzín,já ho mám vyzkoušen teda jen na grilu,ale tj to samé,včil už zapaluju gril jinak-raketa +kostky parafín,nebo eko.Do kamen je pro mě rychlejší dát pár třísek,na to pár nalámáných kolec z dřevobriket,či menší špalíky,časově je těch pár třísek raz dva naštípáno a mám velké zásoby nařezaných destiček ze střechy+ nějaké ty odřezky při zpracování dřeva taky vždy zbydou.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22768
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od spm »

plukovník píše: Podobně, jako někdo rozlévá VIF
Oni si ze mě dělají prdel už i ve vlákně o dřevě :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“