O počítačích a věcech okolo...

Odpovědět
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19160
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od hamoun »

spm píše: čtv kvě 05, 2022 2:01 pm

Co se týče ale té penetrace. Tak si nemyslím, že je to kvůli tomu :-D Kdybys viděl ty daleko horší chyby, co předvádí OS od jedné nejmenované renomované firmy... Zrovna teď jsme dělali nějakou generační obměnu ntb a pár lidem jsem přeinstalovával ty staré, co si pak odkoupili domů. Vyrobil jsem novou, aktuální instalačku. Tak když pominu, že to stejně hned po nabootování stáhne dalších 10GB updatů, tak shodně na všech noteboocích to během toho updatu hodí několik stejných chyb, úplně se graficky rozmrdá to okno s aktualizacema, že s ním nejde nic dělat a pak ještě na každém hardwaru se objevila další, na každém jiná, chyba :-DDD
ty s tim musis vyvadet ale desne psi kusy :)
... nebo mate ty notebooky nejake specialni ...
.. neznam nikoho, kdo s tim resi tolik problemu, co ty :)
.. znam samozrejme jen normlani uzivatele s koncovym zarizenim ..
neresim spravu desitek nebo stovek pocitacu ...
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22759
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Hele já nevim, byly to 4 roky starý Dell Latitude. Žádnej úplně lowcostovej notebook, bylo to už dodávaný s Win10, takže na to ani neroubuju nekompatibilní systém. Normálně toolem od Microsoftu vygeneruje instalační flashku, nainstaluju to, dám nainstalovat aktualizace... a bác ho, zpřeházený okno, který ani nezavřeš :-DDD Nic jinýho jsem s tim nedělal.

Jinak výhra neni ani už ta předinstalovaná verze. Třeba zrovna některý ty delly když už přijdou nainstalovaný, tak to jenom zapneš, má to nastavený zvětšení té obrazovky asi na 150% (to by bylo docela ok, zejména fullHD displayi na těch 12" ntb jsou pro většinu lidí nečitelné), ale od pohledu vidíš, jak je to celé brutálně rozmazané. Když to měřítko vrátíš na 100%, tak je to ostré, ale zase to 80% populace nepřečte :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od JRJ »

Začínal jsem na Red Hat 5, ne RHEL, to bylo někdy 1996, po komercionalizaci jsem přešel na CentOS a, když začaly problémy s CentOSem, což bylo mnohem dřív než přešli na rolling release, Zkusil jsem Ubuntu myslím, že 14. Děs. Po nainstalování jaksi nefungovaly updaty (chyběl seznam serverů) a ani nešly instalovat balíčky, protže chyběla nějaká knihovna, kterou člověk musel nakopírovat ručně. Když jsem to rozchodil, Gnome Shell neskutečně leakoval. Po hodině práce měl 3GB RAM, což tehdy znamenalo plnou paměť. Sice se to dalo řešit občasným Alt F2 r, ale co furt. Doposud nejhorší zkušenost s Linuxem. Syn mi dal instalačku Mint + Cinnamon. Docela dobrý. Na to, že to bylo postavený na Ubuntu přímo skvělý. Neuvěřitelný. Používal jsem do nedávna. Jednou nepříjemností bylo, Cinnamon je napsanej v Pythonu a já používám dost aplikací v Pythonu. Když nějaká leakovala, tak to rozhodilo Cinnamon. Do toho novej noťas s Renoirem, pro který jsou AMD ovladače jen pro RHEL a Ubuntu LTS. A jsem kde jsem. [FUCK PC] Ty AMD ovladače stejně nainstalovat nejdou, tak přemýšlím, že na partici s 20.04 vyzkouším nějakou alternativu. Ale jak se tak rozhlížím, všichni se Waylandu bojí jako čert kříže.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22759
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Potřebuješ u tý grafiky nějaký speciální vlastnosti? Já mám aktuálně doma WS s nějakým starším radeonem (R9 něco) a teď nově ten thinkpad s 5850U, na obojím používám ten čistě opensourcový driver (takže driver v kernelu + amdgpu driver do Xek (nemám wayland)) a funguje to dobře. Na notebooku je jediná bota, která je ale spíš v gnome, že se to nějak rozjebe, když to vytáhnu z dockiny při zamknutym screenu (nedejbože když se to při tom ještě suspenduje); naučil jsem se to odpojovat když je to přihlášený (a pak případně uspat) a od tý doby OK. Nicméně jo, vybavuju si, že na gentoo wiki se píše, že ty opensource drivery jsou rychlejší, ale chybí jim některý funkcionality, co zase umí ty closed source, takže jestli na tom děláš nějaký výpočty, tak to možná není řešení pro tebe...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od JRJ »

Asi tak od kernelu 5.13-oem, 5.14-generic to (nejen grafika, ale i nastavení jasu přes funkční tlačítka, atp.) tak nějak funguje. Proto se poohlížím po alternativě. OpenCL nefunguje, bez toho se obejdu, Vulkan mi hází segmentation fault a OpenGL neumí HW teselaci, ale to asi chci po integrované grafice moc. Takže na prohlížení 3D modelů přes OpenGL v nic moc kvalitě to stačí. Na těch pár obrázků do publikací pustím stařičkou WS s Intelem 4790 a GTX1080, která si moderní noťas natře na chleba. Ale nerad, nějak jsem si přivykl tichosti noťasu.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22759
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Já na tom notebooku asi nic po grafice ani nechtěl... ale minimálně nějaká akcelerace na tom nějak běží (ty připitomnělý animace v GUI jsou plynulý ikdyž mi to teď vykresluje 3xFullHD monitor), nastavení jasů na tlačítkách atd. v pohodě. Nicméně kernel 5.13 jsem měl naposled asi před 5 lety nebo kdy byl nový :-D

Jinak jo, ty výkony ntb kvůli tomu aby se to neupeklo jsou furt dost mizerný... U grafiky je mi to jedno, jelikož to nepotřebuju skoro na nic, ale CPU výkon na domácím ryzenu 9 je pořád taky o dost jinde. Na druhou stranu, pořád asi teď ta aktuální 5850U je asi to nejlepší, co jsem kdy v notebooku měl a jediné co mi kazí radost je, to, že je to 14". Být to v 13,3", tak skáču radostí :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19160
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od hamoun »

spm píše: čtv kvě 05, 2022 2:47 pm Hele já nevim, byly to 4 roky starý Dell Latitude. Žádnej úplně lowcostovej notebook, bylo to už dodávaný s Win10, takže na to ani neroubuju nekompatibilní systém. Normálně toolem od Microsoftu vygeneruje instalační flashku, nainstaluju to, dám nainstalovat aktualizace... a bác ho, zpřeházený okno, který ani nezavřeš :-DDD Nic jinýho jsem s tim nedělal.

Jinak výhra neni ani už ta předinstalovaná verze. Třeba zrovna některý ty delly když už přijdou nainstalovaný, tak to jenom zapneš, má to nastavený zvětšení té obrazovky asi na 150% (to by bylo docela ok, zejména fullHD displayi na těch 12" ntb jsou pro většinu lidí nečitelné), ale od pohledu vidíš, jak je to celé brutálně rozmazané. Když to měřítko vrátíš na 100%, tak je to ostré, ale zase to 80% populace nepřečte :-DDD
to s tim rozmazanym displejem je peklo ...
pokud to dela, jsou to sulini, ze neumi udelat ovladace nebo je pouzit tak, aby to delalo to, co ma ...
pritom ty displeje to umi ...

sef musi mit na 13'' lenovu 200procent ... nechapu, proc davaji na 13'' rozliseni 2560 × 1600

mi takhle okna tusim blbly ve virtualech .. ale to jsem pricital virtualu ...

kdyz jsem instaloval 11 ze stazeneho "souboru" ... vzdy bez problemu a s poslednimi aktalizacemi ...
(ale asi jen 3ks .. ) od meho pracovniho, pres stare HP, kde neodpovidal procesor (stara I7) ... po nejaky pracovni nekoho jineho .. vsechno uplne jine .. vsechno bez problemu ...
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od JRJ »

Ty "rozmazaný" onka a písmena nemusí být chyba Win ani ovladačů. Na YogaBooku 10" 1920x1200 mám nastaveno zvětšení 150% a nic rozmazaného není až na jednu aplikaci (Mendeley), která nemá podporu Hi-DPI.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22759
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

U těch Win taky neni rozmazaný všechno. Ale jsou rozmazaný skoro všechny ty věci, co patří k Win - typicky ovládací panely, nový ovládací panely, různý ty dialogy. Aplikace jsou většinou ok. Kolega s tím nějak šašil, ani nevím co s tím dělal, nicméně opravil to tak, že to za displayi notebooku začalo být ok, ale pokud se připojil externí display, tak to pro změnu bylo rozmazané na něm :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3181
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od dracekvo »

Rozmazání většinou způsobí, že se na zobrazovač pouští jiné rozlišení, než je nativní.
Ale s tím, že by bylo něco ostré a něco rozmazené jsem se nesetkal. Na služebním noťasu mám nastavení zvětšení na 125% a na externím monitoru 100%. Vše je ostré.
Nedavno jsem si kupoval herní noťas, protože mi odešelo stolní PC. Jak už stárnu, tak jsem raději sáhnul po 17" a rozlišení klasika fullHD.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21974
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Tohle není o nativním rozlišení, ale o tom škálování grafiky a textu aplikací a ovládacích prvků.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
OK2MDK
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv led 16, 2020 9:56 pm
Jméno a příjmení: Mira Decky
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od OK2MDK »

Tohle mazání se objevilo při přechodu W7-W10 na skoro všech u nás firemních kompech.
A fix byl pro každého pomalu jiné rozlišení, pomalu to zmizelo, nejvíc byly mázle microsoft apky, teď už je vcelku klid.

Docela nechápu jak se jim to povedlo. Ale pokrok nezastavíš.
Forester SG 116kW + LPG
Dědův SG 92kW
Mondeo IV 2.0 Duratec
Mondeo II 1.8i Zetec - Srdcovka v modré bohužel zrušeno
klicnik
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 118
Registrován: čtv led 30, 2020 10:45 pm

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od klicnik »

U nas jsme meli problem s rozmazanym obrazem kvuli DPI scalingu pouze v pripadech, kdy byl DPI scaling nastaven na ruzne hodnoty pro ruzne displeje. Specialita desitek, predchozi wokna s tim problemy nemely.... holt, pokrok. Ale dlouho jsem o tom neslysel, mozna to uz v mezicase stihli v MS opravit.. a s trochou smuly znovu rozbit ;D


Jinak stran prodeje starych notasu z kanclu je pro nas nejjednodussi trosku "zneuzit" WDS pouzivany pro deployment obecny... akorat zvlast task sequence s tim, ze aktivace probehne OEM klicem, kterej ma notas v sobe. Bez prace, cistej OS s ovladaci, zcela bez balastu.
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Makovica »

spm píše: čtv kvě 05, 2022 2:21 pmGentoo FTW 8-?
Fungoval som na nom v praci minimalne 10, mozno 15 rokov. Ale uz som si nedavno povedal, ze nemam cas stale riesit nejake kraviny a zavislosti v ~, ani zasadne a vynutene zmeny pri zmenach syst.profilov v OS. Stable je na tom lepsie, uz vsak na mna caka pol roka nainstalovany Mint+Xfce. Len nemam cas sa nan kompletne prepnut. Na duhu stranu ma ten Gentoo bavil a ked vidim, co za nezmysly sa instaluju v binarnych distribuciach ako zavislosti, je mi z toho zle.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22759
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Ja mam na desktopech ~ unmaskovany vsechno, takze to vetsinou jede. Ale jo, sem tam se tam najde nejaka bota... nicmene nainstalovany mam vsechno, updaty teda v nejhorsim pockaji az to fixnou. Na svych serverech mam stable a to funguje ok.

Jedina vec je, ze za ty roky brutalne nakynuly nektery baliky, takze kompilovat treba chromium je peklo. Na ryzenu9 to jde, ale i tak to chvili trva :-D

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“