Encyklopedie

Odpovědět
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49227
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Encyklopedie

Příspěvek od VDC »

Přátelé spustil jsem modul Encyklopedie. V tuhle chvíli jsem nalil dostupná data do encyklopedie motorů. Ovšem jsou to takové okleštěné údaje. Rád bych, abychom si vytvořili skutečnou encyklopedii, kde bude možné najít co nejvíc informací.
Takže vás tímto žádám, kdokoli jste mi schopen dodat informace o motorech, klidně včetně obrázků, tak sem s nima, respektiva sem s nima do mejlu.

Další encyklopedií budou jednotlivé modely vozů, ale to je běh na delší trať, už na tom začal pracovat Saburafu, kterého jsem o to požádal, ovšem opět kdokoli z vás, kdo by měl chuť shromažďovat data pro ostatní, hlaste se.

Díky
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21979
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Příspěvek od HonzaCZ »

Zdravim na novym webu.

Nebylo by lepší řešit tu encyklopedii nějakým opravdovým wiki? Který by sledoval změny a mohl by to upravovat kdokoliv registrovaný (nebo jenom někdo, to je jedno), ale tam je geniálně řešené prolinkování různých termínů atd. Tohle je zase závislé na lidech, který to tam musej naklepat. Wiki může budovat kdokoliv.

Tahle encyklopedie je podle mě krok zpátky.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49227
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od VDC »

Honzo tohle je modul, kterej máme. Myslím, že je to modul dobrej a ty údaje který v něm jsou můžou bejt sestavený stejně jako na wikipedii. Akorát do něj nemůže přidávat věci každej, ale jen ten, kdo k tomu má práva. Ale každej může ty informace přidávat přeze mne, nebo někoho dalšího, kdo bude mít chuť se encyklopedií zabejvat.
Přiznám se, že nevím jak jsi myslel "řešit to nějakým opravdovým wiki"
když tak mi to objasni, třeba to opravdu bude lepší.
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Příspěvek od hetzer »

VDC: kolik informaci se k tem motorum da dat? sla by treba tabulka kompatibility dilu?
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49227
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od VDC »

těch údajů může bejt ke každýmu údaji v encyklopedii v podstatě neomezeně. Takže když budou texty, tabulky, obrázky a já nevím co ještště, tak se to k tomu přidá. Samozřejmě odkazy, linky. Cokoli co kdo má, nebo je schopen a ochoten najít.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21979
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Příspěvek od HonzaCZ »

VDC: viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Wiki

nebál bych se ani použití mimo tento web - třeba wiki.subarufanclub.cz a tam by byl nějaký samostatný software - třeba mediawiki a odsud odkaz
myslím, že je to podstatně přehlednější a použitelnější, než tento modul (i když už jsem ho dlouho neviděl a nevim, co od tý doby zlepšili)
Uživatelský avatar
saburafu
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: stř srp 12, 2009 12:00 am
Bydliště: Budějce - Vyšák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od saburafu »

Na datech pro encyklopedii usilovně pracuji jakmile mi to dovolí čas. Teď sice většinu času tvrdnu v práci, ale když mě chvíli nikdo neotravuje tak na tom makám :)
Uživatelský avatar
PavelG
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 769
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Olomoucko

wiki

Příspěvek od PavelG »

HonzaCZ má pravdu, forma wiki je vhodná právě proto, že mohou doplňovat informace všichni. Model, kdy updaty dělá jedna osoba vede k tomu, že:
- vše závisí na něm
- nikdo nemá potřebu nic psát
- dokument zastarává a nerozvíjí se

Jsou tu i rizika, ale vzhledem k technickému zaměření si nemyslím, že by se to tu zvrhlo v revertovací války. To se dá čekat spíš u historiků a podobných profesí.

Já bych měl ještě představu, že by měl existovat přesně definovaný seznam toho, co se vyrábělo (motory, auta ..) a jakýkoliv článek s návodem (ale i třeba téma v diskusi) by se takhle odkazoval. Kolikrát se totiž hned v počátku dost ušetří tím, když se vyspecifikuje o čem je řeč.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21979
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Příspěvek od HonzaCZ »

PavelG: hezky jsi to shrnul, přesně tak jsem to myslel.

Bylo by fajn, když se někdo zeptá: "hele, jak udělám rozvody na Outbacka," tak prostě místo, aby mu někdo napsal půl stránky dlouhej příspěvek, kterej za pár dní zapadne v milionu dalších v diskusi, tak se to napíše do wiki, k odpovídajícímu modelu, motoru, atd a bude to tam už vždycky dostupný pro všechny na místě, kam se někdo na pár kliknutí dostane

když někdo udělá fotky, tak je tam zase může dodat později, nebo doplnit, upřesnit, všechno jde... a když přijde nějakej blbec a napíše tam hovadiny, tak není nic jednoduššího, než vrátit změny zpět, protože wiki je založena na principu, že si pamatuje všechny změny a umí je zpětně promítat nebo ukazovat rozdíly

diskuse by měla na diskusi, diskutovat o problému, ale často je "zneužívána" jako prostředek pro předávání nějakejch obecnejch informací, který by ale měly bejt někde hezky viditelně, jednoduše dostupné - ano v diskusi existuje hledání, ale po pár letech na klíčové slovo "rozvody" vypadně asi milion odkazů a diskuse o stovkách příspěvků a když někdo chce vědět postup, tak asi nechce hledat mezi stovkama příspěvků ten, kde ten postup je napsanej a pak číst další stovky komentářů, který ten postup upřesňují nebo doplňují

co co co? práce s wiki je jednoduchá, není na tom nic složitého, je tam pár typických prvků - jak vytvořit odkaz, a podobně, ale to se každý naučí, navíc i pro wiki jsou WYSIWYG editory (že si člověk nakliká, co chce a nemusí to psát kódem)

ale jak bylo řečeno, největší síla je v umožnení editace každýmu, kdo bude v tu chvíli chtít a nebude muset shánět někoho, kdo to tam přepíše, či mu dá práva

já jsem např. na starém webu psal do diskuse o různých pohonech a až pak jsem zjistil, že tam článek už o tom je, a akorát tam jsou nepřesnosti a mohl bych ho doplnit, upravit, akorát práva jsem na to neměl, takže než jsem se dopsal k někomu, kdo by mi je dal, tak jsem ztratil celej zápal pro věc - takhle bych sednul k wiki, nacvakal tam článek, a byl by tam, pak by přišel někdo, kdo o tom ví víc a doplnil by tam něco navíc, upravil nepřesnosti, pak by přišel někdo, kdo měl rozebranou převodovku a má fotky jak vypadá mezinápravovej diff u manuálu a dal by tam fotky, pak by přišel někdo, kdo našel schéma diffu u VTD a zase by ho tam dal atd atd.

prostě se to bude rozvíjet podstatně rychleji, pokud lidi budou chtít - a pokud nebudou, tak ani ta encyklopedie, co tu je teď nemá smysl, protože než tam dostane jeden člověk všechno zajímavý, tak to bude trvat léta letoucí a stejně z toho bude akorát časem otrávenej, až mu polezou EJ251 i ušima :twisted:

tak co? o wiki o subaru jsem přemejšlel už v době, kdy jsem se rozhodl, že si ho chci koupit a podobný věci jsem nalezl jenom na zahraničních webech a u nás nic, kde by si člověk mohl přečíst jak co funguje atd

myslím, že ideální místo pro tu wiki je zde - na této doméně - nemusí to mít vůbec nic společnýho s tímto webem - dokonce bych doporučoval, aby se to nepropojovalo - jinak než odkazem, maximálně by se dalo udělat, aby se človek přihlásil tu a zároveň by byl přihlášen i ve wiki

to je další otázka pro diskusi - jestli jí nechat editovat absolutně komukoliv nebo jenom registrovaným, jsem asi pro druhou možnost

nebo je snad nějaký technický problém, proč to nerozjet? wiki.subarufanclub.cz už se na to třesu :lol:
Uživatelský avatar
PavelG
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 769
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Olomoucko

Příspěvek od PavelG »

Přesně tak. Ještě jsem opomněl jeden aspekt ne-wiki řešení.
Ten, kdo se o články stará, bude předmětem kritiky chytráků, kteří budou prudit, že by tam mělo být to a to, přitom nebude pro nikoho jednoduché to udělat - borci mají představu, ale ne prostředky a než by to adminovi vysvětlili, tak se na to vyprdnou a budou už jen brblat, což zpětně admina znechutí.

wiki používáme v práci, ne sice nějak extenzivně, ale je to naprosto parádní věc pro sdílení informací v komunitě. Hlavní přínos je v naplnění hesla "sami sobě", je to motivující prostředí pro všechny. Např. novic si chce vyměnit žárovku, ale nenajde takovou banalitu na wiki, tak se do toho pustí, podaří se a jelikož vidí, že se ostatní dělí o své zkušenosti (ale již jsou dál, takže žárovky by je nenapadlo dokumentovat), tak přispěje i on - čistě proto, že jako nový člen zjistil, že se to bude hodit někomu, kdo přijde po něm... a tak dále.

Ohledně organizace, je třeba, aby se na wiki nastavila počáteční pravidla a struktura, aby v tom nebyl brajgl. Dále bude potřeba občas přesouvat články a tu a tam chladit horké hlavy, kdyby se tady objevil někdo s egem přesahujícím jeho technické know-how.
Účty bych propojil, jinak by byly weby spíš navolno, už kvůli charakteru obsahu.
Představu mám takovou, že wiki by byla spíš studnice informací a diskuse operativní poradna, odkud by se linkovalo na zdroje wiki.
Uživatele bych pak rád přiměl k tomu, aby radši sepsali komplexnější příspěvek na wiki a do diskuse dali link než aby se opakovaly x-krát stejné věci v různých vláknech a v důsledku se pak informace vznášela jaxi neurčitě 3krát různě zopakovaná a nikdy nedotažená.

Jediná věc hovořící proti wiki je možnost vandalismu (snadno řešitelné), zasírání hloupostmi (taktéž) a riziko představují už zmínění neználci-všeználci s hypertrofovaným egem. Tohle je ale doména spíš netechnických fór, kde pět historiků má 6 názorů na stejnou událost a krvavé oči. Každopádně pro udržení hygieny bych doporučoval takové jedince korigovat velmi striktně. Mám zkušenost s pár komunitními diskusními servery a někdy je k nevíře, kam zajdou osobní nevraživosti. Ostatně mám dojem, že to tady proběhlo taky.
Odpovědět

Zpět na „Web, připomínky, dotazy, komentáře“