Bojler rada

sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24342
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Bojler rada

Příspěvek od sima »

petr píše: úte lis 21, 2023 8:01 am jsou i menší , taky jsem koukal , ceny dost vysoké , ale zas by měl vydržet :-/
https://www.nerez-bojlery.cz/ohrivace-v ... 7770137254
Znám, ceny samozřejmě nerezové, tedy vysoké, za mě až asi nesmyslně, navíc soused pořídil a má ho cirka tak sotva dva roky a je po něm. Má ale hodně špatnou vodu z vrtu, teda kámen spíš než vodu. A úpravna- změkčení vody taky stojí nesmysl a zas další technické řešení, takže tohle taky nemusí být řešení pro každého.
Nám na chalupě bohatě stačí 50 l, jsme jen dva. Nikdy nám teplá nedošla, ani jen náznakem, to spíš voda samotná :-D Je to bojler Electrolux, stáří si netroufám odhadovat jen my ho máme už 12-tým rokem a předtím tam dle rekonstrukce vody musel už nějakou dobu být, pár let. Nevýhoda a výhoda zároveň- není tam regulace teploty vody, nám to nevadí. Co tam bylo a je, to je, slouží zatím, tak neřeším, byl jsem tázán při sundání bojleru, při rekonstrukci chalupy, zda ho tam chci fakt nechat...nechal. Nevýhoda jeho či výhoda, jak pro koho je nemožnost regulace teploty vody, nám to vyhovuje, ale už jsem se taky díval na nástupce, vytipoval jsem si ony Dražice, měli dřív jen dobrou pověst.
Ten nerez bych asi nedával, nevím no, záleží na kvalitě vody a na financích jako vždy. Vodu máme zatím dobrou, bude možná i časem z veřejného vodovodu, ale stejně...
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Augi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 970
Registrován: stř črc 27, 2016 9:52 am
Jméno a příjmení: Michal Augustýn
Bydliště: okolí Prahy

Re: Bojler rada

Příspěvek od Augi »

samvaculik píše: úte lis 21, 2023 2:27 pm Chlapi, díky za tohle téma, právě to řeším. Dlouhodobě jsem měl nastaven ohřev na 45 stupňů a před pár dny jsem to snížil na 40 stupňů. Teď, jak to čtu, jsem zjistil, že to teda není vůbec optimální. Nový boiler mám 3 roky. Mám tam nastavit 70 stupňů, propláchnout vodu kohoutkama a pak to snížit třeba na 55 stupňů? Z hlediska úspory plynu je lepší ohřívat na víc a míchat to se studenou vodou, když se sprchuji?
Tohle téma je poslední dobou, kvůli úsporám, dost propírané, je o tom hromada článků, které od sebe opisují a šíří se s různýma dezinterpretacema internetem. Ale když jde člověk přímo ke odborníkům (biologové, tuším o tom byl i rozhovor v jednom z posledních dTestů), tak vám vysvětlí, že legionela je problém dlouhodobě stojaté vody. Tedy pokud se vám voda stále točí (nestojí několik dní), tak je optimální ohřívat vodu na takovou teplotu, aby se teplá voda míchala co nejméně se studenou. Takže stačí třeba před návratem z dovolené nastavit jednorázově ohřev na 70. A pokud máte nějakou méně využívanou větev, tak bohatě stačí jednou týdně ohřát na 70 (bojlery a TČ na tohle mívají automatický "sanitizační" program).
WRX STI 2018
Outback Field 2023
a další japonský škopky

ex: WRX STi 2004, Levorg GT-S 2016
Uživatelský avatar
samvaculik
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 869
Registrován: úte pro 29, 2020 11:19 am
Jméno a příjmení: Samuel Vaculík
Bydliště: Liptál
Kontaktovat uživatele:

Re: Bojler rada

Příspěvek od samvaculik »

Takže klidně stačí mít těch 45 - 50 stupňů a jednou za týden to ohřát na 70? Dezinfekční režim mám, právě jsem ho zapnul.
▶︎ Subaru Outback BP 2.5i 127kw MT 2008, vlákno zde
▶︎ Suzuki Swift SPORT 1.6 92kw 2007
▶︎ Ex Mazda 323f BJ 1.5 65kw 2000
Uživatelský avatar
Augi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 970
Registrován: stř črc 27, 2016 9:52 am
Jméno a příjmení: Michal Augustýn
Bydliště: okolí Prahy

Re: Bojler rada

Příspěvek od Augi »

samvaculik píše: úte lis 21, 2023 10:00 pm Takže klidně stačí mít těch 45 - 50 stupňů a jednou za týden to ohřát na 70? Dezinfekční režim mám, právě jsem ho zapnul.
Jo, pokud to takhle uděláš, tak můžeš být v klidu a nemusíš na nic myslet 👍 :)
WRX STI 2018
Outback Field 2023
a další japonský škopky

ex: WRX STi 2004, Levorg GT-S 2016
Uživatelský avatar
samvaculik
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 869
Registrován: úte pro 29, 2020 11:19 am
Jméno a příjmení: Samuel Vaculík
Bydliště: Liptál
Kontaktovat uživatele:

Re: Bojler rada

Příspěvek od samvaculik »

Moc děkuju za radu!
▶︎ Subaru Outback BP 2.5i 127kw MT 2008, vlákno zde
▶︎ Suzuki Swift SPORT 1.6 92kw 2007
▶︎ Ex Mazda 323f BJ 1.5 65kw 2000
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Bojler rada

Příspěvek od spm »

Jenom je potřeba být opatrný při pouštění vody, aby tam zrovna nebylo těch 70 :-D (nebo dát všude termostatické baterie). Asi bych se zrovna kvůli tomuhle na to vykašlal, pač u vody ohřáté na 45°C to inklinuje k tomu, že se trvale pouští voda naplno na teplou a když je to pak prohřáté, tak si člověk spálí ruce... (já doma dostávám pojeb i jenom za to, že zavřu vody ve dřezu nastavenou na horkou :-DDD )
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Čibi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1754
Registrován: pon lis 08, 2010 11:17 am
Jméno a příjmení: Martin Cháb
Bydliště: Českolipsko

Re: Bojler rada

Příspěvek od Čibi »

spm píše: čtv lis 23, 2023 1:16 pm Jenom je potřeba být opatrný při pouštění vody, aby tam zrovna nebylo těch 70 :-D (nebo dát všude termostatické baterie). Asi bych se zrovna kvůli tomuhle na to vykašlal, pač u vody ohřáté na 45°C to inklinuje k tomu, že se trvale pouští voda naplno na teplou a když je to pak prohřáté, tak si člověk spálí ruce... (já doma dostávám pojeb i jenom za to, že zavřu vody ve dřezu nastavenou na horkou :-DDD )
jj, u nás taky hlídám, aby nenechávali baterie přepnuté na teplou vodu :-)

Pánové, díky za diskuzi, zatím jsme to vyřešili s Augi, má zánovní stovku bojler Dražice, tak ho tam dám a komplexně to pak vyřeším s výměnou plynového kotle.
Outback 2.5 123 kw 2006
Forester 2.0 XT 130 kw 2005
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14882
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Bojler rada

Příspěvek od Tapan »

@Čibi Nevyřešil jsi to spíš s Avis? To je totiž velkej rozdíl :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
Čibi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1754
Registrován: pon lis 08, 2010 11:17 am
Jméno a příjmení: Martin Cháb
Bydliště: Českolipsko

Re: Bojler rada

Příspěvek od Čibi »

Tapan píše: čtv lis 23, 2023 1:44 pm @Čibi Nevyřešil jsi to spíš s Avis? To je totiž velkej rozdíl :-)
jjj, omluva, je to tak, spletl jsem se. Zítra jede kurýr (žena) do Prahy, tak ho vyzvedne. A teď do mě, že nechávám nosit bojlery ženu ;-)
Outback 2.5 123 kw 2006
Forester 2.0 XT 130 kw 2005
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Bojler rada

Příspěvek od spm »

Přesně to jsem si říkal, jak jsem tu větu četl... ta moje mi nadává když po ní chci tahat jenom 40kg kýbel keraštuku :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“