Outback - VDC odkedy?

Odpovědět
Igor
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: úte čer 05, 2012 11:53 pm

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od Igor »

Dik za odpovede,
joedog píše: Jinak dle meho nazoru, kdyz uz pri prejizdeni z pruhu do pruhu musi pomahat ESP, tak bych povazovat toho ridice za "<doplnteneoblibenezvire>" protoze to uz proste nezvladl. :4690:

Jinak redukce je fajn, ale u automatu to v pohode supluje hydromenic. (pokud se nejedna o extrem, ale na ten redukce u Subaru stejne neni, na to neni dost pomala)
co sa tyka oblubeneho zvierata - dovolim si oponovat. bezna situacia v zime: ides po dialnici, pred Tebou vlecuci sa kamion, chces ho predbehnut, ale v strede medzi pruhmi je sneh, kasa a pod... niekedy je dokonca aj v lavom pruhu taka kasa, alebo sneh, ktory je mokry, ale da sa potom v pohode jazdit. akonahle vsak lavou castou auta vojdem do tej brecky uplne inak sa to auto sprava ked mam ESP a ked ho vypnem. Pekne vidiet, ze to ESP zrovnava to auto a celkovo ma clovek ovela bezpecnejsi pocit z jazdy. je pravda, ze to niekedy zasahuje az moc, ale je mnozstvo beznych situacii, ked clovek vobec nemusi jazdit ako "zver" kde to pomaha. Myslim si ale, ze to je od auta k autu, v kazdom to bude nastavene inak - casto aj v recenziach presne o tom pisu - ze v niektorych ta elektronika zasahuje az moc
joedog
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: úte led 04, 2011 3:02 pm
Jméno a příjmení: Josef Varilek
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od joedog »

V tom pripade je to jednoduche - proste nesmim predjizdet. Zkratka se clovek dle meho nazoru musi na silnici chovat implicitne tak, aby ESP nebylo treba. Nicmene davam za pravdu, ze ESP nekdy zasahuje zbytecne brzo, pak je to samozrejme o necem jinem :850: . Ale to mi neprislusi hodnotit, protoze ESP nemam.
Jen jednou jsem zkousel jednu Octavii za mokra na kruhaci (v noci) co snese a zapomel jsem, ze mam ESP. Zacala jit do smyku, zacinal jsem davat kontra a v tu chvili zasahlo ESP a malem mne poslalo do stredu toho kruhace, ze jsem se az lekl... Ale samozrejme dle toho ESP nesoudim, na to nemuze byt pripraveno - mel jsem ho vypnout.

Omlouvam se za offtopic

To neoblibene zviratko neber nijak vazne, proste zaklad je jezdit tak, aby nebylo treba no a ono nekdy pomuze...Treba u stareho mercedesu A bylo asi fakt treba :bp:
Subaru Outback 2.5i, 5MT comfort-navi, MY08 Prodáno... ;-(
Skoda Octavia 1.9 TDI MY01 (Babička)
Ivooos
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 736
Registrován: úte led 25, 2011 9:17 am
Jméno a příjmení: Ivoš
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od Ivooos »

Kdyz zacne blikat kontrolka ESP (VDC) tak to nemusi hned znamenat, ze elektronika zabranuje pretacivemu nebo nedotacivemu smyku, ono to totiz zablika i v situaci, kdy se jen omezuje vykon motoru, protoze proklouzlo jedno kolo, nebo se aktivuje ,,elektronicka uzaverka,, a pribrzdi se protacejici kolo a kroutici moment se prenasi na ta ostatni co drzi. A toto odpovida situaci, kdy se vlastne aktivuje pouze ASR (TCS atd.), ale jelikoz ASR je podsystem ESP, tak blika kontrolka ESP. Nemusi to byt tedy chybou prisil citliveho nastaveni, jen jsou vsechny ty elektronicke systemi sdruzene pod jednu kontrolku ESP. Pri prejizdeni z pruhu do pruhu se tezko rozezna, zda elektronika pouze omezovala protaceni prokluzujiciho kola, pri akceleraci, nebo uz zabranovala prave nastavajicimu smyku.

Tim chci jen rict, ze i me se kontrloka ESP rozblikala na aute nescetnekrat a nemyslim si, ze bych jezdil nejak nebezpecne, nebo ze bych neznal limity auta. Prave zrovna to predjizdeni s blikajici kontrolkou, mi prijde mnohem bezpecnejsi, protoze se to auto tak nejak samo srovnava a drzi zvoleneho smeru a nezrychluje i kdyz bych byl opravdu trouba a porad pridaval.

Je pravda, ze se ale na nej spoleham a mnohdy bych se s vypnutym ESP zejmena do predjizdeni nepustil. Ono kdyz me v 80km/h zacne predjizdet zadek a ja nejsem zorvna na parkovisti nebo okruhu, kde mam kolem sebe hromadu mista a barieri, tak jsem rad ze je neco, co mi trosku pomuze. I kdyz bych to samozrejme bravurne kdykoliv zvladl i bez ESP ::-DDD: jen bych pak mohl mit mokro v kalhotach :655:

V zime, je to proste velmi prijemny pomocnik. Sice s vypnutym ESP se da jet zejmena na snehu rychleji, ale s nim je to proste bezpecnejsi a clovek se tolik nenadre. No a kdyz to fyzikalni zakony dovoli a ja si proste potrebuju z nenadani udelat ten losi test, tak ESP bude vzdy rychlejsi nez sebelepsi ridic a myslim, ze ho nenahradi ani pohon AWD a opravdu muze zachranit zivot.
Subaru Outback 2.5i CVT MY22 Obrázek
Subaru Outback 2.5i CVT MY17 (prodáno) 85t km Obrázek
Subaru Legacy 2,5i CVT MY12 (prodáno) 90t km (8.5)
Subaru Outback 2.0D MY11 (prodáno) 90t km (7,4)
joedog
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: úte led 04, 2011 3:02 pm
Jméno a příjmení: Josef Varilek
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od joedog »

No je fakt, ze mne nenapadlo, ze TCS, EDS, ASR (dle auta) je integrováno do steujné kontrolky, myslel jsem to čistě v souvislosti s tím smykem

Nicméně trvám na tom, že principiálně není dobré jezdit "na ESP" - čili plný plyn, ono to kdyžtak přibrzdí, v čemž si myslím rozumíme....
Subaru Outback 2.5i, 5MT comfort-navi, MY08 Prodáno... ;-(
Skoda Octavia 1.9 TDI MY01 (Babička)
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19065
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od hamoun »

jsme rad, ze VDC mam, na dlouhe trasy je super, muze obcas zachranit ...
na blbnuti a jezdeni na kratke trasy po meste jsem zase rad, ze ho muzu uplne vypnout ...

na smykove desce na testovacim polygonu bylo krasne poznat, jak moc vdc pomaha ... kdyz to clovek zkousel :)
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od HonzaCZ »

ozawasan píše:Jinak VTD není elektronická špéra na pevný poměr - dokáže to plavně měnit rozdělování momentu v určitém poměru a VTD funguje trošku jako EDS systém
No ano i ne. Pokud mluvíme o VTD jako celku, tak přibrzďováním jednotlivých kol a nastavením mezinápravy (viz dále) může přerozdělovat moment na jednotlivá kola (ale samozřejmě z uvedeného je jasné, že ne zcela libovolně). Mezinápravový diferenciál, který je součástí systému, ale umí jen plynule uzavírat. Výchozí je poměr 45:55 nebo 36:64 (tuším), který je daný zpřevodováním diferenciálu. Osazená lamelová spojka mezí výstupem na zadní nápravu a klecí difu (výstup na přední nápravu) pak umožňuje plynule nastavovat svornost až do situace, kdy diferenciál dělí napevno 50:50.
Slavek_xxx píše:joedog> obavam se, ze 2.5i AT od MY04 at uz s VDC nebo bez nikdy nemela VTD, ale vzdy "jen" MPT.
Tuším, že 2.5 od MY04 neměl VDC nikdy (tedy až na ty poslední modely kolem MY09).

Co se týče kontrolky aktivity VDC, tak mě indikuje 2 různé stavy. Když bliká, tak stabilizuje (=ESP), když svítí, tak dělá kontrolu trakce, el. uzávěrky, omezení výkonu (=ASR, TCS, EDS...).

Názor, že VDC nepotřebuješ, protože máš AWD je trochu zcestnej. Je to asi jako že nepotřebuješ hrušku, protože máš jablko. Oboje je taky ovoce...že? Oboje se sice týká tak nějak pohonu, podvozku, ovladatelnosti, ale souvisí to jen částečně.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od catana »

joedog píše:Jen jednou jsem zkousel jednu Octavii za mokra na kruhaci (v noci) co snese a zapomel jsem, ze mam ESP. Zacala jit do smyku, zacinal jsem davat kontra a v tu chvili zasahlo ESP a malem mne poslalo do stredu toho kruhace, ze jsem se az lekl... Ale samozrejme dle toho ESP nesoudim, na to nemuze byt pripraveno - mel jsem ho vypnout.
Ono se obecně mluví o ESP, ale i to prošlo dost velkým vývojem. Hodně záleží, na jaké Octavii si s ním jezdil. První generace ESP se chovala velice nepříjemně v tom, že když si (jak píšeš) dal kontra, klidně tě tam pak poslala. Ale současné už vyhodnotí, že se situaci snažíš řešit sám a dokonce tě v kontra i podporují (dokonce u VW group ti mírně cuknou do volantu, aby ti napověděli, že máš dávat kontra). Tzn. není ESP jako ESP. Rychlejší procesory a více vyhodnocovaných parametrů v kratším čase ty stabilizační systémy hodně změnilo. Takže auto z 2006 se stabilizací se chová jinak než auto z roku 2011. Jak je to u schopností VDC u Subaru nevím, ale čekal bych, že tam to bude také jiné.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od HonzaCZ »

catana: Pokud bych měl popsat chování VDC v jeho téměř nejranější fázi (dávalo se od MY2000, já mám MY2001), tak bych hodnotil pozitivně i vzhledem k podstatně modernějším autům. Je vidět, že konstruktéři to tam "dali" jako doplněk přispívající k aktivní bezpečnosti, nikoliv jako stěžení prvek budující jízdní vlasnosti (jako je tomu u některých jiných aut).

Dá dost práce i při ostřejší jízdě donutit systém pracovat. Člověk musí udělat opravdu velkou chybu. Je to taky dané tím, že podvozek toho sám o sobě snese opravdu hodně i bez elektroniky. Řídil jsem auta, který při ostřejší jízdě indikovaly činnost ESP stále.

Na suchym asfaltu se mi za 3 roky povedlo systém donutit pracovat jen asi jednou (pokud nepočítám cílené počínání při ošahávání auta, či jinym blbnutí). Na mokru se to aktivuje častěji, ale nikoliv při běžný jízdě, na sněhu samozřejmě ještě podstatně častěji. Ale samozřejmě se dá jet i po ledu, aniž by to bliklo.

Byla řeč jen o ESP části, tak jsem kometoval jen tu.

Popiště někdo zkušenosti s novějšíma modelama.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
ozawasan
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2356
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Bydliště: Lipová u Chebu

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od ozawasan »

neřekl bych, že by se to nastavení bůhvíjak změnilo - u Foryna jsem to problikl nechtěně jen jednou či dvakrát - a to když jsem šel přes čumák ven ze zatáčky - zabralo to. U Otíka mne to jednou vypeklo - na mokrým kruháči ztratila kola adhezi a já šel přímo, aniž by cokoliv bliklo, protože asi soudruh VDC vyhodnotil, že fááákt chci jet rovně.... já fakt nechtěl....
4hrnky hnané na 4 - takže 4x4
Subaru XV AT
ex Subaru Forester 2.0XT AT
ex Subaru Outback 2,5 AT 2002
ex Subaru Outback H6 AT 2007
ex Subaru Forester 2,5XT AT 2006
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od HonzaCZ »

S nedotáčivostí na mokru mám taky horší zkušenost. Ale jsem radši, když to neudělá nic, když vim, že jsem to posral, než aby to udělalo nějaký harakiri. U Subaru stačí ubrat plyn a míň ztočit a jsi zpátky ve hře. Každopádně ano, nedotáčivost na mokru může bejt v určitý situaci problém.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
joedog
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: úte led 04, 2011 3:02 pm
Jméno a příjmení: Josef Varilek
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od joedog »

catana -> byla to 2.0TDI 103kW/PD r.v. 2005, najeto 250.000+

Rozhodně dle toho ESP nesoudím, na to s ESP mám málo zkušeností, jen říkám, že ne vždy pomůže (jako ostatně například i ABS) a nemělo by se na to spoléhat (jako ostatně i např. na ABS a jiné berličky) No a taky bych předpokládal, že 4x4 se stálým náhonem vydrží ("ustojí") kapku více než 4x2, kde zadní a přední kola mají rozdílný výsledný vektor sil.

Pokud si dobře pamatuji, Subaru docela dlouho tvrdilo, že ESP nepotřebuje, protože symmetrical AWD je dostatečná jistota, nicméně žekl bych, že za tímto marketingovým postojem byly spíše technické problémy se zařazením ESP do systému se třemi diferenciály. Protože když jedno kolo přibrzdím, jiné se musí točit rychleji?
Subaru Outback 2.5i, 5MT comfort-navi, MY08 Prodáno... ;-(
Skoda Octavia 1.9 TDI MY01 (Babička)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od HonzaCZ »

Nebo klesnou otáčky motoru? Což se dá od doby elektronicky řízených motorů zařídit docela jednoduše.

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Levap
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2231
Registrován: ned říj 04, 2009 10:00 pm
Bydliště: Roztoky

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od Levap »

Taková malá poznámky k vaší diskusi. Po zavedení VDC Subaru v tichosti přestalo do těchto modelů dodávat LSD na zadní nápravu.
Obrázek
Impreza 2.0 MY18
Uživatelský avatar
Subaru4ever
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2494
Registrován: pát lis 12, 2010 9:44 pm
Jméno a příjmení: Adam
Bydliště: Praha 5

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od Subaru4ever »

Dotaz: Má Outback H6 VTD+VDC "odjakživa", tedy už od roku 2001, nebo až po faceliftu 2003? Díky :pr:

Resp.: Existují nějaké podstatné technické (nedesignové) rozdíly mezi předfaceliftem a pofaceliftem u Legacy Outback 3. generace?
EX Subaru Leone Super Station 1,8 AT, (r.v.83)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2005, LPG (r.v.04)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2010 (r.v.09)
>>> Subaru, čím starší, tím lepší! <<<
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Outback - VDC odkedy?

Příspěvek od HonzaCZ »

Od modelu 2000. Tedy "odjakživa". Po faceliftu má továrně instalovanej VDC vypínač, jinak mě nic nenapadá...

EDIT: Pravděpodobně bude program VDC i převodovky zase o trochu líp vyladěnej... Když si vezmu kam pokročilo odladění VDC Outback 2001 -> Legacy 2007, tak to je pěknej kus práce...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Legacy, Outback“