O počítačích a věcech okolo...

Odpovědět
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7831
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od mnov »

Já chtěl napsat grafika, ale na tu by to asi nestačilo. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14859
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Tapan »

Jendo, ne každej na tom potřebuje provozovat najednou osm paralelních virtualizovanejch systémů, tvl. S obstojnou integrovanou grafikou na Ryzenu jsem "nedávno" postavil slušnej domácí kompík asi za 12, a to jsem rozhazoval za takový zhýralosti jako Noctuu, dost slušnej EVGA zdroj a nějakej ukrutně drahej case. Je fakt, že od tý doby ledacos podražilo, ale myslím, že dvacka je solidní rozpočet na stabilní kompík (a nic moc na noťas, za ty peníze jsem kupoval jetej slušnej asi půl roku starej, ale bez jakýchkoliv požadavků na grafiku).
No a máte recht, že nevím, kolik dneska stojí grafiky, ale to už neexistuje nějakej aspoň lepší low end za bůra?
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5166
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od petr »

no to jste mi pomohli :-D
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od sima »

:-D :-D
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3179
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od dracekvo »

Já nedávno kupoval herní notebook a když jsem procházel výkony ve hrách, tak jsem skončil u ntb za 30 tis. Všechno levnější prostě v grafickém výkonu bylo tak na starší hry. Ani ten za 30 není žádná hitparáda.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5166
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od petr »

aha no tak v tom případě bude asi pokračovat na tom starém aspoň by ho to mohlo přestat bavit ty debilní hry :-D zajdem to někam zkusit a pokud něco vyberem do těch cca 20000 tak to vezmem jinak na to kašlu , ostatní běžné věci v pohodě jedou i na tom starém a kvůli hrám dávat tolik vážně nebudu , nějací jeho kamarádi na podobných prý hrajou a stačí jim to bohatě, navíc to MSI je prý nějak dobře chlazené či co
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22740
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Tapan píše: čtv črc 21, 2022 9:38 pm Jendo, ne každej na tom potřebuje provozovat najednou osm paralelních virtualizovanejch systémů, tvl. S obstojnou integrovanou grafikou na Ryzenu jsem "nedávno" postavil slušnej domácí kompík asi za 12, a to jsem rozhazoval za takový zhýralosti jako Noctuu, dost slušnej EVGA zdroj a nějakej ukrutně drahej case. Je fakt, že od tý doby ledacos podražilo, ale myslím, že dvacka je solidní rozpočet na stabilní kompík (a nic moc na noťas, za ty peníze jsem kupoval jetej slušnej asi půl roku starej, ale bez jakýchkoliv požadavků na grafiku).
No a máte recht, že nevím, kolik dneska stojí grafiky, ale to už neexistuje nějakej aspoň lepší low end za bůra?
No jo, ale na druhou stranu tady řešíš hraní her, což je jedna z těch nejhorších zátěží, dost často v některých věcech horších, než ten běh 8 paralelních virtualizovaných systémů :-) Já jinak tu moji sestavu kupoval ještě před zdražováním; drahej case jsem už měl, grafiku jsem přendaval, takže jsem bral čistě desku, CPU, paměti a SSD a stálo to teda o dost víc :-DDD

Abych jenom neplácal vodu: zkusil jsem hodně narychlo hodit pár základních komponent v CZC do košíku, ze kterých bych stavěl alespoň něco, na čem by hrát šlo. Tak za ryzen 7, normální desku, 16GB RAM a 2TB NVMe SSD jsem v tom přesně za 20. Potřebuješ na hry ještě tu grafiku (ano, s těma za bůra něco taknějak hrát šlo... problém je, že kvůli nějakejm posranejm krypotměnám ty grafiky za bůra před časem úplně zmizely z trhu a nevím jestli tam teď něco je. A zase, pokud to má být fakt herní komp, tak ta grafika taky může stát 40) a ty drobnosti okolo jako case, chladič, zdroj, ... Takže seš v tom tak za 30 a furt to bude takový jako pustim na tom novou hru, když nebudu dávat detaily naplno a nemám 4k monitor :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14859
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Tapan »

Já mám teda 0,5 TB SSD, na datově objemný píčoviny síťovej plotňák a žije se mi s tím docela hezky. Vy jste do samý jak Drakouš, když se ho zeptáš na nějaký decentní repráčky k dětem do pokojíčku, on začne mluvit a za 2 minuty už lítají statisíce :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22740
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Jenže zase: řešíš herní počítač. Dneska každá přiblbá hra má po nainstalování stovky GB, což znamená, že i na to 2TB SSD si ty hry nainstaluješ tak 4. A z plotnovýho disku se ti bude načítat tak dlouho, že to nezkousneš :-)

Ano, pokud na tom nehraješ hry a máš to na běžný činnosti, tak stačí 64GB disk, když máš příčetnej OS, 256 pokud ne :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14859
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Tapan »

Špatně, Jeníku. Řešíš, že buď vymyslíš něco za dvacku, nebo máš 11 let starej notebook a pokud to fakt nebyla nějaká prémiovka za 80k, tak na tom bych nechtěl provozovat ani prohlížeč, natož hry.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22740
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Tak ono proto jsem se taky ptal, co hraje. Ale zase když si kupuješ novou věc, tak by sis měl polepšit. Takže podle mě je pak dost k nasrání koupit si něco za 20, abys zjistil, že na tom tu novou hru stejně nepustíš :-D Navíc zase beru to i tak, že by to mělo i nějaký čas vydržet. Ono pak, zvlášť se současnou inflací, vyjde podle mě líp koupit desktop za 30, na kterym ti +-5 let ty věci alespoň nějak poběží, než to osekat na kost typu zmenšit SSD a podobně, ušetřit 10k a za rok už na to nic nenainstaluješ, pač se tam nebude nic vejít. Jasně, můžeš pak měnit jednotlivý komponenty, ne všechny naráz, ale nejspíš do toho v těch letech nasypeš víc nebo to nebudeš používat, protože to nejde :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14859
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Tapan »

No tak Petr výš jasně píše, že buď pořídí něco za dvacku, nebo na to kašle. A oproti 11 let starému notebooku si polepšíš snad i s lepším mobilem :-) Ano, zahraje si nové hry v horším rozlišení, bude muset ubrat detaily, ale asi lepší než drátem do oka. Nebo si zahraje starší hry na full. Třeba ty, co pravidelně rozdává zadarmo Epic.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22740
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

No jo, jenže mobil za 20 je celkem dobrej stroj, notebook za 20 je... ehm :-DDD Nevim, já mám tohle zkreslený tim, že před tím, než jsem na konci 2019 vyměnil ten desktop, tak jsem měl jinou sestavu, kterou jsem měl asi 10 let. Stála mě tenkrát zhruba 25k, možná po nějakých účetních optimalizacích ;-D V tý době hodně osekanej desktop šel koupit asi pod 10. Takže přesně to stálo možná 3x tolik, než nějaký lowend. Za ty roky jsem do toho akorát za bůra koupil grafiku a za dvojku SSDčko. Tak či tak to po 10 letech byla pořád mnohem lepší a rychlejší sestava, než co si v té době lidi kupovali jako nové věci typu notebooky za 15. Takže touhle optikou mi prostě přijde lepší do toho vrazit teď 40 s tím, že to vydrží, než koupit za 20 něco, co je na hovno už teď a za dva roky na tom nepoběží nic a vrazíš do toho těch zbylých, abys koupil zase něco na houby :-D

Každopádně ta sestava za 20 možná nějak fungovat bude, ntb za 20 na hry si myslím že fakt úplně moc ne :-D Teda... na hry typu factorio ano, tam stačí cokoliv i s integrovanou grafikou. Čímž jsme zpátky u toho: co hraje? :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5166
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od petr »

ještě že aspoň ty máš rozum Tapane tady je to samý pc magor :-D já za to dám dneska 40000 a za 3 roky se to posere a nebo to bude zastaralá plečka, bude si holt hrát jako my po staru a bude klid
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14859
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Tapan »

Jeníku, ale to jsi se velkým obloukem dostal k tomu, co jsem psal na začátku. Vysrat se na notebook a koupit za 20 stolní kompík, tam už nějaká hra spustit půjde a na běžné domácí použití bude zcela dostačující i za nějakých 6 nebo 8 let, přičemž ta grafika tam bude upgradovatelná komponenta.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“