Výměna chladící kapaliny

Většina našich vozů má konstrukčně stejné motory. Proto i řešení potíží je možné řešit společně
Odpovědět
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49227
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od VDC »

G11 je kompatibilní. Můžeš tam nalejt jakoukoliv téhle specifikace
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
MirekK
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 260
Registrován: úte úno 08, 2022 5:39 pm
Jméno a příjmení: Miroslav Kokinda
Bydliště: Brandýs nad Orlicí

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od MirekK »

Dík, Tomáši.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od HonzaCZ »

A neubyla jenom, protože se ochladilo? Má objem celkem dost závislý na teplotě.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
samvaculik
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 869
Registrován: úte pro 29, 2020 11:19 am
Jméno a příjmení: Samuel Vaculík
Bydliště: Liptál
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od samvaculik »

Když mám studeny motor, mám kapalinu v expanzní nádobě na “min”, jak se motor komplet prohřeje, mám rysku na “max” takže jak píše Honza, hodně to závisí na teplotě.
▶︎ Subaru Outback BP 2.5i 127kw MT 2008, vlákno zde
▶︎ Suzuki Swift SPORT 1.6 92kw 2007
▶︎ Ex Mazda 323f BJ 1.5 65kw 2000
MirekK
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 260
Registrován: úte úno 08, 2022 5:39 pm
Jméno a příjmení: Miroslav Kokinda
Bydliště: Brandýs nad Orlicí

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od MirekK »

Nevím, Honzo. Možný to je. Auto mám od června a podniknul jsem několik dlouhých cest, ale úbytku jsem si ani jednou nevšimnul. Zpočátku jsem to před každou jízdou kontroloval spolu s olejem. Zdálo se mi, že neubývá. Až asi před dvěma týdny jsem viděl, že jí v nádržce výrazně ubylo, až někam kolem minima. V chladiči byla až po víčko. Od té doby jsem nikam nejel, ale ve středu se chystám na delší výlet, tak ji potřebuju doplnit. Byla tu někde diskuse, že by se jinak mohl systém zavzdušnit. Doufám, že je to tím ochlazením a ne netěsností.
MirekK
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 260
Registrován: úte úno 08, 2022 5:39 pm
Jméno a příjmení: Miroslav Kokinda
Bydliště: Brandýs nad Orlicí

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od MirekK »

samvaculik píše: pon led 15, 2024 7:40 pm Když mám studeny motor, mám kapalinu v expanzní nádobě na “min”, jak se motor komplet prohřeje, mám rysku na “max” takže jak píše Honza, hodně to závisí na teplotě.
Aha, tak to budu muset dát pozor, abych jí tam nedolil moc. Dík.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od HonzaCZ »

Já mám dlouhodobě kolem MIN studený motor - kolem MAX zahřátý. Vychází mi to akorát. Když jí dáš víc, tak maximálně přeteče ta expanzka, to ničemu nevadí, kromě toho, že si pak člověk nemůže být jistý, okdud to vlastně teklo.

Každopádně dolívá se většinou jenom voda. Protože moc velký poměr chladící kapaliny by snížil její schopnost přenášet teplo. Ideální stav je změřit refraktometrem a podle toho dolít. Pokud nemáš, tak bych lil aspoň půl na půl s vodou.

Je potřeba samozřejmě rozlišovat čistou chladící kapalinu a už předmíchanou směs. K067EYA000 je pre-mixed, tedy předmíchaná, ta už se dál neředí, je ve správným poměru rovnou do motoru. Když koupíš nějakou G11, tak většinou to bude koncentrát, který se ředí většinou 1:1 s vodou.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
MirekK
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 260
Registrován: úte úno 08, 2022 5:39 pm
Jméno a příjmení: Miroslav Kokinda
Bydliště: Brandýs nad Orlicí

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od MirekK »

Aha, to jsem nevěděl, dík. Vodou myslíš destilku? Protože tu kdysi byla i diskuse, že se má lít kohoutková, ale přijde mi to divný.
MirekK
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 260
Registrován: úte úno 08, 2022 5:39 pm
Jméno a příjmení: Miroslav Kokinda
Bydliště: Brandýs nad Orlicí

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od MirekK »

Tak jsem zašel do historie a podle Tvého příspěvku na straně 11 (6. červenec 2017, 2:28 pm) jsi destilku zřejmě nemyslel. Tohle je na mě moc složitý. :-/ Raději zkusím sehnat tu již naředěnou a ve středu počkám, jestli se objem po zahřátí nezvýší. Každopádně moc díky za pomoc. Jen nevím, jak to tedy je s tou vodou. Každý říká něco jinýho. Jistota bude koupit tu už připravenou k použití.
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24342
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od sima »

Taky jsem tam dával G11, teď mám něco takového, Waltr Embert při servise nalil:
https://chladici-kapaliny.heureka.cz/ca ... ecifikace/ z popisu: Její výměnný interval je 10 let (200.000km) nebo dle doporučení výrobce.
No uřčitě to nebudu pokoušet a vyměním chladičku dřív, pokud tedy ještě forejs bude naživu :-)
Zrovna minulý týden jsem v obchodě zahlédl tohle, teda naředěnou už:
https://www.prodejoleju.cz/antifreeze-p ... k-30-c-1l/
Debaty ohledně vody se opět zůčastňovat nebudu :-) :-| Jen teda za sebe jsem vždy použil destilku, nikdy za těch 30 let na vícero autech žádný problém. Řídím se taky doporučení výrobců chl. kapalin...
Ještě tu byla zmíněna myslím, že origo namíchaná kapalina od subaru? Prý lépe chladí, taky delší výměnný interval, ale už si to moc nepamatuji, tak si to musíš najít sám, když tak :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
MirekK
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 260
Registrován: úte úno 08, 2022 5:39 pm
Jméno a příjmení: Miroslav Kokinda
Bydliště: Brandýs nad Orlicí

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od MirekK »

Dík, Radku. Tu origo namíchanou kapalinu od Subaru nemůžu najít, kde bych ji koupil. Ale ráno brzo vstávám, tak už to dneska nechám být. Díky za sdílení. Tahle https://www.prodejoleju.cz/antifreeze-p ... k-30-c-1l/ vypadá dobře, ale nevím, jestli bude kompatibilní s tou, co tam mám. Asi by měla, ale kde vzít jistotu? Jdu raději spát. Ještě jednou díky všem za pomoc.
Naposledy upravil(a) quickly dne pon led 15, 2024 10:01 pm, celkem upraveno 1 x.
Důvod: úprava odkazu
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21978
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od HonzaCZ »

Normálně se koupí v subaru servisu ten premixed kanystr. Je to ten K067EYA000.

Kapalina na 10 let a 200 Mm mi přijde jako olej na 50 tisíc - nesmysl z principu. Jsou v tom inhibitory koroze a další aditiva, který se vyčerpaj a přestane to chránit vnitřek motoru.

Diskuzi o vodě začínat nehodlám. Já doporučuju měkkou vodu z kohoutku. Nebo klidně balenou obyčejnou vodu na pití - samozřejmě žádnou minerálku nebo podobný. 🤣 Má to svoje důvody a ty padly už dostatečněkrát. A už vůbec nehodlám nikoho přesvědčovat. 😁

Osobně používám přesně ten řečený Subaru Coolant premixed. Vyměním těch 5 litrů a nazdar. Cca každý 4 roky nehledě na nájezdu.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
StandaB
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3662
Registrován: pát led 03, 2020 2:20 pm
Jméno a příjmení: Stanislav Becvar
Bydliště: Nürnberg

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od StandaB »

Nechci k tomu moc blabolit, ale Honza CZ uz to nakous. Hladina v expanzce jde nahoru a dolu podle teploty, a to nejen jestli je motor studenej nebo teplej. Ja parkuju vsechna leta pred barakem, a obcas se pod kapotu taky podivam. A muzu rict, ze v lete v te hubene expanzce je jiste 3cm vyssi hladina nez v zime. Na mnozstvi je to max 0,2L. (myslim studeny motor) :-)
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24342
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od sima »

HonzaCZ píše: pon led 15, 2024 10:27 pm Normálně se koupí v subaru servisu ten premixed kanystr. Je to ten K067EYA000.

Kapalina na 10 let a 200 Mm mi přijde jako olej na 50 tisíc - nesmysl z principu. Jsou v tom inhibitory koroze a další aditiva, který se vyčerpaj a přestane to chránit vnitřek motoru.

Diskuzi o vodě začínat nehodlám. Já doporučuju měkkou vodu z kohoutku. Nebo klidně balenou obyčejnou vodu na pití - samozřejmě žádnou minerálku nebo podobný. 🤣 Má to svoje důvody a ty padly už dostatečněkrát. A už vůbec nehodlám nikoho přesvědčovat. 😁

Osobně používám přesně ten řečený Subaru Coolant premixed. Vyměním těch 5 litrů a nazdar. Cca každý 4 roky nehledě na nájezdu.
Já to taky tak beru a proto jsem i psal, že takhle natahovat interval nebudu, nicméně tím samým krmí výrobci i jiní, třeba oné subaru chladičky, i když přeci jen trochu jinak a taky používaní nutné berličky, aby to prý fungovalo. Přeloženo:
1. interval výměny je 11 let/137 500 mil (220 000 km). 2. interval výměny je 6 let / 75 000 mil (120 000 km) po 1. V případě tažení vyměňujte častěji.

No a s vodou taky souhlasím, samozřejmě ne tvrdou a já bych ji tu z kohoutku dávat nemohl, ze studny bych si taky asi nelajzl, z jiných dvodů, teda hlavně proč ji tam zbytečně cpát i když v nouzi se hodí třeba i z potoka :-)
Dávám přesto destilku, protože to není hladová voda a je zbavená minerálů. Je to tak přeci tak jednoduché, na tom není co. Ale souhlasím, hlavně vodu "bez kamene" a končím, stejně mě to nedalo :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7831
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od mnov »

sima píše: úte led 16, 2024 8:33 pm Přeloženo:
1. interval výměny je 11 let/137 500 mil (220 000 km). 2. interval výměny je 6 let / 75 000 mil (120 000 km) po 1. V případě tažení vyměňujte častěji.
Kde jsi tohle sebral? To je pro nějaký francouzký povoz?
Tady je plán pro SG:
udrzba.PNG
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Odpovědět

Zpět na „Motor“