Výměna chladící kapaliny

Většina našich vozů má konstrukčně stejné motory. Proto i řešení potíží je možné řešit společně
Odpovědět
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20631
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od námořník »

francjin píše: úte úno 08, 2022 11:51 am *************************************
Od začátku dávám olej vlastní, AWD s tím nemá problém. Dávám 5W40 či 0W40, zásadně A3, konkrétně Mobil1 FS 0W40 (slušná aditivace, molybden,estery, snesitelná cena). Dával jsem i Millers Nanodrive, ale nelze se dopátrat k složení a obsah nanosložky se nedá prokázat...
Velmi slušný je i Amsoil Signature 0W40 ale dělá se jen v litrových baleních.
Amsoil je skvělej,ale v litrovým balení se určitě nedělá ale v 1 US Quart =0.946l
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3179
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od dracekvo »

Podle mě je nejlepší situace, když provozní kapaliny mizí. Průběžně tak doléváte novou a nemusíte řešit výměny :-D
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22741
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od spm »

Akorát pak měníš třeba motory :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
francjin
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 77
Registrován: ned říj 28, 2018 7:17 am
Jméno a příjmení: Jindřich Franc
Bydliště: Kladno

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od francjin »

Máme dvě auta, Forester 2,0 SJ a Mitsubishi Lancer. U obou jsem žádal v servisech výměnu chladící kapaliny. U Subaru to neprovedli s tím, že je to po 4 letech zbytečné a u Lancera mi nalili do systému koncentrát (monoetylenglykol), takže jsem musel upustit a naředit. U Lancera jsem to zvládl, není to tak obtížné ale chci se zeptat na výměnu chladící kapaliny u Subaru Forester svépomocí, jestli by mi někdo poradil. Po uvedené zkušenosti je to doufám pochopitelné.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od HonzaCZ »

Hm, kvalitní práce servisů. 🤔

No, myslím, že postup nebo rady tady už padly vícekrát.

Osobně neměním komplet, ale jenom to, co vyteče z chladiče, resp. max 5 litrů. Odpovídá to origo servisnímu postupu a taky tomu, že kupuji origo premixed kapalinu, která se prodává po 5L kanystrech.

To přináší zejména výhodu tu, že se to minimálně zavzdušní. Vzhledem k tomu, že to je origo postup, tak to dělám v předepsaných intervalech a vrásky z toho, že se jí mění jenom cca polovina, si nedělám. Podobně jako u automatu.

Díky tomu většinou naleju rovnou skoro celých 5 L naráz. Zbytek po prvním nastartování a nemusím se ještě kdo ví kolik km crcat s odvzdušňováním a doléváním.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
francjin
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 77
Registrován: ned říj 28, 2018 7:17 am
Jméno a příjmení: Jindřich Franc
Bydliště: Kladno

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od francjin »

No tak díky, moc jsi mně tedy nepomohl...
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak přesnej postup najdeš v servisním manuálu. Přišlo mi přínosnější ti napsat zkušenosti, než postup, kterej se dá vygooglit za půl minuty. Nevím, jak je to na SJ, jestli stejně jako na starších modelech, tak:
Koupit 5L premixed subaru coolant. Dělat na studenym motoru. Otevřít víčko chladiče nahoře, vyndat expanzku, vylejt expanzku, na chladiči dole vpravo (po směru jízdy) kohoutek, vypustit 5 L (včetně toho, co se vylilo z expanzky), vrátit expanzku, zkontrolovat hadičku u přepadu víčka chladiče, jestli dobře drží, klidně dát na ní sponku, zavřít kohoutek dole, nalejt chladič po okraj hrdla, zavřít víčko, nalejt expanzku, v ideálním případě se do ní dá dolejt zbytek z 5L kanystru *), nastartovat, nechat blafat 10 minut, ideálně na zvýšenej volnoběh a ideálně s čumákem trochu do kopce, ale není úplně nutný (ten čumák do kopce). Následujících 200 km kontrolovat teplotu a stopy po případných netěsnostech. V expanzce za studna hladina na rysku LO, po prohřátí na HI.

*) Za předpokladu, že se vypustí 5 L, tak se tam 5 L musí zase doplnit, zbytek z kanystru nalejt do expanzky (pokud se rozumně vejde) a ono si to dososá. Pokud se nevejde, tak dle toho, kolik zbyde, tak zkontrolovat po kratší nebo delší jízdě a dolejt, až se to ohřeje a sosne si to.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
francjin
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 77
Registrován: ned říj 28, 2018 7:17 am
Jméno a příjmení: Jindřich Franc
Bydliště: Kladno

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od francjin »

Díky!!
Uživatelský avatar
Pavlas
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 197
Registrován: úte úno 23, 2021 8:28 am
Jméno a příjmení: Martin
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od Pavlas »

Zdravim vespolek,
mám takový dotaz. Nedávno mi v servisu měnili chladící kapalinu. Po příjezdu ze servisu jsem zjistil, že expanzka je úplně prázdná. Bral jsem to tak, že to bylo ještě zavzdušněný, tak jsem dolil na MAX (za studena) a od tý doby to hlídám. Po pár jízdách se to zdrželo furt na maximu. Pak jsem si všimnul, že jsem v půlce, před týdnem na třetině a teď ráno lehce nad minimem. V chladiči vidim úbytek pouze v hrdle, max 1 cm. Od výměny mam najeto cca 800 km. Je možný, že tam byly ještě nějaký bubliny? Za tu dobu taky dost kolísala okolní teplota. Vim, že to v expanzce dokáže udělat i pár cm.
● Subaru Outback 2.5 121kW MT MY07 Obrázek
● Škoda 120L (1987) (jako veterán)
◌ ex - Subaru Impreza 2.0R 118kW MT MY06
→ YouTube kanál ←
Uživatelský avatar
samvaculik
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 869
Registrován: úte pro 29, 2020 11:19 am
Jméno a příjmení: Samuel Vaculík
Bydliště: Liptál
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od samvaculik »

Hmm, tak jestli předtím nebylo fouklé těsnení, tak bych asi řekl, že to fakt špatně odvzdušnili, ale nemám s tím osobní zkušenost. Já si měnil kapalinu sám, vyteklo 5l, nalil jsem 5l original pre-mixed Subaru, cena cca 700 Kč. Pak jsem to jen odvzdušnil podle návodu (5 minut držíš otáčky na cca 2500ot/min s čumákem auta lehce nahoře - dělal jsem to na nájezdech, takže v klidu), pak jsem ještě dolil a vyšlo to přesně ne 5l. Od té doby po ujetí cca 7 tkm hladina stále drží. Psal jsem o tom tu: viewtopic.php?p=546183#p546183

Tak jsem vlastně vůbec neporadil, ale příště doporučuju vyměnit si to sám, je to podobně náročné, jako vyměnit olej =)
▶︎ Subaru Outback BP 2.5i 127kw MT 2008, vlákno zde
▶︎ Suzuki Swift SPORT 1.6 92kw 2007
▶︎ Ex Mazda 323f BJ 1.5 65kw 2000
Uživatelský avatar
Pavlas
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 197
Registrován: úte úno 23, 2021 8:28 am
Jméno a příjmení: Martin
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od Pavlas »

Nene, těsnění fouklý nebylo a snad neni :-) Do výměny jsem nějaký úbytky nepozoroval, tak je mi to právě divný.
Jo vim, že ta výměna neni nic náročnýho, ale ještě jsem to nedělal :-) A na autě se dělalo ještě pár věcí, tak jsem to přitom nechal vyměnit. Jinak si všechny oleje měnim sám.
● Subaru Outback 2.5 121kW MT MY07 Obrázek
● Škoda 120L (1987) (jako veterán)
◌ ex - Subaru Impreza 2.0R 118kW MT MY06
→ YouTube kanál ←
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49197
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od VDC »

Pokud to servis vypustil komplet, tak to trvá klidně 100 km, než se to komplet odvzdušní. Pozoruj to, ale je to celkem normální.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10652
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od podvlada »

Jestli jen pomalu mizí a není to fouklý, je možný, že se to pořád ještě zbavuje vzduchu. Ale zkontroluj i hadice mezi chladičem a motorem. Když mi kdysi servisovali motor v Dobřanech, sesadili to a projeli, vše OK. A až když jsem dojel domů, našel jsem loužičku, teklo to kolem spodní hadice. Prostě byla stará a už netěsnila. Záleží teda jak to vypouštěli, jestli jen otevřeli ventil, nebo se jim nechtělo čekat a odpojili hadici. Tím by se to ostatně i zavzdušnilo víc, myslím.
Kdyby hladina lítala nahoru dolu podezíral bych víčko. To se mi taky dělo, jak to neudrželo tlak, dojel jsem domů a expanzka plná, až přeteklá. A pak zase prázdná, jak to vychladlo a nasálo zpět. To by ale byl poloprázdnej i chladič.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
Pavlas
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 197
Registrován: úte úno 23, 2021 8:28 am
Jméno a příjmení: Martin
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od Pavlas »

S tim fouknutím mě nestrašte! :-) Doufám, že na to mam ještě malej nájezd. Vody pod autem jsem si nevšim a v motoru taky ne. Měnilo se 5 litrů. Když je motor v provozní teplotě, tak je to kousek pod maximem. Třeba se to teď už utálí a bude se to pohybovat v tomhle rozmezí. Budu to pozorovat. Zatim díky!
● Subaru Outback 2.5 121kW MT MY07 Obrázek
● Škoda 120L (1987) (jako veterán)
◌ ex - Subaru Impreza 2.0R 118kW MT MY06
→ YouTube kanál ←
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od sima »

Po výměne chladičky jsem taky musel posléze mírně dolít kapalinu, ale jak psal podvlada nebylo to jen následným odvzušněním ale i netěsným spojem mezi hadicí a náustkem chladiče, dotáhl jsem preventivně nejen tento a byl od toho pokoj.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Odpovědět

Zpět na „Motor“