Vývoj webu

Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22033
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Vývoj webu

Příspěvek od HonzaCZ »

URČENO PRO ODBORNOU DISKUZI
Obecné dotazy a nápady ohledně webu prosím směřovat do Zlepšení a úpravy webu. Děkuji.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Zlepšení a úpravy webu

Příspěvek od catana »

offtopic Koukal jsem k našim spřáteleným slovenským kolegům a napadl mě kacířský nápad. Když jsme ty spřátelené kluby, nedal by se jejich web použít i pro naše potřeby? Ve smyslu vzít jejich knihovny a jen je oblíknout do našich barev?

Nicméně co jsem tak koukal, mají to na Joomla. O tom jsme si spolu Honzo psali. Teď trochu nedobrovolně musím s Joomla něco málo dělat a přijde mi to jako icq klient Miranda - aby to bylo použitelné, je nutné najít (koupit) mnoho pluginů, má to asi milion konfiguračních parametrů, tzn. to použít je pro odvážné... a když člověk něco potřebuje, tak to stejně udělat jednoduše nejde, protože musí nějak ohackovat jejich kód :839: Těžko se mi předstírá, že neumím programovat, protože mám tendenci autorovi myšlenky použít Joomlu udělat něco nepěkného :sibenice:
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22033
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Zlepšení a úpravy webu

Příspěvek od HonzaCZ »

Jak jsme se o tom bavili. Použít Joomlu je jako z louže pod okap :-) Teď máme NUKE, který je zastaralý, blbě napsaný a přešli bychom na Joomlu, která je "přerobustněná", překombinovaná, komplikovaná a co mi říkal bejvalej kolega z provozu hostingu, tak ani nepříliš dobře napsaná :-)

Nelze použít univerzální věc, protože nemáme univerzální požadavky. Pokud vznikne (resp. už vzniká) komplet custom projekt, který se bude dát jednoduše rozšiřovat, bude se na něj nabalovat další a další funkce, tak se časem dostane do fáze, kdy pokreje většinu požadavků všech. Pokud se začne ohýbat něco hotovýho, tak tam bude akorát neustále přebytek funkcí, který nechcem a celkově je složitější to rozšiřovat.

Chápu, že současný stav webu není zcela optimální, ale kritický to taky není. Dá se na tom fungovat a postupným vylepšováním se dostaneme na ten stav optimální.

Jak jsem psal - kdyby se udělal nějakej team, tak by to šlo hned líp od ruky. Přemýšlel jsem o tom a já ani tak nepotřebuju dalšího programátora - to zvládnu sám, ale potřebuju vymyslet funkcionalitu, s někým to probrat, nakreslit si to, udělat návrhy, zkonzultovat. Podle toho můžu naprogramovat funkcionalitu, někdo další nakódovat HTML, další nakreslit ikonky, tlačítka, grafiku, někdo další otestovat...

Tím by se to docela zefektivnělo. Když mám půl dne čas, tak většinu času vymejšlim, jak by to mělo fungovat a vypadat a pak už se téměř nedostanu k tomu to realizovat. To je potřeba odbourat.

Navíc by to chtělo jmenovat určité funkce, což by mi taky ulehčilo... třeba správce wiki - mám 2GB materiálů, který by se tam hodily, od PDF popisů různých technických záležitostí, přes návody, po specifikace modelů, obrázky atd, ale čas to tam nějak zapracovat opravdu nemám - jsem rád, že tam občas něco vytáhnu z fóra, aby to nezapadlo, sem tam napíšu nějakej odstavec a tím to končí.

Další třeba správce galerie - je tam asi kvadrilion fotek, ty ze starších srazů by potřebovaly probrat na nějaký "reprezentativní vzorek" cca 100-150 / den srazu a dát nějak do kupy jednotlivý alba. Jenže k tomu je zase potřeba dodělat nástroje do tý galerie, pomocí kterých se to bude dobře dělat a nebude to otrocká práce na několik dní. Vize by byla, že fotky bude mít každý ve svých albech jak se mu zlíbí, ale pak bude album daného srazu a do něj editor prostě vybere od všech lidí ty nejpěknější a nejzajímavější fotky. To bude potom album, které se na daný sraz naváže a bude ho "reprezentovat". Samozřejmě všechny fotky/alba související se srazem se můžou otagovat a pak se bude někde ukazovat seznam všech alb souvisejících, ale to už zbytečně zabíhám do detailů. Jen abyste viděli, že nějaký idey mám ;-)

A pak další lidé, kteří by se mohli starat o budoucí sekce - vylepšené srazy, deníček a karty automobilů, články, inzerci atd atd atd... Jde o to, aby to dělal jeden konkrétní člověk a měl to komplet pod palcem, věděl, kde co, rozumněl tomu, pomohl lidem v užívání toho jemu svěřenému "nástroje".

Ale prostě bez lidí to nejde...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Zlepšení a úpravy webu

Příspěvek od catana »

Super, teď jsi Honzo udělal krásný první krok k tomu, aby se to podařilo :826: Teď si toho mamuta už jenom pěkně naporcujeme, po malých částech upečeme a nakonec sníme. V jiném vlákně řešíme ideové věci jako celku, tak to můžeme rozšířit o separátní téma na to co píšeš. Myslím, že to dáme dohromady. Určitě snáze než v obecných rolích "pomoct s psaním webu", toho se všichni málo odvážní budou bát :o)
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22033
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Zlepšení a úpravy webu

Příspěvek od HonzaCZ »

Ale s tím porcováním mamuta nevim nevim, on je dost silnej a když bude mít na kahánku, tak ti stejně ujede v Impreze ::-DDD:
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
u-geen
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2103
Registrován: úte led 19, 2010 9:49 pm
Jméno a příjmení: Evžen Eiba
Bydliště: Kyje, okres Jičín

Re: Zlepšení a úpravy webu

Příspěvek od u-geen »

HonzaCZ: Osobne bych se systemum typu Joomla obloukem vyhnul a jak pises, spis asi napsat neco vlastniho. A postavit to na nejakem frameworku, jako je Nette nebo Zend framework. Pokud bys do budoucna potreboval nejakou pomoc s programovani, tak PHP programovani je moje zamestnani... jen ted asi nebude zbyvat moc casu.
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Zlepšení a úpravy webu

Příspěvek od catana »

Tak jsem založil vlákno s tím co jsi tu Honzo nakousnul... http://subarufanclub.cz/forum/viewtopic.php?f=1&t=1660
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22033
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Zlepšení a úpravy webu

Příspěvek od HonzaCZ »

u-geen píše:HonzaCZ: Osobne bych se systemum typu Joomla obloukem vyhnul a jak pises, spis asi napsat neco vlastniho. A postavit to na nejakem frameworku, jako je Nette nebo Zend framework. Pokud bys do budoucna potreboval nejakou pomoc s programovani, tak PHP programovani je moje zamestnani... jen ted asi nebude zbyvat moc casu.
Čas je náš největší nepřítel :666:
Jinak jsem (nedávno i dřív) blíže zkoumal Joomlu, Drupal, Wordpress a další CMS, ale vždycky mi z toho vyšlo jediné - maximálně na blog, či čistě článkově orientovaný web (zpravodajství, informace, znalosti...).

Co se týče aktuálního stavu, tak to mám rozdělané v Nette 2.0 + vrstva Nette\Database, autentifikace oproti phpBB databázi uživatelů (podle aktivní cookie zatím ne, ale už jsem to zkoumal a neměl by to být větší problém). Připravená latte base šablona podle aktuálního portálu, a rozpracovaných pár modulů.

Koukám, že se nás tu pár programátorů určitě najde, takže bych s dovolením založil téma týkající se pouze vývoje, kde bych s Vámi rád prodiskutovával odborné otázky - chybí mi oponent při rozhodování nějakých důležitějších otázek.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49409
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj webu

Příspěvek od VDC »

Chlapci nejsem programátor a kromě obecné diskuse o představách vám nejsem schopen nijak pomoct. Jen jako tester a rejpal. Už se nemontuju ani do administrace webu, od tý doby co to dělá Honza tam nelezu a je pro mě problém cokoli tam najít. :845:
Čas je nepřítel nás všech, kdybych nechodil do zaměstnání, tak vlastně nevím, kdy bych jakoukoli administrativu kolem klubu dělal. Ještě, že mi to moje pracovní náplň umožňuje... :845: Ovšem máte-li chuť pomoci v rámci svých možností, každá taková pomoc bude po zásluze oceněna. Budeme vám všichni vděčni !!! :850:

Jak jsem říkal, nemůžu pomoct odborně, jen diskusí. A proto se ptám, na základě předchozího Honzovo příspěvku. Nelze portál , tedy vlastně to co portálem teď je (články, ćestopisy a vlastně jen další texty) jednoduše postavit na něčem předdefinovaným, co jste zmínili před tím (joomla, drupal) a dělat od základu jen ty specifický funkcionality, jako je deníček aut, srazy atd ?
Taky jsem se Honzy včera ptal interkou, jestli by nebylo možný a vhodný ty naše manuály popřesouvat do wiki. Tedy zrušit download sekci na portálu a udělat jí pod wiki
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Vývoj webu

Příspěvek od catana »

Navrhoval bych dát dohromady ještě seznam modulů, co bychom tu chtěli vytvořit a které si potřebujeme rozdělit. Až budeme mít tento seznam, postupně bychom ke každému modulu naplňovali očekávanou funkcionalitu, tu postupně opriotizovali a postupně popisovali. Jste pro? :-) To co mě napadá za moduly:
- srazy
- garáže (tzn. moje auto)
- redakční systém (CMS)
- prezentátor fotek z fotogalerie (tzn. měnící se fotky na titulce) = integrace s fotogalerií
- integrace se spotreby.cz

přidáno:
- wiki s odkazem na stahování manuálů. + rozumná integrace se zbytkem
Naposledy upravil(a) catana dne úte pro 13, 2011 12:24 pm, celkem upraveno 1 x.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49409
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj webu

Příspěvek od VDC »

To cos napsal Petře + wiki, pokud to jde tak s implementovanou funkcí download sekce pro manuály.

Opět neodborná teorie, ale pořád mi vychází, že redakční systém nemusí bejt provázanej s fórem, protože se v něm jen publikujou články a texty a to dělá omezenej počet lidí, kterejm přístup dává admin. Všechno ostatní je samozřejmě nutný svázat s databází uživatelů na fóru. Aktuálně nás nejvíc bolí srazovej modul, ten kdyby byl napsanej, tak se lidi nepotřebujou na portál vůbec registrovat a přihlašovat.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Rudolfo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1956
Registrován: stř srp 05, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Rudolf Weissbrod
Bydliště: Ostrava

Re: Vývoj webu

Příspěvek od Rudolfo »

No ten redakční systém mne osobně docela trápí. Zrovna včera jsem se s tím trápil a přišel o cca 3 hodiny práce. Průběžně jsem neukládal a on se po určité době sám odlogoval. Takže :839: :839:

Pravdou je, že to není teď prioritou. Dělat se v tom dá. :chlastslast:
Mějte se Subarově

Ruda

__________________________________________________________
Subaru Forester 2.0 Atm., 5MT+redukce, BA95+LPG, oplechovaný spodek, Zvýšený 3 cm, Vyrobeno 2008 - model MY2009
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Vývoj webu

Příspěvek od catana »

VDC píše:redakční systém nemusí bejt provázanej s fórem, protože se v něm jen publikujou články a texty a to dělá omezenej počet lidí,
To si taky myslím. Jako nutnost však beru společnou registraci, aby účet, který mám na fóru mi fungoval ve fotogalerii, srazech, wiki.
Na samotné publikování článků bych řekl, že nějaký redakční systém typu Wordpress (Joomlu vynechávám, tu teď mám na novém projektu a je to neštěstí)... zafunguje. A hlavně je to hotové, odladěné, vyzkoušené.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj webu

Příspěvek od Tomáš1002 »

Když už jsme v té debatě, tak já jeden problém, jehož řešení bych považoval za užitečné, viděl. Je jím možnost pro kohokoli založit na webu nové téma. Když se podíváme do jejich seznamu, tak jsou jich fakt mraky, často se navzájem překrývajících a kanibalizujících.
Co omezit možnost zakládat nové téma jen na členy? Ti, kdo by si sem přišli jen tak pro radu, by měli vymezené téma (klidně s odkazem na domovské stránce) "Dotazy zájemců u Subaru" nebo tak něco.
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
RallyCAD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1589
Registrován: úte srp 11, 2009 12:00 am
Bydliště: Doksy

Re: Vývoj webu

Příspěvek od RallyCAD »

Já bych zakládání nových fór nějak direktivně neomezoval. Ono se občas stane, že
na člověka příjde myšlenka ve chvíli, kdy není admin vzhůru. Pokud by to bylo separované
na ty kdo můžou a kdo ne, tak s přibývajícím počtem "privilegovaných" (chápej poučených
a rozumných) uživatelů vzrůstá stejně šance na to, že se někdo sekne...
Spíš bych to řešil zvětšením počtu moderátorů, kteří budou schváleni vedením klubu
a kteří by s vykydáním zahnojených diskuzí pomáhali.

A taky by dost pomohlo udělat hledání nějak víc User-Friendly. Tenhle systém (a je to zejména
kvůli rozdělení Portál/Fórum) docela odrazuje a kdo je trochu línější, nebo je mu to jedno (např. není člen)
potom radši založí nové vlákno...

Ale jeví se mi jako hodně dobré udělat samostatnou sekci pro Subaru-čekatele, kde by se mohlo
dělat skoro všechno. Zejména sekci dotazů "co říkáto tomuhle autu?" Tam ať se hnojí cokoliv
s tím, že bych nastavil omezenou životnost příspěvků na max. 2 měsíce. To tenhle redakční
systém umí, ne?
Odpovědět

Zpět na „Web, připomínky, dotazy, komentáře“