zvláštní zvuk motoru při poklesu otáček

Většina našich vozů má konstrukčně stejné motory. Proto i řešení potíží je možné řešit společně
Odpovědět
ivotomas
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon kvě 29, 2023 2:24 pm
Jméno a příjmení: Ivo Tomáš

zvláštní zvuk motoru při poklesu otáček

Příspěvek od ivotomas »

Mám dotaz, jestli se s tím někdo nesetkal, mám Subaru XV s motorem 2.0i (FB20B) s CVT převodovkou auto jezdí v pohodě, má výkon, není hlučné spotřeba mezi 7-8l ale! Při poklesu otáček motoru hlavně při zastavení a vyřazení do neutrální se asi mezi 1200 až 800 otáčkami ozývá takový utlumený klepavý zvuk, když to klesne na volnoběh tak to zmizne, při přidání to nedělá. Nejvíc je to znát teď když se zvýší otáčky před zapnutím kompresoru klimatizace a zase sníží při jeho vypnutí. Nejsou to hydtoštely, není to žádná vůle v ložiskách, je to opravdu jenom při poklesu otáček utlumený klepávý zvuk, který je slyšet i uvnitř.Vymenil jsem kladky i napínák a zkusil jsem nastartovat motor bez klínového řemenu a dělá to pořád, takže vylučuju, kompresor Klímy, alternátor a vodní pumpu.
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16137
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: zvláštní zvuk motoru při poklesu otáček

Příspěvek od quickly »

ivotomas: vítej u nás na SFC, musíš napsat ještě 2 další příspěvky, které někdo z adminů odsouhlasí a potom budeš psát bez odsouhlasování a posílat interku.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
mišus
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1488
Registrován: pon dub 27, 2015 8:12 pm
Jméno a příjmení: Michal

Re: zvláštní zvuk motoru při poklesu otáček

Příspěvek od mišus »

Než budeš vyměňovat další součástky, kup si raději stetoskop a pak poznáš odkud se zvuk line.
ivotomas
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon kvě 29, 2023 2:24 pm
Jméno a příjmení: Ivo Tomáš

Re: zvláštní zvuk motoru při poklesu otáček

Příspěvek od ivotomas »

Tak ty kladky jsem měl rozdělený, teda sundanej klíňák a vůle byly slušný mám najeto asi 105 tis. a myslím že byly na výměnu. Navíc jsem měl podobnej zvuk u tucsona a dělala to kladka a někdo na fóru co řešil podobnej problém, tak taky psal, že mu mechanik říkal o kladkách a ložiskách na alternátoru a těch věcech co jsou na klíňáku. Ale to není odpověď co by to mohlo dělat, nevím jestli by stetoskop něco zásadního vyřešil. Našel jsem že někomu měnily kvůli tomu rozvody, ale nedokážu si představit, co by tam mohlo být na rozvodech za problém, když to hlídají čidla na vačkách a klice a má to variabilní nastavování vaček, nevím jestli by mohl být nějaký problém třeba v tom, ale to by zase snad mělo nahlasit chybu ne?
Uživatelský avatar
wenzel
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 285
Registrován: sob bře 06, 2021 9:16 am
Jméno a příjmení: Václav Šikl
Bydliště: Šumperk

Re: zvláštní zvuk motoru při poklesu otáček

Příspěvek od wenzel »

Nemáš vůli na záchytu reakce motoru?
Forester 2.0 AT, 2006
Superb VR6, 3.6, AT, 2012
ivotomas
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon kvě 29, 2023 2:24 pm
Jméno a příjmení: Ivo Tomáš

Re: zvláštní zvuk motoru při poklesu otáček

Příspěvek od ivotomas »

A jak to poznám?
ivotomas
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon kvě 29, 2023 2:24 pm
Jméno a příjmení: Ivo Tomáš

Re: zvláštní zvuk motoru při poklesu otáček

Příspěvek od ivotomas »

Jo myslíte silenblok motoru, to myslím že ne, nejvíc to dělá když auto stojí na volnoběh a přidávají se otáčky se zapínáním kompresoru klimatizace a zase klesají s vypínáním. tam se to pohybuje okolo 850-650 ot. Pří 850 to začně a při 650 to zmizí, mám auto od února a měl jsem prázdnou klimatizaci, takže mi otáčky běžely pouze na 650 a to jsem sotva zaregistroval, pri tom klesání otáček, někde na semaforu, teď jak se doplnila klimatizace a ty otácky stále klesají a stoupají tak je to napříjemný o dost víc.
skoty
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: stř říj 11, 2023 9:10 pm

Re: zvláštní zvuk motoru při poklesu otáček

Příspěvek od skoty »

Zajímalo by mě, jestli je v tomto nějaký pokrok?
Pozoruji stejnou věc při stejném motoru FB20 s CVT ve Foresteru SJ v cca 110tkm, nejvíce to slyším v cca 1000ot
Ani ofiko servis si nebyl jistý, tipuji rozvody, ale jistotu nemají, tak raději napsali, že na to neměli dost času a vzali si jen za diag.
Všimla si toho i žena, takže poznat to je, zkratka tam ten zvuk tam kdysi nebyl.
Šel jsem podobnou metodou a mám vyměněny kladky/ložiska, ale nepomohlo.
Naštěstí se zvuk nejhoršil ani po roce (samotneho me překvapilo, že už je to tak dlouho).
Uživatelský avatar
mati
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 106
Registrován: úte lis 18, 2014 8:19 pm
Jméno a příjmení: Martin
Bydliště: Zilina

Re: zvláštní zvuk motoru při poklesu otáček

Příspěvek od mati »

Mám tú istú skúsenosť začalo to po 100 tis.Bol som s tým aj v servise povedali že to v poriadku že to robia aj ostatné.No neviem.Tak som to nechal tak.Nezhoršuje sa to ani nezlepšuje.Len je to niekedy otravné.
Forester 2.0 CVT comfort MY 2014
mišus
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1488
Registrován: pon dub 27, 2015 8:12 pm
Jméno a příjmení: Michal

Re: zvláštní zvuk motoru při poklesu otáček

Příspěvek od mišus »

Já s těmito motory nemám žádnou zkušenost, ale Libero má řetěz na vyvažováku (pohon vodní pumpy a olejovýho čerpadla) a taky po určitým najetí km např. 60kkm začne v určitých otáčkách chrastit řetěz, protože už je vodítko na polovině intervalu(je projety) ....je pravděpodobný, že to dělá řetěz i u tedlech nových motorů (kde se řemen nahradil řetězem) Ale cucam si to z prstu, tak jako všechny fb20(podle servisáků viz příspěvek vejš) ten zvuk dělají i všechny Libera, takže zřejmě vlastnost:)
Odpovědět

Zpět na „Motor“