Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

xtas
Nováček
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 04, 2013 4:19 pm

Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od xtas »

Zdarec,

o olejích už tu byla hromada plamenných diskuzí, ale většinou se to zvrtlo v to jakej používat letní olej.
Přemýšlím o použití nějakýho víc zimního oleje (normálně jezdím 10W40 texaco). Najezdím necelých 20000/rok, takže výměna 2x ročně na jaře a na podzim pro mě není problém. Letní příště zkusím asi Total 10W50, ale co na zimu?

Jedná se o Imprezu GF bez turba, 2.0 92kW EJ201, r.v. 99
najeto cca 170000, olej nežere prakticky vůbec, čtvrtej píst studenej cvaká už asi 60000 a doufam že dalších 200000 ještě bude :-)

Jezdím hodně často po praze, a dost i hodně krátký trasy do třeba 1 km. Občas delší cesty, dálnice málo. Obecně to moc netrápím, někdy mě to chytne a chvíli někde kravim v bahně nebo na sněhu ale spíš krátce, na blbnutí mam motorky.

A teď k tomu dotazu - vzhledem k častějm zimním startům a krátkým jízdám bych dal víc zimní olej. Garáž mám, ale většinou parkuju venku. Našel jsem manuál na o něco starší imprezu (manual_reza.pdf - možná odsud? do r. asi 97, tu kulatější co měla 2.0 85kW).
Tam jsou v grafu uvedený 5W30, 10W30, 10W50, API SF/SG.

u 5W30 je uvedeno: Olej SAE 5W30 se nedoporučuje k dlouhým jízdám vysokou rychlostí - to by na zimu bylo asi ok
dále je tam napsáno: je li vozidlo používáno k jízdě v prašném prostředí, při velmi vysokých teplotách nebo k jízdě za ztížených podmínek, doporučuje se používat olej s následující viskozitou: 30, 40, 10W50, 20W40, 20W50.


ta 5W30 je tady většinou hrozně zatracovaná. Co má tedy smysl tam na zimu dát? Má cenu dávat 5W40, 5W50?
ještě mě mate že 5W30 vypadá jako olej pro tyhle starý motory, u 5W40 skoro všude píšou jak je to lehkoběžnej olej, miliarda nových VW specifikací apod?

Takže prosim o vaše názory, a ideálně i zkušenosti s timhle motorem - je mi jasný že nějaký 400hp fouknutý STi mají trochu jiný požadavky na olej, takže mě to zajímá pro tyhle atmosféry okolo EJ20 a zimní provoz - klidně napište i konkrétní značku a typ co jezdíte.

díky
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10654
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od Mira »

Předem - nebuď línej si pročíst tady i jinde spousty vláken o olejích.
A za druhé čti : http://www.moto-oleje.cz/sunoco-synturo ... rodukt-90/

Sám majitel toho webu a nejenom i já používá tendle olej. Na krátký popojíždění ideální.
Jezdím s stejným autem a mám ho celoročně.
Tím bychom tohle téma mohli uzavřít, těch vláken je tu dost.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49227
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od VDC »

Má pravdu Míra. Už se toho napsalo tolik, že bysme se akorát opakovali. Jestli to auto používáš na normální ježdění, tak nevymejšlej zbytečnosti a nech tam celej rok 10W-40. Nežijeme v arktické oblasti, abys musel řešit zimní olej. Důležitější je, aby ho tam bylo vždycky dost a aby se auto před vyjetím trochu prohřálo.

[Příspěvek odeslán z Dell Streak pomocí aplikace Tapatalk] Obrázek
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
xtas
Nováček
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 04, 2013 4:19 pm

Re: Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od xtas »

miluju radu nebuď línej a čti :-) prolez jsem všechny 3 subaru fóra a proto se ptám, každej si jede tu svojí, míchaj se tam fouknutý motory s normálníma, zimní oleje se řešej málo... kupodivu sem pročet ty fóra i jinde, a zrovna tyhle hodně rozsahový oleje (5W50) odborníci dost kritizujou že rychle degradujou.. prostě každej píše něco jinýho tak mě zajímá s čim lidi opravdu jezděj - ostatně - i tady jsou zatim dvě reakce, a jedna 5W50 a druhá 10W40...

VDC: ten olej stejně měnim - to neni o tom že vypouštim novej olej co má najeto 100km.. a když už ho stejně měnim tak tam klidně dam řidší co mi nebude kurvit baterku, startér a ve finále i motor.. i u nás bylo loni 2 týdny okolo -20 a jedna noc dokonce -30 - a kupodivu i v tom musím nastartovat a jezdit.


Tak já to zkusím ještě jinak - prosím majitele těhle motorů jestli můžete napsat krátký info na co jezdíte, stačí něco typu : Impreza 2.0/92kW, jezdim Sunoco 5W50 v zimě i v létě, měním po 12tkm - díky.


Jinak díky za link na Sunoco - vypadá dobře a minimálně na zimu ho asi prubnu.
Tom007
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 12, 2009 11:03 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od Tom007 »

Celoročně používám SAE 5W30, najeto přes 300 000km.
eX Subaru Forester 2.0 GX = MY 1999
Uživatelský avatar
Petr Vejvoda
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 240
Registrován: úte kvě 25, 2010 12:41 am
Jméno a příjmení: Petr Vejvoda
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od Petr Vejvoda »

Pokud mohu doporucit neco od Millers Oils, tak ideal celorocni pro kombinovany provoz je treba Premium XF Longlife 5w50. Dale letni sportovni alternativa je CFS 10w50 NT pokud chcete neco technologicky o svetelne roky pred zminenym Totalem (take to je ale velmi dobry olej, o tom zadna a vykonostne normove aktualni narozdil od zmineneh oleje Sunoco).

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
Sleva 10% na oleje, maziva a aditiva Millers Oils pro všechny členy fóra - objednejte z http://www.millersoils.cz a do poznámky k objednávce napište "Subarufanclub" a svůj nick. Sleva se odečte při fakturaci, pošta a dobírka jen 100,- Kč.
Uživatelský avatar
kosobecny
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 993
Registrován: pát zář 16, 2011 6:53 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Klatovy a okolí

Re: Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od kosobecny »

Impreza 92kw, mel jsem Mogul 5w50, najeto cca 15 000 neco malo sezralo, nemusel jsem dolevat. Krasny tichy chod.
Aktualne MO 10w40 s nano casticema, motor ma obdobny projev jako u Mogulu, ale najezd zatim cca 500km, takze jinak nemuzu hodnotit.

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
Subaru Outback H6 3.0 MY2000
Subaru Forester 2.0 XT MY2003 - ex
Subaru Impreza 2.0 GL MY2000 - ex
xtas
Nováček
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 04, 2013 4:19 pm

Re: Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od xtas »

díky všem. Asi tedy prubnu nějaký z těch 5W50 a uvidím co to udělá.

jak jsem pročítal články na internetu tak mě docela nahlodalo tohle video (od cca 2:00) http://www.youtube.com/watch?v=OWiQyR7PWII
sice test při -35, na druhou stranu -30 už jsem u nás zažil.

má smysl řešit značku filtru nebo je to jedno? Pokud není, jaký jsou dobrý a jaký špatný?
Uživatelský avatar
vena
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1544
Registrován: pát lis 04, 2011 9:10 am
Bydliště: železná ruda
Kontaktovat uživatele:

Re: Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od vena »

já ted budu dávat Mobil 5W40 a chtěl bych i do budoucna ,jinak auto jezdilo (135000)na Kastrol 10W40 a jezdí.
tip na 5W50-Mobil1 .
Citroen C5 2.2Hdi 09, Subaru Outback 2.5 12
Uživatelský avatar
kosobecny
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 993
Registrován: pát zář 16, 2011 6:53 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Klatovy a okolí

Re: Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od kosobecny »

Nevim co mas za auto, ale olejovy filtr jenom original na 2.0 92kw. Ma nejaky prepousteci ventil ci tak neco. udajne to neoriginal filtry nemaji a navic stoji jenom o par desitek kc vice, takze se ani nevyplati kupovat neco jineho.

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
Subaru Outback H6 3.0 MY2000
Subaru Forester 2.0 XT MY2003 - ex
Subaru Impreza 2.0 GL MY2000 - ex
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21979
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od HonzaCZ »

kosobecny: Přepouštěcí ventil maj snad všechny. Není to nic jinýho než takovej talířek s pérkem, kterej umožní oleji kolovat i v případě, že by se ten filtr ucpal. Což už mj. samo o sobě je výjimečná situace.

xtas: Já kupoval vždycky filtry od přebalovačů víceméně originálních dílů - NIPPARTS, JAKOPARTS... Teď do třílitru jsem se rozšoup a koupil originál (když už jsem byl u Freye a kupoval náplně).

Nevím jestli je jasné, co uvedené označení viskozity znázorňuje. První číslo ukazuje čerpatelnost oleje za studena - tedy laicky řečeno se v něm odráží doba, za kterou se po startu motoru dostane olej na všechna místa. Měří se při -35°C. Druhé číslo značí viskozitu při 100°C, tedy přibližně při provozní teplotě oleje.

Druhé číslo by mělo tedy být dané konstrukcí a mazacími požadavky motoru a podle teplotního období by se mělo přizpůsobovat jen první číslo.

Pokud tedy jezdíš na 10W40, tak bych na zimu dával 5W40 (nebo klidně celoročně), který ti umožní lehčí starty za nižších teplot a zejména motor se rychleji promaže. Vlastnosti za provozní teploty by měly být stejné.

Co se týče degradace, tak máš pravdu, že "širokorozsahové" oleje typu 0W40, 5W50, 10W60 atd. mají větší tendenci degradovat, protože jsou hodně aditivované. Ovšem je otázka, jestli v době, kdy intervaly výměny u některých motorů jdou do násobků desetitisíců kilometrů má smysl řešit tuto degradaci u Subaru, kde chceš měnit v intervalu 10t km / půl roku...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
telatko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 901
Registrován: sob zář 12, 2009 1:25 pm
Bydliště: Zábřeh na Mor.

Re: Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od telatko »

Doporučuju 5W50 od Millers oil, v zimě přestal motor klepat, v létě mi neubývá ani při rychlejších přesunech po dálnici. Kdysi předtím jsem měl 5W50 od Mobil 1, také výborný olej, ale MO je pocitově lepší. V impreze jsem jednu zimu jezdil 10W60 a taky vpohodě, ale při největších mrazech šlo cítit, že už to není ono.
Nissan X-trail MY2016 4x4
Cagiva Raptor 650

ex. Nissan X-trail 2.2Di 84Kw
ex. Legacy 2.5 GX MT MY2000 sedan
ex. Impreza 1.5R SW, 5MT, MY2006
ex. Peugeot 406 1.8i
ex. Aprilia Leonardo 125ccm,
Uživatelský avatar
kosobecny
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 993
Registrován: pát zář 16, 2011 6:53 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Klatovy a okolí

Re: Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od kosobecny »

HonzaCZ: nevim jestli jsem se dobre vyjadril. Ale ten origo ma udajne nejakou schopnost, kdyz poklesne tlak pod nejakou hodnotu. tak se uzavre ci co a vlastne pri opetovnym startu motor zacne driv mazat. Doufam ze sem to moc nepoplet, nejsem tech. typ. Jde to vypozorovat pri startovani, kontrolka mazani mi ted vypne temer hned oo nastartovani. To mi driv nedelalo.

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
Subaru Outback H6 3.0 MY2000
Subaru Forester 2.0 XT MY2003 - ex
Subaru Impreza 2.0 GL MY2000 - ex
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21979
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od HonzaCZ »

kosobecny: A jseš si jistej, že to není výměnou oleje, ale výměnou filtru? Přetlakový ventil by měl mít každý filtr shodný s originálním filtrem, který nahrazuje. Nevím, jestli by si nějaký výrobce lajsnul tu konstrukci změnit... Ale možná, že myslíš ventil, který zamezuje odtoku oleje zpět pryč, při poklesu tlaku (po chcípnutí motoru). Ale zase - to by stejně měla mít i ta náhrada. Podle mě, pokud člověk koupí náhradu od nějaké renomované značky, tak bude mít shodné vlastnosti jako originál.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
kosobecny
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 993
Registrován: pát zář 16, 2011 6:53 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Klatovy a okolí

Re: Impreza GF 2.0 92kW - zimní olej

Příspěvek od kosobecny »

ja se v tom moc nevyznam :-) , mam to tedy od "mistnich" turbaru, maj to docela nastudovany. ale prit se o to ja urcite nebudu. kdyz tomu nerozumim :D jak jsem koupil, tak prodavam no.

edit: jo ten ventil myslim, olejem si nemyslim ze to je, predtim sem mel 5w a ted 10w, takze ridsi olej by mel mazat driv ne?

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
Subaru Outback H6 3.0 MY2000
Subaru Forester 2.0 XT MY2003 - ex
Subaru Impreza 2.0 GL MY2000 - ex
Odpovědět

Zpět na „Provozní náplně všeobecně“