Zimní pneumatiky

Jaké nejvhodnější pneumatiky na léto, na zimu, do terénu ? Jaké nejvhodnější ET disků ? Jaké jsou nejlepší řetězy ? To vyřešíme v této sekci
Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od spm »

Blizzaky mam na malym a jsou dobry, ale v teple zacnou strasne klouzat. Chce je to vcas prezout. Zatim nejlepsi zkusenost mam s Wintersportama. Na Toyotu letos pujdou GY UltraGrip, tak jeste uvidim co ty.

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
cleo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 6320
Registrován: čtv lis 20, 2014 11:38 am
Jméno a příjmení: Pavel Klofáč
Bydliště: Poddžbánsko

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od cleo »

Dunlop Winter Sport letos na otoušovi 2 sezónu, skvělá guma!


Sent from my iPhone using Tapatalk
MY2020 Subaru Outback 2.5i Active - otouš Obrázek
ex 2016 Subaru Forester 2.0i-L Comfort CVT - modrásek
nomadm
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 55
Registrován: úte srp 25, 2020 9:35 pm
Jméno a příjmení: Martin Novák

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od nomadm »

cleo píše: pát lis 04, 2022 2:08 pm Dunlop Winter Sport letos na otoušovi 2 sezónu, skvělá guma!


Sent from my iPhone using Tapatalk
A lepší na sněhu, nebo mokro, sucho ? Hlučnost?
MY 2013 Subaru Outback 2.5
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od spm »

Je to rozhodně tišší než letní Goodyear Efficient Grip :-) Já tim jezdil takový ty městský břečky s občasnou kalamitou po zaspání silničářů a úplně v pohodě :-) Do hlubokého sněhu do lesa v horách to úplně nebude (ale to zase není většina gum a ty co jo, tak zase typicky stojí za prd na silnici :-) ).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
cleo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 6320
Registrován: čtv lis 20, 2014 11:38 am
Jméno a příjmení: Pavel Klofáč
Bydliště: Poddžbánsko

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od cleo »

Jak píše Honza, guma je tichá. Sníh otestován do 5ti cm, víc nám nenapadlo , lehce do kopce, trochu víc z kopce, bez problémů. Voda i sucho jsou také v pohodě, v každé zatáčce jsem cítil jistotu. Nevyzkoušeno na ledu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
MY2020 Subaru Outback 2.5i Active - otouš Obrázek
ex 2016 Subaru Forester 2.0i-L Comfort CVT - modrásek
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5142
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od petr »

nomadm píše: pát lis 04, 2022 11:03 am https://nokian.almapneu.cz/dva-nejcaste ... ach-nokian tady k výrobě pneu v Rusku
napsáno je to hezky , jen teda nechápu ty propastné rozdíly ve spokojenosti lidí co je měli, někdo je chválí a někdo je proklíná , životnost píšou 10 let , ja je měl po 4 letech strach dojezdit i v létě jak to bylo popraskané , samé drobné i větší trhlinky, to jsem nezažil ještě u žádné pneu aby takhle degradovala a to mám spousty pneu daleko starších na dojetí na léto, já letní skoro vůbec nepoužívám , do lesa jsou i na léto lepší nějaké zimní nebo celoročky nebo AT než letní , navíc se ke konci začli uplně jakoby drolit tak jsem je raději vyhodil
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3126
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od Albi »

já měl Nokiany WR-G2, DOT 2011, ježděny od 2013 (před týdnem jsem na nich ještě chvíli jezdil) a byly pořád ok ... :-/

jinak už týden jezdím 215/45 R17 Bridgestone LM005 Blizzak 91V XL, a zatím vypadají sympaticky, okresky, dálnice, město, kostky, většinou tiché (no, místy teda slabě hučely, hučí i při silnějším brždění), drží zdá se dobře a řízení je méně gumové (než Nokian, samozřejmě horší než letní), uvidíme na sněhu
dokonce i sedí na 7,5" diskách ... ty Nokiany na nich vypadaly divně, dost do "A", ty disky jsou spíše na 225/45
a mají výrazně hlubší vybrání na lem disků, lépe je chrání - u mne už je tedy pozdě :-)
(letní mám na 7" diskách a to je na 215 akorát)
Subaru Legacy 2.5 MT sedan '2004 | Kawasaki ZR-7S '2002 | Agados VZ-26 '2009 | Author A-RAY Plus '2008
EX: Subaru Legacy 2.2 MT kombi '1991 | Toyota Tercel 4WD kombi '1986 | Dacia 1310 TX sedan '1989
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od VDC »


spm píše: Do hlubokého sněhu do lesa v horách to úplně nebude (ale to zase není většina gum a ty co jo, tak zase typicky stojí za prd na silnici :-) ).
To není pravda. Wintersportů jsem se z tohole důvodu zbavil a nahradil je Cooper Weathermaster WSC. A to je guma, která v hlubokým sněhu funguje a na silnici ani neklouzne. A to ani v létě, ani na mokru.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Wodewer
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: ned říj 30, 2022 6:22 pm

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od Wodewer »

já tam obul 14leté Nokian WR G2, bez prasklin či jiné deformace. jízdní vlastnosti na suchu, tak i na mokru v pohodě. Žádné tendence k aquaplaningu či jiným abnormalitám jsem nezaznamenal a to ani při svižnější jízdě.

Obecně, pokud to není na pneumatice vidět, DOT neřeším. Mám zkušenost ze závodních okruhů na moto, že i staré gumy drží velmi dobře a to se tam, dle mého, bavíme o jiných silách a nárocích...

Dám vědět po zimě a zkoušce sněhem (kde by stáří pneu nemělo hrát takovou roli, jak na suchu).
nomadm
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 55
Registrován: úte srp 25, 2020 9:35 pm
Jméno a příjmení: Martin Novák

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od nomadm »

VDC píše: sob lis 05, 2022 12:17 pm To není pravda. Wintersportů jsem se z tohole důvodu zbavil a nahradil je Cooper Weathermaster WSC. A to je guma, která v hlubokým sněhu funguje a na silnici ani neklouzne. A to ani v létě, ani na mokru.
Jestli já nakonec nevezmu taky ty Coopery :)
MY 2013 Subaru Outback 2.5
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5142
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od petr »

14 leté nokiany to je fakt neuvěřitelné a nebo to tenkrát dělali uplně z jiného materiálu to fakt nechápu, taky mám hodně staré gumy co jsou uplně v pohodě a bez prasklinek , ale to nejsou nokiany
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od sima »

To teda taky čumím! Musel to být jiný matrjoš, ála SJ6 :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od námořník »

Před 14 lety jsem měl Nokiany na Sportagi. Nové a už nikdy více 😏
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
nomadm
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 55
Registrován: úte srp 25, 2020 9:35 pm
Jméno a příjmení: Martin Novák

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od nomadm »

Kurňa, a to jsem byl rozhodnutý pro ty Nokiany....
MY 2013 Subaru Outback 2.5
Uživatelský avatar
Tomiq
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1480
Registrován: pát říj 18, 2019 12:57 pm
Jméno a příjmení: Tomáš P.
Bydliště: Praha - Východ

Re: Zimní pneumatiky

Příspěvek od Tomiq »

Wodewer píše: sob lis 05, 2022 12:23 pm já tam obul 14leté Nokian WR G2, bez prasklin či jiné deformace. jízdní vlastnosti na suchu, tak i na mokru v pohodě. Žádné tendence k aquaplaningu či jiným abnormalitám jsem nezaznamenal a to ani při svižnější jízdě.

Obecně, pokud to není na pneumatice vidět, DOT neřeším. Mám zkušenost ze závodních okruhů na moto, že i staré gumy drží velmi dobře a to se tam, dle mého, bavíme o jiných silách a nárocích...

Dám vědět po zimě a zkoušce sněhem (kde by stáří pneu nemělo hrát takovou roli, jak na suchu).
Absolutně nesouhlasím.
Jednak stáří pneu není až tak věc vizuální, abys ho poznal (až na prasklinky) a potom porovnávat auto a moto pneu moc nejde. Na motorce toho asi v zimě moc nenajezdíš, ne?
Jasně stará guma (letní i zimní) drží (hlavně na suchu) dobře - taky jsem letos dojížděl přes léto 9 let starý Nokiany a super.
ALE u (hlavně) zimní pneu je stáří absolutně zásadní - silika, která zajišťuje měkkost gumy prostě časem "vyprchá" (ať už je skladovaná sebelépe) a guma časem tvrdne a tím ztrácí zásadní přilnavost na sněhu a ledu. To není jen marketing prodejců pneu, ale fyzikální fakt.
Sám jsem takhle před léty na zimních Nokianech (už nevím vzorek), které jako nové držely skvěle i na ledu, jednoho krásného dne v zatáčce jel místo doleva rovně - a světe div se, bylo jim asi 6 let a byly tvrdé jak letňák >:-& Od té doby stáří hlavně zimáků sleduju.
Takže jestli čekáš, že 14 let stará guma se bude chovat stejně dobře (jako dosud na suchu) i na sněhu, tak se obávám, že budeš mít problém >:(
Subaru Forester 2.0 MT 2006
ex Subaru Outback 2.5 MT 2002
ex Subaru Outback 2.5 MT 2002
ex Subaru Legacy 2.0 MT 1999
Odpovědět

Zpět na „Pneumatiky, Disky, Řetězy“